Powitanie pierwszych dni lata w Wydawnictwie Lira,
zapowiada się naprawdę doskonale. Aż pięć premier czeka nas w nadchodzącym miesiącu,
zatem jest na co czekać! Laurowy pean, Nad rzekę, której nie ma, W samą północ,
Bitwa pod Cedynią, czy Leśniczanka? Myślę, że każdy, pośród tych propozycji,
znajdzie dla siebie coś idealnego.
Laurowy pean - Julia Gambrot
Premiera – 3 czerwca 2022
Książka, na którą bardzo czekam! Laurowy pean,
napisała Julia Gambrot, powieść z kręgu literatury pięknej, pod skrzydłami Liry,
światło dzienne ujrzy już za tydzień. Miłość, medycyna i dar od losu, który
okazuje się przekleństwem… . Przyznacie, że okładka przepiękna! Jestem ciekawa,
czy znacie książki tej autorki? Julia Gambrot, zadebiutowała powieścią Różany
eter, przy okazji również polecam Wam tę książkę, drugą jej powieścią, było
Liliowe opium, czas zatem na Laurowy pean, wypatrujcie recenzji u mnie!
Schyłek lat dwudziestych ubiegłego
stulecia. Doktor Laura Kader, której małżeństwo przeżywa kryzys,
niespodziewanie otrzymuje w spadku wiekową rezydencję położoną na wyspie Sylt.
Postanawia wykorzystać szansę od losu. Pakuje dotychczasowe życie do walizek i
wraz z dwiema córkami wyrusza do północnej Fryzji, by tam szukać szczęścia.
Wszystko się jednak komplikuje. Nad nowym domem Laury ciąży klątwa. Krewna,
która spisała testament, zginęła w niejasnych okolicznościach, a miejscowy
inspektor badający sprawę podejrzewa morderstwo. Dodatkowo w życiu bohaterki
pojawia się intrygujący doktor Arens. Jakie jeszcze tajemnice skrywa wyspa i
położona na niej osobliwa posiadłość? Czy Laura odnajdzie na Sylcie to, czego
pragnie?
Nad rzekę, której nie ma.
Podróż przez Amerykę Południową od Miraflores do Rio
- Grzegorz Kapla
Premiera – 8 czerwca 2022
Nad rzekę, której nie ma, to książka, którą
rekomenduje Martyna Wojciechowska, Cezary Nazarewicz, czy Olivier Janiak.
Jestem jej bardzo ciekawa, bowiem bardzo lubię od czasu do czasu, sięgnąć
również po ciekawe reportaże podróżnicze. Będzie to relacja z nietuzinkowej
wyprawy, ozdobiona licznymi zdjęciami, już zacieram rączki.
Od Pacyfiku, przez Andy, świętą Dolinę
Inków, Machu Picchu, Cuzco, Jezioro Titicaca, aż do atlantyckich plaż Rio de
Janeiro… „Nad rzekę, której nie ma” to relacja z wyprawy w poprzek Ameryki
Południowej. To także błyskotliwy reportaż i powieść drogi, której bohater, w
obliczu bezlitosnej skończoności ludzkiego życia, wyrusza w podróż. Mierzy się
z lękiem przed nieznanym. Zmaga się z hipotermią na lodowcach Andów,
klaustrofobią w zapomnianych przez Boga, gęstych od śmierci tunelach inkaskich
kopalń. Aby przetrwać, musi doświadczyć bezradności człowieka okradzionego ze
wszystkiego, co potrzebne do życia. Odkrywa, że lęk ma swoje dobre strony –
jest przecież bratem przygody. Poznaj pasjonujący reportaż Grzegorza Kapli,
który z mistrzowską zwięzłością i błyskotliwością, zaraża czytelnika swoją
pasją życia i podróżowania. Publikacja ilustrowana bogatym zbiorem zdjęć
autora.
W samą północ - Jacek Getner
Premiera – 13 czerwca 2022
Książka W samą północ, to kolejna odsłona komedii
kryminalnej z serii z Jackiem Przypadkiem, której autorem jest Jacek Gertner.
Ponownie zbadamy sprawę kryminalną i pośmiejemy się, co prawda ja nie
nadrobiłam jeszcze poprzedniego tomu cyklu pod tytułem Żołnierz królowej
Zanzibaru, ale myślę, że nowa książka, zmotywuje mnie, by przeczytać je obie od
razu.
Jacek powoli staje się wrogiem numer
jeden warszawskich salonów. Nie przeszkadza mu to dowiedzieć się, kto stoi za
pomysłem prywatyzacji polskich rzek oraz nagonką na dziennikarza, który wykrył
inną aferę. Jednak pętla wokół Przypadka się zaciska, gdyż jego główny
przeciwnik, lichwiarz Klempuch, postanawia wykorzystać medialną koniunkturę i
zrobić z niego mordercę. Ich pojedynek rozegra się w samą północ… Czy Jackowi i
tym razem uda się wyjść z tych tarapatów obronną ręką? Nie może być inaczej,
wszak łączy on w sobie przenikliwość Sherlocka Holmesa z łobuzerskim wdziękiem
porucznika Borewicza i irytującym charakterem doktora House’a. Ta wybuchowa
mieszanka powoduje, że może liczyć na sympatię wielu kobiet i szczerą nienawiść
rosnącej rzeszy swoich wrogów, którzy za jego sprawą trafili za kratki.
Bitwa pod Cedynią - Mariusz Samp
Premiera – 22 czerwca 2022
Mariusz Samp, 22 czerwca zabierze nas ponownie w
meandry historii. Autor zagościł już wcześniej w mojej biblioteczce
publikacjami Kazimierz Odnowiciel oraz Bolesław Chrobry. Król Polski,
przyjaciel i wróg cesarzy, teraz pora na książkę Bitwa pod Cedynią.
Cedynia 972: wielkie zwycięstwo
polskiego oręża! Bitwa pod Cedynią to pierwsze poświadczone w źródłach
starcie polsko-niemieckie. Stoczona 24 czerwca 972 roku do dziś jeszcze wzbudza
silne emocje i wywołuje spory wśród historyków. Zakończyła się ona triumfem
armii piastowskiej dowodzonej przez księcia Mieszka I. Jakie okoliczności
towarzyszyły wybuchowi wojny polsko-niemieckiej? Dlaczego margrabia łużycki Hodon
zdecydował się zaatakować Mieszka? W jaki sposób słowiańskiemu księciu udało
się pokonać lepiej wyszkolone i uzbrojone zachodnie rycerstwo? Na te i inne
pytania Mariusz Samp stara się znaleźć odpowiedź w swojej najnowszej książce
poświęconej historii średniowiecza. Zabiera czytelnika w najodleglejsze czasy
naszej państwowości, o których w dalszym ciągu niewiele wiadomo.
Leśniczanka. Wędrówki po miłość – Tom 2 - Klaudia
Duszyńska
Premiera – 29 czerwca 2022
Koniec czerwca, to premiera książki Leśniczanka,
będącej drugim tomem serii Wędrówki po miłość, której autorką jest Klaudia
Duszyńska. Powieść Dom z widokiem na szczęście, była jej pierwszą książką,
następnie ukazał się tom pierwszy cyklu, czyli Beskidzki Anioł, czerwcowo
powitamy na półkach księgarni Leśniczankę. Jeśli lubicie kobiecą literaturę
obyczajową z mocną nutą romansu, to zdecydowanie coś dla Was. Która książka z
zapowiadanych premier Liry zainteresowała Was najbardziej?
Ida, córka leśniczego i studentka
psychologii, nagle pojawia się w rodzinnym domu, nie zdradzając, co skłoniło ją
do ucieczki z miasta. Koszmary nie dają jej spać, unika ludzi, a namiastkę spokoju
odnajduje w ośrodku rehabilitacji dzikich zwierząt, gdzie zostaje
wolontariuszką. Dopiero Bruno, przyjaciel dziewczyny, powoli odkrywa jej
bolesny sekret. Tymczasem Joanna Wilk,
historyczka sztuki, po burzliwych wydarzeniach sprzed jesieni postanawia zacząć
wszystko od nowa. Przeprowadza się na drugi koniec Polski, by budować tam
spokojną przyszłość. Nie przypuszcza jednak, że los bywa przewrotny i na jej
drodze znów stanie Tomek… Młody leśnik w ośrodku rehabilitacji zajmuje się
dzikimi zwierzętami i wciąż ma nadzieję, że oswoi także swojego Wilka. Czy
Joanna da mu kolejną szansę? Pewnego
dnia splotą się losy Idy i Joanny. Co przyniesie ta znajomość i czym się okaże
dla każdej z nich…?