Pokazywanie postów oznaczonych etykietą miodek z czarnego bzu. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą miodek z czarnego bzu. Pokaż wszystkie posty

wtorek, 30 czerwca 2015

Syrop z kwiatów Czarnego Bzu – Jak zrobić miód z kwiatów Bzu czarnego (Wegański miód) :)

Dziś nieco mniej kosmetycznie, jednakże oczywiście naturalnie :) Cudowny sezon na zielone zbiory trwa w najlepsze, przeróżne roślinki i dzikusy, suszą się u mnie, a ja jak wariat latam wciąż po łąkach i lasach, zbierając to, co daje nam Natura. Czarny bez (jego łacińska nazwa to Sambucus Nigra), występuje na terenie naszego kraju dość powszechnie, także z łatwością, na pewno uda Wam się go znaleźć i pozyskać, by zrobić taki smakowity syrop, miodek kwiatowy :)
 

Czarny Bez kwitnie od maja, a w okolicach sierpnia już owocuje, także spieszcie się, by zebrać baldachy pięknych kremowych kwiatów (Flos Sambuci). Ja wybrałam się na kolejny już w tym roku zbiór w dalsze rejony przyleśne, w okolicach mojej Bydgoszczy, ważne, by miejsce było dalekie od drogi, wówczas mamy pewność, ze roślina jest czysta i nie nawdychała się okropnych spalin. Zebrałam około 35 baldachów, odstawiłam na dwie godzinki, by robaczki się z nich ewakuowały, przepłukałam zimną wodą i zaczęłam produkcję miodku :)


Do litrowego, czystego słoja, włożyłam pierwszą warstwę kwiatów bzu, na nich położyłam pokrojoną, jedną cytrynę i zasypałam warstwą cukru, oczywiście jeśli dysponujecie miodem, będzie to zdecydowanie zdrowsze rozwiązanie, aniżeli cukier.


Po czym powtórzyłam warstwy: kwiaty, druga cytryna i cukier, na górę dodałam jeszcze plasterki cytryny i dodatkowo posypałam cynamonem, nie jest on tradycyjnym dodatkiem w syropie z kwiatów bzu, jednak sobie zaszalałam :)
 

Całość zalałam wrzątkiem i tak przygotowany syropek stał sobie 4 dni na parapecie, po tym czasie, odcedziłam wszystko i już! Miodek, syropek gotowy, przelałam go do trzech, wyparzonych słoiczków, wygląda i smakuje cudownie, ma bardzo dobrze wyczuwalny aromat Czarnego bzu.
 

Dodaję go do herbaty i deserów, samo zdrówko z Natury. Czarny bez, to cenne źródło witamin (głównie witaminy C i prowitaminy A) i  flawonoidów, łagodzi on stany zapalne, jest antybakteryjny oraz niezawodny przy stanach przeziębieniowych. Mam nadzieję, ze szybko ruszycie na łowy, zbierzecie Czarny bez i wykorzystacie mój przepis na ten cudowny, naturalny syropek :) 
Smaaacznegoo! :)