Już pojutrze pożegnamy sierpień! Niesamowite, jak czas
szybko leci. Koniec lata, jak i pierwsze, jesienne kroki września, to przyznacie
idealny czas na książkę. Jeśli szukacie zatem dobrej, wciągającej i wartościowej
lektury, pośród premier Wydawnictwa Lira, z pewnością znajdziecie coś godnego dla
siebie.
Płonące ambony - Andrzej Dziurawiec
Premiera – 10 sierpnia 2022
Andrzej Dziurawiec, zawitał w mojej biblioteczce w
lutym tego roku ze świetną książką Bardzo długi marzec. Powieść Płonące ambony, światło dzienne ujrzała
10 sierpnia, zdecydowanie warto poszukać jej na półkach księgarni. Zapowiada
się klimatyczna, mroczna, kryminalna fabuła, książka jest już na mojej półce,
zatem jako miłośniczka tego typu klimatów, niebawem po nią sięgnę i oczywiście
podzielę się z Wami recenzją.
Mroczny zaścianek Polski, szemrane
układy i nieudolne śledztwo – a wszystko to w pełnej mięsistych dialogów
powieści sensacyjnej Andrzeja Dziurawca. Szubert, poturbowany przez los
emerytowany glina, przenosi się z Warszawy na wieś, by wyremontować rodzinny
dom. Zaszycie się z psem w głuszy przerywa mu niespodziewane odkrycie komnaty w
nieczynnej kopalni oraz kradzież zabytkowego pistoletu. Gdy zaczną płonąć
myśliwskie ambony i w tajemniczych okolicznościach ginąć kolejni prawnicy,
elementy niebezpiecznej układanki poprowadzą Szuberta w ramiona złych kobiet i
uwikłają go w sprawę makabry sprzed lat… Daj się wciągnąć w wir mrocznych
tajemnic niebezpiecznej prowincji, gdzie nic nie jest tym, czym z pozoru się
wydaje.
Adela nie chce umierać - Aga Antczak
Premiera – 5 września 2022
Już w najbliższy poniedziałek, swą premierę będzie
miała powieść Adela nie chce umierać,
którą napisała Aga Antczak. Literatura piękna, zaangażowana, jestem bardzo
ciekawa tej z pewnością emocjonalnej książki. Czy jest możliwa miłość po Auschwitz?
Po tę premierę wrześniowo, sięgnę obowiązkowo.
Adela nie chce umierać, to mocna,
napisana z niezwykłą wrażliwością historia o życiu i umieraniu, o najgłębszym
ludzkim lęku, jakim jest śmierć. I o miłości, która wybaczy wszystko.
Jest
miłość po Auschwitz… Ona nie potrafiła kochać. On kochał ją od początku. Adela
i Adolf to obozowi rozbitkowie, którzy budują swoją dziwną miłość-niemiłość na
bardzo kruchym fundamencie: nie wracać do przeszłości. Adela nie wie, jakim
chłopcem był jej mąż, on nie zna kobiety, która jest jego żoną. Dopiero pod
koniec życia mają odwagę przywołać wspomnienia, poznać się na nowo i pokochać.
Prawda okazuje się jednak bolesna… On lubi cyfry, ona jest słowem i książką.
Jego matka robiła kawę z żołędzi, jej – jadła bułeczki z kawiorem i piła
szampana. Jego ojciec hodował pszczoły na głębokiej prowincji, jej – był
poważanym lekarzem w przedwojennym Poznaniu. Nie łączyło ich nic. Gdyby nie
Auschwitz, gdyby nie maleńkie tatuaże na przedramionach, ich miłość byłaby po
prostu niemożliwa. Z przerażeniem zdają sobie sprawę, ile zawdzięczają najtrudniejszemu
ze wspomnień. Adela pokochała Adolfa. On nie przestał jej kochać. Rozstanie
jest nieuniknione, ale żadne z nich nie chce odejść pierwsze.

Wielki Pies - Aleksander Sowa
Premiera – 7 września 2022
Aleksander Sowa jest autorem bestsellerowej serii
astronomicznej, do której należą samodzielnie wydane książki Era Wodnika i
Punkt Barana oraz wydane pod skrzydłami Liry Gwiazdy Oriona, czwarta część Czas
wagi, czy piąta Wenus umiera. Niebawem światło dzienne ujrzy szósta już część
cyklu, zatytułowana Wielki pies. Seria z Emilem Stomporem nie zawiedzie
kryminalnych maniaków, do których i ja należę, to gratka dla fanów powieści
osadzonych w policyjnych klimatach, czekam bardzo.
Mroczny kryminał inspirowany prawdziwym
zabójstwem, nazwanym krakowskim Milczeniem owiec! Kraków, rok 2001. Z Wisły
zostaje wyłowiona spreparowana skóra zaginionej studentki. Śledczy
podejrzewają, że sprawcę bestialskiej zbrodni zainspirował film. Prokurator w
obawie przed paniką tuszuje makabryczne odkrycie, potem śledztwo staje w
martwym punkcie. Okrzyknięte przez dziennikarzy krakowskim Milczeniem owiec
morderstwo wzbudza zainteresowanie mediów. Wreszcie w cieniu skandalu do
śledztwa wkracza Emil Stompor – krnąbrny, ale zarazem utalentowany oficer
Wydziału Zabójstw Komendy Stołecznej Policji. Stompor mierzy się tym razem nie
tylko z własnymi problemami, ale też z najbardziej nietypową sprawą w karierze…
W tym śledztwie nic nie jest takie, na jakie wygląda, a stawką jest wszystko,
co w życiu doświadczonego gliny najważniejsze. Raz popełnionych błędów nie
można cofnąć, a niewygodnej przeszłości pozbyć się bez właściwej kary i…
pokuty.
Apostata - Wojciech Dutka
Premiera – 14 września 2022
Wojciech Dutka, urodził się w 1979 roku, jest nauczycielem
i historykiem, Apostata, jest jego najnowszą
książką. Będzie to powieść historyczna, która na półkach księgarni, zawita już
14 września. Miłośnicy gatunku, z pewnością już zacierają ręce, bowiem dla
nich, zapowiada się ciekawa lektura.
Jeden człowiek przeciw barbarzyńcom!
Opowieść o Ammianie Marcellinusie, który chciał ocalić Rzym dla potomnych…
Imperium rzymskie, IV wiek. Po śmierci Konstantyna Wielkiego pokój w imperium
nie trwa długo. W Konstantynopolu pojawia się młody Grek z Antiochii – Ammian
Marcellinus, który wypełniając przyrzeczenia dane cesarzowi przez ojca,
wstępuje do armii. Ammian jest sprawnym obserwatorem i pragnie opisać dzieje
Rzymu od jego początków aż po czasy sobie współczesne. Staje się świadkiem
szaleństw politycznych i namiętności religijnych, zaciekłej walki między
katolikami i arianami, potężnej wojny Rzymu i Persji. Na jego oczach rozgrywa
się straszliwa bitwa pod Adrianopolem w 378 roku, która zachwiała imperium.
Jako historyk i kronikarz upadającej potęgi kończy na niej swoje „Dzieje
Rzymu”. Bohater spotyka wielkie postaci historyczne, m.in. cesarzy –
Konstancjusza II, Juliana Apostatę, Teodozjusza Wielkiego, ale też pogańskiego
filozofa Libaniosa, zapomnianego geniusza biskupa Wulfilę, który przełożył Biblię
na język gocki, a także wielkich Kościoła: Grzegorza z Nazjanzu oraz Ambrożego
z Mediolanu. Powieść jest epickim freskiem z IV wieku, z czasów, kiedy
dokonywała się ogromna przemiana cywilizacyjna, która zachwiała Cesarstwem
Rzymskim. To także pasjonujące losy człowieka, który za wszelką cenę chciał tę
cywilizację ocalić.

Boginie, dziewice, potworzyce.
Leksykon kobiet w mitologii greckiej - Hanna Furgo
Premiera – 26 września 2022
Boginie, dziewice, potworzyce. Leksykon
kobiet w mitologii greckiej, będzie
miała premierę 26 września. Hanna Furgo zabiera czytelnika w świat ciekawej
mitologii greckiej, która fascynuje do dziś. Bohaterki greckich mitów, silne kobiety,
boginki, wojowniczki, pełniły bardzo ważną rolę, warto poznać je zatem bliżej.
Boginie, dziewice, potworzyce to książka
niezbędna każdemu, kto chce bliżej poznać mitologię grecką i poczuć jej
ponadczasową siłę. Ponad 500 bohaterek mitów greckich! Boginie i boginki,
królowe i królewny, wojowniczki, czarodziejki i potworne istoty płci żeńskiej
tworzą barwny kalejdoskop postaci, które mocno zapadają w pamięć nie tylko
wielbicielom mitologii. Choć w świecie starożytnych Greków, zarówno tym
realnym, jak i mitycznym, dominowali mężczyźni, to mity greckie pełne są
fascynujących kobiet – odważnych, mądrych, ambitnych, budzących respekt, a
nawet strach i przerażenie. W swoim leksykonie Hanna Furgo z pasją kreśli ich
powikłane losy oraz przedstawia dzieła sztuki i literatury, dla których stały
się inspiracją. Czytelnik znajdzie tu znane postacie – Atenę, Ariadnę, Medeę i
Kirke, ale też wiele innych, o których być może wcześniej nawet nie słyszał.
Pani K. - Marta Knopik
Premiera – 28 września 2022
Marta Knopik powraca z nową powieścią. Na książkę Pani K., polujcie już od 28 września. Pamiętam,
jak debiutanckie Czarne Miasto, zrobiło na mnie wrażenie, potem był drugi tom Rok
Zaćmienia, pora więc na zupełnie nowy tytuł. Pani K., to literatura piękna, dla świadomego czytelnika, z emocjami i
chwilą zadumy nad rzeczywistością. Koniecznie pod koniec września, wypatrujcie
u mnie recenzji tejże książki. Która z premiery Liry, najbardziej Was
zainteresowała?
„Pani K.” to piękna powieść Marty Knopik
o zagmatwanych ścieżkach umysłu, które mogą prowadzić na manowce, oraz o
poszukiwaniu prawdy o świecie i o sobie. To historia niejednoznaczna, z niepokojącą
wizją świata i ludzkiej samotności. Pani K. co noc wybudza się ze snu o
trzeciej trzydzieści trzy. Pan K. martwi się stanem jej zdrowia. Oboje, tak jak
inni mieszkańcy wieżowca, nie opuszczają swojego lokum. Rytm ich życia
wyznaczają cykle pracy oraz dostawy żywności. Świat wydaje się Pani K. miejscem
przerażającym. Czuje się uwięziona, a informacje, które do niej docierają,
uważa za nieprawdziwe. Ma wrażenie, że gdyby przestała brać leki przepisane
przez psychiatrę, byłoby jej łatwiej zrozumieć rzeczywistość. Tak rozpoczyna
podróż do wnętrza własnej pamięci. Okazuje się ona drogą w nieznane… Czy
bohaterka dowie się, dlaczego tak naprawdę tkwi we własnym mieszkaniu? Czy uda
jej się wydostać? Czy jeszcze będzie po co?