Pokazywanie postów oznaczonych etykietą literatura polska. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą literatura polska. Pokaż wszystkie posty

poniedziałek, 4 maja 2026

Chodźmy w las! Co się kryje między drzewami - Dariusz Dziektarz – Majstersztyk książkowy na słoneczne dni!

Chodźmy w las! Co się kryje między drzewami. Majstersztyk książkowy na słoneczne dni Dariusza Dziektarza!

 

Chodźmy w las! Co się kryje między drzewami

Dariusz Dziektarz

Premiera: 18 czerwca 2025

Wydawnictwo: Powergraph

 Oprawa: okładka twarda

 

Wow! Brakuje mi słów, by opisać, jak piękna jest ta książka, zarówno wizualnie, jak i temacie informacji w niej zawartych. Wydawnictwo Powergraph, dopięło tę publikację na ostatni guzik, zachwyca twarda oprawa, piękne ilustracje, namalowane przez Aleksandrę Stanglewicz, całość graficzna Jana Kosika oraz przeogromna dawka solidnej wiedzy znanego leśnika Dariusza Dziektarza. Świat lasu, w jaki wkraczamy dzięki książce, to prawdziwa magia jedności natury. Drzewa, krzewy, ptaki, owady, grzyby, wszelaka roślinność i mnóstwo zwierząt, polska przyroda, to nieskończone źródło zachwytu, warto dowiedzieć się zatem więcej na jej temat. Książkowy spacer po lesie, zaczniemy od poznawania tajników gleby, stworzeń zamieszkujących ziemię, czy też grzybów. Poznamy ducha lasu i związane z nim legendy, nie włożymy kija w mrowisko, a pokochamy mrówki, majowo warto poznać Chrabąszcza majowego i wiedzieć, jakie zagrożenie niosą kleszcze. Ciekawe są rozdziały o pszczołach, leśnych zwierzętach, ale warto zagłębić się też w czarne strony publikacji, mówiące o leśnych demonach, upiorach i strzygach. Cenne są tu też dla mnie cytaty Jana Krzysztofa Kluka, tak! Każdy, kto czytał trylogię Agla Radka Raka, zna doskonale to nazwisko. Chodźmy w las! Co się kryje między drzewami Dariusza Dziektarza, to jeden ze skarbów mojej biblioteczki, nietuzinkowa książka, która zostanie ze mną na całe życie, do której sięga się nie raz, nie dwa. Cenna, mądra, otwierają oczy wiedza, książka, która powinna znaleźć się w każdym domu!

 


sobota, 11 kwietnia 2026

Smaczny, retro-kryminalny kąsek na wiosnę! Co robią cienie, gdy nie patrzymy - Maciej Paterczyk

Smaczny, retro-kryminalny kąsek na wiosnę! Co robią cienie, gdy nie patrzymy, czyli Maciej Paterczyk powraca w doskonałym stylu!

 

Co robią cienie, gdy nie patrzymy - Maciej Paterczyk

Premiera - 29 stycznia 2026

Wydawnictwo: Lira

Oprawa: okładka miękka

Maciej Paterczyk po raz koleiny zagościł na moich półkach, po bestsellerowej książce Czarny Bałtyk oraz wampirycznej powieści Korngold, pora na nowość. Co robią cienie, gdy nie patrzymy, przyciąga oko intrygującą okładką, nie ukrywam, iż od premiery miałam ochotę poznać tę powieść. Przenosimy się do pałacu Denhoffów w Kobryniu, jest zima roku 1938. Moritz Denhoff, senior rodu ginie, rozpoczyna się śledztwo, które prowadzi aspirant Jakub Getling, przeniesiony z Warszawy. Kto i dlaczego zabił? Nie mogłam oderwać się od tej książki, to totalnie moje gusta czytelnicze. Bohaterowie są doskonale skonstruowani, poznajemy też przeszłość i sprawę zaginięcia dziewczyny. Kto jest podejrzany? Wszyscy, każdy, cała rodzina, niczym w dziełach Agathy Christie, szukamy tropów, typujemy zabójcę. Jeśli jesteście miłośnikami mrocznej literatury w stylu retro, tudzież kochacie klasyczne sensacyjno-kryminalne klimaty, Co robią cienie, gdy nie patrzymy, musi znaleźć się w Waszej biblioteczce. Klimat powieści jest niesamowity, spowity mrokiem, mgłą, tajemnicą, ptakami, śniegiem, aurą starego pałacu, pełen grozy, wciąga jak szalony. Ja jestem zachwycona i polecam tę książkę Wam, koniecznie sięgnijcie po nią, jak najszybciej!        

 

czwartek, 9 kwietnia 2026

Justyna Stasio-Siga powraca z nową powieścią – Wyrodna

U Was też słoneczne, wiosenne popołudnie? Zapraszam dziś na spotkanie z powieścią Wyrodna, którą napisała Justyna Stasio-Siga.

 

Wyrodna - Justyna Stasio-Siga

Premiera – 18 lutego 2026

Wydawnictwo: Lira

Oprawa: okładka miękka

 

Wyrodna to literatura piękna, z wciągającą fabułą i bohaterami z krwi i kości. Po lekturze debiutanckiej powieści autorki, zatytułowanej Szewcowa, wiedziałam, iż mogę liczyć na dobrą książkę. Jest rok 1967, przenosimy się do Łodzi i poznajemy Zenobię Wójcik. Kobieta pracuje w laboratorium zakładu włókienniczego, w którym pojawia się dziwnie znajomy, młody mężczyzna. Kiedy Zenia odnajduje Czarka w pamięci, musi stanąć oko w oko ze swą trudną przeszłością. Pełna wielu emocji powieść jest doskonale napisana, oddaje klimat ówczesnej Łodzi, ale także pokazuje dramat, wewnętrzne rozterki i ciężar psychiczny głównej bohaterki. Nie chcę Wam zdradzać zbyt wiele, bo naprawdę warto przeczytać, mnogość emocji, gwarantowana! 
 

wtorek, 24 lutego 2026

Nowość - Thriller psychologiczny na przedwiośnie - Echo kłamstw - Sylwia Bies

U Was też dziś pierwsze, przedwiosenne słoneczko? Książkowo, polecam Wam nowość, dobry thriller psychologiczny! Oto powieść Echo kłamstw - Sylwia Bies

 

Echo kłamstw - Sylwia Bies

Premiera: 28 stycznia 2026

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska

Oprawa: okładka miękka ze skrzydełkami

 

Prowadząca idealne życie Klara Lemańska, ma w Rzeszowie wszystko, dobrą pracę, jako stomatolog, męża Feliksa, który świetnie zarabia i córkę Tosię, jednak pewnego dnia, echa przeszłości dają o sobie znać. W toalecie galerii handlowej, Klara odnajduje ciało martwej kobiety, zna ją, zaś nie chce, by ktokolwiek się o tym dowiedział. W toku fabuły, poznajemy też Dagmarę Prus, która wychowała się w domu dziecka, jej życie, to ciągła walka o siebie, utrata pracy, zmusza kobietę do podjęcia się najstarszego zawodu świata. Powieść Echo kłamstw, łączy ze sobą dwie, tak bardzo róże od siebie bohaterki, mamy tu niepokojący klimat, napięcie, mnóstwo emocji, mocny finał. Czy kłamstwa, tajemnice przeszłości, jakie każdy z bohaterów w sobie skrywa, wyjdą zawsze wówczas, gdy się tego najmniej spodziewamy? To doskonały, wciągający thriller psychologiczny, który zasmakuje miłośnikom gatunku, polecam na przedwiosenny wieczór!
 

 

piątek, 20 lutego 2026

Poświst. Folk noir - Justyna Hankus po raz kolejny mnie zachwyciła!

Macie plany na mroźny weekend? Może dobra książka? Dziś polecam Wam dzieło Justyny Hankus, wspaniałą opowieść w ludowym, polskim, tradycyjnym klimacie!

 

Poświst. Folk noir - Justyna Hankus

Premiera: 18 czerwca 2025

Wydawnictwo: Powergraph

Oprawa: okładka twarda

 

1930 rok, malutka, nieco mroczna wieś Krzemienna i sekrety jej mieszkańców. W wiejskich chałupach, pod dachem zarówno karczmy, jak i plebanii, znajdziemy różne, ludzkie historie i emocje, ale też słowiańskie zabobony, demony, czy Utopca Jasia. Poznajemy też trudną historię Emilii, a w części drugiej już współcześnie w stolicy mieszka Marianna, pracująca w studio projektowym, jej prawnuczka. Nierozerwalna nić łącząca przeszłość i teraźniejszość ma tu wielkie znaczenie. Poświst. Folk noir, wciąga swym czarem i magią ludowości od pierwszej strony, mamy tu ludowy, metafizyczny, nieco baśniowy klimat, ale też prawdziwość trudnych przeżyć, lęków, problemów z psychiką. Słowiański, ciemny folk, z mądrą, emocjonalną i ciekawie skonstruowaną fabułą, który chwycił mnie za serce. Powieść czyta się i jednocześnie czuje, wdycha, smakuje, jest genialnie napisana, a przewijający się cały czas w książce, demoniczny kłobuk na okładce, dopełnia całości.
 

 

czwartek, 12 lutego 2026

Kryminalna literatura piękna - Jakby go nie było - Marek Ławrynowicz

Pączki zjedzone? U mnie na jednym się na razie skończyło! Dziś u mnie ciekawa, kryminalna literatura piękna, zapraszam na recenzję książki Jakby go nie było Marka Ławrynowicza.

 

Jakby go nie było - Marek Ławrynowicz

Premiera – 26 lutego 2025

Wydawnictwo: Lira

Oprawa: okładka miękka

W miejscowości letniskowej, rusza sprawa zabójstwa Kazimierza Łyczuka. Chcąc napisać artykuł i zagłębić się w historię starszego już mężczyzny, szukając jednocześnie mordercy, poeta, lokalny dziennikarz Eustachy Maria Sieniawski, odkrywa, iż z pozoru nieznaczący i prosty Łyczuk był częścią politycznej układanki władzy totalitarnej w okresie PRL-u. Powieść Jakby go nie było, wciągnęła mnie tak bardzo, że pochłonęłam ją w jeden, dłuższy wieczór, jest doskonale napisana, niemal filmowa, pełna satyry i ciekawie wykreowanych bohaterów, świetnie oddaje stalinowski, ówczesny klimat. Zaskoczyła mnie ta książka. Jestem przekonana, iż powieść ta, wspaniale wypełni Wam zimowy, mroźny czas.

 

środa, 11 lutego 2026

Kryminalne thrillery Magdaleny Zimniak - Dwa tomy cyklu Nadkomisarz Krystyna Farkas - Kształt demona oraz Ostatni upadek

Kryminalne thrillery na mroźne, zimowe wieczory! Dwa tomy cyklu Magdaleny Zimniak - Nadkomisarz Krystyna Farkas - Kształt demona oraz Ostatni upadek!

 

Kształt demona, Ostatni upadek - Magdalena Zimniak

Premiera: 14 sierpnia 2024, 14 stycznia 2026

Cykl: Nadkomisarz Krystyna Farkas Tom 1, Tom 2

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska

Oprawa: okładka miękka ze skrzydełkami

 

Powieść Czarcie lustro, była pierwszą książką Magdaleny Zimniak, która zagościła u mnie, dziś chcę Wam polecić dwa tomy kryminalnej serii tejże autorki. Bohaterka nadkomisarz Krystyna Farkas jest osią cyklu, zarówno pierwsza odsłona Kształt demona, jak i drugi tom Ostatni upadek, zabierają czytelnika w mroczne zakamarki literatury z pogranicza kryminału i thrillera. W Kształt demona, nadkomisarz Krystyna Farkas, prowadzi śledztwo zaginionej Julii Jamroz, która zniknęła podczas drogi do spowiedzi w kościele. Okazuje się, iż to kolejne zaginięcie w tejże świątyni, a tajemnice dotyczące rodziny Julii i jej samej, zaczynają mieć znaczenie w sprawie. Rodzina Paciorków ma wiele do ukrycia, a profesjonalna policjantka, z wielką charyzmą pomaga nam prowadzić wciąż mylące tropy do złoczyńcy. Doskonała fabuła i mroczna, duszna atmosfera, świetna książka! Ostatni upadek, będący drugim tomem serii, to powieść doskonale skonstruowana, by wciągnąć czytelnika od pierwszej strony. Krystyna Farkas prowadzi skomplikowaną sprawę śmierci znanej pisarki i porwania jej córeczki Emilki. Adrianna przed śmiercią odkryła, iż w przeszłości była kimś innym, przeprowadziła się, zmieniła nazwisko, zaczęła życie od nowa. Zaburzenia osobowości, rozdwojenie jaźni, śmierć siostry, książka zachwyca mrocznym, niepokojącym klimatem, swoistym napięciem, to mocna rzecz i świetny, książkowy wybór na zimowe wieczory. Biegnijcie do księgarni i zaplanujcie najbliższy weekend z twórczością Magdaleny Zimniak!

 


 

poniedziałek, 5 stycznia 2026

Piękna, obyczajowa powieść na zimowy czas - Wszystko będzie dobrze - Dorota Schrammek

Korzystacie ze śnieżnego szaleństwa? Śnieg właśnie pięknie zdobi okładkę książki, o której chcę Wam dziś opowiedzieć.

 

Wszystko będzie dobrze - Dorota Schrammek

Premiera: 12 listopada 2025

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska

Oprawa: okładka miękka ze skrzydełkami

Powieść Wszystko będzie dobrze, napisała dobrze mi znana już pisarka Dorota Schrammek. Chorująca od dziecka na cukrzycę Krystyna Malicka, po tym, gdy odnalazła na studiach Tomka, swą miłość, zaczęła prowadzić rodzinny pensjonat nad morzem w Pustkowie. Z partnerem mają plany, wymarzony ślub, piękne życie, wszystko zaczyna się układać. Jednak życie pisze swoje scenariusze. Choroba daje o sobie znać coraz bardziej, Krystyna, która może stracić wzrok, nie chce być ciężarem dla Tomasza, to Boże Narodzenie będzie data graniczną, wówczas rozwiążą się wszelkie decyzje. Powieść jest pełna emocji, życiowa, spokojna, jednocześnie lekka i przeurocza, niosąca nadzieję, za taką literaturę cenię pióro Doroty Schrammek. Piękna, obyczajowa powieść na zimowy czas z finałowym, magicznym śniegiem, jeśli lubicie takie książki, zdecydowanie Wszystko będzie dobrze, musi znaleźć się na Wasze półce.  


 

sobota, 3 stycznia 2026

Kryminalnie na zimę! Ona ma karminowe usta – Cezary Harasimowicz

U Was też pięknie i biało? Śnieg w całym kraju! Dziś u mnie kryminalnie na zimę! Ona ma karminowe usta – Cezary Harasimowicz

 

Ona ma karminowe usta – Cezary Harasimowicz

Premiera – 17 września 2025

Wydawnictwo: Lira

Oprawa: okładka miękka ze skrzydełkami


Cezary Harasimowicz w zaskakująco dobry sposób łączy w powieści Ona ma karminowe usta kryminał, thriller i literaturę piękną, niemal filmową. Małe miasteczko, naznaczone ulewą i jego wielkie sekrety. Dociekliwa, skuteczna prokurator Ewa Rom, morderstwo matki i córki. Całość zaskakuje filmowym zacięciem, nietuzinkowym klimatem i wciąga. Prokuratorka wie, że sprawy mają swe korzenie w zawiłych układach umoczonych i skorumpowanych ludzi z miasteczka. Sprawę kontynuuje Ruda, aspirantka Hutnik, kobiety toczą walkę o prawdę. Ruda sięga do kieszeni kurtki, wyławia z niej czerwoną szminkę i maluje nią spierzchnięte wargi Ewy Rom. Kobieca siła, to moc tej powieści, świetny i unikalny kryminał, klimatyczny ideał na zimowy wieczór!

 

 

czwartek, 1 stycznia 2026

Witaj Roku 2026! Nie w szczepionkę - Jakub Nowak – Literatura piękna na zimowe wieczory!

Witaj 2026! Pierwsza książka w tym roku u mnie! Nie w szczepionkę - Jakuba Nowaka, to literatura piękna na zimowe wieczory!

 

Nie w szczepionkę - Jakub Nowak

Premiera: 16 maja 2025

Wydawnictwo: Powergraph

Oprawa: okładka twarda


Lata dziewięćdziesiąte, w których się wychowywałam, to tło powieści Nie w szczepionkę. Był to okres ogromnych zmian społecznych, kontrastów, zawirowań, napięć, oto grupa młodych, żądnych życia ludzi, zagnieżdżonych w tym trudnym czasie. Monika, Patrycja, Mikołaj szukający zaginionej matki. Przenosimy się też do 2025 roku, Siwa dwadzieścia lat temu założyła zespół punkowy Skis, w którym śpiewa, teraz zostaje zastąpiona przez młodszą dziewczynę. Upływ czasu dla czterdziestolatki jest czymś trudnym do zaakceptowania. Mikołaja Siwa pamięta z lat młodości, kim dziś oboje są? Nie w szczepionkę, to książkowa podróż sentymentalna, z pewnością dla osób w moim wieku. Świat lat dziewięćdziesiątych był naprawdę taki, jaki przedstawia powieść, troszkę szary, zadymiony, upadły, pełen specyficznych przedmiotów, pragnień, zwrotów i sytuacji. Książkowe must have dla pokolenia 30 i 40-latków, ale każdy czytelnik, który ceni ciekawą, polską literaturę współczesną, również powinien po nią sięgnąć. 


 

środa, 31 grudnia 2025

Wspaniałego Nowego Roku 2026! Nowość - Michał Śmielak - Śnieg przykryje

Życzę Wam wspaniałego Nowego Roku 2026! Nowość i bestseller! Genialny Michał Śmielak i powieść Śnieg przykryje! 

 

Śnieg przykryje - Michał Śmielak

Premiera: 12 listopada 2025

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska

Oprawa: okładka miękka ze skrzydełkami 

 

Twórczość Śmielaka, poznałam przy powieści Ucichły ptaki, przyszła śmierć, następnie po bestsellerowej Osadzie i Wilczej Chacie, zatopiłam się w serii z komisarzem Kowalskim (Miasto Mgieł oraz Miasto burz), potem był majstersztyk Regiel, przyszła zatem pora na zimową nowość spod pióra Śmielaka, oto powieść Śnieg przykryje. Fabuła jest typowo zimowa, bowiem 23 grudnia, Ryszard Pawlicki jak zwykle pod wpływem alkoholu, wyrusza do Lasu Ponurego po świąteczną choinkę i znika. Mija 25 lat, Ryszard powraca do domu, jak gdyby nigdy nic, żona Halina wraz z dorosłym już synem, który jest policjantem, są w szoku. Czy tytułowy śnieg przykryje ślady, tajemnice ludzkie, sekrety lasu i rodzinne tragedie życiowe? Książka buduje emocje, totalnie wciąga, idealnie zabrałam się za lekturę, gdy spadł śnieg, gdyż klimat powieść ma niesamowity. Śmielak ponownie nie zawodzi czytelnika, zachwyca zimną, mroczną, gęstą atmosferą, mnogością emocji, prowadzonym śledztwem, zaskoczeniami. Powieść należy do tych, których się nie odkłada, ostrzegam, można zarwać zimową nockę! ABSOLUTNIE DOSKONAŁA powieść genialnego Michała Śmielaka, czytajcie!


 
 

środa, 17 grudnia 2025

Magia Bożego Narodzenia w powieści - Opowieść kataryniarza - Anna Stryjewska

Wigilia za TYDZIEŃ! Jak tam u Was? Przedświąteczny czas leci, jak szalony, zatem czas przygotować prezenty pod choinkę!

 

Opowieść kataryniarza - Anna Stryjewska

Premiera: 29 października 2025

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska

Oprawa: okładka miękka ze skrzydełkami

 

 

Jeśli szukacie książki, idealnej na świąteczny prezent, czym prędzej wybierzcie się do księgarni po najnowszą powieść Anny Stryjewskiej. Opowieść kataryniarza, zachwyca klimatyczną, zimową okładką i pięknie utkaną, dobrze skonstruowaną, wciągającą fabułą. Przenosimy się do przemysłowej Łodzi, mamy schyłek XIX wieku, jest grudzień. Władczy, egoistyczny i skąpy Wiktor Różycki, jest zamożnym fabrykantem i właścicielem kamienicy. Mieszkańcy z ulicy Składowej, którym kamienicznik podnosi czynsz, lądują w suterenach. Różycki zostaje napadnięty i okradziony w okresie przedświątecznym przez bandziorów, ratuje go sierotka, Księżniczka, a cała, biedna wspólnota piwnic, nie wie kim jest mężczyzna. Kiedy sierota podaruje mu swą obecność i świąteczny prezent, świat Wiktora Różyckiego poruszy się, czy jest jeszcze szansa, by stał się on lepszym człowiekiem? Magia Bożego Narodzenia, ciepło i emocje w powieści uwodzą czytelnika, a fabuła nieco przywodzi na myśl piękną Opowieść wigilijną. Powieść naprawdę pięknie wypełni Wasz przedświąteczny czas, będzie też idealnym podarunkiem dla kogoś bliskiego. Magiczna, emocjonalna, świąteczna, wigilijna, zimowa, klimatyczna, wzruszająca powieść, książkowe must have tegorocznych Świąt!

 

 

poniedziałek, 10 listopada 2025

Nowość! Finał mojej, ukochanej trylogii - Radek Rak - Agla Abraxas

Wow! Ileż emocji we mnie wiruje! Nowość! Finał mojej, ukochanej trylogii - Radek Rak - Agla Abraxas!  

 

Agla. Abraxas - Radek Rak

Premiera: 12 września 2025

Wydawnictwo: Powergraph

 Oprawa: okładka twarda

Trzeci tom Agli, Radka Raka, był dla mnie najbardziej wyczekiwaną książką tego roku. Po lekturze Agla. Alef, sięgnęłam po drugi tom Agla. Aurora, przyszedł zatem czas na finałową odsłonę. Radek Rak, lekarz weterynarii, ceniony pisarz i laureat Nagrody Literackiej Nike, ponownie zaskoczył mnie i zaczarował totalnie. Agla. Abraxas, wspaniale wydana przez Powergraph, zachwyca wizualnie twardą oprawą oraz klimatycznymi ilustracjami Igora Myszkiewicza. Co zatem czeka na czytelnika w ostatniej części serii? Na początek mamy doskonale przedstawioną sytuację z poprzednich tomów, by dobrze wejść w ciąg dalszy opowieści. Przyda się ona szczególnie tym, którzy po prostu zapomnieli, co podziało się wcześniej, zaś z pewnością nie zastąpi to magii poznawania poprzednich odsłon. Finałowy tom jest napisany z wielkim rozmachem, dzieje się naprawdę sporo. Nadal jest to absolutnie doskonale napisane, przygodowe, mroczne fantasy w klimacie steampunkowym, wymykające się jakimkolwiek schematom. Sofja Kluk, na Dalekiej Północy, poznaje fakty dotyczące ojca i jego naukowej ekspedycji, dziewczyna nadal zmienia się, dojrzewa emocjonalnie, przeżywa rozterki. Tymian Drakow staje się mężczyzną, udowadnia swą wewnętrzną siłę, goblinowy król. Nie będę zdradzała Wam fabuły, bo pochłanianie Agla. Abraxas, to najczystsza, książkowa przyjemność. Mamy tu mnóstwo metafor, nawiązań, szczegółów, na które warto zwracać uwagę, humor, kreacja bohaterów, znanych nam z poprzednich części, ich przemiany, to literacki majstersztyk, no i ten unikalny, tajemniczy klimat, atmosfera jedyna w swym rodzaju. Finał pięknie dopełnia klamrę trylogii. Agla. Abraxas, to kolejne arcydzieło spod pióra Radka Raka, czekam bardzo na kolejne Rakowe dzieła i ślę ogrom dobrych fal zdrowia!


sobota, 25 października 2025

Najpiękniejsza, polska poezja! Bolesław Leśmian - Łąka

Jak Wam mija jesienna sobota? U mnie najpiękniejsza, polska poezja! To idealny czas, by pod kocykiem w sobotę, przy ciepłej herbacie, przypomnieć sobie, jakże piękna jest klasyczna poezja.

 

Bolesław Leśmian – Łąka

Seria: Kiedyś przeczytam

Premiera: 14 lutego 2025

Wydawnictwo: Powergraph

 Oprawa: twarda

Bolesław Leśmian od zawsze należał do moich ukochanych poetów. Jako polonistka, bardzo żałuję, że w szkolnych ławach, jego poezję poznawało się w sposób zdawkowy i zbyt szybko. Seria Kiedyś przeczytam Wydawnictwa Powergraph, spowodowała, iż po Leśmiana sięgnęłam po raz kolejny. Przepiękne wydanie, polecam na wspaniały podarunek dla bliskiej osoby. Jest to bowiem poezja piękna, ujmująca, zachwycająca językiem, mrokiem, kulturą, ludowością, przyrodą, słowiańskim duchem, ważne są tu też oczywiście wiersze o miłości. Łąka jest zbiorem idealnym, bardzo bogatym, który prowadzi czytelnika poprzez wiersze, ballady i erotyki Leśmiana. Przeczytałam, przepłynęłam wręcz przez każdą kartę tomiku, omamiona pięknością, wciągnięta w świat Leśmiana, inaczej niż kiedyś, ale może nawet bardziej!



 

 

sobota, 18 października 2025

Nowość! Drugie życie Elizy - Greta Drawska – Klimatyczna powieść na jesień!

Nowość! Kryminał, fantasy, obyczajówka! To wszystko znajdziecie w powieści Drugie życie Elizy, którą napisała Greta Drawska!

 

Drugie życie Elizy - Greta Drawska

Premiera: 24 września 2025

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska

Oprawa: okładka miękka ze skrzydełkami

Poznajemy Elizę Angielczyk, która za moment miała brać ślub, po kolizji, budzi się zaś w XIX wieku w Pałacu w Szlachcinie. Tu sądzi się, iż Eliza to dama do towarzystwa, która ukradła cenną kolię martwej już baronowej Aurorze von Rose. Sprawę prowadzi komisarz Linde, czy Eliza uniknie więzienia, wnikając w światek społeczny pałacu? Czy znów znajdzie się w swoim czasie w XXI wieku? Co Eliza ma wspólnego z mędrcem Orantalosem, który skrył w artefakcie tajemnicę. Jest to powieść obyczajowa, z mocną nutą kryminalno-fantastyczną, napisana lekkim piórem, z unikalnym zacięciem, w zasadzie fabuła wymyka się schematowi i funduje czytelnikowi coś unikalnego. Jeśli chcecie się przenieść książkowo w inny świat, polecam Wam tę przyjemną i ciekawą książkę!