Pokazywanie postów oznaczonych etykietą literatura obyczajowa. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą literatura obyczajowa. Pokaż wszystkie posty

czwartek, 9 kwietnia 2026

Justyna Stasio-Siga powraca z nową powieścią – Wyrodna

U Was też słoneczne, wiosenne popołudnie? Zapraszam dziś na spotkanie z powieścią Wyrodna, którą napisała Justyna Stasio-Siga.

 

Wyrodna - Justyna Stasio-Siga

Premiera – 18 lutego 2026

Wydawnictwo: Lira

Oprawa: okładka miękka

 

Wyrodna to literatura piękna, z wciągającą fabułą i bohaterami z krwi i kości. Po lekturze debiutanckiej powieści autorki, zatytułowanej Szewcowa, wiedziałam, iż mogę liczyć na dobrą książkę. Jest rok 1967, przenosimy się do Łodzi i poznajemy Zenobię Wójcik. Kobieta pracuje w laboratorium zakładu włókienniczego, w którym pojawia się dziwnie znajomy, młody mężczyzna. Kiedy Zenia odnajduje Czarka w pamięci, musi stanąć oko w oko ze swą trudną przeszłością. Pełna wielu emocji powieść jest doskonale napisana, oddaje klimat ówczesnej Łodzi, ale także pokazuje dramat, wewnętrzne rozterki i ciężar psychiczny głównej bohaterki. Nie chcę Wam zdradzać zbyt wiele, bo naprawdę warto przeczytać, mnogość emocji, gwarantowana! 
 

czwartek, 19 marca 2026

Nowość - Rosą pisane - Urszula Gajdowska – Piękna, niosąca nadzieję powieść na wiosnę!

Piękna, niosąca nadzieję powieść na wiosnę! Nowość! Rosą pisane - Urszula Gajdowska

 

Rosą pisane - Urszula Gajdowska

Premiera: 22 lutego 2026

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska

Oprawa: okładka miękka ze skrzydełkami


Powieść Rosą pisane Urszuli Gajdowskiej, skradnie Wam serce, jeśli lubicie obyczajową literaturę z romansem w tle. Książka z uroczą okładką, zabiera nas do Azylu, miejsca w Puszczy Knyszyńskiej, w którym ratuje się porzucone zwierzęta. Do Azylu przybywa Edyta, wraz z dziećmi Tosią i Tymkiem, miejsce prowadzone jest przez jej brata Eryka i jego żonę Weronikę, czy właśnie tu kobieta odnajdzie upragniony spokój i wystartuje ze swym życiem od nowa? Do Azylu przybywa też przyjaciel Eryka – Dawid, były wojskowy również nosi w sobie trudy przeszłości. Powieść idealnie trafiła w moje obecne potrzeby, po ciężkich lekturach, książka przyniosła mi ciepło, przyjemność czytania, ale też chwilę refleksji. Rosą pisane zachwyca klimatem, wciągającą fabułą, świetnie skonstruowanymi, życiowymi bohaterami, także tymi z drugiego planu. Powieść pełna empatii, ciepła, jak pierwsze, wiosenne promienie słońca, naprawdę warto przeczytać!

 

poniedziałek, 5 stycznia 2026

Piękna, obyczajowa powieść na zimowy czas - Wszystko będzie dobrze - Dorota Schrammek

Korzystacie ze śnieżnego szaleństwa? Śnieg właśnie pięknie zdobi okładkę książki, o której chcę Wam dziś opowiedzieć.

 

Wszystko będzie dobrze - Dorota Schrammek

Premiera: 12 listopada 2025

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska

Oprawa: okładka miękka ze skrzydełkami

Powieść Wszystko będzie dobrze, napisała dobrze mi znana już pisarka Dorota Schrammek. Chorująca od dziecka na cukrzycę Krystyna Malicka, po tym, gdy odnalazła na studiach Tomka, swą miłość, zaczęła prowadzić rodzinny pensjonat nad morzem w Pustkowie. Z partnerem mają plany, wymarzony ślub, piękne życie, wszystko zaczyna się układać. Jednak życie pisze swoje scenariusze. Choroba daje o sobie znać coraz bardziej, Krystyna, która może stracić wzrok, nie chce być ciężarem dla Tomasza, to Boże Narodzenie będzie data graniczną, wówczas rozwiążą się wszelkie decyzje. Powieść jest pełna emocji, życiowa, spokojna, jednocześnie lekka i przeurocza, niosąca nadzieję, za taką literaturę cenię pióro Doroty Schrammek. Piękna, obyczajowa powieść na zimowy czas z finałowym, magicznym śniegiem, jeśli lubicie takie książki, zdecydowanie Wszystko będzie dobrze, musi znaleźć się na Wasze półce.  


 

czwartek, 25 grudnia 2025

Po Wigilii! Maria Skłodowska na Święta! Lustro Marii - Adam Węgłowski

Po Wigilii! Jak się macie świątecznie? U mnie Maria Skłodowska na Święta! Oto powieść Lustro Marii Adama Węgłowskiego, opowiadająca o dopowiedzianych losach noblistki!

 

Lustro Marii - Adam Węgłowski

Premiera: 9 kwietnia 2025

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska

Oprawa: okładka miękka

Piękna, pełna kontrastów Warszawa z okresu powieści Lalka, nastoletnia Maria, chce zobaczyć ponownie swą zmarłą matkę. Owo pragnienie, zaprowadzi ją na trop wynalazcy, który bada właściwości odbicia luster. Jako kobieta, genialna Skłodowska zawsze dąży do ideału i perfekcji, zaś ma też uczucia, piękne, trudne, skrycie pielęgnowane w sobie. Maria chce studiować, jednak wówczas uniwersytety zamykały swe podwoje przed kobietami. Legendy, tajemnice, hipnoza, okultyzm, emocje, zdeterminowana i mądra Maria. Zaznaczyć tu warto, iż nie jest to biograficzna powieść, to literacka fikcja, która podsyca ciekawość. Wciągająca, z nutką historii, klimatyczna powieść, która idealnie wypełni świąteczny wieczór!


 

sobota, 20 grudnia 2025

Najsłodsza książka tego roku! Lindt i Sprungli. Dwie rodziny, jedna pasja - Lisa Graf

Pachnąca czekoladą, wanilią, cynamonem, kakao i orzechami, najsłodsza książka tego roku! Pośród przedświątecznej gonitwy, mam dziś dla Was recenzję powieści Lindt i Sprungli. Dwie rodziny, jedna pasja Lisy Graf!

 

Lindt i Sprungli.

Dwie rodziny, jedna pasja - Lisa Graf

Premiera: 15 października 2025

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska

Oprawa: okładka twarda

 

Jeśli szukacie prezentów na ostatnią chwilkę, książka Lindt i Sprungli. Dwie rodziny, jedna pasja, będzie iście idealną propozycją. Waszym oczom ukarze się książkowa czerwono-złota tabliczka czekolady, przepięknie wydana i dopracowana w każdym calu przez Skarpę Warszawską. Obcowanie z tak cudownie wydaną książką, zawsze jest dla mnie niesamowitą przyjemnością. Jest to początek sagi o szwajcarskich rodzinach czekoladników Sprungli i Lindt. Poznajemy Rudolfa, którego matka, leży chora. Kiedy chłopiec przynosi jej tabliczkę czekolady, matka zaczyna wracać do zdrowia, teraz już wie, czy będzie zajmował się w swoim życiu. Produkcja czekolady, jest dla Rudolfa spełnieniem marzeń, jako dorosły mężczyzna, ciężko pracuje, otwiera kawiarnię, gdzie oferuje pyszne słodkości, to właśnie jego czekolada staje się obiektem westchnięć czekoladowych smakoszy. Klimatyczna, aromatyczna, pachnąca powieść o rodzinie, ukazująca pasję do wyrobu czekolady i jednocześnie początek historii jednej z najsłynniejszych, legendarnych marek na świecie. 
 

 

niedziela, 30 listopada 2025

Nowość! Zima w Nałęczowie - Aneta Krasińska – Zimowa opowieść – Początek cyklu Cztery pory roku

Lubicie czytać zimowe powieści? Kiedy spadnie śnieg, ja uwielbiam! Sięgnęłam zatem po wydawniczą nowość Skarpy Warszawskiej!

 

Zima w Nałęczowie - Aneta Krasińska

Cykl: Cztery pory roku – Tom 1

Premiera: 15 października 2025

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska

Oprawa: okładka miękka ze skrzydełkami

 

Książka Zima w Nałęczowie, Anety Krasińskiej, to wspaniała, zimowa opowieść, będąca początkiem cyklu Cztery pory roku. Autorka po raz kolejny gości w mojej biblioteczce i nigdy mnie nie zawodzi. Poznajemy Lidkę Adamiak, mieszkająca w Warszawie kobieta po trudnych przeżyciach związanych ze zdradą, za namową przyjaciółki, rusza do tytułowego Nałęczowa, by tam odnaleźć życiowy spokój. Biały, zaśnieżony, piękny Nałęczów, łączący historię i teraźniejszość, zachwyca Lidkę, uwielbia klimat miasta, jak i mieszkańców. Pewnego dnia kobieta odnajduje cenną broszkę i postanawia odszukać właściciela. Książka ma wspaniały, zimowy klimat, czuć tu piękno zimy, ale też aromaty już choinkowe, piernikowe i świąteczne. Nie ukrywam, iż po lekturze tej pięknej i ciepłej powieści, mam wielką ochotę odwiedzić Nałęczów!
 

 

sobota, 29 listopada 2025

Nowość! Zimowa powieść! Rozpalmy światło gwiazd - Adam Faber

No to mamy zimę! U mnie ZIMOWA NOWOŚĆ! Rozpalmy światło gwiazd - Adam Faber

 

Rozpalmy światło gwiazd - Adam Faber

Premiera: 15 października 2025

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska

Oprawa: okładka miękka ze skrzydełkami

Tak, to już ten czas, kiedy z książką pod kocykiem i herbatą w ręku, można pochłaniać powieści w klimacie zimowym. Pierwszą, zimową książką, do jakiej dobrałam się w tym roku, jest Rozpalmy światło gwiazd. Adam Faber napisał idealną na śnieżny okres powieść, którą pochłania się z wielką przyjemnością. Poznajemy pisarkę romansów o pseudonimie Alicja Fiodor, która wyjeżdża w Bieszczady, by dopracować najnowszą książkę. W pensjonacie Piernikowy Dom, w którym mieszka Alicja, melduje się też Jonasz, mężczyzna w depresji. Oboje mają swoją, dojrzałą, trudną historię i przeszłość. Powieść porusza też tematykę pozorów wesołości, życia na pokaz i zafałszowanej radości, którą tak często obserwować możemy wśród ludzi. Bardzo dobra, emocjonalna, życiowa literatura obyczajowa z nutą romansu, dająca chwilę do refleksji, a jednocześnie ujmująca, klimatyczna i pachnąca już Świętami.  


 


 

czwartek, 6 listopada 2025

Ideał książkowy na listopadowe wieczory - Lekarka z Galveston - Amanda Skenandore

Ideał książkowy na listopadowe wieczory! Bardzo klimatyczna powieść o lekarce, którą napisała Amanda Skenandore, znana z bestselleru Sekret Pielęgniarki.

 

Lekarka z Galveston - Amanda Skenandore

Premiera: 9 kwietnia 2025

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska

Oprawa: okładka miękka ze skrzydełkami

 

Lekarka Tucia Hatherley, odkąd popełniła błąd podczas operacji, nie pracuje w zawodzie, zajmuje się zaś szyciem gorsetów. Praca ta, pozwala jej zarobić na siebie i niepełnosprawnego syna Toby`ego, jednak kobieta jest zmuszona zmienić zajęcie i rusza w drogę z znachorem showmanem, przebiegłym szarlatanem Hugh Hornem, zwanym Huey. Kiedy przybywają do tytułowego Galveston, gdzie zniszczeń dokonał huragan, Tucia pragnie pozostać tu i praktykować prawdziwą misję lekarską. Powieść historyczno-obyczajowa Lekarka z Galveston, to obraz kobiety, która przeżywając wiele trudów, wciąż powstaje i walczy o siebie i syna. Jest tu kobieca siła, miłość matki, rozterki, emocje, ale także ówczesna sytuacja kobiet. Książka ma wspaniały klimat, idealny na jesienne wieczory, opowieść wciąga i czyta się ją z wielką przyjemnością.
 

 

sobota, 18 października 2025

Nowość! Drugie życie Elizy - Greta Drawska – Klimatyczna powieść na jesień!

Nowość! Kryminał, fantasy, obyczajówka! To wszystko znajdziecie w powieści Drugie życie Elizy, którą napisała Greta Drawska!

 

Drugie życie Elizy - Greta Drawska

Premiera: 24 września 2025

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska

Oprawa: okładka miękka ze skrzydełkami

Poznajemy Elizę Angielczyk, która za moment miała brać ślub, po kolizji, budzi się zaś w XIX wieku w Pałacu w Szlachcinie. Tu sądzi się, iż Eliza to dama do towarzystwa, która ukradła cenną kolię martwej już baronowej Aurorze von Rose. Sprawę prowadzi komisarz Linde, czy Eliza uniknie więzienia, wnikając w światek społeczny pałacu? Czy znów znajdzie się w swoim czasie w XXI wieku? Co Eliza ma wspólnego z mędrcem Orantalosem, który skrył w artefakcie tajemnicę. Jest to powieść obyczajowa, z mocną nutą kryminalno-fantastyczną, napisana lekkim piórem, z unikalnym zacięciem, w zasadzie fabuła wymyka się schematowi i funduje czytelnikowi coś unikalnego. Jeśli chcecie się przenieść książkowo w inny świat, polecam Wam tę przyjemną i ciekawą książkę!

 

Obyczajowa powieść na jesień - Historia spisana atramentem - Jacek Skowroński, Maria Ulatowska

Obyczajowa powieść na jesień! Oto Historia spisana atramentem, którą napisał Jacek Skowroński i Maria Ulatowska.

 

Historia spisana atramentem

Jacek Skowroński, Maria Ulatowska

Premiera: 21 maja 2025

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska

 Oprawa: okładka miękka ze skrzydełkami

Powieść, będącą pierwszym tomem cyklu, który ma już drugą część, Wydawnictwo Skarpa Warszawska, wznowiło po dziewięciu latach. Książka zainspirowana jest prawdziwym pamiętnikiem, napisanym tytułowym atramentem przez księdza, Czesława, dziadka Marii Ulatowskiej. Poznajemy go, gdy jako młody chłopak, wstępuje do seminarium, obserwujemy trudy celibatu, powołania, duchowości, rozterki, ale najważniejsza jest tu miłość do Marii, ta trudna i zakazana. Mężczyzna postawiony pomiędzy Kościołem, a kobietą, pokonuje granice i bariery, a jego życie, to wielki szereg zmian i wyzwań. Pozostawienie życia duchownego, powrót do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie, nieustanne wątpliwości i wiele emocji. W książce zamieszczono realne fotografie rodziny Czesława, uwielbiam opowieści, mające źródło w prawdziwym życiu, dlatego polecam i Wam zagłębienie się w tę lekturę!


sobota, 30 sierpnia 2025

Czarna sukienka i Nocny welon – Wspaniała Saga Wileńska Ewy Sobieniewskiej

Trudno uwierzyć, że w poniedziałek powitamy wrzesień! Przybywam do Was zatem, z dwoma powieściami, iście idealnymi na jesienne wieczory!

 

Czarna sukienka - Ewa Sobieniewska

Nocny welon - Ewa Sobieniewska

Cykl: Saga Wileńska – Tom 3 i Tom 4

Premiera – 17 października 2024, 5 maja 2025

Wydawnictwo: Lira

Oprawa: okładka miękka

Cenię pióro Ewy Sobieniewskiej, która debiutowała powieścią Srebrne wrzeciono, następnie serce skradło mi Zaklęte zwierciadło, pora zatem na kolejne tomy Sagi Wileńskiej. Czarna sukienka, podobnie, jak poprzednie tomy, zawiera drzewo genealogiczne, byśmy mogli poznać pokrewieństwo bohaterów sagi. Mamy rok 1862, Wiktoria Łempicka, żegna z synami męża Ksawerego, który wyrusza, by wziąć udział w powstaniu styczniowym. Przychodzi ciężki czas dla pani na Zielnej. Nestorka rodu Łempickich – Oktawia, wspomina marzenia o mężczyźnie, który zawładnął jej sercem. Nocny welon, to trudny dla Wiktorii czas żałoby, czy kobietę dotkniętą tragedią, czeka jeszcze szczęście? Zdradzę Wam, że są zaskoczenia. Wart uwagi jest też piękny wątek Jędrka, Zygmunta Bolejko oraz pani Róży. Obie powieści są na wskroś kobiece, doskonale obrazują ówczesną sytuację kobiet, ich tęsknoty, wybory, miłość, smutek, dylematy, marzenia, odwagę. Całość oplatają nieustanne emocje, historia i wspaniały, malowniczy klimat. Ewa Sobieniewska czaruje słowem, a Saga Wileńska, to totalne must have każdego, kto ceni pełne emocji, wciągające powieści obyczajowe z historią w tle. Polecam bardzo!


 

 

niedziela, 27 lipca 2025

PREMIERA! Studnia Heleny - Beata Skrzypczak – Klimatyczna powieść obyczajowa na lato!

Środek lata i piękny czas! U mnie dziś świetna premiera! Klimatyczna powieść obyczajowa na lato, czyli Studnia Heleny Beaty Skrzypczak.

 

Studnia Heleny - Beata Skrzypczak

Premiera: 16 lipca 2025

Wydawnictwo: Mięta

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Wydawnictwo Mięta, zadbało o każdy szczegół, książka o przyciągającej oko okładce, jest pięknie wydana, zatem polecam ją też na podarunek dla kogoś bliskiego. Tytułowa Helena, to owiana w legendy starsza kobieta z trudną przeszłością, mieszająca na skraju wsi. Helena kultywuje wiarę we wróżki, jest pod swoistą ochroną ludności. W lesie mieszka legendarny król węży Złoczyń, piątka nastoletnich przyjaciół, szukających wrażeń: Lona, Tony, Miśka, Dośka oraz Robert, postanawiają udać się do owego lasu, co niesie za sobą pewne konsekwencje. Książkę czyta się z przyjemnością, mamy tu ciekawie skonstruowanych bohaterów i momentami baśniową fabułę. Na uwagę zasługuje idealnie odwzorowany, wiejski klimat i tajemniczość powieści, autorka porusza też cenny temat porozumienia pokoleń, dorastania, czy rozczarowań życiowych. Studnia Heleny, to obyczajowa powieść na lato, jest tu naprawdę sporo emocji, magiczna nuta i niesamowita lekkość, naprawdę warto!



 

 

 

niedziela, 13 lipca 2025

Opowieść córki Romea i Julii - Córka z Werony - Christina Dodd

Cenicie szekspirowskie dzieło Romeo i Julia? Jeśli tak, musicie sięgnąć po powieść Córka z Werony. Autorka Christina Dodd, ustami dziewiętnastoletniej dziewczyny, przedstawia nam historię dalszych losów słynnych kochanków, które jednak nie potoczyły się tak, jak myślicie!

 

Córka z Werony - Christina Dodd

Premiera: 12 lutego 2025

Cykl: Daughter of Montague - Tom 1

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska

Oprawa: okładka miękka ze skrzydełkami

 

Rosaline jest najstarszą córką Romea i Julii, którzy rodzinnie żyją i mieszkają w Weronie. Rosie nie jest zamężna, każdy kandydat, z którym miała się zaręczyć, został przez nią odrzucony. Kiedy na balu zaręczynowym, zostaje znalezione ciało Stephano, młodzieńca, który miał już za sobą trzy małżeństwa, charyzmatyczna Rosalina odkrywa w sobie żyłkę detektywistyczną i postanawia odkryć zabójcę, aby jej nie posądzano o zbrodnię. Wciągająca powieść jest niesamowicie lekka i idealna na letni czas, zachwyca tu ciepły klimat włoski, a postać Rosaline jest świetnie wykreowana. To silna, uparta kobietka, która ma swoje zdanie, jest dociekliwa, intrygująca, chce odkryć wszelkie tajemnice. Córka z Werony, to książkowa rozrywka na najwyższym poziomie, z ciekawie skonstruowanymi bohaterami, nie brakuje tu też humoru i oczywiście młodej miłości. W książce jest już zapowiedź kolejnego tomu serii Daughter of Montague, którego oczywiście będę wypatrywać.  



czwartek, 26 czerwca 2025

Nowość - Finał trylogii W cieniu PRL-u – Aneta Krasińska - Echa prawdy

Lubicie trylogie? Ja bardzo, zatem nie mogłam się doczekać finałowego tomu trylogii W cieniu PRL-u Anety Krasińskiej.

 

Echa prawdy - Aneta Krasińska

Premiera: 4 czerwca 2025

Cykl: W cieniu PRL-u – Tom 3

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska

Oprawa: okładka miękka ze skrzydełkami 

 

Obyczajowy cykl W cieniu PRL-u rozpoczęła powieść Szepty sekretów, tom drugi to Pomruki kłamstw, trzecia zaś odsłona, to właśnie Echa prawdy. Powracamy do ciekawej historii Anieli, doświadczona już, mądra lekarka, po latach opuszcza mury szpitala i oddziału, którym kierowała. Teraz Aniela w Warszawie planuje zając się życiem rodzinnym, jako mama i babcia, jednak przeprowadzka, nowa rzeczywistość i zmiany, kierują ją ponownie do powołania lekarskiego. Komunizm w kraju upadł szesnaście lat temu, zaś nadal społecznie jest wiele do zrobienia. Aniela zgłębia rodzinne tajemnice przeszłości, ale też własne emocje i uczucia. Podobnie, jak w poprzednich tomach mamy tu mnóstwo emocji, życiowej mądrości, bohaterów z krwi i kości i wciągającą fabułę, jest też świetny wątek nieco kryminalny. Miłośnicy poprzednich tomów nie będą zawiedzeni, bowiem Echa prawdy doskonale wieńczy cykl, do gustu przypadła mi też okładka powieści. Polecam Wam całą trylogię W cieniu PRL-u, ideał książkowy na lato, wakacje i urlopowy czas!  

 

 

środa, 25 czerwca 2025

Cień i blask - Joanna Wtulich – Powieść historyczna na lato!

Książkowy lot w kosmos! Powieść historyczna na lato! Cień i blask Joanny Wtulich, to książka, po którą muszą sięgnąć miłośnicy bestsellerowej trylogii lwowskiej, ale nie tylko.

 

Cień i blask - Joanna Wtulich

Premiera: 17 marca 2025

Wydawnictwo: Lira

Oprawa: okładka miękka

 


 Uwielbiam pióro Joanny Wtulich, polecam Wam przede wszystkim Sagę napoleońską oraz genialną powieść Chmurnik, ale warto też sięgnąć po jej komedie kryminalne. Joanna Wtulich napisała też Trylogię lwowską i to do niej właśnie nieco nawiązuje Cień i blask. Poznajemy osiemnastoletnią, piękną i wykształconą Natalię, która decyzją rodziców Anny i Michała Dukajskich, ma wyjść za mąż za wybranego przez nich kawalera. Zbuntowana Natalia darzy zaś uczuciem młodego Jana, jednak on nie chce walczyć o nią, dziewczyna ucieka zatem pociągiem do Warszawy. Podczas podróży poznaje wdowca Aleksandra Odlanickiego, który w obliczu śmierci ciotki, pomaga Natalii, oferując mieszkanie i posadę nauczycielki dla córki Konstancji. Warszawa otwiera przed Natalią nowe życie. Okazuje się, iż Odlanicki angażuje się w działalność spiskową, a między nimi pojawiają się nieoczekiwane i trudne czasem uczucia. Pięknie napisana, dynamiczna, klimatyczna powieść, wciąga, jak szalona, dobra, wartka akcja, bohaterowie z krwi i kości, miłość, humor, zaskoczenia, do tego przyzwyczaiła czytelników już Joanna Wtulich, która i tym razem nie zawodzi. Cień i blask, to barwna, emocjonalna, kobieca, obyczajowa powieść historyczna z nutką romansu, którą musicie poznać. Polecam całym serduchem!

 

niedziela, 25 maja 2025

W cieniu PRL-u – Aneta Krasińska - Szepty sekretów oraz Pomruki kłamstw!

Lubicie Goździki? Najpopularniejsze kwiaty PRL-u, zdobią okładkowo cykl W cieniu PRL-u. Dwa tomy serii właśnie przeczytałam i dzielę się z Wami emocjami!

 

Szepty sekretów - Aneta Krasińska

Pomruki kłamstw - Aneta Krasińska

Premiera: 26 lutego, 23 kwietnia 2025

Cykl: W cieniu PRL-u – Tom 1, Tom 2

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska

Oprawa: okładka miękka ze skrzydełkami 

Jest to moje kolejne spotkanie z twórczością Anety Krasińskiej. Cykl W cieniu PRL-u, ma obecnie dwa tomy, serię rozpoczęła powieść Szepty sekretów, tom drugi to Pomruki kłamstw, trzecia odsłona Echa prawdy, zapowiadana jest już na początek czerwca. Przenosimy się do czasu PRL-u, zdolna studentka Aniela Szwarc, niebawem rozpocznie praktyki w warszawskim szpitalu, ambitna i mądra dziewczyna pragnie zostać lekarzem chirurgiem. Dzięki opowieściom babci Kornelii, Aniela dowiaduje się o historii swej rodziny z okresu II wojny światowej. Szepty sekretów, genialnie obrazuje rzeczywistość PRL-u i klimat wówczas panujący. Rurki z kremem, brak towarów na półkach sklepowych, kolejki, cenzura, społeczne drabinki, był to trudny okres w naszym kraju, szczególnie dla ambitnej kobiety, jaką jest pełna planów i marzeń Aniela. Drugi tom Pomruki kłamstw, kontynuuje losy młodej lekarki, w pracy widzi ona niesprawiedliwość i zakłamanie. Przeszłość Weroniki Szwarc, mamy Anieli, powoli zostaje odkrywana, dziewczynie pomaga w tym Feliks, przystojny lekarz, napotkany kolega z roku. Lekarka ma już dwie córki. Ze względu na płeć jest dyskryminowana zawodowo, niezbyt układają się jej też stosunki z zapracowanym mężem. Ponownie autorka idealnie odwzorowała klimat PRL-u, samochody, znajomości, alkohol, szara codzienność, ówczesne wydarzenia. Obie książki, to przede wszystkim opowieść o marzeniach, realizacji planów i sile kobiet. Po lekturze obu tomów, czekam bardzo na trzecią odsłonę tej wspaniałej serii i serdecznie polecam ją Wam!


 

 

sobota, 3 maja 2025

Ziarno niezgody - Sandra Nikoniuk – Niesamowita, klimatyczna powieść obyczajowa na majówkę!

Lubicie melancholijne klimaty angielskich, mglistych, wietrznych wrzosowisk, pachnące różami opowieści obyczajowe? Oto Ziarno niezgody, powieść Sandry Nikoniuk!

 

Ziarno niezgody - Sandra Nikoniuk

Premiera: 29 stycznia 2025

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska

Oprawa: okładka miękka ze skrzydełkami

Urzeczona piękną okładką powieści, w majówkę zasiadłam do lektury i przepadłam. Książka Ziarno niezgody, to klimatyczna podróż poprzez losy dwóch przyjaciółek, wybieramy się do domu w Castle Combe, na wzgórze, tu pośród ogrodu herbacianych róż, na wrzosowiskach, rozkwitała ponad dwadzieścia lat temu ich znajomość. Jedną z przyjaciółek jest Sophie Robinson, pisarka zmaga się z kryzysem po wydaniu źle przyjętej książki, tytułowego Ziarna niezgody. Sophie rusza z Nowego Jorku do Anglii, gdzie dorastała, w mieście sądzi się, iż przyczyniła się ona do śmierci swego ojca, który był także znanym pisarzem. Duchy przeszłości są tu obecne aż nazbyt, Sophie i Grace kochały jednego mężczyznę, skończyło się to tragedią, do wszystkiego dochodzą trudne stosunki Sophie z matką. Jest to niesamowita książka, wciągnęła mnie totalnie, klimatem, emocjami, spowijającym mrokiem. Co prawda kwitną teraz bzy, a nie lawenda, wrzosy i róże, ale naprawdę w cieniu majowego słońca, warto sięgnąć po tę doskonałą książkę!     

 

 

piątek, 3 stycznia 2025

Nowość - Jestem twoim domem, czyli drugi tom cyklu Szeptucha - Bianka Kunicka

Ile książek udało się Wam przeczytać w 2024 roku? U mnie zagościło 87 tytułów, pośród których znalazła się pierwsza odsłona serii Szeptucha, pora zatem na kontynuację.

 

Szeptucha. Jestem twoim domem - Bianka Kunicka

Premiera: 13 listopada 2024

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska

Oprawa: okładka miękka ze skrzydełkami 


Autorką cyklu jest Bianka Kunicka, oba tomy, zachwycają magicznymi okładkami i wciągającą fabułą. Poznaliśmy urodziwą Nawoję, posiadającą dar, dostrzegania rzeczy, które są niedostrzegalne dla innych. W lesie, podczas ucieczki od szeptuchy Akaszy, do której została oddana, Nawoja znalazła ciało kobiety z martwym noworodkiem. Nawojka chce, by sprawca poniósł odpowiedzialność, jej historia pokaże, jak okrutny i zły, potrafi być człowiek. Mamy tu wierzenia, demony, topielce, magię, zioła, klimat jest przepiękny i mroczny, dziewczyna trafia na dwór, służy pomocą innym, zakochuje się. Gdzie jest jej miejsce? Drugi tom nie zawodzi, to doskonale napisana lektura dla miłośników dobrej literatury obyczajowej, historycznej, z mocną, słowiańską nutą. Jeśli nie znacie tego cyklu, jak najszybciej warto nadrobić, bowiem po takim finale, czekam bardzo na ciąg dalszy!