Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Anna Stryjewska. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Anna Stryjewska. Pokaż wszystkie posty

środa, 17 grudnia 2025

Magia Bożego Narodzenia w powieści - Opowieść kataryniarza - Anna Stryjewska

Wigilia za TYDZIEŃ! Jak tam u Was? Przedświąteczny czas leci, jak szalony, zatem czas przygotować prezenty pod choinkę!

 

Opowieść kataryniarza - Anna Stryjewska

Premiera: 29 października 2025

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska

Oprawa: okładka miękka ze skrzydełkami

 

 

Jeśli szukacie książki, idealnej na świąteczny prezent, czym prędzej wybierzcie się do księgarni po najnowszą powieść Anny Stryjewskiej. Opowieść kataryniarza, zachwyca klimatyczną, zimową okładką i pięknie utkaną, dobrze skonstruowaną, wciągającą fabułą. Przenosimy się do przemysłowej Łodzi, mamy schyłek XIX wieku, jest grudzień. Władczy, egoistyczny i skąpy Wiktor Różycki, jest zamożnym fabrykantem i właścicielem kamienicy. Mieszkańcy z ulicy Składowej, którym kamienicznik podnosi czynsz, lądują w suterenach. Różycki zostaje napadnięty i okradziony w okresie przedświątecznym przez bandziorów, ratuje go sierotka, Księżniczka, a cała, biedna wspólnota piwnic, nie wie kim jest mężczyzna. Kiedy sierota podaruje mu swą obecność i świąteczny prezent, świat Wiktora Różyckiego poruszy się, czy jest jeszcze szansa, by stał się on lepszym człowiekiem? Magia Bożego Narodzenia, ciepło i emocje w powieści uwodzą czytelnika, a fabuła nieco przywodzi na myśl piękną Opowieść wigilijną. Powieść naprawdę pięknie wypełni Wasz przedświąteczny czas, będzie też idealnym podarunkiem dla kogoś bliskiego. Magiczna, emocjonalna, świąteczna, wigilijna, zimowa, klimatyczna, wzruszająca powieść, książkowe must have tegorocznych Świąt!

 

 

wtorek, 25 maja 2021

Zośka, Mistyfikator, Ślady oraz Cecylia - Recenzje powieści Szarej Godziny

Dziś u mnie cztery powieści Szarej Godziny, które przeczytałam już jakiś czas temu, pora więc na moją opinię o każdej z nich, która zatem przypadła mi do gustu? 


Zośka. Przepustka do szczęścia - Anna Stryjewska

W sierpniu minionego roku, światło dzienne ujrzała książka Zośka. Dopóki biło serce, będąca I tomem serii, w lutym zaś, swą premierę miała II odsłona cyklu, czyli Zośka. Przepustka do szczęścia. Drugi tom, to ponownie emocjonalna historia o życiu, przeciwnościach, decyzjach, talencie i realizacji marzeń. Zośka traci dziecko, opuszcza tragicznego męża i postanawia rozpocząć nowe życie, którego celem, jest projektowanie mody. Zaryzykuję twierdzenie, iż jest to lepszy tom, niż pierwsza odsłona cyklu.

Mistyfikator - Joanna Parasiewicz

Mistyfikator, to powieść, której autorką jest Joanna Parasiewicz. Warto zwrócić tu uwagę na przyciągającą oko okładkę i ciekawą fabułę. Jest to opowieść o dążeniu do doskonałości, ale też o niesamowitym talencie, pasji i jednocześnie ciągłej samotności. Przenosimy się do lat 20-stych XX wieku, do Lwowa i Berlina, poznajemy młodego Wiktora Fogla, albinosa i mistrza charakteryzacji, odkrywa on eliksir, dzięki któremu, można na zawsze być młodym. Teraz zaś miał w zanadrzu coś znacznie cenniejszego. Coś, co wabiło je mocniej i uzależniało.


 Ślady. Psim tropem oraz Ślady. Rudy warkocz - Katarzyna Kielecka

Psim tropem oraz Rudy warkocz, Katarzyny Kieleckiej, to dalszy ciąg powieści Sedno życia i Piętno dzieciństwa. Pojawia się zatem Edyta, Jędrek, Grześ, piesek Kufa, są to ponownie obyczajowe powieści, tym razem zaś z nutą sensacyjną. Edyta i Jędrek, napotykają na problemy, zaczynają się zarówno problemy zdrowotne, jak i międzyludzkie, mamy tajemnice i zwroty akcji, miłośnicy twórczości tejże autorki, nie powinni być zawiedzeni.


Cecylia. Na Podlasiu - Agnieszka Panasiuk

Antonia. Na Podlasiu, inicjująca obyczajowy cykl z historią w tle, doczekała się drugiej odsłony. Cecylia. Na Podlasiu, to ponownie bardzo malownicza powieść, autorstwa Agnieszki Panasiuk. Na Podlasiu, to historyczna literatura obyczajowa, saga rozgrywa się na podlaskich terenach w drugiej połowie XIX. Mamy rok 1874, w tym trudnym czasie, nieśmiała Cecylia Turawska, rusza w świat i zaczyna działania w seminarium nauczycielskim, sporo czeka Cecylię w obliczu nowych sytuacji, czy pojawi się też miłość?


 

czwartek, 14 stycznia 2021

Zapowiedź nadchodzącej PREMIERY! Drugi tom opartej na faktach powieści Wydawnictwa Szara Godzina – Zośka. Przepustka do szczęścia - Anna Stryjewska + Fragment!

Już niebawem, bowiem 3 lutego, swą PREMIERĘ, będzie miała nowa książka spod skrzydeł Wydawnictwa Szara Godzina. Jest to pierwsza nowość tegoż wydawnictwa w Nowym Roku 2021, tym bardziej warto zwrócić na nią uwagę. Zośka. Przepustka do szczęścia, to oparta na faktach, druga odsłona obyczajowej powieści autorstwa Anny Stryjewskiej!


Serce Zośki zostaje złamane. Traci dziecko, a mąż okazuje się draniem. Pakuje więc walizkę i ucieka, zostawiwszy za sobą nieudane małżeństwo i nieprzychylnych ludzi. Jest schyłek lat 60. Łódź. Dziewczyny noszą mini, w radiu grają big bit, na polskie drogi wjechał pierwszy fiat 125p, a studenci protestują na ulicach miast. Zośka uczy się, pracuje i dzięki wsparciu przyjaciółki dąży do spełnienia marzeń o projektowaniu mody. Tymczasem w jej życiu pojawia się Szymon – dojrzały mężczyzna z przeszłością. Łączy ich namiętna miłość, która nie robi sobie nic ze zdrowego rozsądku, religijnych przykazań i społecznych konwenansów. Czy okaże się ona przepustką do szczęścia, czy też zmusi ją do kolejnej ucieczki? Zośka. Przepustka do szczęścia to kontynuacja tomu I: Zośka. Dopóki biło serce, dla której tłem jest polska rzeczywistość przełomu lat 60. i 70. Historia bohaterki zdaje się mówić, że nie da się zaplanować życia krok po kroku, ale kiedy los wywija kozła, warto mieć u boku przyjaciół.

 

Twórczość Anny Stryjewskiej, poznałam już przy okazji świetnych powieści Mistrzowie życia, Chłopiec z ulicy Wschodniej oraz Kochankowie miasta, w sierpniu minionego roku, światło dzienne ujrzała książka Zośka. Dopóki biło serce, będąca pierwszym tomem serii, już w lutym, warto wypatrywać w księgarniach internetowych i stacjonarnych, drugiej odsłony cyklu. Pisarka zawodowo zajmuje się nieruchomościami i mieszka w Łodzi. Jestem przekonana, że drugi tom nie zawiedzie czytelników, zapowiada się świetna, zimowa lektura. Zośka. Przepustka do szczęścia, to emocjonalna historia o życiu, przeciwnościach, decyzjach, talencie i realizacji celów. W ramach zachęty, mam dla Was premierowy fragment powieści, jeśli macie ochotę na więcej, zapraszam też na stronę Wydawnictwa Szara Godzina. 

 


Zosia powiodła wzrokiem po wybiegu aż do tajemnicze­go przejścia. Znała ten widok, był jej tak bliski, że aż zatkało ją w piersiach. Oczami wyobraźni i każdą najdrobniejszą tkanką ciała czuła to uniesienie, tę gorączkę, podniosłą atmosferę pa­nującą za kulisami, gdzie przygotowywały się teraz modelki. Tak bardzo chciała tam być, ale Błońska nawet nie zaproponowa­ła pracownicy wygodnego krzesła, a co dopiero roli asystentki. Kilka osób nerwowo kręciło się w tle, próbując ustawić sprzęty do fotografowania, stoły, dekoracje, tace z zakąskami, kieliszki.

Tymczasem wspięły się na stopień tuż przy wejściu na klat­kę, skąd miały niezły punkt obserwacyjny. To Mańka wywalczy­ła to miejsce, pchając się do przodu i nie bacząc na protesty in­nych. Torowała Zośce szlak, uważając na to, aby koleżance nie stała się krzywda. W jej stanie należało być ostrożnym.

– Dzięki, Marysiu! – rzuciła zasapana, kiedy już ulokowa­ły się w miarę wygodnie. – Mam nadzieję, że nie padnę tutaj z braku powietrza.
– W razie czego masz mnie! Wołaj głośno, gdyby coś było nie tak! – wydarła się, próbując przebić głos przez panujący wo­kół harmider.

Jakiś czas później gwar ucichł i na podest wyszła elegancko ubrana kobieta, trzymając w ręku mikrofon. Jej dźwięczny, wy­raźny głos zapowiadający kolekcje popłynął po piętrze i wprowa­dził tłum gapiów w oczekujący nastrój. Rozległy się brawa, po­płynęły pierwsze takty muzyki, a wraz z nimi na wybiegu zaczęły pojawiać się modelki. Poruszały się zgrabnie, sunąc na wysokich obcasach i prezentując po kolei suknie wieczorowe. Błyszcza­ły brokaty, skrzyły się złotem i srebrem, ożywiając sprawdzone, klasyczne kolory. Najczęściej była to czerń i czerwień. Zdarza­ły się jednak kreacje w błękicie, lekkim różu czy bladej zieleni. Wszystkie kroje były odważne, odsłaniały zgrabne plecy kobiet, linię ramion, podkreślały biodra i talię.

– Ale czad! – zachwyciła się Mania, kołysząc się w rytm mu­zyki. – O! Widzę twoje projekty! Niektóre z nich poznaję! – za­wołała głośno.

– Wszystkie są moje – odpowiedziała Zośka, nie kryjąc dumy i zachwytu. Musiała przyznać, że na modelkach te stroje pre­zentowały się niezwykle.

– Wszystkie? – zdumiała się koleżanka. – Jak to wszystkie? – nie dowierzała.

Nagle ucichło i na podniesieniu ukazała się Błońska w ca­łej okazałości. Miała na sobie jasnobłękitną suknię ozdobio­ną cekinami, z głębokim wycięciem z tyłu, otulającą miękko jej zgrabną, ponętną sylwetkę. Włosy miała jak zawsze perfekcyj­nie ułożone, do tego maskujący niedoskonałości cery makijaż.

Rozległy się brawa, siedzący na krzesłach wstali. Z tłumu wyrwał się jakiś chłopiec z bukietem kwiatów.
– Oto twórczyni tej niezwykłej kolekcji! – rozległ się głos z megafonu, a potem zza zielonej kotary wybiegły modelki, by ostatni raz zaprezentować stroje.

– Ani słowa o tobie… – Zszokowana Mańka zakryła dłonią usta. – Jak tak można?

Zośka opuściła głowę i pogładziła zaokrąglony brzuch.

– Jak widzisz, można – odparła, tłumiąc w sobie gorycz.

Nie spodziewała się, że Błońska przypisze sobie wszystkie za­sługi. Stworzyła te stroje od A do Z. Sama od początku do końca.

– Chodźmy stąd! – rzuciła w jej stronę niecierpliwie.

– Teraz? A poczęstunek? Zaczekaj chwilę! – zaprotestowa­ła dziewczyna.

– To ja poczekam na zewnątrz – odparła pośpiesznie Zo­cha, kierując się do wyjścia i próbując przebić przez zalegający w tym miejscu tłum gapiów. – Nie mogę tu zostać dłużej, dusz­no mi – skłamała.

– Zaraz do ciebie przyjdę! – obiecała Mańka. – Zaczekaj na zewnątrz!

– Dobrze, niech tak będzie. Nie musisz się spieszyć – rzu­ciła przez ramię, po czym wkręciła się w czeredę ludzi, uśmie­chając się przez łzy.

 

piątek, 16 października 2020

Nowa seria na blogu! KSIĄŻKA NA JESIEŃ z Wydawnictwem Szara Godzina – Zośka. Dopóki biło serce - Anna Stryjewska

Jesień, to wprost idealny czas, by nadrobić czytelnicze zaległości i zrealizować swoje książkowe plany. Dłuższe już wieczorki, kubeczek gorącej herbatki ziołowej, kocyk i dobra, polska literatura spod skrzydeł Wydawnictwa Szara Godzina, tego właśnie możecie spodziewać się u mnie, w nowym cyklu KSIĄŻKA NA JESIEŃ, którego dziś pierwsza odsłona!

Wydawnictwo Szara Godzina tej jesieni, oddało w nasze ręce sporo ciekawych powieści, wybrałam zatem dla Was kilka nowości, idealnych na jesienny czas, każda z nich wyszła spod pióra polskich autorek, czasem nawet debiutujących, myślę, że warto śledzić moją serię i koniecznie zainspirować się, sięgając po polecane przeze mnie tytuły, zdecydowanie godne polecenia! Pierwszą książką, idealnie wpisującą się w jesienną lekturę, jest obyczajowa powieść, która miała swa premierę jeszcze w sierpniu, jest to książka oparta na faktach pod tytułem Zośka. Dopóki biło serce, autorstwa Anny Stryjewskiej. Twórczość pisarki, poznałam przy okazji trzech powieści: Mistrzowie życia, Chłopiec z ulicy Wschodniej oraz Kochankowie miasta, pisarka zawodowo zajmuje się nieruchomościami i mieszka w Łodzi. Pierwszy tom serii Zośka, zatytułowany Dopóki biło serce, to powieść oparta na prawdziwych wydarzeniach, poszukajcie tej książki w internetowych i stacjonarnych księgarniach, bowiem naprawdę warto jesiennie poznać tę nietuzinkową historię.

Siedemnastoletnia Zosia Martin, wraz z rodzicami i młodszą siostrą Jadzią, mieszka w małej wsi na gospodarstwie. Dziewczyna skończyła właśnie szkołę zawodową i chce uczyć się dalej, iść do technikum i rozwijać swą pasję do mody. Rodzina nieprzychylnie patrzy na plany Zosi i załatwia jej, przynoszącą pieniądze, posadę w sklepie. Zosia zaś szyje, kocha tworzyć ubrania i marzy. Czy uda jej się podjąć trudne decyzje i podążać za pasją? Zdradzę Wam, iż już zapowiadany jest drugi tom serii, zatytułowany Zośka. Przepustka do szczęścia, którego również warto wypatrywać, a jesiennie polecam Wam z całego serca Zośka. Dopóki biło serce!


 

piątek, 18 września 2020

Nowość - Inicjująca serię, powieść oparta na faktach - Zośka. Dopóki biło serce - Anna Stryjewska - Wydawnictwo Szara Godzina

Zbliża się jesień i choć nadal słonko raczy nas pięknym, ciepłym wrześniem, ja już coraz częściej oddaję się lekturze ostatnich nowości wydawniczych, pośród których znalazła się inicjująca serię, powieść oparta na faktach pod tytułem Zośka. Dopóki biło serce. Książka Wydawnictwa Szara Godzina, autorstwa Anny Stryjewskiej, miała swą premierę 25 sierpnia, zatem przyszedł czas, by podzielić się z Wami moją recenzją.


 

Zośka. Dopóki biło serce - Anna Stryjewska

Seria: Zośka - Tom 1

Premiera: 25 sierpnia 2020

Wydawnictwo: Szara Godzina

Oprawa: okładka miękka

Ilość stron: 272


Twórczość Anny Stryjewskiej, poznałam przy okazji trzech powieści: Mistrzowie życia, Chłopiec z ulicy Wschodniej oraz Kochankowie miasta, pisarka zawodowo zajmuje się nieruchomościami i mieszka w Łodzi, nie tylko pisze, ale także maluje. Pierwszy tom serii Zośka, zatytułowany Dopóki biło serce, to powieść oparta na realnych wydarzeniach, koniecznie poszukajcie tej książki w internetowych i stacjonarnych księgarniach, bowiem naprawdę warto poznać tę nietuzinkową historię o życiu, przeciwnościach, decyzjach, talencie i realizacji celów wbrew wszystkiemu. Mamy lata 60-te, siedemnastoletnia Zosia Martin, wraz z rodzicami i młodszą siostrą Jadzią, mieszka w małej wsi na niezbyt zamożnym gospodarstwie. Dziewczyna skończyła właśnie szkołę zawodową i chce uczyć się dalej, iść do technikum i rozwijać swą pasję do mody, którą zauważyła jej nauczycielka i ciotka Teresa. Rodzina nieprzychylnie patrzy na plany Zosi i załatwia jej, przynoszącą trochę grosza, posadę w sklepie. Pomimo wszystko Zosia szyje, kocha tworzyć ubrania i marzy… Jaki finał będą miały jej marzenia? Czy uda jej się podjąć trudne decyzje, podążać za pasją i odmienić życie? Koniecznie musicie przeczytać Zośka. Dopóki biło serce, powieść wciąga jak szalona, dając nam solidną dawkę emocji, polecam ją Wam z całego serca i czekam już na zapowiadaną, drugą część serii, zatytułowaną Zośka. Przepustka do szczęścia!


 

piątek, 13 grudnia 2019

Emocjonalna, obyczajowa powieść pod choinkę - Wydawnictwo Szara Godzina – Kochankowie miasta - Anna Stryjewska - Książka na świąteczny prezent - Część 6

Piątkowo, zapraszam Was na szóstą już odsłonę mojej, blogowej serii Książka na świąteczny prezent. Dziś moja propozycja z kręgu rodzimej literatury obyczajowej w postaci powieści Kochankowie miasta, której autorką jest Anna Stryjewska.


Kochankowie miasta - Anna Stryjewska
Premiera: 17 września 2019
Wydawnictwo: Szara Godzina
Oprawa: okładka miękka
Ilość stron: 280

Twórczość Anny Stryjewskiej, poznałam przy okazji powieści Mistrzowie życia oraz Chłopiec z ulicy Wschodniej, pisarka napisała także Pocałunek morza, ale jest też autorką książek dla dzieci Głowa do góry, czy Matyldo, zawodowo zajmuje się nieruchomościami, mieszka w Łodzi. Kochankowie miasta, to świetna literatura obyczajowa, pełna przeróżnych emocji, napisana przystępnym i płynnym językiem. Idealny prezent dla kobiety w każdym wieku, zaś jej ponadczasowy, mądry wydźwięki, powoduje, iż polecałabym tę książkę na prezent także dla faceta. Fabularnie książka, bardzo wciąga, oto Damian, mężczyzna bez barier, żyjący dostatnio, bez żadnych skrupułów i granic oraz jego brat, rozważny i bardzo uczciwy Tomek, będący jego przeciwieństwem, razem prowadzą agencję nieruchomości. Dwójka braci, wraz z zamożnym Aronem, zakładają spółkę. Damian zaczyna interesować się żoną Tomka oraz dziewczyną Arona, do Tomka trafia Emilia, kobieta, chcąca sprzedać, kryjąca w sobie wiele tajemnic nieruchomość, całość fabuły dzieje się na tle intrygujących ulic Łodzi. Kochankowie miasta, to świetny książkowy prezent. Relacje między ludźmi, emocje, decyzje, zdrady, miłość, wybory, rodzina, książka z pewnością zachwyci pod choinką!




czwartek, 31 października 2019

Nowości Wydawnictwa Szara Godzina – Książki, które musisz przeczytać tej jesieni! Służąca - Weronika Wierzchowska, Kochankowie miasta - Anna Stryjewska, Kochaj mnie - Karolina Klimkiewicz oraz Sekret antykwariusza - Paweł Jaszczuk - Książka na jesień!

Jesień, to idealny czas, by nadrobić czytelnicze zaległości i zrealizować książkowe plany. Dłuższe wieczory, kubeczek gorącej czekolady, kocyk, a w dłoni dobra, polska literatura współczesna. Wydawnictwo Szara Godzina tegorocznej jesieni, spod swych skrzydeł wypuściło sporo ciekawych powieści, ja wybrałam dla Was cztery nowości, idealne na jesienny czas, każda z nich ma swoją własną magię, jest zupełnie inna, łączy je zaś jedno, są to świetne książki polskich autorów, zdecydowanie godne polecenia, która z nich najbardziej Was zainteresuje?


Służąca - Weronika Wierzchowska
Premiera: 24 września 2019
Wydawnictwo: Szara Godzina
Oprawa: okładka miękka
Ilość stron: 400

Służąca, to powieść, którą napisała Weronika Wierzchowska. Jest to mój pierwszy raz z tą polską pisarką, Weronika Wierzchowska z wykształcenia jest chemiczką, zaś jej pasją jest twórczość literacka, kocha książki, zwłaszcza te, gdzie królują kobiety, zarówno współczesne, jak i te z przeszłości, na swym koncie ma już powieść Aksamitka, Córka kucharki, Pani doktor, Tancerka, zaś nowością spod jej pióra jest Służąca, wydana spod skrzydeł Wydawnictwa Szara Godzina. Muszę zdradzić Wam, iż wyczekiwałam tej książki, zainteresowała mnie już w zapowiedziach, nie tylko ze względu na intrygującą okładkę, zatem szybko się do niej dobrałam. Powieść wciąga, czyta się ją szybko i z wielką przyjemnością. Mamy tu historię oddanej służącej Marianny Zaczkiewicz, kobieta ma trzydzieści lat, skazano ją wyrokiem sądu, ma spędzić wiele lat ciężko pracując, za co Marianna ma odbyć karę więzienia? Czy jest jak sama sądzi niewinna? Jest bardzo ciężko chora, czekają ją ogromne, życiowe trudy na dalekiej Syberii, czy podoła wszystkiemu, kogo i cóż ją spotka? Obserwujemy postępowanie, emocje, psychikę kobiety, jak dojrzewa w niej zemsta, siła, którą w sobie ma jest nieprawdopodobna. Czy uda jej się wymierzyć sprawiedliwość? Po prostu musicie przeczytać tę książkę, wciągająca, fascynująca, must have tej jesieni!


Kochankowie miasta - Anna Stryjewska
Premiera: 17 września 2019
Wydawnictwo: Szara Godzina
Oprawa: okładka miękka
Ilość stron: 280

Twórczość Anny Stryjewskiej, poznałam już przy okazji powieści Mistrzowie życia, ale także Chłopiec z ulicy Wschodniej, pisarka napisała także Pocałunek morza, ale jest też autorką książek dla dzieci Głowa do góry, czy Matyldo, zawodowo zajmuje się nieruchomościami, mieszka w Łodzi. Dlaczego jej nowa powieść, jest świetnym wyborem na tegoroczną jesień? Kochankowie miasta, to świetna literatura obyczajowa, pełna przeróżnych emocji, napisana przystępnym i płynnym językiem, pochłania się ją ekspresowo. Damian, to mężczyzna niemal bez barier, żyje dostatnio, bez żadnych skrupułów i granic, zaś jego brat Tomek jest jego przeciwieństwem, prowadząc agencję nieruchomości, jest rozważny i bardzo uczciwy. Dwójka tychże braci, wraz z zamożnym Aronem, zakładają spółkę. Damian zaczyna interesować się żoną Tomka oraz dziewczyną Arona, do Tomka trafia Emilia, kobieta, chcąca sprzedać, kryjąca w sobie wiele tajemnic nieruchomość, a całość dzieje się na tle intrygujących ulic Łodzi. Złożone relacje między ludźmi, emocje, decyzje, zdrady, miłość, wybory, rodzina…książka wciąga i nie pozwala oderwać się od lektury, przeczytajcie koniecznie!


Kochaj mnie - Karolina Klimkiewicz
Cykl: Bieszczadzka Rapsodia - Część 2
Premiera: 4 września 2019
Wydawnictwo: Szara Godzina
Oprawa: okładka miękka
Ilość stron: 264

Kolejna perełka książkowa na jesień od Wydawnictwa Szara Godzina. Kochaj mnie, to druga cześć serii Bieszczadzka Rapsodia, której autorką jest Karolina Klimkiewicz. Po lekturze pierwszego tomu Wybacz mi, nie ukrywam, wypatrywałam kontynuacji i nie zawiodłam się, ponownie jest to przepiękna powieść, idealna na jesienny czas. Życiowa, pełna emocji fabuła, interesujący, bohaterowie i boska, ujmująca sceneria polskich gór, to główne atuty tegoż cyklu. Oko na księgarskich półkach, skusi okładka z urodziwą parą na tle bieszczadzkich gór, które kocham od lat! W pierwszym tomie, poznaliśmy Emilię Grzegorzewską, która jako mała dziewczynka, została porzucona przez matkę. W dniu swych, dwudziestych piątych urodzin, dostaje list i wyjeżdża do Pensjonatu Odskocznia w Bieszczadach. Tam poznaje prawdę o matce, ale także Olę Markov, jej syna Dymitra, właściciela domu Jakuba, jego syna Sebastiana i innych mieszkańców. Wokół matki Emilii zebrało się wiele tajemnic, poznajemy historię matki i odkrywamy piękne Bieszczady. Drugi tom, to ponownie emocje Emilii po odkryciu prawdy, ale tez próba uporządkowania trudnego czasem życia, relacji z ojcem, uczuć, sensu, piękny finał. Świetna kontynuacja, ponownie jest to ideał na jesienne wieczory. Bieszczadzka Rapsodia, jest dylogią, zatem Kochaj mnie, zamyka ów cykl, jeśli nie znacie, koniecznie musicie nadrobić!


Sekret antykwariusza - Paweł Jaszczuk
Premiera: 20 sierpnia 2019
Wydawnictwo: Szara Godzina
Oprawa: okładka miękka
Ilość stron: 272

Na koniec książkowa wisienka na torcie, a mianowicie powieść Sekret antykwariusza, której autorem jest polski pisarz Paweł Jaszczuk. Jeśli lubicie, jak ja, ciemniejsze zakamarki literatury, to jest to tytuł dla Was. Z pewnością znajdziecie go bez problemu na półkach księgarni, tej jesieni musicie przeczytać tę powieść. Jest to moje pierwsze spotkanie z tymże autorem, który za książkę Foresta Umbra, otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru, spod jego pióra wyszły także Plan Sary, Marionetki, Akuszer śmierci, czy Lekcja martwej mowy, tworzące cykl lwowski, który muszę nadrobić, prócz tego napisał między innymi Testament, Na skraju nocy, czy też Sponsor. Sekret antykwariusza, pochłonęłam w ekspresowym tempie, z powodzeniem przeczytacie tę powieść jednego wieczora, bowiem nie można łatwo oderwać się od wciągającej i sprytnie skonstruowanej fabuły. Czuć tu ciemny, mroczny klimat, jest to literatura łącząca kryminał i thriller, miłośnicy tego typu klimatów, z pewnością nie będą zatem zawiedzeni. Piotr Stocki, prowadzi antykwariat, czy tak charakterystyczne zajęcie może wpłynąć na jego losy? Mnóstwo tajemnic atakuje nas już od samego początku, główny bohater bardzo intryguje i wywołuje mnóstwo skrajnych emocji. Zaskakujące poczynania, myśli, wspomnienia i zbrodnie antykwariusza, mrożą krew w żyłach. Ile mrocznych sekretów kryje się w każdym z nas, jak bardzo możemy ukrywać w sobie namiastkę zła? Takiego antykwariusza nie chciałaby spotkać nikt, fabuła powieści mknie i wciąga, jak szalona. Sekret antykwariusza, to absolutnie punkt obowiązkowy na każdej liście czytelniczej tej jesieni, zwłaszcza jeśli jesteście miłośnikami mrocznych, kryminalnych powieści z solidnym, krwawym dreszczykiem! 


sobota, 16 marca 2019

Chłopiec z ulicy Wschodniej - Anna Stryjewska - Wydawnictwo Szara Godzina – Ujmująca powieść o życiowych bagażach.

Zbliża się wiosna, to czas, gdy wszystko budzi się do życia, rozkwita i odżywa, dziś u mnie książka, która zdecydowanie skłania do przemyśleń, dlaczego warto odrodzić się i pozostawić za sobą złe emocje i wspomnienia.

Chłopiec z ulicy Wschodniej - Anna Stryjewska
Premiera: 4 lutego 2019
Wydawnictwo: Szara Godzina
Oprawa: okładka miękka
Ilość stron: 176


Chłopiec z ulicy Wschodniej, to powieść, której autorką jest Anna Stryjewska, która ponownie zachwyciła mnie swą twórczością. W Wydawnictwie Szara Godzina, pisarka, wydała już książkę Mistrzowie życia, której recenzję znajdziecie na mym blogu, ale także Pocałunek morza. Książkę zdobi wspaniała okładka w szaro-niebieskich odcieniach, idealnie oddająca fabułę i jej wydźwięk, nie przeoczcie jej na półkach księgarni, bowiem naprawdę warto po nią sięgnąć.



To bardzo krótka powieść, pochłonęłam ją w ekspresowym tempie, z wielką przyjemnością w jeden, marcowy wieczór. Gabryś Konecki był nieśmiałym chłopcem, mieszkał w starej kamienicy w Łodzi wraz z poświęcającą się matką, którą bardzo kocha oraz ojcem alkoholikiem, karanym więzieniem, oprawcą rodzimy. Obecnie, będąc już dojrzałym mężczyzną, Gabriel nadal pamięta życie u boku okrutnego ojca na tle dzielnicy, w której przemoc domowa była na porządku dziennym. Chcąc odnaleźć ludzką, życiową normalność, Gabriel odgania mroki dzieciństwa, pobyt w domu dziecka i domowe awantury, które pamięta, chce zrealizować marzenie i wraz z mamą popłynąć statkiem. Od książki trudno jest się oderwać, wciąga, wzrusza, może wywołać łzy. Fabuła jest wspaniale skonstruowana, historia świetne oddaje tenże, trudny problem, smaku całości dodaje ciepły wątek anielski. Choć nie jest to lektura lekka i łatwa, finalnie nieco smutna, warto w ten już niemal wiosenny czas, po nią sięgnąć, by przekonać się, że nigdy, na nic nie jest za późno i zawsze warto walczyć o przysłowiowe, lepsze jutro.

 

środa, 28 listopada 2018

Mistrzowie życia - Anna Stryjewska - Wydawnictwo Szara Godzina – Lata dziewięćdziesiąte i dorosłe życie.

Duża część mojego dziecięco-nastoletniego życia, przypadała na lata dziewięćdziesiąte, dziś u mnie książka osadzona fabularnie właśnie w tymże okresie.
Mistrzowie życia - Anna Stryjewska
Premiera: 20 sierpnia 2018
Wydawnictwo: Szara Godzina
Oprawa: okładka miękka
Ilość stron: 256


Mistrzowie życia, to powieść, której autorką jest polska pisarka Anna Stryjewska. Jest to moje pierwsze spotkanie z tą autorką, która wydała już w Wydawnictwie Szara Godzina książkę Pocałunek morza. Książkę znajdziecie na półkach dobrych księgarni bez problemu, zdobi ją ciekawa okładka, dająca zdecydowanie do myślenia. W okresie przedświątecznym, który przecież już trwa na dobre, księgarnie pękają w szwach. Warto w tym tłoku propozycji książkowych, wyszukać, czy dla siebie, czy też prezentowo dla rodziny i przyjaciół, pozycje warte uwagi, które wniosą nie tylko radość z czytania, ale też swoistą mądrość i przesłanie. Zarażajmy czytaniem i podnośmy statystyki czytelnictwa w Polsce.


Książkę Mistrzowie życia, przeczytałam ekspresowo, nie mogąc oderwać się ani na chwilę, powieść napisana jest bardzo sprawnie, przystępnym, językiem, a fabuła wciąga i skutecznie przenosi czytelnika w burzliwe lata dziewięćdziesiąte. Był to ciekawy i burzliwy czas, w Polsce zachodziło wówczas wiele zmian, zarówno gospodarczych, jak i społecznych. Na tym tle poznajemy Natalię, Michała i Sebastiana, młodych ludzi, pełnych energii i entuzjazmu, czy są to Mistrzowie życia? Zobaczysz Michał, świat będzie nasz! Rozpoczynają oni dorosłe życie, pełne zaskoczeń i niestety także porażek i rozczarowań, na które nie zawsze są gotowi. Książka jest na wskroś prawdziwa, pokazuje, że wkraczając w dorosłe życie, sami wybieramy drogę, każdy człowiek kieruje sobą i decyduje, jak chce żyć i co chce sobą reprezentować. Jest tu też młodzieńcze uczucie, gonitwa za pieniądzem, trudne decyzje, smutek, to bardzo życiowa powieść, którą naprawdę polecam, szczególnie miłośnikom ciekawych powieści współczesnej literatury, osadzonych w latach dziewięćdziesiątych, ale także tym, którzy, tak jak ja, znali ten burzliwy czas z własnych przeżyć.