środa, 24 września 2025

Przepiękna książka dla dzieci! Urodziny osiołka Lallo - Alice Celia

Przepiękna książka dla dzieci! Cudny, jesienny wieczór, to doskonały czas, by poczytać razem z dzieckiem. Wspaniała książeczka Urodziny osiołka Lallo, wzbogaciła ostatnio naszą biblioteczkę.

 

Urodziny osiołka Lallo - Alice Celia

Premiera – 25 listopada 2024

Wydawnictwo: EduEmu

 Oprawa: okładka twarda

Książeczka jest tak pięknie wydana, że brak mi słów. Twarda oprawa i kolorowe, zwracające dziecięcą uwagę ilustracje włoskiej artystki Alice Celii, to zdecydowanie nie jedyne atuty tej przeuroczej publikacji. Ważna jest też fabuła, jest to bowiem opowieść o osiołku Lallo, który mieszka na wsi w ciepłym Meksyku, kwitną tam kwiaty, a przez cały rok mieszkańcy wesoło świętują codziennie urodziny Lallo. Kiedy po latach zabawa przestała być dla mieszkańców radością, osiołek z napotkanymi muzykantami rusza do miasta, gdzie organizuje przyjęcia dla innych, dając im radość i szczęście. Absolutnie każda strona tej książeczki, zachwyca kolorami i ilustracjami. Obcowanie z Lallo, to czysta przyjemność i radość wspólnego czytania. Jesteśmy zakochani w tej książeczce, zakochajcie się i Wy! 

 
 
 
 

wtorek, 23 września 2025

Witamy Jesień! Seria Kiedyś przeczytam - Latarnik - Henryk Sienkiewicz

Witamy Jesień! U mnie Latarnik Henryka Sienkiewicza! Co czujecie, gdy słyszycie ten tytuł? Wspominacie szkołę? A może odkrywając tę książkę na nowo, poczujecie zupełnie inne emocje?

 

Latarnik - Henryk Sienkiewicz

Seria: Kiedyś przeczytam

Premiera: 14 lutego 2025

Wydawnictwo: Powergraph

 Oprawa: twarda

Latarnika Sienkiewicza, zna chyba każdy. Nowela omawiana w szkole, często odstrasza i nudzi, jednak polecam Wam poczytać tę króciutką książkę od nowa. Skawiński, jest wielkim patriotą, na stare lata, by znaleźć życiowy spokój, swoistą stabilizację, podejmuje się pracy latarnika na wyspie. Mężczyzna wspomina swą przeszłość, ojczyznę, egzystuje spokojnie, zaś gdy otrzymuje paczkę z literaturą polską, zatraca się tak bardzo, że zapomina o zapaleniu latarni, przez co następuje wypadek statku. Skawiński ponownie zostaje tułaczem. Oczywiście nowela może być widziana tradycyjnie, poprzez pryzmat wielkiej miłości do ojczyzny, zaś warto interpretować Latarnika wedle swoich torów. Skawiński szuka siebie, swego miejsca, jak wielu współczesnych ludzi. Jest to też utwór o wielkiej tęsknocie, nadziejach, czytając go, czuć, że ma się do czynienia z wielkim słowem. Seria Kiedyś przeczytam Powergraph, to doskonały pretekst, by sięgnąć po klasykę pod innym kątem, polecam Wam na jesienny wieczór! 


 


 

niedziela, 14 września 2025

Kryminalny thriller na jesienny, deszczowy weekend! Na złej drodze - Paola Barbato

Kryminalny thriller na jesienny, deszczowy weekend! Mistrzyni thrillera z Włoch, Paola Barbato, napisała świetną powieść Na złej drodze.

 

Na złej drodze - Paola Barbato

Premiera: 31 lipca 2024

Wydawnictwo: Insignis

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Życie Giosciua, nie zaskakuje i nie obfituje w żadne fajerwerki. Mężczyzna jest kurierem i jest w tym dobry. Obecnie przewozi swym dostawczakiem nielegalne substancje. Pewnej nocy pojawia się jednak niezwykła przesyłka, sami musicie przeczytać jaka. Ta sytuacja wyzwala w Giosciua panikę, ale też skrywane emocje, tym razem musi zadziałać, choć boi się zarówno policji, jak i nadawców paczki. Tytułowa zła droga, staje się dla niego ucieczką, dokąd go doprowadzi? Akcja powieści toczy się jednej nocy, jest to mroczna podróż książkowa, idealna na jesienny wieczór. Autorka dość ciekawie wykreowała tu głównego bohatera, a książkę, trzymającą w napięciu, czyta się doskonale. Na złej drodze, czekała na mojej półce dość długo, jednak cieszę się, że sięgnęłam po nią teraz. Kryminalny thriller zdecydowanie wart polecenia, dość unikalny, niemal filmowy!

 

 

 

piątek, 12 września 2025

Trzy księżyce – Finałowy tom cyklu Szeptucha - Bianka Kunicka

Pozostaję w słowiańskich klimatach! Trzeci tom cyklu Szeptucha, zatytułowany Trzy księżyce, przeczytałam ekspresowo!

 

Szeptucha – Tom 3 - Trzy księżyce - Bianka Kunicka

Premiera: 30 lipca 2025

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska

Oprawa: okładka miękka ze skrzydełkami 

Autorką serii jest Bianka Kunicka, poprzednie dwa tomy, trafiły totalnie w mój gust, zatem z nadziejami zasiadłam do lektury finału. Poznajemy dalsze losy pięknej Nawojki, która wraca do rodzinnej wsi i pomaga tym, którzy potrzebują wiedzy, leczenia, czy uwolnienia od złych duchów. Nawoja zmuszona znów do ucieczki, spotyka Cyganów, z którymi rusza w taborze, trafia też do Torunia, zaś Śmierć czyha na tytułową Szeptuchę, by wypełnić umowę. Warta uwagi jest też świetna kreacja Jenwara. Trzeci tom zachwyca, wciąga i z pewnością nie zawiedzie miłośników cyklu. Mam wrażenie, iż jest to najbardziej klimatyczna, magiczna część serii. Przepiękna, słowiańska, dynamiczna, namalowana wspaniałym słowem powieść i cykl, który zajął szczególne miejsce w mym czytelniczym serduchu!  

  

 

czwartek, 11 września 2025

NOWOŚĆ! Kwiat paproci i inne legendy słowiańskie – W nowym, przepięknym wydaniu!

Majstersztyk! NOWE wydanie bestsellerowej antologii słowiańskiej Kwiat paproci i inne legendy słowiańskie, zapiera dech w piersiach! Wydawnictwo Mięta zadbało o każdy szczegół.

 

Kwiat paproci i inne legendy słowiańskie

Premiera: 13 sierpnia 2025

Wydawnictwo: Mięta

Oprawa: twarda, barwione brzegi

Jeśli kochacie piękne wydania z barwionymi brzegami i jesteście okładkowymi srokami, Kwiat paproci i inne legendy słowiańskie, musi znaleźć się w Waszych zbiorach. Oprócz wspaniałej warstwy wizualnej, oczywiście zachwycają opowiadania. Każde z nich, czaruje klimatem słowiańskim, nawiązując do legend. Paulina Hendel, Aneta Jadowska, Marta Kisiel, Marta Krajewska, Agnieszka Kulbat, Katarzyna Berenika Miszczuk, Martyna Raduchowska, Jagna Rolska, Małgorzata Starosta, Anna Szumacher. Pisarki genialnie wpasowały się w słowiańską atmosferę, mamy tu ogromną paletę emocji przeróżnych, oczywiście mam swoje ulubione opowiadania. Antologię rozpoczyna genialne Rem-X, gdzie poznajemy Egona, zabójcę demonów, finał zaskakuje. Bardzo sensualne, emocjonalne i pełne magii lasu, jest doskonałe opowiadanie Maliny na śniegu. Dziecina się kwili, matusieńka lili, spodoba się fanom Wiedźmina. Polecam Wam też opowiadanie Noc nas tu zastanie, bowiem przemierzałam szlaki klimatycznych Gór Świętokrzyskich, gdzie toczy się akcja. Jesiennie, bierzcie kubek z gorącą czekoladą w rękę, przykryjcie się kocykiem i poczujcie ciepło tych opowieści. Istny ideał na jesienny czas, magiczna, słowiańska, niesamowita przygoda czytelnicza. Jestem rozkochana w tej książce, zakochajcie się i Wy!



 

niedziela, 7 września 2025

O albo uniwersalny traktat o tym, dlaczego sprawy mają się tak, a nie inaczej - Miki Liukkonen

Czekałam na tę książkę! Od czasu, gdy Wydawnictwo Insignis, zapowiedziało O, wydarzyło się wiele, niestety podczas tłumaczenia na język polski, 33-letni autor Miki Liukkonen odszedł.

 

O - Miki Liukkonen

Premiera: 4 czerwca 2025

Wydawnictwo: Insignis

 Oprawa: okładka twarda

Opasła i epicka powieść O albo uniwersalny traktat o tym, dlaczego sprawy mają się tak, a nie inaczej, to podróż unikalna i totalna. Opowieści zawarte w książce, dotykają, ujmują, budzą mnogość emocji, pozostają w pamięci, skłaniają do przemyśleń. Miki Liukkonen pisał tak, że nie da się odłożyć książki ani na moment, jest tu bowiem wszystko… Poprzez pryzmat setki bohaterów, obserwujemy świat, uczucia, emocje, szaleńcze paranoje, wspomnienia, śmiech, zmysły, samotność, jakby całe życie i jego sens. Jest to powieść unikalna, jedyna w swym rodzaju, wymykająca się schematowi jakiemukolwiek. Mieszanka dynamiki, emocji, gatunków, języka. O trzeba czytać uważnie, choć pochłania się ją szybko, pomimo, iż jest to spora cegiełka. Ja dozowałam sobie ją regularnie, dotykałam, smakowałam i przeżywałam. Pozorny chaos, wciąga czytelnika, jak melodia, jak woda, a strumienie świadomości, urwane myśli, zachwycają, szokują, przyprawiają o dreszcz. Warta uwagi jest też ogromna praca tłumacza Sebastiana Musielaka. Dzieło, majstersztyk, rollercoaster, cóż można więcej dodać? Trzeba, trzeba przeczytać!    


 

sobota, 6 września 2025

Kryminał na deszczowy weekend - Kopia doskonała - Małgorzata Rogala

Deszczowy weekend, to idealny czas na książki! Mam tu czytelników Małgorzaty Rogali? Dziś u mnie pierwszy tom z cyklu Celina Stefańska.

 

Kopia doskonała - Małgorzata Rogala

Cykl: Celina Stefańska – Tom 1

Premiera: 3 lipca 2025

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska

Oprawa: okładka miękka ze skrzydełkami

Cieszę się, że Wydawnictwo Skarpa Warszawska wznowiło cykl Celina Stefańska, bowiem mam teraz okazję nadrobić tę serię, mającą trzy tomy. Pierwsza odsłona, zatytułowana Kopia doskonała, wciąga od pierwszej strony. Dominika Wojtowicz jest malarką, która dostaje zlecenie skopiowania obrazu Pankiewicza w Lyonie. Oryginał obrazu zostaje skradziony po namalowaniu owej kopii, artystka zaś znika, a jej babcia Józefina otrzymuje zaszyfrowaną wiadomość od wnuczki. Celina Stefańska, której poświęcona jest seria, to początkująca detektyw, mająca ciężką przeszłość. Stefańska podejmuje się sprawy i zaczyna poszukiwania Dominiki. Kopia doskonała, to obyczajowy kryminał, doskonale skonstruowany i genialnie napisany. Małgorzata Rogala nie zawodzi, wciąga nas w dynamiczną fabułę i klimat powieści. Jesień, pada, leje, włączcie Stacey Kent i czytajcie!

 

 

niedziela, 31 sierpnia 2025

Nowość - Re-start - Dan Sugralinow – Cykl Level Up - Literatura RPG

Jutro 1 września! Jakie macie plany na ten dzień? Czuć jakiś koniec i czegoś początek. Dziś u mnie nietuzinkowa książka, która zabiera czytelnika w świat gry!

Re-start - Dan Sugralinow

Premiera: 30 lipca 2025

Wydawnictwo: Insignis

Cykl: Level Up – Tom 1

 

Czytaliście cykl Droga Szamana, albo Świat Przeistoczonych? Jeśli tak, musicie sięgnąć po serię Level Up. Powieść Re-start, którą napisał Dan Sugralinow, ukazała się zalewie miesiąc temu, jest to rasowa literatura RPG, która przypadła do gustu mi i mojemu mężowi. Poznajemy 30-letniego Fila, który znalazł się w średnim położeniu życiowym. Finansowy dołek, kilka zleceń, brak stałej pracy, plany napisania książki, żona postanawia się z nim rozwieść. Mężczyzna zauważa, że od jakiegoś czasu, dzieje się z nim coś dziwnego. W jego mózgu odpala się gra, a on staje się graczem w realnym świecie. Ma swoje statystyki, zdolności, które silne są jedynie w temacie gier, reszta jest mocno do nadrobienia. Filip jest dobrym graczem, czy uda mu się zatem grę w realu poprowadzić grę tak, by jego życie nabrało sensu? Książka Re-start wciąga, jak szalona, fabuła mknie szybko i bardzo dynamicznie. Do tego jesteśmy ciekawi, jak zainstalowano w głowie Fila grę. Czekam na drugi tom, bowiem Re-start, to czysta przyjemność czytania, książkowa rozrywka na świetnym poziomie. Czytajcieeee!


 

 

 

sobota, 30 sierpnia 2025

Czarna sukienka i Nocny welon – Wspaniała Saga Wileńska Ewy Sobieniewskiej

Trudno uwierzyć, że w poniedziałek powitamy wrzesień! Przybywam do Was zatem, z dwoma powieściami, iście idealnymi na jesienne wieczory!

 

Czarna sukienka - Ewa Sobieniewska

Nocny welon - Ewa Sobieniewska

Cykl: Saga Wileńska – Tom 3 i Tom 4

Premiera – 17 października 2024, 5 maja 2025

Wydawnictwo: Lira

Oprawa: okładka miękka

Cenię pióro Ewy Sobieniewskiej, która debiutowała powieścią Srebrne wrzeciono, następnie serce skradło mi Zaklęte zwierciadło, pora zatem na kolejne tomy Sagi Wileńskiej. Czarna sukienka, podobnie, jak poprzednie tomy, zawiera drzewo genealogiczne, byśmy mogli poznać pokrewieństwo bohaterów sagi. Mamy rok 1862, Wiktoria Łempicka, żegna z synami męża Ksawerego, który wyrusza, by wziąć udział w powstaniu styczniowym. Przychodzi ciężki czas dla pani na Zielnej. Nestorka rodu Łempickich – Oktawia, wspomina marzenia o mężczyźnie, który zawładnął jej sercem. Nocny welon, to trudny dla Wiktorii czas żałoby, czy kobietę dotkniętą tragedią, czeka jeszcze szczęście? Zdradzę Wam, że są zaskoczenia. Wart uwagi jest też piękny wątek Jędrka, Zygmunta Bolejko oraz pani Róży. Obie powieści są na wskroś kobiece, doskonale obrazują ówczesną sytuację kobiet, ich tęsknoty, wybory, miłość, smutek, dylematy, marzenia, odwagę. Całość oplatają nieustanne emocje, historia i wspaniały, malowniczy klimat. Ewa Sobieniewska czaruje słowem, a Saga Wileńska, to totalne must have każdego, kto ceni pełne emocji, wciągające powieści obyczajowe z historią w tle. Polecam bardzo!


 

 

środa, 27 sierpnia 2025

Odkryłam na nowo – Treny - Jan Kochanowski - Seria Kiedyś przeczytam

Czujecie już jesień w powietrzu? Jesienne klimaty, zawitały też u mnie książkowo. Odkrywam zatem serię Kiedyś przeczytam, przepięknie wydaną przez Powergraph.

 

Treny - Jan Kochanowski

Seria: Kiedyś przeczytam

Premiera: 15 kwietnia 2025

Wydawnictwo: Powergraph

Oprawa: okładka twarda


Po Treny Kochanowskiego, sięgnęłam z wielkim sentymentem, zarówno w szkole średniej, jak i już na studiach polonistycznych, zajmowały one bowiem szczególne miejsce w moim sercu. Jest to poezja funeralna, piękna, wzruszająca, oplatająca myśli, ponadczasowa. Po raz pierwszy Treny wydano w 1580 roku, dziś czytelnicy z takimi samymi emocjami, czytają je i poznając je już podczas lekcji, często sięgają po nie już bardziej świadomie po raz kolejny w dorosłym życiu. Pomimo, iż czytałam je setki razy, naprawdę mnie poruszają, etapy żałoby i strata, jaką doskonale obrazują Treny, wywiera piętno i nie daje o sobie zapomnieć. Zachęcam Was do przeczytania i odkrycia ich na nowo, dodatkowo w tak pięknej odsłonie wydawniczej!  




 

sobota, 16 sierpnia 2025

Joanna Jax – Cykl Duma i gniew – Uciekinierzy oraz Spisek

Upalne lato! Tak, czy nie? U mnie Joanna Jax i dwa tomy cyklu Duma i gniew!

 

Uciekinierzy - Joanna Jax

Spisek - Joanna Jax

Premiera: 23 października 2024

Premiera: 12 marca 2025

Cykl: Duma i gniew – Tom 1, Tom 2

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska

Oprawa: okładka miękka ze skrzydełkami


 Joanna Jax nie zawodzi. Każda jej książka, którą pięknie wydaje Skarpa Warszawska, zachwyca mnie i wciąga totalnie. Cykl Duma i gniew, ma na ten moment dwa tomy. Pierwszy, zatytułowany Uciekinierzy, zabiera nas do roku 1787, do okresu niespokojnego panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Józef Rastawicki, pracując na dworze, od króla dostał majątek na Podolu, tam przeprowadził się z żoną i synem Miłoszem, który wedle zaleceń ojca kształcił się, by również trafić na dwór królewski. Miłosz Rastawicki zostaje zaś świadkiem morderstwa. Aby uchronić piękną Aleksandrę Łubieńską, która miała poślubić Bogdana Barszczewskiego, Miłosz bierze na siebie przestępstwo, w konsekwencji musi uciekać. Po emocjach w finale, trzeba sięgnąć po tom drugi. Spisek, to dalsze losy Miłosza i Aleksandry. Rastawicki bierze w Paryżu udział w zadaniach dla króla, ma kochankę Cornelię. Aleksandra zostaje wdową, cały czas kocha Miłosza, pojawia się także Bogdan oraz jego siostra Konstancja. Powieść napisana jest z wielkim rozmachem, dzieje się sporo, także historycznie, bowiem zostaje uchwalona Konstytucja. Fabuła obu powieści, miesza historię z opowieścią dwojga młodych ludzi, do tego ten zachwycający i idealnie oddany klimat XVIII wieku. Historia, patriotyzm, miłość, tajemnice rodzinne, intrygi dworskie, polityka, nastroje społeczne, doskonale skonstruowani bohaterowie. Czytajcie, naprawdę warto!   


 

 

czwartek, 14 sierpnia 2025

Śmierć to zdecydowanie za mało - Jacek Gertner – Finał cyklu z Jackiem Przypadkiem!

Jak się trzymacie w te mega upały? Ja zaraz zaczynam czytać!

 

Śmierć to zdecydowanie za mało - Jacek Getner

Premiera – 23 lipca 2025

Cykl - Detektyw Jacek Przypadek - Tom 12

Wydawnictwo: Lira

Oprawa: okładka miękka


Cykl z Jackiem Przypadkiem, znam od samego początku i prawie wszystkie tomy tejże serii, gościły w mojej biblioteczce. Przyszedł zatem czas, kiedy z Jackiem Przypadkiem pora się pożegnać, bowiem Śmierć to zdecydowanie za mało, to 12 tom i finał cyklu autorstwa Jacka Gertnera. Przypadek w ostatnie odsłonie, nie zawiedzie fanów serii, tradycyjnie jest tu dużo humoru i akcja. Przypadek rozwiązuje śledztwa, w które zamieszane jest środowisko profesorskie, ale gratką dla miłośników cyklu, będzie konfrontacja z Klempuchem. Cykl z detektywem Jackiem Przypadkiem, to komedia kryminalna, lekka książkowa rozrywka, iście idealna na wakacyjny czas. Znacie tę serię? Będziecie tęsknić za Przypadkiem? 

 

piątek, 8 sierpnia 2025

Przepiękna, magiczna literatura dziecięca - Wylinka - Wit Szostak

Która książka Was ostatnio zachwyciła? Wylinka Wita Szostaka, trafiła w moje gusta, serce, myśli, emocje i oplotła swą magią.

 

Wylinka - Wit Szostak

Ilustracje: Aleksandra Krzanowska

Premiera: 14 marca 2025

Wydawnictwo: Powergraph

Oprawa: okładka twarda

Twórczość Wita Szostaka, po raz kolejny pojawia się w mojej biblioteczce, w której gościły już powieści Rumowiska oraz Szczelinami. Absolutnie przepięknie wydana przez Powergraph Wylinka, należy do nurtu literatury dziecięcej, zaś jestem przekonana, że absolutnie każdy, dorosły czytelnik, z otwartą głową, ceniący rodzimą, nietuzinkową literaturę piękną, znajdzie w tej historii swój własny wymiar. My rozkochaliśmy się w tej powieści. Poznajemy Klarę, dziesięcioletnia dziewczynka, budząc się w szafie, sama w domku wakacyjnym, spotyka na poddaszu równolatka Janka. Chłopiec mówi, że budynek, to sanatorium, a on mieszka tu od dawna. Dzieci, które połączy nić przyjaźni, aby rozwikłać tajemnicę, udają się do niebezpiecznego lasu. Książka, to nie tylko wspaniały obraz dzieciństwa, przyjaźni, ale też cudowny, magiczny klimat, a całość napisana pięknym słowem, zachwyca nieco mroczną tajemniczością i mnogością emocji. Wylinka, to prawdziwa perła literatury dziecięcej, działająca na wyobraźnię, zmysły, pełna przygód historia, która skradnie serca Wam i Waszym dzieciaczkom!  

 


niedziela, 3 sierpnia 2025

Michał Śmielak i dwie doskonałe powieści kryminalne - Miasto burz oraz NOWOŚĆ Regiel!

Wasz ulubiony autor kryminałów to…? Do grona moich ulubionych, polskich pisarzy kryminalnych, niewątpliwie należy Michał Śmielak. Dziś u mnie dwie jego ostatnie powieści, oto Miasto burz oraz nowość książka Regiel!

 

Miasto burz - Michał Śmielak

Regiel - Michał Śmielak

Premiera: 23 kwietnia, 16 lipca 2025

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska

Oprawa: okładka miękka ze skrzydełkami 

 

Spotkania z twórczością Michała Śmielaka, rozpoczęłam przy okazji premiery Ucichły ptaki, przyszła śmierć, następnie po lekturze bestsellerowej Osady i Wilczej Chaty, rozkochałam się w klimacie książki Miasto Mgieł, pora więc na drugi tom serii z dociekliwym komisarzem Kowalskim. Miasto burz ponownie zabiera nas do mrocznego Sandomierza. Miasto opanowują obecnie nawałnice i burze, wraz z nimi idą trudne, kryminalne śledztwa. Piorun zabija sandomierskiego fotografa Pawła Kotowskiego, komisarz Bruno Kowalski odkrywa tajemnice sprawy. Jesteśmy świadkami kolejnego morderstwa, tym razem, to prosta kłótnia rodzinna, szwagier zabił szwagra? Pozory mogą mylić. Ponownie pojawia się historyk Krzysiek Szorca, znany nam już z pierwszego tomu, z jego pomocą Kowalski odkryje korzenie sprawy rozwiązywanej w 1986 roku przez milicjanta Bieleckiego. Dzieje się naprawdę sporo, fabuła wciąga, jak szalona, zwalniając i nabierając tempa. Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko oczekiwać trzeciej odsłony cyklu. Książka Regiel ukazała się kilka dni temu, od razu dobrałam się do niej, zmieniając plany czytelnicze. Przenosimy się w Bieszczady, które kocham! Deweloper zaczyna budowę kompleksu przy wsi Rosochate, której mieszkańcy doskonale wiedzą co to oznacza. Głośna budowa zajmuje też tytułowy, leśny Regiel, legendy mówią, iż kto zetnie drzewo na tymże terenie, zamieszkałym przez bieszczadzkie demony, dosięgnie go śmierć. Tajemnicza moc rozpoczyna swe żniwa, ginie stróż budowy, starszy aspirant Przemysław Nowacki rozpoczyna śledztwo. Nie będę zdradzać Wam zbyt wiele, warto samemu przeżyć tę historię. Powieść jest doskonale napisana, trzyma w napięciu i zachwyca bieszczadzkim, mrocznym, górskim, leśnym klimatem. Każdy, kto choć raz był w Bieszczadach, wie, jak można pokochać te magiczne góry. Dzięki książce sięgnęłam myślami na szczyty, które tam zdobyłam, jednocześnie pochłaniając fabułę. Michał Śmielak osiąga tu mistrzostwo w klimatycznej historii, pełnej legend i tajemnic. Jakże smaczna i doskonała jest to lektura, już dawno, tak bardzo nie delektowałam się książką, która idealnie wpasowała się w moje gusta. Cóż mogę jedynie dodać, trzeba, trzeba przeczytać Regiel, koniecznie już tego lata!