Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Igor Brejdygant. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Igor Brejdygant. Pokaż wszystkie posty

niedziela, 6 października 2019

Opowiem Ci o zbrodni. Tom 2 - Historie prawdziwe – Polskie „Pióra kryminalne” w akcji – Zbiór minikryminałów – Puzyńska, Opiat-Bojarska, Kuźmińscy, Guzowska, Czornyj, Chmielarz, Brejdygant

Doskonale wiem, iż jest pośród Was naprawdę spora grupa miłośników kryminałów. Ja kocham literaturę sensacyjno-kryminalną od zawsze, zatem często ten właśnie gatunek literacki gości u mnie zarówno na półkach mojej biblioteczki, jak i oczywiście na blogu.


Opowiem Ci o zbrodni. Tom 2
Historie prawdziwe
Wstęp: Michał Fajbusiewicz
Autorzy: Igor Brejdygant, Wojciech Chmielarz, Max Czornyj,
Marta Guzowska, Małgorzata Fugiel-Kuźmińska i Michał Kuźmiński,
Joanna Opiat-Bojarska, Katarzyna Puzyńska
Premiera: 18 września 2019
Wydawnictwo: Kompania Mediowa
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 328



Opowiem Ci o zbrodni. Tom 2, to już druga odsłona cyklu związanego z programem w telewizji Crime+Investigation. Bardzo ubolewam, iż nie miałam okazji poznać tomu pierwszego. Jest to zbiór mini-kryminałów, które napisali jedni z najlepszych i najgłośniejszych, kryminalnych pisarzy polskich, są tu opisane prawdziwe zbrodnie, a na kartach książki zgłębiamy nie tylko same sprawy, ale też psychikę ofiar i oczywiście sprawców, morderców, w ten sposób namacalnie niemal, możemy dotknąć nieco prawdziwych przestępstw. Historie opisane tu są naprawdę mrożące krew w żyłach, każdy z autorów analizował przed tworzeniem historii swój przypadek, mieli okazję rozmów z dochodzeniówką, kryminologami, psychologami, mieli dostęp do akt. Każda historia jest zupełnie inna, zaś łączy je oczywiście mroczny, kryminalny wydźwięk. Wstępem książkę opatrzył znany chyba każdemu Michał Fajbusiewicz, następnie znajdziemy siedem opowiadań, każde z nich jest inne i opowiada inną, prawdziwą historię, jest napisane w inny sposób, charakterystyczny dla danego autora. Mamy tu zatem istną śmietankę kryminalną, znajdziemy tu historie, których autorem jest Igor Brejdygant (Może), Wojciech Chmielarz (Łowca), Max Czornyj (Gdy pisana nam jest śmierć), Marta Guzowska (Game over), Małgorzata Kuźmińska i Michał Kuźmiński (Szczególne potępienie), Joanna Opiat-Bojarska (Linia obrony) i Katarzyna Puzyńska (Nie ma sprawy). Książkę dosłownie pochłonęłam w ekspresowym tempie, gdy przeczytałam jedno opowiadanie, od razu zabierałam się za kolejne, to zdecydowanie must have dla fanów kryminałów i sensacji, absolutnie doskonała lektura na dłuższe, jesienne wieczory! 


środa, 26 września 2018

Rysa - Igor Brejdygant - Wydawnictwo W.A.B. – Mroczny, polski, rasowy kryminał z wyraźną nutą thrillera – Lektura idealna na jesienne wieczory!

Jesień, to dla mnie idealny czas, by zasiąść z książką w ręku i chłonąć powieści! Myślę, że książka, o której u mnie więcej dziś, zachwyci nie tylko miłośników ciemnych zakamarków literatury, do których i ja należę, ale także tych, którzy chcąc nadrobić książkowe zaległości, szukają po prostu dobrej, polskiej, współczesnej literatury.


Rysa - Igor Brejdygant
Premiera: 22 sierpnia 2018
Wydawnictwo: W.A.B.
Oprawa: okładka miękka
Ilość stron: 384


Książka zatytułowana Rysa, której autorem jest polski pisarz Igor Brejdygant, kusiła mnie i intrygowała już przy zapowiedziach wydawniczych, kocham bowiem czytać kryminały, sensację, mocno podszytą nutą thrillera, zaś w polskim wydaniu, gatunki te, jeszcze bardziej przyspieszają mi bicie serca. Rysę, znajdziecie na półkach księgarni bez problemu, na okładce widnieje hipnotyczna, kobieca twarz, której nie sposób przeoczyć, a rekomendacje Wojtka Miłoszewskiego, czy Cezarego Harasimowicza, przypieczętują wybór. Pomimo, iż Igor Brejdygant, nie jest debiutantem, u mnie gości pierwszy raz, jest on nie tylko pisarzem, ale przede wszystkim pisze scenariusze, reżyseruje i fotografuje, napisał scenariusze do Zbrodni, Prostej historii o morderstwie Palimpsestu czy Paradoksu. Jakie wrażenia zatem towarzyszyły mi przy czytaniu jego najnowszej powieści Rysa?


Książka nie jest podzielona na rozdziały, przez co naprawdę trudno się od niej oderwać, fabuła bowiem postępuje w swoim tempie, nie ma tu miejsca na nudę, wciąga nas szybko i bardzo mocno, my łatwo stajemy się jej częścią, łączymy się z bohaterką i czytamy powieść jednym tchem, będąc cały czas w napięciu i oczekiwaniu na dalszy rozwój sytuacji. Jesteśmy zatem w stolicy, w centrum Warszawy, ginie bezdomny, który spożywał spore ilości alkoholu, sprawę prowadzi komisarz Monika Brzozowska, która podczas rozwiązywania rozrastającej się o kolejne, tajemnicze zbrodnie zagadki, niestety prócz seryjnego mordercy, będzie musiała zmierzyć się także ze swoją trudną przeszłością i rysą, jaka od lat w niej tkwi. Jest to zawsze ciekawe ujęcie tematu, bardzo lubię, gdy te dwie sfery w powieści przenikają się i mają na siebie nawzajem wpływ, dodaje to tajemnicy powieści, pewnej złożoności, reakcji tu i teraz, na to, co działo się w niegdyś przeszłości. Rysa, to z pewnością tytuł, który pochłoną jak ja, miłośnicy rodzimych kryminałów, jest tu zdecydowanie mroczny, brudny klimat, specyficzne tajemnice, złożeni bohaterowie, sekrety, intryga, chęć odkrycia prawdy, czyli wszystko to, co w tego typu literaturze uwielbiam, zatem zdecydowanie polecam i Wam, koniecznie na jesienne, ciemne wieczory!