Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Warszawianka. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Warszawianka. Pokaż wszystkie posty

piątek, 6 czerwca 2025

Cykl Warszawianka - Ida Żmijewska – Gdy zgasną światła oraz Od zmierzchu do świtu!

Weekend! Jakie macie plany? Retro-kryminalna seria Warszawianka Idy Żmijewskiej, skradła mi serce już przy pierwszy tomie, zatem sięgnęłam po kolejne części tej doskonałej trylogii.

 

Warszawianka. Gdy zgasną światła - Ida Żmijewska

Warszawianka. Od zmierzchu do świtu - Ida Żmijewska

Cykl: Warszawianka – Tom 1, Tom 2

Premiera: 17 lipca 2024, 11 września 2024

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska

Oprawa: okładka miękka ze skrzydełkami


W Gdy zgasną światła, przenosimy się ponownie do Warszawy, jest rok 1887. Znany już nam z pierwszego tomu policjant Aleksander Woronin, jest podejrzanym w sprawie morderstwa artystki baletowej Zofii Ostrowskiej, która była jego kochanką. Pojawiają się też inni bohaterowie z pierwszej części, Leontyna, córka zamordowanego w pierwszym tomie Wiktora Rapackiego, wraca z rodziną do Warszawy, postanawia wesprzeć Woronina i uwierzyć w jego niewinność, czy uczucia między nimi nadal są żywe? Kiedy Sasza jest w więzieniu, ginie kolejna baletnica. Od zmierzchu do świtu, zabiera nas w rok 1894, kiedy to w karnawałowy czas zostaje popełnione kolejne morderstwo. Na balu ginie Józefina Stanisławowa Majer, słynna dziennikarka rubryki towarzyskiej. Trudną do rozwikłania sprawę, prowadzi młody śledczy Jerzy Szuster wraz z Woroninem. Ponownie pojawia się piękna Leontyna, zatem oczywiście nuta miłości. Cykl Warszawianka, to jedna z lepszych serii retro kryminalnych, jakie czytałam. Trylogia zachwyca niesamowitym klimatem, atmosferą, prowadzone śledztwa wciągają, związałam się też z bohaterami. Jeśli szukacie dobrej, angażującej, kryminalnej lektury, trylogia Warszawianka, będzie strzałem w dziesiątkę!


 

 

czwartek, 2 maja 2024

Warszawianka - Ida Żmijewska – Retro-kryminalna seria w nowej odsłonie!

Retro-kryminalna seria w nowej odsłonie, czyli Warszawianka Idy Żmijewskiej!

 

Warszawianka - Ida Żmijewska

Cykl: Warszawianka – Tom 1

Premiera: 10 kwietnia 2024

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska

Oprawa: okładka miękka ze skrzydełkami

Ilość stron: 416

Jest to moje pierwsze spotkanie z autorką, choć Ida Żmijewska, ma już na swym koncie sporo powieści, które planuję nadrobić. Warszawianka, to pierwszy tom cyklu, który Skarpa Warszawska, wydaje w nowej odsłonie. Przenosimy się do Warszawy, jest rok 1885, zostaje zastrzelony znany mecenas Wiktor Rapacki, zabójstwa dokonano w domu rozpusty. Prowadzenia sprawy podejmuje się, będący na miejscu Woronin, policjant z Petersburga. Podczas śledztwa Aleksander poznaje córkę zamordowanego Leontynę. Choć Rapacka ma uwięzionego obecnie narzeczonego, zaangażowanego w ruch socjalistyczny, między Polką, a Rosjaninem, rodzi się nieoczekiwane uczucie. Jest to doskonała powieść dla kryminalnych maniaków, ale też dla czytelników rozkochanych w fabularnych realiach historycznych. Warszawianka zachwyca klimatem, a prowadzone śledztwo wciąga i angażuje. Czekam z utęsknieniem na wznowienie drugiego tomu. Czytajcie!