Początek jesieni już niebawem, to najlepszy czas, by zaplanować
listę książek na chłodniejsze już dni z powieścią, kocykiem i herbatką w ręku,
oto moje dwie propozycje spod skrzydeł Wydawnictwa Szara Godzina.
Gdy nadeszło życie - Aneta Krasińska
Tom 2 Trylogii - Gdy opadły emocje
Premiera: 25 czerwca 2019
Wydawnictwo: Szara Godzina
Oprawa: okładka miękka
Ilość stron: 240
Trylogię, ów cykl powieściowy, którego autorką jest polska pisarka Aneta
Krasińska, rozpoczęłam już w marcu tego roku, gdy światło dzienne, ujrzała
pierwsza jej część, zatytułowana Gdy nadeszło życie, której to z ogromną przyjemnością,
byłam ambasadorką. Drugi tom, ukazał się w czerwcu i zatytułowany jest Gdy nadeszło
życie, zaś już w zapowiedziach wypatrzyłam trzecią odsłonę, mianowicie powieść Gdy
powrócił spokój, której premiera, nastąpi już w październiku, czekamy zatem.
Autorka Gdy nadeszło życie, Aneta Krasińska, humanistyczna dusza, rozkochana w
literaturze, autorka debiutowała w roku 2014, książką Finezja uczuć, ma już na
swym koncie siedem powieści obyczajowych między innymi Pragnienia Elżbiety i
Nadzieje Olgi, Marzenia Kaliny, czy W sieci uczuć. Książka, podobnie, jak
pierwsza odsłona serii, nie umknie Waszym oczom na półkach księgarni, zdobi ją
piękna okładka z zamyśloną kobietą, koniecznie poszukajcie jej, jeśli lubicie
dobrą, polską literaturę obyczajową. Książka ponownie napisana jest
przystępnym, żywym językiem, pełnym dialogów. Fabuła szybko postępuje i wciąga,
mamy tu ponownie historię kolejnej osoby z kręgu znajomych, których ścieżki
połączyło niegdyś liceum. Ponownie spotykamy Marcelinę, która obchodzi swoje
czterdzieste urodziny, na przyjęciu oczywiście znajduje się Magda, jej
przyjaciółka, która pod sercem nosi dziecko. To Magda właśnie i jej życie, są
dla czytelnika w tym tomie najważniejsze. Zmiany, nowe życie oraz tajemnice i kłamstwa,
towarzyszące człowiekowi podczas prozy życia. Jest to naprawdę pełna emocji
literatura, warto zagłębić się zatem w świat życiowych refleksji wraz z tą
książką tej jesieni.
To nie koniec świata - Ewa Maja Maćkowiak
Tom 2 – Na koniec świata
Premiera: 11 lipca 2019
Wydawnictwo: Szara Godzina
Oprawa: okładka miękka
Ilość stron: 296
To nie koniec świata, to powieść, której autorką jest Ewa
Maja Maćkowiak, jest to drugi tom serii, kontynuacja jej debiutanckiej książki
Na koniec świata, której niestety nie miałam okazji przeczytać. Ewa Maja
Maćkowiak, po raz pierwszy zatem gości w mojej biblioteczce, jest ona
miłośniczką książek i aniołów, warto zwrócić uwagę, iż nową jej powieść poleca
Zbigniew Zamachowski. Okładka książki zachwyca, warto zwrócić na nią uwagę,
podczas jesiennych planów czytelniczych. Pomimo, iż jak już wspomniałam, nie
miałam sposobności poznać pierwszej części, ochoczo zabrałam się za To nie
koniec świata. Z pewnością łatwiej wdraża się dalsze perypetie bohaterów,
znając tom pierwszy, zaś mimo to, wchłonęłam się w urokliwy świat powieści i z
przyjemnością poznawałam ciekawie skonstruowaną fabułę z króciutkimi
rozdziałami. Halina urodziła córeczkę, Ewunia jest jej skarbem, zaś rola
jednoczesna mamy i żony jest dla niej czasem bardzo trudna. Ciotkę Bogusławę
dopada miłość, zaś Basia, choć ma własne problemy, pragnie pomóc przyjaciółce.
Na uwagę także zasługuje Rzepkowa, która rozkocha chyba każdego czytelnika. Jest
to bardzo ciepła, pełna życiowej mądrości i humoru, literatura obyczajowa,
opiewająca normalny, cenny, prosty, ludzki żywot, warto ją przeczytać, by
docenić codzienność i każdą, dobrą chwilę.
