niedziela, 25 maja 2025

W cieniu PRL-u – Aneta Krasińska - Szepty sekretów oraz Pomruki kłamstw!

Lubicie Goździki? Najpopularniejsze kwiaty PRL-u, zdobią okładkowo cykl W cieniu PRL-u. Dwa tomy serii właśnie przeczytałam i dzielę się z Wami emocjami!

 

Szepty sekretów - Aneta Krasińska

Pomruki kłamstw - Aneta Krasińska

Premiera: 26 lutego, 23 kwietnia 2025

Cykl: W cieniu PRL-u – Tom 1, Tom 2

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska

Oprawa: okładka miękka ze skrzydełkami 

Jest to moje kolejne spotkanie z twórczością Anety Krasińskiej. Cykl W cieniu PRL-u, ma obecnie dwa tomy, serię rozpoczęła powieść Szepty sekretów, tom drugi to Pomruki kłamstw, trzecia odsłona Echa prawdy, zapowiadana jest już na początek czerwca. Przenosimy się do czasu PRL-u, zdolna studentka Aniela Szwarc, niebawem rozpocznie praktyki w warszawskim szpitalu, ambitna i mądra dziewczyna pragnie zostać lekarzem chirurgiem. Dzięki opowieściom babci Kornelii, Aniela dowiaduje się o historii swej rodziny z okresu II wojny światowej. Szepty sekretów, genialnie obrazuje rzeczywistość PRL-u i klimat wówczas panujący. Rurki z kremem, brak towarów na półkach sklepowych, kolejki, cenzura, społeczne drabinki, był to trudny okres w naszym kraju, szczególnie dla ambitnej kobiety, jaką jest pełna planów i marzeń Aniela. Drugi tom Pomruki kłamstw, kontynuuje losy młodej lekarki, w pracy widzi ona niesprawiedliwość i zakłamanie. Przeszłość Weroniki Szwarc, mamy Anieli, powoli zostaje odkrywana, dziewczynie pomaga w tym Feliks, przystojny lekarz, napotkany kolega z roku. Lekarka ma już dwie córki. Ze względu na płeć jest dyskryminowana zawodowo, niezbyt układają się jej też stosunki z zapracowanym mężem. Ponownie autorka idealnie odwzorowała klimat PRL-u, samochody, znajomości, alkohol, szara codzienność, ówczesne wydarzenia. Obie książki, to przede wszystkim opowieść o marzeniach, realizacji planów i sile kobiet. Po lekturze obu tomów, czekam bardzo na trzecią odsłonę tej wspaniałej serii i serdecznie polecam ją Wam!


 

 

piątek, 16 maja 2025

Ciepłe, magiczne, otulające fantasy! Rewitched - Lucy Jane Wood

Ciepłe, wiedźmie, otulające fantasy! Jestem oczarowana magią powieścią Rewitched, autorstwa Lucy Jane Wood!

 

Rewitched - Lucy Jane Wood

Premiera: 23 października 2024

Wydawnictwo: Insignis StoryLight

Oprawa: okładka miękka ze skrzydełkami

 

Zacznę od pięknej okładki, która jest iście magiczna, przyciąga oko miłośnika fantasy, do tego oddaje ciepło, jakie płynie z lektury Rewitched. Poznajemy wiedźmę Belladonnę Blackthorn, która już dawno nie korzystała ze swych mocy, pracuje w Księżycowej Księgarni, gdzie oddala myśli o swej, uśpionej magii. Kiedy Belle kończy 30 lat, zostaje wezwana do Domu Hekate, gdzie sprawdzić mają wiedźmie umiejętności, kobieta przygotowuje się do próby RównoWiedźmy. Jest to też opowieści przyjaźni, miłości, a na uwagę zasługuje postać strażnika Rune oraz mentora Artoriusa. Piękna, ciepła, pozytywna, wciągająca, otulająca, magiczna, kocia, pachnąca, książkowa, taka jest ta powieść. Jestem nią totalnie urzeczona, nie mogłam odłożyć jej ani na moment i zarwałam nockę, co już dawno mi się nie zdarzało. Lekkie cosy fantasy i czysta przyjemność czytania!      

 

 

czwartek, 15 maja 2025

Psychologia dla zabieganych. Mała książeczka o naszych niesamowitych umysłach - Jonny Thomson

Ciekawi Was psychologia? Zastanawiacie się jak właściwie działa nasz umysł? Książka Psychologia dla zabieganych jest dla Was!

 

Psychologia dla zabieganych - Jonny Thomson

Premiera: 13 listopada 2024

Wydawnictwo: Insignis

Oprawa: twarda

Jonny Thomson w mojej biblioteczce, gościł już z książką Filozofia dla zabieganych oraz Wielkie idee dla zabieganych, tym razem autor zabiera nas w ogromny świat psychologii. Rozpoczynamy rozdziałem o psychologii klinicznej, poznając teorie słynnego Freuda, Junga, czy Rogersa. Psychologia poznawcza, to między innymi Chomsky, Piaget, Gibson. Poznajemy też teorie psychologii rozwojowej, społecznej, edukacyjnej, ale też biopsychologii. Z pewnością zaciekawi Was psychologia pracy i psychologia sądowa, mnie wciągnęły rozdziały z psychologii zdrowia, ale też psychologii eksperymentalnej. Książka, podobnie, jak poprzednie tomy cyklu dla zabieganych, napisana jest przystępnym, czasem zabawnym językiem, czyta się ją doskonale, chłonąc z przyjemnością ciekawą wiedzę. Książka jest pięknie wydana, zatem polecam ją też, jeśli szukacie dla kogoś podarunku!

 

piątek, 9 maja 2025

Zaklinaczka - Małgorzata Starosta, czyli drugi tom cyklu Zagrodzie.

Magiczna, pachnąca, pełna wzruszeń powieść Zaklinaczka Małgorzaty Starosty, czyli drugi tom cyklu Zagrodzie.

 

Zaklinaczka - Małgorzata Starosta

Premiera: 26 marca 2025

Cykl: Zagrodzie – Tom 2

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska

Oprawa: okładka miękka ze skrzydełkami 


Moje kolejne, udane spotkanie z piórem Małgorzaty Starosty. Książka nie zawiedzie miłośników twórczości pisarki, także tych, którzy sięgnęli po pierwszą odsłonę serii. Podobnie, jak Znachorka, powieść zachwyca magią, dobrą aurą, słowiańskim, ziołowym klimatem i mnogością emocji. Powracamy do znanych nam już bohaterów. Do Zagrodzia wraca Kora, kuzynka Leny, która wiedzie tym razem fabularny prym powieści, dowiaduje się o problemach w związku Leny i Igora, ale też o chorobie Grzegorza. Kora przeżywa wiele rozterek, powracają dawne uczucia, czy czuje do Kacpra coś więcej niż tylko przyjaźń? Doskonale napisana Zaklinaczka pachnie, smakuje, zachwyca magią, ciepłem, obie części cyklu polecam Wam na majową, lekką lekturę. Istna przyjemność czytania, ja jestem zachwycona! 

 

sobota, 3 maja 2025

Ziarno niezgody - Sandra Nikoniuk – Niesamowita, klimatyczna powieść obyczajowa na majówkę!

Lubicie melancholijne klimaty angielskich, mglistych, wietrznych wrzosowisk, pachnące różami opowieści obyczajowe? Oto Ziarno niezgody, powieść Sandry Nikoniuk!

 

Ziarno niezgody - Sandra Nikoniuk

Premiera: 29 stycznia 2025

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska

Oprawa: okładka miękka ze skrzydełkami

Urzeczona piękną okładką powieści, w majówkę zasiadłam do lektury i przepadłam. Książka Ziarno niezgody, to klimatyczna podróż poprzez losy dwóch przyjaciółek, wybieramy się do domu w Castle Combe, na wzgórze, tu pośród ogrodu herbacianych róż, na wrzosowiskach, rozkwitała ponad dwadzieścia lat temu ich znajomość. Jedną z przyjaciółek jest Sophie Robinson, pisarka zmaga się z kryzysem po wydaniu źle przyjętej książki, tytułowego Ziarna niezgody. Sophie rusza z Nowego Jorku do Anglii, gdzie dorastała, w mieście sądzi się, iż przyczyniła się ona do śmierci swego ojca, który był także znanym pisarzem. Duchy przeszłości są tu obecne aż nazbyt, Sophie i Grace kochały jednego mężczyznę, skończyło się to tragedią, do wszystkiego dochodzą trudne stosunki Sophie z matką. Jest to niesamowita książka, wciągnęła mnie totalnie, klimatem, emocjami, spowijającym mrokiem. Co prawda kwitną teraz bzy, a nie lawenda, wrzosy i róże, ale naprawdę w cieniu majowego słońca, warto sięgnąć po tę doskonałą książkę!     

 

 

piątek, 2 maja 2025

Literatura piękna z intrygującą atmosferą - Czarne - Anna Kańtoch

Ależ to była smaczna lektura! Powieść Czarne Anny Kańtoch, intryguje, wciąga, angażuje, już dawno nie czytałam tak ekscentrycznej książki.

 

Czarne - Anna Kańtoch

Premiera: 1 października 2024

Wydawnictwo: Powergraph

Oprawa: okładka miękka ze skrzydełkami


Do tytułowego letniska w tajemniczej miejscowości Czarne, przyjeżdża aktorka Jadwiga Rathe. Ma ona pozować do portretu bogatemu lekarzowi, który amatorsko zajmuje się malarstwem. Żona lekarza, nie może znieść widoku aktorki, Jadwiga zaś zostaje fascynacją córki lekarza. Wspomnienia, duchy i teraźniejszość, wszystko splata się w Czarnym. Mamy tu przede wszystkim genialny klimat, który urzekł mnie. Autorka zaserwowała nam intrygujący, odrealniony świat, doprawiony nawiązaniami kulturowymi i kryminalną nutą. Trudno sklasyfikować tę powieść, ale w tym tkwi jej moc. Przede wszystkim zachwyca ona swoistym oniryzmem, genialną atmosferą, otwartością, wymykając się schematowi. Czarne jest doskonale napisane, jestem zachwycona tą powieścią, na uwagę zasługuje też świetne, wznowione wydanie z finałowymi rozdziałami na czarnym tle. Polecam Wam bardzo lekturę na majowe, ciepłe wieczory!

 

sobota, 19 kwietnia 2025

Pięknych Świąt Wielkanocnych! Upadli bogowie – Świetne fantasy - Niosący słońce - Hannah Kaner

Pięknych Świąt Wielkanocnych Kochani! U mnie przedświątecznie wspaniałe, klimaty fantasy, pełnego bóstw, motywu drużyny, wędrówki, czyli kontynuacja cyklu Upadli bogowie!

 

Niosący słońce - Hannah Kaner

Cykl: Upadli bogowie - Tom 2

Premiera: 13 listopada 2024

Wydawnictwo: Jaguar

Oprawa: okładka miękka ze skrzydełkami

 

Po lekturze pierwszego tomu pod tytułem Bogobójczyni, który był debiutem Hannah Kaner, czekałam z wypiekami na twarzy na kontynuację. W Niosący słońce poznajemy bowiem dalsze losy Kissen, bogobójczyni polującej na zakazane przez króla Arrena bóstwa. Rodzina dziewczyny została zamordowana przez wyznawców bogów, teraz ona poluje na bóstwa. Kissen wraz ze swą drużyną, przeżywają kolejne przygody. Inara, dziewczynka ze szlachetnego rodu Craierów i malutki bożek niewinnych kłamstewek imieniem Skedi, poszukują znaczenia ich połączenia. Rycerz Elogast, powracając do służby królowi, ma przed sobą trudne wyzwanie. Czy przyjdzie wojna? Co czeka znanych nam bohaterów? Niosący słońce, to fantasy epickie, plastyczne, wciągające, lekkie, ze szczyptą humoru i dobrą akcją. Zdecydowanie dla fanów gatunku, ja jestem zachwycona tym cyklem, a kontynuacja zdecydowanie trzyma doskonały poziom. Po ciekawym finale, wypatrywać będę z pewnością trzeciej części, która ma ukazać się jesienią tego roku. Polecam całym serduchem i jeszcze raz ślę Wam życzenia Wielkanocne!  

 

niedziela, 13 kwietnia 2025

Majstersztyk! Chmurnik - Joanna Wtulich – Literatura piękna, realizm magiczny!

Wow jaka dziś pogoda, Wiosenka w pełni! U mnie książkowy majstersztyk! Chmurnik - Joanna Wtulich. Literatura piękna, realizm magiczny, co Wy na to?

 

Chmurnik - Joanna Wtulich

Premiera: 27 listopada 2024

Wydawnictwo: Lira

Oprawa: okładka twarda

Książki Joanny Wtulich, zajmują w mojej biblioteczce miejsce szczególne, uwielbiam Sagę napoleońską oraz Trylogię lwowską, ale polecam Wam też komedie kryminalne jej pióra. Chmurnik totalnie powalił mnie na łopatki, doskonale napisana, głęboko poruszająca powieść, wpisuje się w nurt współczesnego realizmu magicznego, dlaczego książka tak bardzo zachwyciła mnie? Poznajemy Grzegorza Rachwała, który po latach powraca do rodzinnej, bieszczadzkiej wsi na pogrzeb ojca. Niestety jego córka Baśka ginie gdzieś w Bieszczadach. Mężczyzna posiadający dar władania pogodą, codziennością próbował tłamsić swą moc, którą posiadł po ojcu, nie wie zaś, iż odsuwając ją, teraz coraz bardziej się do niej zbliża. Dowiadujemy się o historii jego rodziny, wewnętrznych rozterkach, przeszłości. Chmurnik zachwyca mrocznym klimatem, swoistą baśniowością, metaforami i pięknem bieszczadzkiej natury, która pozostaje w sercu chyba każdego, kto choć raz miał okazję w Bieszczadach być. Książkę się niemal czuje, jest bardzo sensualna, wodna, zaskakująco angażująca i niesamowita. Zaryzykuję twierdzenie, iż jest to najlepsza powieść Joanny Wtulich. Dojrzała, refleksyjna, niesamowicie klimatyczna, mądra i wciągająca czytelnika od a do z. Jedna z lepszych książek, jakie ostatnio czytałam, z pewnością znajdzie się na liście moich ukochanych powieści, przeczytanych w tym roku. Myślę, że będę do niej wracać. Majstersztyk! Musicie, musicie po nią sięgnąć już tej wiosny!


 

 

piątek, 11 kwietnia 2025

Finał wspaniałej trylogii Swallow - Nadzieja na lepsze jutro - Aleksandra Muraszka

Finał wspaniałej trylogii Swallow! Jaskółka tom 3! Swallow. Nadzieja na lepsze jutro!

 

Swallow. Nadzieja na lepsze jutro - Aleksandra Muraszka

Premiera: 23 października 2024

Cykl: Swallow – Tom 3

Wydawnictwo: Jaguar

Oprawa: okładka miękka ze skrzydełkami 

Nie mogłam doczekać się finałowego tomu Swallow, po lekturze dwóch poprzednich części, byłam pewna, że zakończenie położy mnie na łopatki. Bestsellerowy, wspaniale wydany cykl pióra Aleksandry Muraszki, ma ogromną rzeszę rozkochanych czytelników, do których i ja należę. Czego zatem można spodziewać się po ostatniej odsłonie Swallow? Haelyn Moone, dziewczyna z tatuażem jaskółki, zmagająca się z lękami, traumami, trudnymi przeżyciami oraz skomplikowany Rion o mrocznej psychice, odkąd połączyli swe losy, wiele się zmieniło. Pokochaliście tę opowieść? Musicie zatem sięgnąć po finałowy tom, który nie zawodzi, wciąga, jak szalony, mamy tu bowiem ponownie angażującą fabułę i ogrom emocji. Ostrzegam, że mogą popłynąć łzy. Obszerna książka jest jednocześnie smutna i totalnie pełna nadziei. Osią powieści jest młoda miłość, przyjaźń, relacje i nieocenione, wzajemne wsparcie, tak ważne dla każdego z bohaterów. Całość oczywiście obserwujemy z perspektywy Haelyn i Riona, ale oczywiście też Jamesa. Piękny finał, dzieje się naprawdę sporo, rozwiązuje się wiele tajemnic, widać też spore zmiany, jakie zaszły w Haelyn, Rionie i innych. Choć jest to literatura young adult, jestem przekonana, iż chwyci za serce czytelnika w każdym wieku, czego jestem idealnym przykładem. Jeśli nie czytaliście trylogii Swallow, zazdroszczę Wam, że możecie zacząć tę piękną podróż czytelniczą. Włączę zaraz playlistę zamieszczoną w książce i czekam na kolejne powieści Aleksandry Muraszki!


 


 

czwartek, 3 kwietnia 2025

Literatura piękna na wiosnę - Uzdrawiająca moc ceramiki - Yeon Somin

Hej! Wiosenne słonko i literatura piękna z kotem na okładce! Powieść Uzdrawiająca moc ceramiki Yeon Somin, zachwyciła mnie totalnie, zapraszam na pełną ochów i achów recenzję!

 

Uzdrawiająca moc ceramiki - Yeon Somin

Premiera: 9 października 2024

Wydawnictwo: Sonia Draga

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Yeon Somin swą książką, zawojowała nie tylko czytelników w rodzimej Korei, bowiem powieść sprzedano do 20 innych państw. Poznajemy zatem Jeongmin, utalentowana scenarzystka, ma obecnie depresyjne nastroje, szuka sensu swego życia. Przypadkiem Wioska Kasztanowych Kolców odsłania przed nią garncarski warsztat, prowadzony przez Soyo. Świat zmienia się, Jeongmin rozkochuje się w glinie, a ceramika, stworzone przez ręce przedmioty, dają dziewczynie swoistą magię, która zmienia jej życie. Jakże ciepła, piękna, pachnąca kawą i gliną jest to powieść. Pełna wspaniałych metafor, ciepłej atmosfery, ujmująca, smakowita wręcz. To istny ideał czytelniczy na wiosnę, bardzo pozytywne fale płynące z książki, niosą mnie do dziś. Komfortowa, mądra, ciepła, otulająca literatura piękna, którą dopełnia przecudne wydanie z barwionymi brzegami. Polecam ciepło, słonecznie i wiosennie!

 

 

piątek, 21 marca 2025

Genialny debiut na wiosnę! Dzieci jednej pajęczycy - Olga Niziołek

Hej Wiosno! Ależ to była smakowita przygoda książkowa! Powieść Dzieci jednej pajęczycy Olgi Niziołek, trafiła w 100% w moje czytelnicze gusta!

 

Dzieci jednej pajęczycy - Olga Niziołek

Premiera: 4 listopada 2024

Wydawnictwo: Powergraph

Oprawa: okładka miękka ze skrzydełkami

 

 

Wydawnictwo Powergraph, przyzwyczaiło mnie do najwyższej, książkowej jakości, Dzieci jednej pajęczycy zachwycają wizualnie, wydawniczo wszystko zapięte jest na ostatni guzik, a ilustracje towarzyszące książce - doskonałe. Debiutancka powieść Olgi Niziołek, angażuje i wciąga od pierwszej do ostatniej strony. Nigdy nie bałam się pająków, choć wiem, że jest to jedna z częstszych fobii ludzkich, także uwaga powieść totalnie zaplątana jest w piękne, pajęcze sieci! Dzięki niej poznałam ogrom faktów dotyczących pająków, ich świat to czysta magia. Niesamowite zdolności tych stworzeń fascynują Kyoro, on wraz z nastoletnią buntowniczką Amelią, w towarzystwie Marka, poszukiwanego obecnie byłego przywódcy smutnej i szarej Aglomeracji i jego córki Zosi, podejmują razem walkę o lepszy, wolny świat. Jest jeszcze Kris, Werka i jej babcia Irena, która pamięta sprzed wybuchu. Nad wszystkim góruje Bogini Pajęczyca. Unikalny klimat powieści uwiódł mnie na wskroś, galeria osobowości bohaterów, ich relacje, świetnie skonstruowana fabuła, dopełniają całości. Dzieci jednej pajęczycy, to doskonałe science fiction, fantasy z atmosferą cyberpunk i postapo. Mądra, skłaniająca do przemyśleń lektura, godny debiut, czytajcie, czytajcie!

 

 

niedziela, 16 marca 2025

Wiedźmak - Adrianna Trzepiota – Drugi tom cyklu w słowiańskim klimacie!

Wiedźmak! Słowiańskie klimaty, które kocham w literaturze, stanowią piękną nutę serii Siostry z lasu Adrianny Trzepioty.

 

Wiedźmak - Adrianna Trzepiota

Premiera: 15 stycznia 2024

Cykl: Siostry z lasu – Tom 2

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska

Oprawa: okładka miękka ze skrzydełkami

Drugi tom cyklu, przyciąga oko świetną okładką. Wiedźmak nie zawiedzie fanów pierwszej odsłony, doskonale prowadzi nas w dalszy ciąg barwnej, wielowątkowej historii Piastunki Kości Tove. Tytułowym Wiedźmakiem jest Gentar, syn Tove o dwukolorowych oczach ma niebezpieczne skłonności po ojcu. Kobieta, jako Rita przysposobi też dwójkę innych dzieci, chłopca Janka i niedowidzącą dziewczynkę, Mimi, czyli Miriam władająca kołem czasu. Tove wspiera rybak Gorhan, który daje jej piękne uczucie i staje na czele ich rodziny. Jest magia, czarownice, stare wierzenia, ale także wspaniała przyroda, las, natura, zioła, miłość i wielka, siła kobieca. Drugi tom dostarcza naprawdę wielu emocji, a baśniowość nadaje powieści świetnego klimatu. Wspaniała lektura na wiosenny czas, polecam całym sercem!



 

czwartek, 27 lutego 2025

Niech żyje zło - Sarah Rees Brennan – Mroczne fantasy, które skradło mi serducho!

Hej pączkożercy! Mroczne fantasy z książkowym motywem, co Wy na to? Powieść Niech żyje zło, skradła mi serducho! Zapraszam do recenzji!

 

Niech żyje zło - Sarah Rees Brennan

Premiera: 27 listopada 2024

Wydawnictwo: Insignis StoryLight

Oprawa: okładka miękka ze skrzydełkami


Przepięknie wydana książka pióra Sarah Rees Brennan, zachwyca różanymi motywami. Jest to debiut autorki w literaturze dla bardziej dorosłych czytelników. Poznajemy Rae, która będąc fanką powieści fantasy, przenika do świata jednej z nich. Dziewczyna jest śmiertelnie chora, zaś tu w książkowych realiach, może odnaleźć kwiat, dzięki któremu odzyska zdrowie. Rae Parillo budzi się w Pałacu na Krawędzi, na mrocznej wyspie Eyam, w którym obecne są bestie, magia i nadchodzi wojna, a co najważniejsze obecny jest tu Wieczny Cesarz, jej ulubiony, książkowy bohater. W tym świecie jest Lady Rachelą, złą i bezwzględną przywódczynią złoczyńców. Powieść Niech żyje zło, to niesamowita, unikalna, epicka przygoda fantasy, pełna nieoczywistych rozwiązań fabularnych, mądrości, humoru, przygód, ale też nuty romansu. Znakomita, dobrze napisana lektura, przy której nie będziecie się nudzić. Mnie pochłonęła totalnie! Mroczni fani fantasy, czytajcie! 


 

 

poniedziałek, 10 lutego 2025

Kryminalny Michał Śmielak i jego wampiryczna powieść - Miasto Mgieł

Jeden z mistrzów kryminału w naszym kraju Michał Śmielak i jego najnowsza powieść Miasto Mgieł.

 

Miasto Mgieł  - Michał Śmielak

Premiera: 23 października 2024

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska

 Oprawa: okładka miękka ze skrzydełkami


 Jest to kolejna po Ucichły ptaki, przyszła śmierć, Osadzie i Wilczej Chacie, książka Śmielaka, która rozgościła się w mojej, domowej biblioteczce. Również tym razem autor nie zawiódł mnie i szybko, doskonale skonstruowaną fabułą, wciągnął mnie w klimat powieści Miasto Mgieł. Przenosimy się do spowitego mgłą Sandomierza, gdzie po sezonie pełnym turystów, miastem wstrząsa bardzo brutalne morderstwo kobiety. Dociekliwy komisarz Bruno Kowalski z pomocą dobrego historyka Krzysztofa Szorca, podejmują się rozwiązania iście wampirycznej sprawy. Cenny czas mija, bowiem zabójca, pod osłoną nocy dokonuje kolejnych polowań. Książka to przede wszystkim doskonały klimat. Dawno już nie czytałam tak spowitej mroczną atmosferą, tytułową mgłą, sięgającą w krwistą historię i przeszłość powieści. Pławiłam się w tym klimacie, spijając świetną fabułę. Mój absolutny, książkowy faworyt ostatnich tygodni, fani wampirów, kryminalni maniacy, Miasto Mgieł – po prostu trzeba! 

 

niedziela, 2 lutego 2025

Akrobatki - Aga Antczak – Ujmująca literatura piękna!

Luty, a pierwsze kroki wiosny w postaci rozwijającego się Narcyza, zawitały już u mnie. Wy też wypatrujcie już wiosny?

 

Akrobatki - Aga Antczak

Premiera – 18 września 2024

Wydawnictwo: Lira

Oprawa: okładka twarda


 Aga Antczak, która debiutowała powieścią Adela nie chce umierać, powróciła z nową książką. Akrobatki, to ujmująca literatura piękna, pełna emocji, opowiadająca o pokoleniach kobiet, które łączą nie tylko więzy krwi, ale także szczególna zdolność do akrobacji, zarówno względem ciała, jak i życia. Poznajemy cztery, niedoceniane, pozornie niewidzialne dla świata kobiety. Weronika mieszka w Madrycie, jest żoną, matką, prowadzi dom, będzie musiała podjąć się walki o siebie i dzieci. Klementyna ucieka od dotychczasowego życia wraz z ukochanym i cyrkiem w podróż, Gabriela walczy o odbudowę kraju po okrucieństwach wojny, a Felicja po powstaniu warszawskim, w którym ucierpiał jej mąż, musi podjąć się utrzymania rodziny. Każda z nich jest akrobatką swego życia, podejmującą ryzykowne i odważne decyzje i działania. Akrobatki, to przede wszystkim ogromna siła kobiet, ich moc, często niezauważalna, ale też pokoleniowe geny, które warunkują kobiece działania. Mądra, emocjonalna, doskonale napisana i dająca do myślenia lektura, po którą warto sięgnąć w lutowy wieczór. Polecam całym serduchem.

 

piątek, 31 stycznia 2025

Nowość Powergraph – Czeluść - Anna Kańtoch – Literatura piękna na zimowy wieczór!

Dobra literatura piękna na zimowy wieczór! Nowa powieść Anny Kańtoch Czeluść, zabrała mnie w ciekawą podróż we wspomnienia głównej bohaterki tejże powieści.   

 

Czeluść - Anna Kańtoch

Premiera: 15 listopada 2024

Wydawnictwo: Powergraph

Oprawa: okładka miękka

 

Z książką Czeluść, spędziłam naprawdę doskonały, czytelniczy czas. Powieść z powodzeniem można pochłonąć na raz, bowiem nie da się jej odłożyć ani na moment. Wciągająca, świetnie skonstruowana i dość mroczna fabuła, przenosi czytelnika w meandry tragedii, która wydarzyła się przed laty w czerwcową noc w kamieniołomie w Gościęcicach. Do dziś w głowie Agnieszki Grabowskiej wydarzenia z młodości, powodują niepokoje. Obserwujemy psychologiczny, dogłębny obraz kobiety, która nie potrafi poradzić sobie w obecnym życiu, egzystuje w biedzie, zaniedbaniu, psychicznym obciążeniu. Jest to powieść, która oplata, omota myśli, zaintryguje i pozostanie w pamięci. Mroczna, senna, momentami smutna, zdecydowanie dająca do myślenia literatura piękna, naprawdę warto!
 

 

środa, 22 stycznia 2025

Kontrapunkt - Karolina Morawiecka – Kryminalna powieść na zimowy wieczór!

Kryminały zimą? Dobry pomysł? Ostatnio trafiam na same dobre książki, pośród nich, znalazła się powieść kryminalna Kontrapunkt.

 

Kontrapunkt - Karolina Morawiecka

 Premiera: 2 września 2024

Wydawnictwo: Lira

Oprawa: okładka miękka

 

 

Karolina Morawiecka, gości na moich półkach od dawna, polecam Wam jej czterotomowy cykl komedii kryminalnych Karolina Morawiecka wdowa po aptekarzu. Tym razem jest może nieco poważniej, choć postać z książki Kontrapunkt, znana jest już czytelnikom właśnie z czwartego tomu serii o wdowie po aptekarzu. Komisarz Filip Wracz w Krakowie prowadzi śledztwo dotyczące śmierci Marii Stranowskiej. Zwłoki owej sąsiadki znalazł Michał Szelężny, który nie wierzy w teorię samobójstwa i zgłębia sprawę. Poznajemy też szukającą dobrego tematu dziennikarkę Agatę, podejmującą temat zniknięcia przed laty Barbary Kasperskiej. Może te dwa śledztwa łączą się? Jest to intrygujący, raczej klasyczny kryminał z humorem, osadzony bardziej w klimacie, tajemnicy, zagadce, niż w krwawych scenach. Czytało się świetnie. Bardzo ciekawa pozycja dla maniaków kryminalnych na zimowy wieczór!