Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Szlacheckie gniazdo. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Szlacheckie gniazdo. Pokaż wszystkie posty

wtorek, 30 czerwca 2020

KSIĄŻKA NA LATO! Lato z nowościami Wydawnictwa Szara Godzina - Książki, które warto zabrać na wakacje i urlop – Kryminał, romans, powieść historyczna i obyczajowa!

Mamy piękne lato, to czas urlopów, wakacyjnych wyjazdów, pobytów na działce i co za tym idzie, więcej czasu wolnego, w którym, jak co roku, polecam nadrobić książkowe zaległości! W związku z tym, postanowiłam polecić Wam książki cenionego przez mnie Wydawnictwa Szara Godzina idealne na letnią lekturę, są to świeżutkie nowości, których koniecznie musicie poszukać na półkach stacjonarnych, jak i internetowych księgarni, naprawdę warto!


Zacznę od świeżutkiej i cieplutkiej jeszcze nowości! Powieść Bo trzeba żyć. Rodzina, autorstwa Ewy Szymańskiej od 18 czerwca, dostępna jest w księgarniach. Jest to trzecia już części pięknej sagi rodzinnej, pióra tejże polskiej pisarki. Po lekturze Bo trzeba żyć. Apolonia oraz kontynuacji Bo trzeba żyć. Gabrynia, nie ukrywam, iż wypatrywałam kolejnego tomu Bo trzeba żyć. Rodzina. Pierwszy tom, poznał czytelnika ze szlachcianką Apolonią Niemyjską, która wychodzi za zamożnego chłopa Franciszka Bąka, drugi obfitował już w losy ich dzieci, a przede wszystkim zdolnej córki Gabryni. Tym razem obserwujemy już czasy powojenne i to, jak rodzina radzi sobie w ten trudny czas. Wypatrujcie u mnie recenzji tej książki, bowiem wczoraj skończyłam jej lekturę!


Historia Adeli, czyli dwutomowa powieść Anety Krasińskiej Adela. Krok w przeszłość i Adela. Krok w przyszłość, światło ujrzała 21 maja tego roku. To idealna propozycja książkowa dla każdej kobiety, miłośniczki emocjonalnej i życiowej współczesnej, rodzimej literatury obyczajowej. Wchodzimy tu w świat współczesnych relacji międzyludzkich, emocji, rodzinnych sekretów i życia, które zawsze zaskakuje każdego z nas nagłymi zdarzeniami. Adela Witt jest bardzo ciekawą literacką bohaterką, z którą czytelnik poznaje się, gdy jest właśnie po porodzie, ma synka Pawełka, wokół krąży teściowa i mąż. Szybko zaś robimy tytułowy krok w to, co działo się w przeszłości, gdy Adela, jako dziewczynka, w sylwestrową noc, nagle straciła obojga rodziców. Świat Adeli runął, trafia do domu dziecka i rozpoczyna życie pełne przeszkód, rozczarowań, emocjonalnych przeżyć, które mocno dotykają, ale też niespodzianek, bo trzeba przyznać, iż dziewczyna naprawdę umie walczyć o swój los. Po latach spotyka ciotkę Patrycję, siostrę ojca, odżywają smutne wspomnienia i choć jej życie skręciło w lepszą stronę, Adela potrzebuje prawdziwej miłości. Po przeczytaniu pierwszego tomu, momentalnie sięgnęłam po drugi, fabuła bowiem wciąga jak szalona. Obserwujemy z ciekawością dalsze, często trudne i pełne naprawdę mocno zaskakujących zwrotów akcji, losy Adeli i jej rodziny. Dwutomowa powieść Anety Krasińskiej, to absolutnie doskonała współczesna literatura obyczajowa, pełna palet emocji, wciągająca i ujmująca jednocześnie.


Kwietniowa premiera Podróże serc, autorstwa Agnieszki Panasiuk, to książka malowana podlaskimi krajobrazami. Debiutancka powieść tejże pisarki, z pewnością trafi w gusta miłośników powieści obyczajowych, ciepłych, naładowanych emocjami, wzruszeniami, odnajdą się tu także fanki romantycznych nut, ale również spragnieni ciekawego, historycznego tła rodem z podlaskich i łowickich ziem XIX wieku i zaborów. Oto bogata ziemianka, panienka Joanna Wierzbicka, kobieta nie ma szczęścia w miłości, mężczyzna, którego kochała od dzieciństwa - Tadeusz, żeni się z inną dziewczyną - Basią. Joanna po latach, żyjąc samotnie, niespodziewanie otrzymuje wiadomość o testamencie Tadeusza, w którym wyznaczono ją, jako opiekunkę jego sześcioletniej córeczki Anieli Joanny Jastrzębowskiej. Anielka przeprowadza się do Wierzbickiej i o totalnie zmienia jej życie. Czy kobieta odnajdzie w sobie siłę, by pokochać dziewczynkę, której oboje rodziców zawiodło ją przed laty? Dziecko wprowadza w życie Joanny światło i radość, razem odkrywają one liczne uroki Podlasia, ale też zwyczaje charakterystyczne dla tego regionu. W życiu Joanny i Anielki pojawia się Marcin Czarnocki, który nieoczekiwanie również znacznie zmieni bieg wydarzeń. Jestem zauroczona książką Podróże serc, poszukajcie jej koniecznie tego lata!


Szlacheckie gniazdo. Ogień buntu, to drugi tom serii Szlacheckie gniazdo, której autorką jest Monika Rzepiela. Miłośnicy współczesnej literatury pięknej, bazującej na ciekawym tle polskiej historii, do których i ja należę, z pewnością wypatrywali kontynuacji książki Szlacheckie gniazdo, która ukazała się w czerwcu ubiegłego roku. W pierwszej odsłonie serii, poznaliśmy losy Marysi, narodzonej chłopskim domu i szlachcianki Leontyny. Wkroczyliśmy w świat rodzinnych splotów wydarzeń, obserwując jednocześnie codzienne życie, zarówno pańszczyźnianych chłopów, jak i szlachty w osiemnastym wieku. Drugi tom, to już dorosła Marysia Konopka, jako mama niemowlaka Maurycego, Leontyna poślubiona przez niewiernego Sokołowskiego oraz Elwira, która ucieka, w pogoni za miłością. Barwna fabuła mknie na tle historii, mamy więc insurekcję kościuszkowską, upadek Rzeczypospolitej, ale także wojny u boku Napoleona Bonaparte. Doskonałe połączenie powieści obyczajowej z historycznym zacięciem, niebanalna lektura na letnie dni.


Teraz czas na kryminalny hit. Afrykański klucz, który napisała Iga Karst, to świetny, sensacyjny kryminał z nutą thrillera. Nie ukrywam, iż po lekturze powieści Zapach prawdy, z wielką niecierpliwością, wypatrywałam kolejnej książki tejże autorki z serii Pensjonat Biały Dwór. Powieść należy do kręgu mroczniejszych kryminałów z sensacyjnym zacięciem. Kryminalna seria Pensjonat Biały Dwór, w której spotykamy się z mecenas Anitą Herbst i komisarzem Michałem Orskim, rozpoczęła się książką Zapach prawdy, która była jednym z moich hitów książkowych 2018 roku, jeśli nie mieliście okazji jej przeczytać, koniecznie także musicie nadrobić. Fabuła powieści Afrykański klucz jest dynamiczna, świetnie skonstruowana, wciąga, jak szalona od pierwszej strony. Tajemnice, wiele niedopowiedzeń i ciekawe śledztwo, jest tu wszystko, co kryminalni maniacy pokochają. W swoim mieszkaniu umiera lekarka Elżbieta Budzanowska, która zajmowała się medycyną tropikalną, wyjeżdżała do Afryki, która była dla niej drugim domem i choć chorowała na raka, to nie on był powodem śmierci. Znany już z powieści Zapach prawdy, zdeterminowany komisarz Michał Orski, wkracza, by rozwiązać sprawę śmierci kobiety. Czy to, iż lekarka przed śmiercią badała okoliczności wypadku, w którym zginął jej mąż, ma tu jakieś znaczenie? Magdalena Budzanowska, córka lekarki, po śmierci matki, szuka pomocy u znanej nam już także, mecenas Anity Herbst. Sprawa ponownie łączy działania Herbst i Orskiego, a my z ogromną satysfakcją śledzimy postępy śledztwa i ciekawy finał. Kryminalne must have tego lata.


Ostatnią książką, po którą według mnie, warto sięgnąć latem, jest powieść Gruzowisko, która napisała Aleksandra Katarzyna Maludy, To emocjonalna powieść historyczna, która porusza i zostaje w pamięci. Mamy tu odradzająca się po okrutnej wojnie Warszawę, jest 1945 rok, zatem stolica przypomina tytułowe gruzowisko. Ludzie wracają do miasta, wśród nich jest Leon Zarzeczny i Ewa Lerska. Oboje noszą w sobie świeże emocjonalne rany i wspomnienia wojenne, ludzkie życie i psychika, jawi się także jako swoiste, metaforyczne gruzowisko. Leon przeżył powstanie warszawskie, teraz zderza się z nietypową rzeczywistością. Czteroletnia córeczka Ewy - Anna, pozostała w ZSRR, kobieta za wszelką cenę oczywiście chce odzyskać dziecko, my obserwujemy jej dramatyczne starania, podczas których, napotyka na wiele problemów. Los łączy drogi Ewy i Leona. Na uwagę zasługują ciekawe opisy pogrążonej w gruzach Warszawy, ale też przesłania, jakie niesie powieść. Naprawdę warto sięgnąć po Gruzowisko, to dokonała powieść historyczna z dużą dozą emocji, polecam z całego serca na letnią lekturę.  



czwartek, 7 maja 2020

Szlacheckie gniazdo. Ogień buntu - Tom 2 - Monika Rzepiela - Cykl Saga Polska Wydawnictwa Szara Godzina i książkowa nowość na majowe wieczory!

Pierwsze, majowe, ciepłe wieczory na łonie natury, wypełniła u mnie piękna, książkowa nowość Wydawnictwa Szara Godzina w postaci powieści z cyklu Saga Polska


Szlacheckie gniazdo. Ogień buntu - Monika Rzepiela
Cykl: Saga Polska
Seria: Szlacheckie gniazdo Tom 2
Premiera: 21 kwietnia 2020
Wydawnictwo: Szara Godzina
Oprawa: okładka miękka
Ilość stron: 464 


Oto Szlacheckie gniazdo. Ogień buntu, czyli drugi tom serii Szlacheckie gniazdo, której autorką jest polska pisarka Monika Rzepiela. Miłośnicy współczesnej literatury pięknej, bazującej na ciekawym tle polskiej historii, do których to i ja z dumą należę, z pewnością wypatrywali kontynuacji książki Szlacheckie gniazdo, która ukazała się 10 czerwca ubiegłego roku. Szlacheckie gniazdo. Ogień buntu, w księgarniach stacjonarnych i internetowych jest już dostępna od 21 kwietnia, warto jej poszukać i dać się porwać tej wciągającej powieści. Autorka, Monika Rzepiela, zadebiutowała w mojej domowej bibliotece, genialną książką Słowiańskie siedlisko, mającą kontynuację pod tytułem Słowiańskie siedlisko. Dar Rzepki, której niestety nie miałam okazji przeczytać, pisarka napisała także dwie książki z serii Dwór w Czartorowiczach, których również jestem bardzo ciekawa. Monika Rzepiela nie ukrywa, iż jest pasjonatką staropolskiej kultury, znawczynią naszych, rodzimych obyczajów, posiada zresztą bogaty księgozbiór na temat polskiej kultury, a owe fascynacje bardzo ciekawie przenosi pomiędzy karty swych powieści, wplatając je świetnie w fabułę. 

 
Czego można się zatem spodziewać po drugim tonie serii? W pierwszej odsłonie poznaliśmy losy Marysi, narodzonej chłopskim domu i szlachcianki Leontyny. Wkroczyliśmy w świat rodzinnych splotów wydarzeń, obserwując jednocześnie codzienne życie, zarówno pańszczyźnianych chłopów, jak i szlachty w osiemnastym wieku. Drugi tom, to już dorosła Marysia Konopka, jako mama niemowlaka Maurycego, Leontyna poślubiona przez niewiernego Sokołowskiego oraz Elwira, która ucieka, w pogoni za miłością. Barwna fabuła, podobnie, jak w pierwszym tomie, mknie na tle historii, mamy więc insurekcję kościuszkowską, upadek Rzeczypospolitej, ale także wojny u boku Napoleona Bonaparte. Szlacheckie gniazdo. Ogień buntu, to ponownie doskonałe połączenie powieści obyczajowej z historycznym zacięciem, idealna i niebanalna lektura na wiosenne dni i wieczorki, którą polecam Wam z całego serca!



środa, 15 kwietnia 2020

PREMIERA, na którą warto czekać! Cykl Saga Polska Wydawnictwa Szara Godzina i zapowiedź nowej powieści! Szlacheckie gniazdo. Ogień buntu - Tom 2 - Monika Rzepiela

Jeśli jesteście, jak ja, miłośnikami współczesnej literatury pięknej, bazującej na ciekawym tle polskiej historii, dziś mam coś specjalnie dla Was! Niebawem, bowiem 21 kwietnia, swą premierę będzie miała nowa powieść z cyklu Saga Polska spod skrzydeł Wydawnictwa Szara Godzina. Będzie to już drugi tom serii Szlacheckie gniazdo, zatytułowany Ogień buntu, autorką jest oczywiście polska pisarka Monika Rzepiela.


Pierwszy tom serii Szlacheckie gniazdo, zadebiutował 10 czerwca ubiegłego roku, nie ukrywam, iż po jego lekturze, wypatrywałam z ciekawością kontynuacji. Powieść Szlacheckie gniazdo. Ogień buntu, dostępna będzie już od 21 kwietnia w księgarniach stacjonarnych i internetowych, z których korzystania w obecnej sytuacji Was nieustannie namawiam. Autorka książki, Monika Rzepiela, zagościła w mojej biblioteczce, książką Słowiańskie siedlisko, napisała także dwie książki z serii Dwór w Czartorowiczach, których również jestem bardzo ciekawa, pisarka jest pasjonatką staropolskiej kultury, znawczynią naszych, rodzimych obyczajów, posiada bogaty księgozbiór na temat polskiej kultury, a swe fascynacje, naprawdę świetnie przenosi na karty swych powieści.


Ciężarna Marysia Konopka porzucona przez dziedzica Pawłówki postanawia odebrać sobie życie. Los jednak przychodzi jej z pomocą, bo w chwili, gdy pętla ma zacisnąć się na jej szyi zostaje nieoczekiwanie uratowana. Leontyna natomiast wbrew swej woli poślubia warszawiaka Aleksandra Sokołowskiego, człowieka, który umiejętnie skrywa swe prawdziwe oblicze. Elwira, chcąc uniknąć złożenia zakonnych ślubów ucieka nocą z ukochanym. Życie trzech panien toczy się odtąd różnymi torami. Nie brakuje salonowych intryg, radości i smutku, ludzkich dramatów. Zbuntowane kobiece serca popełniają błędy… Tymczasem przez kraj przetacza się historia: insurekcja kościuszkowska, upadek Rzeczypospolitej, wojny napoleońskie. Polacy zapatrzeni w Napoleona wierzą, że walcząc u boku cesarza Francuzów wskrzeszą upadłą ojczyznę. Jak w tych burzliwych czasach odnajdą się bohaterowie powieści?

Drugi tom serii Szlacheckie gniazdo, to literatura obyczajowa, osadzona na tle historycznych wydarzeń, poznamy tu dalsze, splecione losy mlecznych sióstr, chłopki Marysi i szlachcianki Leontyny. Rodzinne sploty wydarzeń, często okrutna proza życia pańszczyźnianych chłopów oraz szlachty w osiemnastym wieku, całość, jak w poprzednim tomie, dzieje się bardzo blisko historii, na kartach powieści pojawia się Jan Henryk Dąbrowski i Tadeusz Kościuszko.  
Czekacie na tę powieść wraz ze mną? 






czwartek, 24 października 2019

Początek pięknej serii z cyklu Saga Polska Wydawnictwa Szara Godzina - Szlacheckie gniazdo. Tom 1 - Monika Rzepiela – Szlacheckie i chłopskie życie na tle historycznych wydarzeń!

Wiem, że pośród Was, jest mnóstwo miłośników literatury bazującej na tle historycznym. Nasze polskie korzenie, zdecydowanie dają o sobie znać, gdy możemy wzruszyć się i wciągnąć się jesiennie w fabułę ciekawej książki!


Szlacheckie gniazdo. Tom 1 - Monika Rzepiela
Cykl: Saga Polska
Seria: Szlacheckie gniazdo
Premiera: 10 czerwca 2019
Wydawnictwo: Szara Godzina
Oprawa: okładka miękka
Ilość stron: 296 


Powieść Szlacheckie gniazdo, to pierwszy tom serii, której autorką jest Monika Rzepiela, książka należy do cyklu Saga Polska Wydawnictwa Szara Godzina. W przygotowaniu jest już druga odsłona, zatytułowana Szlacheckie gniazdo. Ogień buntu, po przeczytaniu pierwszej odsłony, będę z niecierpliwością jej wypatrywać. Monika Rzepiela, zagościła już w mojej biblioteczce, książką Słowiańskie siedlisko, która rozkochała mnie na wskroś, niestety nie miałam okazji przeczytać drugiego tomu Słowiańskie siedlisko. Dar Rzepki. Pisarka jest także autorką dwóch książek z serii Dwór w Czartorowiczach, których również jestem bardzo ciekawa. Monika Rzepiela, to pasjonatka staropolskiej kultury, znawczyni naszych, rodzimych obyczajów, autorka posiada bogaty księgozbiór na temat polskiej kultury, a swe fascynacje, pięknie przenosi na karty swych powieści. Książkę zdobi typowa dla serii okładka, która zachwyca wizualnie, jak zawsze w przypadku Wydawnictwa Szara Godzina, powieść jest świetne wydana, poszukajcie jej koniecznie na półkach księgarni. Jest to literatura obyczajowa osadzona na tle historycznych wydarzeń, oto w 1776 roku, w dwóch zupełnie innych miejscach, rodzą się dwie dziewczynki, Marysia w chłopskim domostwie, zaś Leontyna na szlacheckim dworze. Cóż je połączy? Mamy tu rodzinne sploty wydarzeń, smutną codzienność życia pańszczyźnianych chłopów oraz szlachty w osiemnastym wieku, całość dzieje się blisko historii, a na kartach powieści pojawia się nawet Tadeusz Kościuszko. Książka wciąga, nie można oderwać się od lektury, chłonąc emocje i losy ciekawie skrojonych bohaterów. Szlacheckie gniazdo, to istny ideał na jesienny, książkowy wieczór, polecam z całego serca.