Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Bo trzeba żyć. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Bo trzeba żyć. Pokaż wszystkie posty

wtorek, 14 lipca 2020

Ebooki na Legimi – Co przeczytałam na platformie Legimi ostatnio? Ajurweda, Księga zwierząt niemalże niemożliwych, Dieta wegańska, Nekrosytuacje, Bo trzeba żyć. Rodzina, Slow life

Lato, to doskonały czas na książkę, prócz tradycyjnych, papierowych książek, sięgam też czasem po ebooki na Legimi, gdzie czekają na mnie ciekawe pozycje na mojej wirtualnej półeczce. Co jakiś czas polecam Wam ebooki, po które ostatnio sięgnęłam, oto one!


Legimi, to platforma czytelnicza, którą cenię od długiego już czasu. Legimi oferuje ogromną ilość książek w postaci ebooków i audiobooków. Legimi, to sporo nowości, co ważne dostęp także na telefonach, multiwyszukiwarka i wygodne zarządzanie osobistą, książkową półką. Na Legimi kusi ponad 60 000 ebooków i audiobooków, również w formie synchchrobooków, w wygodnej dla nas formie, także naprawdę polecam!


Pierwszym ebookiem, który Wam polecam, jest książka Ajurweda 10 kluczowych nawyków, które sprawią, że Twoje ciało i życie rozkwitnie, autorstwa Cate Stillman. Mamy tu przystępnie podaną wiedzę, jak działać, by osiągnąć równowagę ciała i ducha, autorka zachęca, by własne ciało traktować z wielkim szacunkiem, codziennie o nie dbać, w aspekcie żywienia, myślenia, zdrowia, małe nawyki, które wprowadzimy, potrafią zdziałać wiele, ciekawa i motywująca książka. Księga zwierząt niemalże niemożliwych, która napisał Caspar Henderson, to wspaniała podróż w świat zwierząt, o których być może nie słyszeliście. Unikalne, mało spotykane stworzenia zadziwiają i intrygują, niezwykłe spotkanie z niesporczakiem, kałamarnicą olbrzymią, czy krabem yeti, polecam bardzo! Dieta wegańska na cztery pory roku, to kulinarna inspiracja, autorki Ewa Sypnik-Pogorzelska i Magdalena Jarzynka-Jendrzejewska, podają sporo smakowitych i łatwych do przygotowania, roślinnych przepisów, opartych na sezonowych produktach. Bardzo intrygowała mnie bestsellerowa książka Guillaume Bailly - Nekrosytuacje. Perełki z życia grabarza. Praca oczami grabarza, w świecie, gdzie śmierć jest codziennością, oglądaliście serial Six Feet Under? Jeśli tak, ta książka jest zdecydowanie dla Was. Na Legimi można tez znaleźć sporo książek, które polecałam na blogu, koniecznie poszukajcie tam powieści Wydawnictwa Szara Godzina. Bo trzeba żyć. Rodzina, polskiej pisarki Ewy Szymańskiej, zdecydowanie warte uwagi na lato! Slow life. Japoński sposób na życie w zdrowiu i długowieczność, to książka Macieja Kozakiewicza, która przybliża nam japoński sposób na dobre samopoczucie i długie życie. Zwolnij i oddaj się lekturze!
  


czwartek, 2 lipca 2020

Nowość Wydawnictwa Szara Godzina - Bo trzeba żyć. Rodzina - Ewa Szymańska – Trzeci tom pięknej sagi rodzinnej na lato!

W propozycjach książkowych, które polecałam Wam na wakacje, pojawiła się nowość Wydawnictwa Szara Godzina, oto powieść autorstwa polskiej pisarki Ewy Szymańskiej pod tytułem Bo trzeba żyć. Rodzina!


Bo trzeba żyć. Rodzina - Ewa Szymańska
Tom 3 Sagi - Bo trzeba żyć
Premiera: 18 czerwca 2020
Wydawnictwo: Szara Godzina
Oprawa: okładka miękka
Ilość stron: 352


Powieść Bo trzeba żyć. Rodzina, już od 18 czerwca dostępna jest w księgarniach zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. To kolejna część pięknej sagi rodzinnej pióra Ewy Szymańskiej, która już zdobyła sporą rzeszę miłośników. Trzeci tom, zdecydowanie polecam przeczytać po lekturze Bo trzeba żyć. Apolonia oraz kontynuacji Bo trzeba żyć. Gabrynia, nie ukrywam, iż z niecierpliwością wypatrywałam Bo trzeba żyć. Rodzina, czekając na dalsze losy bohaterów. Powieść kusi oko piękną, scalającą klimatem całą sagę okładką, poszukajcie jej koniecznie robiąc zakupy czytelnicze na lato. Autorka sagi, Ewa Szymańska urodzona jest i wychowana na Podlasiu, ma dwie dorosłe córki, interesuje się historią, czas lubi spędzać w domowych zaciszu z kieliszkiem czerwonego wina, kocha też podróże, muzykę i swój ogródek.


Pierwszy tom sagi, zapoznał mnie ze szlachcianką Apolonią Niemyjską, która wyszła za zamożnego chłopa Franciszka Bąka, tom drugi obfitował już w losy ich dzieci, a przede wszystkim zdolnej córki - Gabryni. W Bo trzeba żyć. Rodzina, obserwujemy już ciężkie czasy powojenne i to, jak rodzina radzi sobie w trudnym okresie. Ponownie mamy tu do czynienia z powieścią z kręgu literatury obyczajowej z historią i malowniczym Podlasiem w tle, jest tu miłość, emocje, ale też życiowe, rodzinne historie, pełne ciekawych, znanych nam z poprzednich tomów bohaterów. Jesteśmy świadkami kolejnych wydarzeń po wojnie, które dotykają rodzinę Apolonii, widzimy także 21-letnią Gabrynię, która próbuje odnaleźć swoje miejsce w powojennej rzeczywistości pod rządami rosyjskimi, ratując polskie książki, ale też spoglądając w stronę miłości i własnej rodziny. Polecam Wam tę piękną sagę i nowy jej tom, to doskonała literatura obyczajowa z historią w tle i wspaniała, niebanalna lektura na wakacje, czy urlop!

 

wtorek, 30 czerwca 2020

KSIĄŻKA NA LATO! Lato z nowościami Wydawnictwa Szara Godzina - Książki, które warto zabrać na wakacje i urlop – Kryminał, romans, powieść historyczna i obyczajowa!

Mamy piękne lato, to czas urlopów, wakacyjnych wyjazdów, pobytów na działce i co za tym idzie, więcej czasu wolnego, w którym, jak co roku, polecam nadrobić książkowe zaległości! W związku z tym, postanowiłam polecić Wam książki cenionego przez mnie Wydawnictwa Szara Godzina idealne na letnią lekturę, są to świeżutkie nowości, których koniecznie musicie poszukać na półkach stacjonarnych, jak i internetowych księgarni, naprawdę warto!


Zacznę od świeżutkiej i cieplutkiej jeszcze nowości! Powieść Bo trzeba żyć. Rodzina, autorstwa Ewy Szymańskiej od 18 czerwca, dostępna jest w księgarniach. Jest to trzecia już części pięknej sagi rodzinnej, pióra tejże polskiej pisarki. Po lekturze Bo trzeba żyć. Apolonia oraz kontynuacji Bo trzeba żyć. Gabrynia, nie ukrywam, iż wypatrywałam kolejnego tomu Bo trzeba żyć. Rodzina. Pierwszy tom, poznał czytelnika ze szlachcianką Apolonią Niemyjską, która wychodzi za zamożnego chłopa Franciszka Bąka, drugi obfitował już w losy ich dzieci, a przede wszystkim zdolnej córki Gabryni. Tym razem obserwujemy już czasy powojenne i to, jak rodzina radzi sobie w ten trudny czas. Wypatrujcie u mnie recenzji tej książki, bowiem wczoraj skończyłam jej lekturę!


Historia Adeli, czyli dwutomowa powieść Anety Krasińskiej Adela. Krok w przeszłość i Adela. Krok w przyszłość, światło ujrzała 21 maja tego roku. To idealna propozycja książkowa dla każdej kobiety, miłośniczki emocjonalnej i życiowej współczesnej, rodzimej literatury obyczajowej. Wchodzimy tu w świat współczesnych relacji międzyludzkich, emocji, rodzinnych sekretów i życia, które zawsze zaskakuje każdego z nas nagłymi zdarzeniami. Adela Witt jest bardzo ciekawą literacką bohaterką, z którą czytelnik poznaje się, gdy jest właśnie po porodzie, ma synka Pawełka, wokół krąży teściowa i mąż. Szybko zaś robimy tytułowy krok w to, co działo się w przeszłości, gdy Adela, jako dziewczynka, w sylwestrową noc, nagle straciła obojga rodziców. Świat Adeli runął, trafia do domu dziecka i rozpoczyna życie pełne przeszkód, rozczarowań, emocjonalnych przeżyć, które mocno dotykają, ale też niespodzianek, bo trzeba przyznać, iż dziewczyna naprawdę umie walczyć o swój los. Po latach spotyka ciotkę Patrycję, siostrę ojca, odżywają smutne wspomnienia i choć jej życie skręciło w lepszą stronę, Adela potrzebuje prawdziwej miłości. Po przeczytaniu pierwszego tomu, momentalnie sięgnęłam po drugi, fabuła bowiem wciąga jak szalona. Obserwujemy z ciekawością dalsze, często trudne i pełne naprawdę mocno zaskakujących zwrotów akcji, losy Adeli i jej rodziny. Dwutomowa powieść Anety Krasińskiej, to absolutnie doskonała współczesna literatura obyczajowa, pełna palet emocji, wciągająca i ujmująca jednocześnie.


Kwietniowa premiera Podróże serc, autorstwa Agnieszki Panasiuk, to książka malowana podlaskimi krajobrazami. Debiutancka powieść tejże pisarki, z pewnością trafi w gusta miłośników powieści obyczajowych, ciepłych, naładowanych emocjami, wzruszeniami, odnajdą się tu także fanki romantycznych nut, ale również spragnieni ciekawego, historycznego tła rodem z podlaskich i łowickich ziem XIX wieku i zaborów. Oto bogata ziemianka, panienka Joanna Wierzbicka, kobieta nie ma szczęścia w miłości, mężczyzna, którego kochała od dzieciństwa - Tadeusz, żeni się z inną dziewczyną - Basią. Joanna po latach, żyjąc samotnie, niespodziewanie otrzymuje wiadomość o testamencie Tadeusza, w którym wyznaczono ją, jako opiekunkę jego sześcioletniej córeczki Anieli Joanny Jastrzębowskiej. Anielka przeprowadza się do Wierzbickiej i o totalnie zmienia jej życie. Czy kobieta odnajdzie w sobie siłę, by pokochać dziewczynkę, której oboje rodziców zawiodło ją przed laty? Dziecko wprowadza w życie Joanny światło i radość, razem odkrywają one liczne uroki Podlasia, ale też zwyczaje charakterystyczne dla tego regionu. W życiu Joanny i Anielki pojawia się Marcin Czarnocki, który nieoczekiwanie również znacznie zmieni bieg wydarzeń. Jestem zauroczona książką Podróże serc, poszukajcie jej koniecznie tego lata!


Szlacheckie gniazdo. Ogień buntu, to drugi tom serii Szlacheckie gniazdo, której autorką jest Monika Rzepiela. Miłośnicy współczesnej literatury pięknej, bazującej na ciekawym tle polskiej historii, do których i ja należę, z pewnością wypatrywali kontynuacji książki Szlacheckie gniazdo, która ukazała się w czerwcu ubiegłego roku. W pierwszej odsłonie serii, poznaliśmy losy Marysi, narodzonej chłopskim domu i szlachcianki Leontyny. Wkroczyliśmy w świat rodzinnych splotów wydarzeń, obserwując jednocześnie codzienne życie, zarówno pańszczyźnianych chłopów, jak i szlachty w osiemnastym wieku. Drugi tom, to już dorosła Marysia Konopka, jako mama niemowlaka Maurycego, Leontyna poślubiona przez niewiernego Sokołowskiego oraz Elwira, która ucieka, w pogoni za miłością. Barwna fabuła mknie na tle historii, mamy więc insurekcję kościuszkowską, upadek Rzeczypospolitej, ale także wojny u boku Napoleona Bonaparte. Doskonałe połączenie powieści obyczajowej z historycznym zacięciem, niebanalna lektura na letnie dni.


Teraz czas na kryminalny hit. Afrykański klucz, który napisała Iga Karst, to świetny, sensacyjny kryminał z nutą thrillera. Nie ukrywam, iż po lekturze powieści Zapach prawdy, z wielką niecierpliwością, wypatrywałam kolejnej książki tejże autorki z serii Pensjonat Biały Dwór. Powieść należy do kręgu mroczniejszych kryminałów z sensacyjnym zacięciem. Kryminalna seria Pensjonat Biały Dwór, w której spotykamy się z mecenas Anitą Herbst i komisarzem Michałem Orskim, rozpoczęła się książką Zapach prawdy, która była jednym z moich hitów książkowych 2018 roku, jeśli nie mieliście okazji jej przeczytać, koniecznie także musicie nadrobić. Fabuła powieści Afrykański klucz jest dynamiczna, świetnie skonstruowana, wciąga, jak szalona od pierwszej strony. Tajemnice, wiele niedopowiedzeń i ciekawe śledztwo, jest tu wszystko, co kryminalni maniacy pokochają. W swoim mieszkaniu umiera lekarka Elżbieta Budzanowska, która zajmowała się medycyną tropikalną, wyjeżdżała do Afryki, która była dla niej drugim domem i choć chorowała na raka, to nie on był powodem śmierci. Znany już z powieści Zapach prawdy, zdeterminowany komisarz Michał Orski, wkracza, by rozwiązać sprawę śmierci kobiety. Czy to, iż lekarka przed śmiercią badała okoliczności wypadku, w którym zginął jej mąż, ma tu jakieś znaczenie? Magdalena Budzanowska, córka lekarki, po śmierci matki, szuka pomocy u znanej nam już także, mecenas Anity Herbst. Sprawa ponownie łączy działania Herbst i Orskiego, a my z ogromną satysfakcją śledzimy postępy śledztwa i ciekawy finał. Kryminalne must have tego lata.


Ostatnią książką, po którą według mnie, warto sięgnąć latem, jest powieść Gruzowisko, która napisała Aleksandra Katarzyna Maludy, To emocjonalna powieść historyczna, która porusza i zostaje w pamięci. Mamy tu odradzająca się po okrutnej wojnie Warszawę, jest 1945 rok, zatem stolica przypomina tytułowe gruzowisko. Ludzie wracają do miasta, wśród nich jest Leon Zarzeczny i Ewa Lerska. Oboje noszą w sobie świeże emocjonalne rany i wspomnienia wojenne, ludzkie życie i psychika, jawi się także jako swoiste, metaforyczne gruzowisko. Leon przeżył powstanie warszawskie, teraz zderza się z nietypową rzeczywistością. Czteroletnia córeczka Ewy - Anna, pozostała w ZSRR, kobieta za wszelką cenę oczywiście chce odzyskać dziecko, my obserwujemy jej dramatyczne starania, podczas których, napotyka na wiele problemów. Los łączy drogi Ewy i Leona. Na uwagę zasługują ciekawe opisy pogrążonej w gruzach Warszawy, ale też przesłania, jakie niesie powieść. Naprawdę warto sięgnąć po Gruzowisko, to dokonała powieść historyczna z dużą dozą emocji, polecam z całego serca na letnią lekturę.  



piątek, 5 czerwca 2020

Wkrótce PREMIERA! Bo trzeba żyć. Rodzina - Ewa Szymańska – Nowość Wydawnictwa Szara Godzina już od 18 czerwca w księgarniach!

Już od 18 czerwca w księgarniach zarówno stacjonarnych, jak i internetowych, dostępna będzie nowość Wydawnictwa Szara Godzina w postaci kolejnej części pięknej sagi rodzinnej, autorstwa polskiej pisarki Ewy Szymańskiej!

 
Kończy się II wojna światowa, pozostawiając po sobie ruiny domów, tęsknotę i ból po stracie najbliższych. Rozpoczyna się gehenna codziennego życia pod rządami rosyjskich wyzwolicieli. Rodzina Apolonii próbuje przetrwać powojenny chaos i terror nowej władzy. Gabrynia nie potrafi się odnaleźć w rodzinnym domu w Olendach, wraca więc do Łukowa. Mija dzień za dniem i dziewczyna powoli przyzwyczaja się do nowej rzeczywistości. Współtworzy bibliotekę z ocalałych z wojennej pożogi książek. Marzy o miłości, rodzinie, dzieciach… Czy spotka właściwego mężczyznę? Bo trzeba żyć, jest powieścią o rodzinie, tożsamości i prawdziwej miłości. Fabuła tej sagi rodzinnej rozgrywa się na Podlasiu, a jej tło stanowią wielkie wydarzenia pierwszej połowy XX wieku – od wybuchu pierwszej wojny światowej aż po śmierć Stalina.


To trzeci już tom owej sagi rodzinnej pióra Ewy Szymańskiej. Po lekturze Bo trzeba żyć. Apolonia oraz kontynuacji Bo trzeba żyć. Gabrynia, nie ukrywam, iż z ciekawością wypatrywałam zapowiadanego, tomu trzeciego, zatytułowanego Bo trzeba żyć. Rodzina. Pierwszy tom, poznał czytelnika ze szlachcianką Apolonią Niemyjską, która wychodzi za zamożnego chłopa Franciszka Bąka, tom drugi obfitował już w losy ich dzieci, a przede wszystkim zdolnej córki - Gabryni. Tym razem obserwujemy już czasy powojenne, jak rodzina poradzi sobie w ten trudny czas? Koniecznie wypatrujcie recenzji tej książki u mnie i już poszukajcie jej w przedsprzedaży, przykładowo na stronach Empiku!
 
 

piątek, 21 lutego 2020

Pierwsza w tym roku, wspaniała NOWOŚĆ Wydawnictwa Szara Godzina – Bo trzeba żyć. Gabrynia - Ewa Szymańska – Kontynuacja świetnej sagi rodzinnej już w księgarniach!

Jeśli zaglądacie na mojego bloga częściej, z pewnością wiecie, iż niedawno, bowiem 5 lutego 2020 roku, swą cieplutką premierę, miała kolejna powieść, spod skrzydeł Wydawnictwa Szara Godzina. Jest to pierwsza nowość tegoż wydawnictwa w tym roku, zatem tym bardziej warto skusić się na jej poznanie. Oto drugi już tom pięknej sagi rodzinnej Bo trzeba żyć. Gabrynia, polskiej pisarki Ewy Szymańskiej



Bo trzeba żyć. Gabrynia - Ewa Szymańska
Tom 2 Sagi - Bo trzeba żyć
Premiera: 5 lutego 2020
Wydawnictwo: Szara Godzina
Oprawa: okładka miękka
Ilość stron: 304



Nie ukrywam, iż po lekturze Bo trzeba żyć. Apolonia, z wielką ciekawością wypatrywałam drugiego tomu sagi rodzinnej Ewy Szymańskiej. Saga z pewnością zdobędzie sporą rzeszę czytelników, zwłaszcza, iż już teraz zapowiadany jest trzeci tom Bo trzeba żyć. Rodzina, którego okładkę zobaczycie w finale książki Bo trzeba żyć. Gabrynia. Powieść skusi oko na półkach księgarskich, piękną, scalającą klimatem całą sagę okładką, poszukajcie jej koniecznie, jak i tomu pierwszego, obie można zakupić w księgarniach stacjonarnych, ale też na przykład na stronach Empiku. Autorka Ewa Szymańska pisze od niedawna, jest urodzona i wychowana na Podlasiu, ma dwie dorosłe już córki, interesuje się historią, czas lubi spędzać w domowych zaciszu z kieliszkiem czerwonego wina, ale kocha też podróże.
 


Bo trzeba żyć. Gabrynia, podobnie, jak tom pierwszy, to powieść z kręgu rodzimej literatury obyczajowej z nutą historii, romansu, życiowych historii, to rodzinna saga, pełna ciekawych bohaterów i wciągającej fabuły. Ponownie przenosimy się na piękne Podlasie i tu jesteśmy świadkami kolejnych wydarzeń, które dotykają rodzinę, którą poznaliśmy w tomie pierwszym. Apolonia ma drugiego męża i czwórkę dzieci, pierworodna, dorastająca właśnie Gabrynia jest najstarsza i to właśnie jej poświęcony jest w największej mierze drugi tom sagi. Obserwujemy jak zmienia dziewczyna zmienia się młodą kobietę, jakie emocje pojawiają się przy dojrzewaniu, miłości, rozrywce, edukacji, towarzyszymy jednocześnie całej rodzinie, obserwujemy jej problemy, towarzyszymy im w codziennym życiu, obserwujemy, jak rodzina rozrasta się. Fabuła ponownie zaskakuje ciekawą nutą historyczną, w tle mamy tragedię wojny, wszelkie problemy i emocje, jakie się z nią wiążą. Polecam Wam drugi, jak i pierwszy tom tej pięknej, rodzinnej sagi, warto też czekać na trzecią odsłonę. Po raz kolejny napiszę Wam, iż z chęcią zobaczyłabym serial na jej podstawie, nie ma tu bowiem miejsca na nudę, książka wciąga jak szalona, warto po nią sięgnąć w zbliżający się, lutowy weekend!



piątek, 7 lutego 2020

Premiera! Bo trzeba żyć. Gabrynia - Ewa Szymańska – Gorąca nowość Wydawnictwa Szara Godzina – Przepiękna kontynuacja wspaniałej sagi rodzinnej!

Zaledwie dwa dni temu, bowiem 5 lutego 2020 roku, swą gorącą premierę miała kolejna, nowa powieść, spod skrzydeł cenionego bardzo przeze mnie od lat, Wydawnictwa Szara Godzina. To pierwsza nowość wydawnictwa w tym roku, zatem bardzo szczególna. Bo trzeba żyć. Gabrynia, polskiej pisarki Ewy Szymańskiej, to zachwycający, drugi już tom przepięknej sagi rodzinnej! 


Apolonia, wdowa i matka czwórki dzieci, mimo że wyszła po raz drugi za mąż, nie do końca czuje się szczęśliwa. Martwi się o swoje pociechy. Najstarsza i najzdolniejsza z nich Gabrynia odkrywa budzący się w niej erotyzm, przeżywa pierwszą miłość i pierwsze rozczarowania. Kończy szkołę i rozpoczyna pracę. Odnosi zawodowe sukcesy i poznaje mężczyznę swego życia. Gabrynia jest szczęśliwa i z ufnością patrzy w przyszłość, tym bardziej że marzenia się spełniają jedno po drugim. Wybucha jednak wojna, która wywraca wszystko do góry nogami – nie tylko życie bohaterek, ale także ich poglądy na wiele spraw, nawet tak fundamentalnych jak dobro i zło. Wojenny terror, codzienne życie pod okupacją niemiecką, ukrywanie młodej Żydówki, strach przed śmiercią – świat wokół się wali. Jednak... trzeba żyć. Dla Gabryni i jej bliskich to czas wielkiej próby i niesamowitych zrządzeń losu. Bo trzeba żyć jest powieścią o rodzinie, tożsamości i prawdziwej miłości. Fabuła tej sagi rodzinnej rozgrywa się na Podlasiu, a jej tło stanowią wielkie wydarzenia pierwszej połowy XX wieku – od wybuchu pierwszej wojny światowej aż po śmierć Stalina. W przygotowaniu trzeci tom Bo trzeba żyć. Rodzina.



To druga już książka, tejże, polskiej autorki w Wydawnictwie Szara Godzina. Po lekturze Bo trzeba żyć. Apolonia, z ciekawością wypatrywałam drugiego tomu owej sagi rodzinnej, nie mogę się zatem doczekać, by przeczytać Bo trzeba żyć. Gabrynia. Wypatrujcie też jej fragmentu, recenzji oraz wywiadu z autorką. Książkę zdobi przepiękna, scalająca sagę okładka, która skusi Was na półkach księgarni, poszukajcie jej koniecznie, można ją też zamówić na stronach Empiku!

  


poniedziałek, 16 grudnia 2019

Początek pięknej sagi rodzinnej - Bo trzeba żyć. Apolonia - Tom 1 - Ewa Szymańska - Wydawnictwo Szara Godzina – Książka na świąteczny prezent - Część 8

Zimowo-świąteczny czas, jest idealny, by książkowo nadrobić zaległości i wieczorami zasiąść do lektury. Dziś polecam Wam zarówno na prezent dla kogoś bliskiego, ale też dla siebie, świetną powieść, inicjującą piękną sagę rodzinną, którą bardzo polecam pod choinkę!


Bo trzeba żyć. Apolonia - Ewa Szymańska
Tom 1 Sagi
Premiera: 8 sierpnia 2019
Wydawnictwo: Szara Godzina
Oprawa: okładka miękka
Ilość stron: 344


Bo trzeba żyć. Apolonia, to powieść, której autorką jest polska pisarka Ewa Szymańska, jest to tom pierwszy sagi rodzinnej, która mam nadzieję, zdobędzie książkowe serca wielu czytelników. Książka zwraca uwagę okładką, świetnie ilustrującą klimat fabuły, poszukajcie jej koniecznie i pochłaniajcie w zimowe wieczorki, bo naprawdę warto. Jest to moje pierwsze spotkanie z pisarką, Ewa Szymańska pisze bowiem od niedawna, urodzona na Podlasiu, właśnie tam przenosi nas na karty książki, autorka ma dwie dorosłe już córki, interesuje się historią, lubi czas spędzać w domowych zaciszu, zaś kocha tez podróże. Bo trzeba żyć. Apolonia, jest pierwszą osłoną sagi, planowany zaś jest drugi tom Bo trzeba żyć. Gabrysia oraz trzeci, czekam na nie z niecierpliwością. 



Jest to powieść z kręgu literatury obyczajowej z wyraźną nutą historii, romansu, rodzinnej sagi. Przenosimy się na Podlasie, w tle jesteśmy świadkami wydarzeń z pierwszej połowy XX wieku, wybuchu pierwszej wojny światowej, śmierci Stalina. Fabuła jest bardzo filmowa, serialowa, naprawdę warto sięgnąć po pierwszy tom tejże sagi i dać się porwać świetnie skrojonej opowieści. Oto Apolonia Niemyjska, szlachcianka, którą poznajemy w momencie, gdy bierze ślub, popełniając mezalians, bowiem jej mężem jest bogaty chłop Franciszek o nazwisku Bąk. To właśnie ród Bąków będzie osią tejże sagi. Małżeństwo okazuje się być dobre, Apolonia przenosi się na nowe gospodarstwo, niebawem wybucha wojna, a młodzi spodziewają się dziecka, rodzi się córeczka Gabrysia, której jak się domyślam, poświęcony będzie już drugi tom sagi, a następnie kolejne ich dzieci. Przed rodziną pojawiają się liczne problemy, towarzyszymy im w codziennym życiu, widzimy ich rozterki, trudy, emocje, uczucia, całość czyta się z wielką przyjemnością, a książka napisana jest przystępnym, lekkim językiem, wciąga niesamowicie, przyznam, iż trudno oderwać się od lektury. Piękna i wciągająca książka na zimowe wieczory, ale także idealny, książkowy prezent pod choinkę!