sobota, 5 sierpnia 2017

Nowość - Rubinowe zbiory - Tessa Afshar - Wydawnictwo Świat Książki – Magia kobiecej siły!


Dziś zabieram Was w bardzo daleką, nieco baśniową i piękną podróż z genialną książką, będącą jedną z sierpniowych nowości Wydawnictwa Świat Książki, oto powieść Rubinowe zbiory, autorstwa Tessy Afshar.


Premiera: 2 sierpnia 2017
Wydawnictwo: Świat Książki
Tytuł oryginalny: Harvest of Rubies
Tłumaczenie: Maciejka Mazan
Oprawa: okładka miękka
Ilość stron: 368


Persja, jest 457 rok przed naszą erą, dwunastoletnia Żydówka Sara, córka Symeona, królewskiego skryby, przyznaje ojcu, iż sama posiadła umiejętność czytania i pisania, co było wówczas nie lada precedensem w przypadku tak młodziutkiej dziewczyny. Ojciec początkowo zszokowany, poświęca jednak córce czas, spełniając jej ukryte pragnienia, bowiem od śmierci matki, nie spędzają ze sobą zbyt dużo czasu i rozmawiają jedynie o codziennych sprawach. Sara zaś jest szczególną dziewczynką, mającą plany i marzenia, gdy zmarła jej matka, miała pięć lat, kobiecą postacią, która była najbliższej Sary, stała się wówczas ciotka Lea, siostra matki, która starała się nauczyć ją czynności domowych, jak gotowanie, czy sprzątanie. Sara jednak pragnie iść inną drogą, wykorzystać swój talent i umiejętności, które za namową kuzyna, Nehemiasza, królewskiego podczaszego, szlifuje pod skrzydłami ojca.


Książka jest przepięknie wydana, matowa okładka w granatowych odcieniach z kobiecą postacią, prezentuje się wspaniale i klimatycznie, cieszy oko, będzie zatem także idealnym prezentem. Napisana jest bardzo przystępnym językiem, a polskie tłumaczenie, którego dokonała Maciejka Mazan, chłonie się niesamowicie szybko i z ogromną przyjemnością. Ciekawym zabiegiem, jest umieszczenie przepisów dań, które w książce się przewinęły.


Dwudziestoletnia już Sara pod okiem ojca, kształci się, uczy kolejnych języków, a nawet rachunkowości, obserwujemy jej niesamowity progres i talent, jakim jest obdarzona, ale także emocje i wątpliwości, jakie ma w stosunku do religii. Spełnia się jej marzenie, zostaje główną skrybą królowej na perskim dworze, poznaje pałacowe życie, intrygi oraz piękną królową Damaspię, a także królową matkę Amestris, osiąga same sukcesy, jest chwalona i poważana, dostaje nawet swoją służkę imieniem Parisatis. 


Tessa Afshar, poprzez karty powieści, daje nam możliwość obserwacji, jak ze zdolnej i ambitnej dziewczynki, rośnie niepewna zawsze swej wartości, mądra, młoda kobieta, która musi cały czas udowadniać sobie i innym swą wielką wartość, czyż nie jest to temat aktualny do dziś?


Sara, w nagrodę za bezgraniczne oddanie królowej i rozwiązanie trudnej sprawy, otrzymuje męża. Jest nim perski, egoistyczny arystokrata Dariusz Pasargadyjczyk, kuzyn króla, posiadający żydowskie korzenie, nie zdaje on sobie jednak sprawy, ile siły tkwi w tej inteligentnej dziewczynie i jak wpłynie ona na nich obojga. W tym momencie powieść nabiera takiego tempa, że nie sposób oderwać się od tej jedynej w swym rodzaju książki. Bardzo polecam Wam sięgnąć po Rubinowe zbiory, podczas letnich planów książkowych, ruszajcie zatem do księgarni!
 

19 komentarzy:

 1. Z chęcią bym po nią sięgnęła, ale mam ostatnio ''zaległości'' na półkach @_@

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam, ale czuję się zachęcona :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się bardzo, nowość godna zadecydowanie uwagi i przeczytania :)

   Usuń
 3. Z opisu wydaje się bardzo ciekawa, lubię książki o interesujących kobietach ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie Ci się zatem spodoba, wątek girl power jest ważnym elementem :)

   Usuń
 4. Książka zapowiada się ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piękna, malownicza, baśniowa... Polecam z całego serca :)

   Usuń
 5. Ostatnio coraz więcej czasu gospodaruję na książki, ale ta pozycja nie jest dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Looks like a really good book :)

  xoxo, Nastya Deutsch

  NEW POST ON MY BLOG

  OdpowiedzUsuń
 7. Podobnych książek mamy dokładnie 10 na półce ale ta fabuła wydaje się być jednak nieco inna i bardzo ciekawa :D

  OdpowiedzUsuń