Czytelnicze lato, upływa u mnie ostatnio, między innymi pod znakiem powieści historycznej. Przekonałam się do tegoż gatunku i obecnie dość często gości on w mojej biblioteczce. Wydana minionej wiosny książka Uciekinierka i ułan, cenionej przeze mnie polskiej pisarki Joanny Wtulich, to wielki początek cyklu Saga napoleońska.
Uciekinierka i ułan - Joanna Wtulich
Cykl: Saga napoleońska - Tom 1
Premiera – 30 marca 2022
Wydawnictwo: Lira
Oprawa: okładka miękka
Ilość stron: 320
Joanna Wtulich, autorka wspaniałej Trylogii lwowskiej, rozpoczyna Sagę napoleońską, spektakularną powieścią Uciekinierka i ułan. Jest to malownicza, pełna rozmachu powieść historyczna, osadzona w czasach kampanii napoleońskiej w Prusach Wschodnich. Przyznacie, iż przepiękna, przyciągająca oko okładka, godna jest uwagi, kocham, gdy książkę zdobi tak wspaniała, jak tu, oprawa także wizualna. Pierwszy tom Sagi napoleońskiej, zabiera nas w meandry historii, na której tle rozwija się uczucie. Dwór w Podolanach pod czujnym okiem Marianny Podolskiej, funkcjonuje, jak w zegarku, mąż pani domu, bogaty szlachcic Wincenty Podolski, poświęca się zaś polityce. Państwo Podolscy, mają szesnastoletnią córkę Krysię oraz syna imieniem Antoni. Na dwór, w złym stanie, przybywa nieoczekiwanie Francuska Emilie de Berier, dziewczyna ubrana jest w mundur żołnierza Wielkiej Armii Napoleona, do której, wcześniej dołączył właśnie Antoni. Antoni nie był jakimś tam patriotą, ale chciał po młodzieńczemu zmieniać świat, chciał czegoś dokonać. (…) Chłopak oraz jego kompan Michał Śniegocki, od swych zwierzchników, otrzymują specjalną misję, mają odebrać ważne, tajne dokumenty i przekazać je generałowi. Najpierw zaś ruszają do Podolan, gdzie Antoni poznaje tajemniczą, uciekającą wciąż Emilie. Było w niej coś, co z jednej strony go odpychało, z drugiej przyciągało. Nie chcę zdradzać Wam zbyt wiele, książkę pochłonęłam z największą przyjemnością, nie mogąc odłożyć jej ani na moment. Uciekinierka i ułan, wciąga momentalnie, od pierwszej, aż do ostatniej strony intryguje i angażuje. To genialna powieść historyczna z miłością w tle, zachwycająca klimatem epoki, intrygami, politycznymi rozgrywkami, mnogością emocji i finałem, który powoduje, iż już teraz czekam na drugą odsłonę Sagi napoleońskiej!