niedziela, 30 lipca 2017

Oczy Eugena Kallmanna - Håkan Nesser - Wydawnictwo Czarna Owca – Skandynawska doskonałość!

Skandynawski, intrygujący, mroczny i jedyny w swym rodzaju klimat, który uwodzi mnie nie tylko w temacie literatury, ale także dobrych seriali i filmów, ku mej uciesze, zyskuje coraz więcej miłośników. Håkan Nesser, autor powieści Oczy Eugena Kallmanna, to zasłużony już dla szwedzkiej literatury, autor mnóstwa książek osadzonych w ciemniejszych zakamarkach kryminału i thrillera. 


Premiera: 5 lipca 2017
Wydawnictwo: Czarna Owca
Tytuł oryginalny: Eugen Kallmanns ögon
Seria: Czarna seria thriller
Tłumaczenie: Małgorzata Kłos
Oprawa: okładka miękka
Ilość stron: 572


Czarna seria Wydawnictwa Czarna Owca, bogata jest w powieści Nessera
(zerknijcie tu), najnowszą zaś pozycją, będącą jedną z genialnych nowości lipcowych, jest właśnie książka Oczy Eugena Kallmanna. Wiele z tytułów tegoż autora, doczekało się filmowych i serialowych scenariuszy, a on sam wielokrotnie nagradzany był za najlepszy, szwedzki kryminał. W związku z powyższym, od powieści oczekiwałam wiele i przyznam Wam, iż nie rozczarowałam się, pochłaniając książkę w iście ekspresowym tempie.


Jest sierpień, rok 1995, Leon Berger ma czterdzieści pięć lat, jest nauczycielem języka szwedzkiego i historii, życie nie układa mu się najlepiej, bowiem zarówno jego rodzicie, jak i żona Helena i córka Judith, nie żyją, słowem jest na świecie sam i prócz siostry, z którą nie utrzymuje bliskich kontaktów, nie ma swojej rodziny. Sytuacja życiowa, powoduje, iż porzuca swą dotychczasową posadę w Sztokholmie i przyjmuje pracę nauczyciela w mieście K., którą zdobywa dzięki poleceniu starej znajomej Ludmilli Kovacs, pracującej w tamtejszej szkole, jako psycholog. Psychika Leona po śmiertelnym wypadku żony i córki, który zdarzył się podczas wycieczki do Afryki, nie jest w dobrym stanie, dopada go depresja i myśli samobójcze, być może nowa praca, nowe miejsca i ludzie, spowodują, że jego życie skręci na lepszą z dróg.


Poprzednikiem Leona w szkole był nieżyjący już tytułowy Eugen Kallmann, którego poznajemy poprzez relacje zarówno jednej z uczennic szkoły, imieniem Andrea, Ludmilli oraz nauczyciela matematyki Igora Masslinda, niesamowicie ważne są tu też znalezione przez Leona w nauczycielskim biurku pamiętniki, które pozostawił po sobie Kallmann. Był on postacią tajemniczą, pomimo, iż uczył w szkole i wielu uczniów go bardzo ceniło, mało kto w mieście znał go dobrze, Igor zaś wiedział, że prowadził on badania literaturoznawcze oraz interesował się kryminologią, badając na własną rękę śledztwo, które miało miejsce w mieście K.Podczas czytania, w świetny sposób przenosimy się z perspektywy jednej osoby na drugą, punkt widzenia zarówno Leona, jak i Andrei (również jej matki Urliki Larsson), Igora i Ludmilli, daje nam inne światło zarówno na teraźniejsze wydarzenia, jak i na przeszłe, a dialogi i pamiętniki Kallmanna, świetnie dynamizują całą powieść.
Kallmann zginął w niewyjaśnionych okolicznościach w słynnym w mieście Niemieckim Domu, co ciekawe pozostawił po sobie testament, na miejscu znalazł go Charlie Mattis, ekscentryczny uczeń, z którym Kallmanna łączyły szczególne relacje. 


Książka, którą chłonie się z nieukrywaną przyjemnością, jest pozycją obowiązkową dla każdego miłośnika skandynawskich klimatów w literaturze. Zdecydowanie mam po niej ochotę na inne tytuły Nessera, książka bowiem trzyma w napięciu dosłownie do ostatniej strony.
Jakie tajemnice kryją pamiętniki Kallmanna? Jakie sekrety skrywa Charlie? Otwórzcie Oczy Eugena Kallmanna i koniecznie przeczytajcie najnowsze dzieło Håkana Nessera!


18 komentarzy:

 1. Czytałam "Drugie życie pana Roosa" Nessera i niestety książka była tragicznie słaba, więc nie sięgam na razie po tego autora ;) Stawiam na Nesbo i Camillę Lackberg ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ooo to wypatruj "Czarownicy" Camilli Lackberg, w listopadzie premiera :) Mi Nesser przy tym tytule, spodobał się bardzo :)

   Usuń
  2. Super, dzięki za cynk, bo chyba już przeczytałam wszystkie części :D

   Usuń
  3. Ooo to super :) Każda książka, którą ona wypuszcza, jest bestsellerem :*

   Usuń
 2. muzę przeczytać, uwielbiam literaturę skandynawską.

  OdpowiedzUsuń
 3. Twój opis brzmi bardzo zachęcająco! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mogłabym przeczytać gdybym miała nadmiar czasu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam na urlopie, bo wciąga, ze oderwać się nie można :)

   Usuń
 5. Ciekawy tytuł, chętnie bym przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 6. To coś dla mnie:) Bardzo lubię skandynawskie kryminały. Dziękuję za polecenie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z największą przyjemnością <3 Ooo to zdecydowanie tak, musowo :)

   Usuń
 7. Lubię skandynawskie thrillery :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Alicja, to biegnij po "Oczy Eugena Kallmanna", koniecznie :)

   Usuń