czwartek, 12 stycznia 2023

Romantycznie z literaturą piękną na początek roku - Romantyczni zesłańcy - Dorota Ponińska oraz Adam - Cezary Harasimowicz.

Dziś u mnie literatura piękna. Dwie, wspaniałe powieści, które przeczytałam końcem ubiegłego roku, godne są, by polecić je Wam, zatem zapraszam do recenzji.  

Romantyczni zesłańcy - Dorota Ponińska

Premiera – 19 października 2022

Wydawnictwo: Lira

Oprawa: okładka miękka ze skrzydełkami

Ilość stron: 320

Książkę Romantyczni zesłańcy, napisała Dorota Ponińska, jest to trzeci, ostatni tom cyklu Romantyczni, którą wydało Wydawnictwo Lira. Nie miałam okazji przeczytać pierwszej powieści serii, zaś bardzo miło wspominam lekturę drugiej odsłony pod tytułem Romantyczni w Paryżu. W pierwszym tomie zobrazowane zostało Wilno i młode pokolenie, któremu romantyczny bunt płynął we krwi, w drugim pierwsze skrzypce gra litewski szlachcic Maurycy Kamienicki, po powstaniu listopadowym, epoka romantyczna nabiera rumieńców, są tu romantyczni poeci i wielka historia, czym zatem zaskakuje czytelnika trzecia odsłona cyklu Romantyczni? Mamy lata dwudzieste XIX wieku, rządy cara, powodują wśród młodych bunt i powstanie stowarzyszeń wolnościowych. Na uwagę zasługują losy Marii Rajewskiej i fragmenty z Adamem Mickiewiczem. Jest to nadal literatura piękna z historią w tle, jest miłość, czasem bardzo trudna, jest i tęsknota, emigracja, smutki, rozterki, ale także i wielkie nadzieje.

Adam - Cezary Harasimowicz

Premiera – 26 października 2022

Wydawnictwo: Lira

Oprawa: okładka twarda

Ilość stron: 496

Pozostając w epoce Romantyzmu, sięgnęłam po książkę Cezarego Harasimowicza pod tytułem Adam. Jako polonistka szczególnie doceniam takie publikacje. Adam, to literatura piękna, wspaniała i nietuzinkowa powieść o Mickiewiczu. Książkę zdobi genialna okładka, która idealnie oddaje ducha powieści, nie przeoczycie jej z pewnością na półkach w księgarni. Powieść rozpoczynamy intrygującym prologiem, w którym dzieci Mickiewicza biorą udział w ekshumacji ich ojca. Narratorem książki jest duch, jakby diabeł, będący życiowym towarzyszem, swoistym opiekunem Mickiewicza, od zimowych narodzin, dzieciństwa, aż do pośmiertnej podroży. Wiara w tej powieści miesza się z niewiarą, gnoza z gusłami. Powieść doskonale łączy życie Mickiewicza z jego twórczością, nie jest to typowa biografia, wieszcz jest tu nie tylko natchnionym poetą, patriotą, ale też zwykłym człowiekiem, mającym ogromną wyobraźnię, talent, poznającym miłość, buntowniczym, odważnym. – Kim chcesz być, chłopcze? Kim? – Poetą. – Słucham? –Poetą chcę być, księże kanoniku. Książkę czyta się z wielką przyjemnością, chłonąc losy Adama, towarzysząc mu w każdej chwili jego życia. To powieść dla miłośników poety, kochających epokę romantyczną, ale też dla tych czytelników, którzy chcą odkryć Mickiewicza na nowo.    



 

12 komentarzy:

  1. Miałam kiedyś propozycję zrecenzowania tej książki, ale z niej zrezygnowałam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Której z nich? Ja jestem polonistką z wykształcenia, zatem doceniłam obie te powieści związane z epoką romantyczną. :)

      Usuń
  2. Żadnej nie czytałam, ale obydwie mnie zainteresowały.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Obie są godne uwagi, akurat doskonale trafiłam, by czytać je po sobie, klimat epoki daje o sobie znać :)

      Usuń
  3. Odpowiedzi
    1. Oj tak, polecam bardzo na styczniową lekturę oba tytuły. :)

      Usuń
  4. Coś czuję, że ta pierwsza propozycja szczególnie by mi się spodobała :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Drugi i trzeci tom bardzo mi się podobał, może nadrobię pierwszy też :)

      Usuń
  5. Książkę o Mickiewiczu chętnie bym poznała.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Warto, nietuzinkowe spojrzenie na Mickiewicza, wciąga bardzo, ciekawie napisana :)

      Usuń