środa, 25 stycznia 2023

Książkowe premiery lutego Wydawnictwa Lira – Motyl Nocy, Demony Oksytanii, Cukier na duszy, Casandra.

W lutym, corocznie rozpoczyna się na dobre czas wydawniczych nowości książkowych. Nie ukrywam, iż zapowiedzi Wydawnictwa Lira, już kuszą mnie, by sięgnąć po cztery, bardzo ciekawe nowości, które światło dzienne ujrzą już niebawem, oto one. 

Motyl Nocy - B.M.W. Sobol

Premiera – 1 lutego 2023

Już za tydzień, w pierwszy dzień lutego, na półki księgarni, trafi powieść historyczna Motyl Nocy, autorstwa B.M.W. Sobol. Wygląda na to, że książka trafi w mój czytelniczy gust, bowiem fabuła zapowiada się bardzo klimatycznie i dosyć mrocznie. Czekam na tę powieść z wielką niecierpliwością.

Wiktoriańskie konwenanse, tajemnice angielskiej posiadłości i niezwykła kobieta, która odważyła się kochać i walczyć o swoje szczęście. Anglia, schyłek XIX wieku. Birdie, skromna dziewczyna o zagmatwanej przeszłości, zostaje przyjęta na służbę w wytwornej rezydencji Ivythorn House. Życie w domu państwa Edwards nie należy do najłatwiejszych, ale z upływem czasu Birdie wdraża się w rytm pracy i nawiązuje nowe przyjaźnie. Pewnego dnia współlokatorka Birdie wyjawia, że jest w posiadaniu pamiętnika pisanego przez tajemniczą nieznajomą. Dziewczęta oddają się jego lekturze, a Birdie nabiera pewności, że zakamarki Ivythorn House skrywają mroczną tajemnicę sprzed wielu lat… Co zostało utrwalone na kartach pamiętnika? Jak potoczą się dalsze losy Birdie?Kim jest Motyl Nocy? To inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, wciągająca podróż do wiktoriańskiej Anglii, do czasów, w których niełatwo było żyć wbrew konwenansom i oczekiwaniom społecznym. To opowieść o niezwykłej kobiecie, która miała odwagę kochać i walczyć o swoje szczęście.

Demony Oksytanii - Tomasz Serzysko

Premiera – 8 lutego 2023

Tydzień później, 8 lutego, w ręce czytelników, trafi książka Demony Oksytanii, którą napisał Tomasz Serzysko. Myślę, iż będzie to nie lada gratka dla miłośników sensacyjnych kryminałów, do których i ja należę. Nawiązania do tajemnic kościoła, morderstwa i sekretne stowarzyszenie, z pewnością sięgnę po tę powieść, także wypatrujcie jej recenzji na blogu.

  Znasz „Kod Leonarda da Vinci”? Myślisz, że wiesz już wszystko? Najnowsza książka Tomasza Serzysko to sensacja najwyższej próby z odniesieniami do historii, opowieści niesamowitych i teorii spiskowych na temat największej tajemnicy Kościoła. Tajemne znaki, zagadkowe morderstwa i stowarzyszenie, które nie cofnie się przed niczym…  Południowa Francja. Niewielkim miasteczkiem Rennes-le-Château wstrząsają wieści o brutalnych zabójstwach księży kościoła Świętej Marii Magdaleny. Kiedy zaniepokojony proboszcz parafii prosi o pomoc miejscowych policjantów, ci pozostają obojętni i bagatelizują problem. W tym samym czasie Oliver Monroe, profesor archeologii na jednej z amerykańskich uczelni, odbiera od swojej przyjaciółki Kate Evans tajemniczy telefon z prośbą o pomoc i niezwłoczne udanie się do Francji. Wskazówki, jakie od niej dostaje, kierują go na trop makabrycznych mordów. Zagadki nie da się jednak rozwiązać bez powrotu do tego, co działo się w Rennes-le-Château za probostwa François Bérengera Saunière’a. Rozpoczyna się niebezpieczna gra, w trakcie której Oliver będzie musiał nie tylko rozszyfrować mnóstwo znaków, lecz także uwolnić porwaną Kate i odnaleźć zabójcę księży. Finału tej historii nie sposób przewidzieć.

Cukier na duszy - Marcin Grzelak

Premiera – 15 lutego 2023

Marcin Grzelak z debiutancką książką Pułapka na anioły, zawitał do mojej biblioteczki w marcu zeszłego roku, pora zatem na drugą powieść spod jego pióra. Cukier na duszy, będzie to współczesna literatura piękna z trudnymi tematami i ciekawą fabułą. Od połowy lutego, warto rozglądać się za tą książkową nowością.

„Cukier na duszy” to historia o dorastaniu w trudach początków transformacji ustrojowej. Opowieść o zbrodni bez kary i poszukiwaniu własnej tożsamości. A także o samotności, która stawia przed nami pytania o to, co najważniejsze. Jezioro wyrzuca na brzeg ciało chłopca, miejscowego outsidera, nazywanego przez mieszkańców miasteczka Dżonym. W ręce policji trafia dziennik, w którym przez lata spisywał on swoją wstrząsającą historię. Lata dziewięćdziesiąte, niewielka miejscowość zmagająca się z trudami transformacji. Grupa nastolatków prowadzi tu swoje zwyczajne życie pełne muzyki, narkotyków i beznadziei. Wśród nich jest niejaki Stefan, przyjaciel do wynajęcia, który za pieniądze odgrywa role utraconych członków rodziny. Wojna gangów narkotykowych i historie klientów Stefana splatają się w tajemniczy sposób z tragiczną historią Dżonego.

Casandra - Malwina Chojnacka

Premiera – 22 lutego 2023

Pod koniec lutego, ukaże się thriller kryminalny Malwiny Chojnackiej, zatytułowany Casandra. Poprzednia książka tejże autorki, pod tytułem Demeter, przypadła mi do gustu, myślę, że i tym razem się nie zawiodę. Zapowiada się doskonała sensacja na lutowe wieczory, z pewnością ten tytuł znajdzie miejsce w mojej biblioteczce. Jestem ciekawa, która z czterech zapowiedzi Liry, zwróciła najbardziej Waszą uwagę?

To ona przed nimi ostrzegała. Teraz spotka ją okrutna kara… Gdy nastoletnie uczennice opalają się nago, kusząc młodych rybaków, nie wiedzą, że czeka je brutalna kara. Ktoś z mieszkańców nadmorskiej miejscowości chce walczyć ze złem niszczącym ich dusze, tworząc religijną wspólnotę. Ceremonie na wydmach zmieniają się w obrzędy pełne seksualnej i fizycznej przemocy. W upalną czerwcową noc dochodzi do tragedii. Trzydzieści lat później w bloku na warszawskich Bielanach policja znajduje zwłoki emerytowanego doktora psychiatrii. Opiekująca się nim sąsiadka znika. Okazuje się, że wspólnota religijna wciąż działa… Jest jak pajęczyna oplatająca ludzi, którzy kiedykolwiek się z nią zetknęli. Co łączy ekscentryczną poetkę Igę Bernard, pełną kompleksów nauczycielkę Ksenię Dembską i właściciela firmy Maksa Hoffmana? Co się działo w liceum w nadmorskim Janiszewie? Dlaczego szkołę nagle zamknięto, podobnie jak szpital psychiatryczny znajdujący się tuż obok? Czy ktoś nadal organizuje czerwcowe ceremonie? Senna miejscowość. Okrutne obrzędy na wydmach. Sekta, której ofiary chcą mówić i… płacą za to najwyższą cenę.


 

  

10 komentarzy:

 1. Gatunki trochę nie wpadające w mój typ czytelniczy, aczkolwiek Motyl Nocy mógłby mi się spodobać, czasy wiktoriańskiej Anglii mogą być bardzo ciekawe.

  OdpowiedzUsuń
 2. "Motyl Nocy" mnie zainteresował! Zapiszę sobie ten tytuł. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wszystkie okładki są oryginalne. Ciekawe tytuły.

  OdpowiedzUsuń
 4. Każda z tych książek ma w sobie coś, co zachęca do jej przeczytania.

  OdpowiedzUsuń