piątek, 9 czerwca 2017

Duchowe życie zwierząt – Peter Wohlleben – Kochające wiewiórki, mądre świnie, odważne jelenie, sprytne pszczoły - Recenzje książek

Mam nadzieję, że należycie, jak ja, do grupy ludzi, którzy kochają zwierzęta, nie wyobrażają sobie bez nich życia i funkcjonowania naszego świata. Gdy na rynku wydawniczym, pojawiła się książka Duchowe życie zwierząt, od razu wiedziałam, że trafi ona na moje książkowe półki.
 
 
Premiera: 12 kwietnia 2017
Wydawnictwo: Otwarte
Tłumaczenie: Ewa Kochanowska
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 272
Edycja bez ilustracji
(jest zaś również dostępna edycja ilustrowana)
  

Peter Wohlleben, autor bestsellera Sekretne życie drzew (również w moim posiadaniu, zapewne o niej także napiszę), był leśnikiem w Zarządzie Lasów Państwowych w Niemczech, jednak po latach, zrezygnował z tej funkcji, na rzecz pracy związanej z realną ochroną przyrody. Jego spostrzeżenia i przemyślenia proekologiczne, które można wyczytać w książce Duchowe życie zwierząt, bliskie są mojemu sercu, a ocena obecnych, ludzkich działań, często pokrywa się z tym, co i ja myślę. Zwierzęta myślą, czują, analizują, kochają, planują, boją się, wstydzą, cieszą, bawią, dokładnie tak, jak ludzie, czego autor dowodzi na przestrzeni wszystkich kart książki. Książka jest przepięknie wydana, wspaniałe grafiki korespondują z treścią i cieszą oko. Wohllebena w tłumaczeniu Ewy Kochanowskiej, czyta się szybko i lekko, nie ma tu typowo naukowych zwrotów, pomimo, iż stwierdzenia, oparte są na realnych badaniach. 


Wchodzimy zatem w duchowy świat między innymi zwierząt takich jak wiewiórki, kozy, kury, ryby, świnie, sroki, sójki, jelenie, jeże, mrówki, pszczoły, wrony, gołębie, psy, żaby, bociany, konie, koty, sarny, króliki, a nawet kleszcze i widzimy, że kochają one, jak my, czują, jak my, są wdzięczne, wyczuwają strach, śmierć, czują ból, cierpią, ale także bawią się, znają swoje imię i reagują na nie, lubią wygodę, dobre jedzenie, czują radość, miłość, czy jest jeszcze ktoś kto myśli inaczej? Książka Wohllebena niesie ważne przesłanie i dowody na to, iż zwierzęta w dzisiejszym świecie nadal nie są wystarczająco zrozumiane i bliższe człowiekowi niż się wydaje.


Nie jest to książka tylko dla tych, którzy myślą w kolorze zielonym i kochają zwierzęta, to także pozycja dla tych, którzy jak dotąd nie zrozumieli świata zwierząt, a chcieliby go lepiej poznać i przekonać się, że zwierzęta, są na tej ziemi najlepszą wersją istnienia, polecam Duchowe życie zwierząt z całego serca :) 


38 komentarzy:

 1. A nie ma w niej tematów i opisów znęcania się nad zwierzętami? Bo ja psychicznie nie daję rady dźwignąć takich rzeczy......

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma, autor delikatnie zaś zwraca uwagę na ludzką obłudę w stosunku np. do świń i w ogóle zwierząt hodowlanych, warto przeczytać :*

   Usuń
 2. mam nadzieję, że znajdę ją w swojej bibliotece, bardzo chciałabym przeczytać tą książkę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, ze będzie, bo poprzednia książka tego autora była hitem, także oby :)

   Usuń
 3. książka dla takiej marzycielki jak ja :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wiele dobrych recenzji czytałyśmy na temat tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Szkoda że ostatnio brakuje mi czasu na czytanie książek, ta książka bardzo mnie zaciekawiła :) Już sam tytuł zachęca do przeczytania

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się, tytuł piękny :) Ja zawsze staram się ten czas wygospodarować, choć zaiste czasem w dzisiejszym biegu trudno bywa :)

   Usuń
 6. Odpowiedzi
  1. Bardzo, bardzo, wiele faktów zdziwi nawet osoby zaznajomione z tematem :)

   Usuń
 7. Odpowiedzi
  1. Jest, jest, naprawdę ciekawostki ze świata zwierzaków, każdy zwierzolub musi przeczytać :)

   Usuń
 8. Koniecznie muszę ją przeczytać! Piękne wydanie, szata bardzo mi się podoba :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Wydaje się naprawdę ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Słyszałam o obu książkach, ale nigdy nie czytałam ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Coś czuje, że wersja ilustrowana zagości w moim domu, nie miałam pojęcia, że ilustrowana istnieje, dlatego od zakupu się wstrzymywałam, bo sporo dobrego o niej słyszałam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Zaciekawiłaś mnie tą pozycją! Bardzo chętnie poznam świat zwierząt <3

  OdpowiedzUsuń
 13. Mam w planach "Sekretne życie drzew", a tu proszę - kolejna ciekawa pozycja.

  OdpowiedzUsuń