piątek, 30 czerwca 2017

Dzielnym będzie przebaczone - Chris Cleave - Świat Książki – Miłość w obliczu wojny - Recenzje książek


Uwielbiałam, gdy w dzieciństwie, moja babcia, opowiadała mi historie, które przeżyła podczas wojny, jako dziewczynka. Książka, o której chcę Wam dziś napisać, to wspaniała powieść, oparta właśnie na wspomnieniach dziadków autora Chrisa Cleave`a, którzy poznali się podczas rozpoczęcia II wojny światowej. 


Premiera: 14 czerwca 2017
Wydawnictwo: Świat Książki
Tłumaczenie: Bohdan Maliborski
Oprawa: okładka miękka
Ilość stron: 464


Powieść Dzielnym będzie przebaczone, jest czerwcową nowością Wydawnictwa Świat Książki, przyznam, że już wizualnie zaintrygowała mnie, bowiem przepiękna okładka z ciekawą grafiką w granatowych odcieniach, przyciąga oko i świetnie oddaje jej fabułę, zawsze doceniam staranność, jaką wydawnictwo wkłada w wydanie książki. Jest to mój pierwszy raz z autorem -  Chris Cleave, urodzony w Londynie, swą debiutancką powieścią Drogi Osamo osiągnął spory sukces, także z wielką przyjemnością i zaintrygowaniem, szybko dobrałam się do osławionej już, trzeciej jego powieści Dzielnym będzie przebaczone (tytuł oryginalny: Everyone Brave Is Forgiven).   


Książkę w tłumaczeniu Bohdana Malborskiego, czyta się z nieukrywaną przyjemnością, szybko chłonie się każde słowo, a tempo powieści niesie nas poprzez kolejne rozdziały (będące miesiącami od początku wybuchu wojny, podzielonych na części) i sytuacje, jakie przeżyli bohaterowie książki – Mary North, Tom Shaw, Alistar Heath, przyjaciółka Mary - Hilda i ciemnoskóry chłopiec Zachary Lee. 


Jest to książka na pewno dla miłośników literatury pięknej, dla fascynatów II wojny światowej, historii, ale także i przede wszystkim dla tych, którzy kochają powieści o miłości i przyjaźni. Mary, pełna młodzieńczej werwy dziewczyna, zgłasza się jako ochotniczka do War Office, przekładając walkę o wolność ponad swoje studia, zostaje tam mianowana nauczycielką. Gdy Mary spotyka Toma, pracownika kuratorium oświaty, tworzy się między nimi więź: Kiedy poznałem Mary, poczułem, że ta wojna nie musi być taka straszna. Jednocześnie poznajemy przyjaciela i współlokatora Toma – Alistara, który przystępuje do rekrutów, by w walce bronić kraju przed atakami wroga (… dobrze zrobiłem. Jadę na wojnę.), on również stanie się obiektem zainteresowania głównej bohaterki. Emocje pomiędzy bohaterami zmieniają się, poprzez ich przeżycia i sytuacje, jakich w następstwie doświadczają.   


Chris Cleave wciąga czytelnika, poznajemy nie tylko realia wojennej rzeczywistości Londynu, miasto, nawet funkcjonujące wówczas bary, ale także silną, naznaczoną wówczas mnóstwem sprzeczności psychikę ludzi, którym przyszło przeżyć ten okrutny czas. Decyzje, zmiany sytuacji zostawiają ślady w ich głowach i odwracają życie do góry nogami, emocje, jakie można odczuć także w listach i licznych dialogach, które bez dwóch zdań dynamizują całą powieść, są tak silne, że czytając przenosimy się dosłownie do tamtego okresu i czujemy dokładnie to, co bohaterowie. Książka osiada swą fabułą w okresie wojny, wprawia zaś czytelnika w przeróżne, także te pozytywne nastroje, obserwujemy tu zarówno smutek, niepewność, walkę, strach, niestety również śmierć, lecz przede wszystkim jest tu przyjaźń, niepewne uczucia, rozkwitającą miłość. Jestem przekonana, że tak, jak mnie, Dzielnym będzie przebaczone, zachwyci i Was :) Jakie macie plany książkowe na lato?26 komentarzy:

 1. Książka wprost dla mnie , chętnie przeczytam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Odpowiedzi
  1. Polecam mimo wszystko, bo fabuła zaskakująca, wcale nie tak mocno przesiąknięta klimatem wojny, jak się wydaje :)

   Usuń
 3. Przede wszystkim przepiękna okładka! Już od samego patrzenia jestem zakochana!

  OdpowiedzUsuń
 4. Niby nie w moim guście ale tą chętnie bym przeczytała ! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawa książka, akurat na moje problemy ze snem..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie przy książkowych nowościach, nocki zarwane :)

   Usuń
 6. wspaniała okładka ;-) nie mam ostatnio czasu ani weny na czytanie, ale okładkami od zawsze się potrafiłam zachwycać dłużej, niż czytałam samą książkę :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja w planach mam przeczytanie czegokolwiek byle by czytać :D W porównaniu do poprzednich lat, bardzo mało czytam :( I źle się z tym czuję

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja bez książek ani rusz, całe życie tak mam, koniecznie poznaj ten tytuł :***

   Usuń
 8. Klimat wojenny niestety nie za bardzo dla mnie. Jeszcze nie wiem co poczytam na wakacjach, pewnie jakiś kryminał ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tez tak początkowo myślałam, jednak w powieści wojna jest tłem, ważne są ludzie i uczucia :)

   Usuń
 9. Moje plany związane z książkami na wakacje to niestety pisanie magisterki :( książki nie znam ale pewnie mogła by mi się spodobać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pamiętam piękny czas pisania magisterki, skończyłam polonistykę tak nota bene :) Trzymam kciuki :)

   Usuń
 10. Moim zdaniem wojenna tematyka stawia wielka poprzeczkę ksiazce. Zaciekawiął mnie, jednak troche sie obawiam, ze moze to być strasznie oklepana historia ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fabuła zaskakuje i na pewno nie ma tu utartych schematów :)

   Usuń
 11. Very interesting post! Thanks for sharing! 😘😘😘

  OdpowiedzUsuń
 12. Aniu, wspaniała recenzja :-), przeczytałam z wielką ochotą i przyjemnością, dzięki. To kolejna książka, która trafia na moją listę "do kupienia i przeczytania", poprzednia: "Duchowe życie zwierząt" również na niej jest :-). Buziaki.

  OdpowiedzUsuń
 13. Dorzucam do tytułów na wakacje.

  OdpowiedzUsuń