poniedziałek, 14 czerwca 2021

Dwie, klimatyczne powieści historyczne Wydawnictwa Lira - Cienie Paryża - Paulina Kuzawińska oraz Znak Gryfa - Agnieszka Gładzik

Powieść historyczną, gatunkowo polubiłam stosunkowo niedawno, kilka świetnych powieści przekonało mnie, iż powieść historyczna, to często naprawdę ciekawe połączenie literatury obyczajowej z tłem historycznym, a że bardzo lubię książkowo przenosić się w czasie, dziś u mnie dwie, wspaniałe nowości z tegoż kręgu, oto Cienie Paryża, które napisała Paulina Kuzawińska oraz Znak Gryfa Agnieszki Gładzik.


Cienie Paryża - Paulina Kuzawińska

Premiera – 19 maja 2021

Wydawnictwo: Lira

Oprawa: okładka miękka ze skrzydełkami

Ilość stron: 352

Trzy tomy cyklu z Madeline Hyde, autorstwa Pauliny Kuzawińskiej, zachwyciły mnie od a do z, byłam zatem przekonana, iż jej nowa powieść Cienie Paryża, również przypadnie mi do gustu. Jest to romantyczna powieść grozy w klimacie belle epoque, którą zdobi przepiękna, kusząca oko okładka. Świetnie skonstruowana fabuła wciąga i nie pozwala odłożyć książki ani na moment. Czuć tu niesamowity, paryski klimat grozy i pojawiające się wciąż tajemnice. Mamy rok 1889, świeżo wybudowaną, stojącą nad Sekwaną wieżę Gustawa Eiffla, podpala Victor Argent, pomysłodawca wieży i architekt ze świetlaną przyszłością. Zostaje on umieszczony w zakładzie psychiatrycznym Salpetriere, gdzie poddają go hipnozie i faszerują silnymi lekami. Tajemnica tkwi w romansie, jaki przeżył i w miłości. Cienie Paryża kipią klimatem belle epoque, książkę czyta się wyśmienicie, jest dynamika i nie ma miejsca na nudę. Miasto Świateł, jakim jest Paryż, gra tu bardzo ważną rolę, doskonale są też skonstruowani bohaterowie. Cienie Paryża, to zachwycająca książkowa przygoda, klimatyczna, kryminalna powieść, istny ideał na letnie wieczory i urlopową lekturę. 

Znak Gryfa – Agnieszka Gładzik

Premiera – 24 marca 2021

Wydawnictwo: Lira

Oprawa: okładka miękka

Ilość stron: 480

Wspaniała okładka książki Znak Gryfa, skusiła mnie, by sięgnąć po tę, skąpaną w aurze tajemniczości powieść. Agnieszka Gładzik, debiutuje w mojej biblioteczce, choć na swym koncie ma już kilka tytułów. Znak Gryfa jest historyczną powieścią ze specyficznym klimatem, mamy tu okres przed I wojną światową, trzydziestoletnia nauczycielka Kiira Fersen, szuka swego miejsca na ziemi, poświęcając się pracy. Na jej drodze pojawia się tajemniczy psychiatra, z amerykańskim akcentem, Kustuvic, nazywający siebie naukowcem, twierdzi, iż może zaglądać do umysłu i podświadomości drugiego człowieka, (…) potrzebuję pomocy w zainteresowaniu moimi badaniami jak najszerszego kręgu wpływowych ludzi (…). Kiira postanawia towarzyszyć doktorowi, jako pacjentka w podróży, do czego doprowadzi ją ta decyzja? Znak Gryfa, będzie świetnym wyborem na wakacyjną lekturę, jeśli lubicie nietuzinkowe powieści, pełne tajemniczości z historycznym tłem. 


 

 

19 komentarzy:

 1. Dawno już nie czytałam żadnej powieści historycznej, więc jest duże prawdopodobieństwo, że na którąś się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wychodzi teraz sporo powieści historycznych, wartych uwagi :)

   Usuń
 2. Książka Znak Gryfa mnie dośc mocno zainteresowała. Nie mówię jej nie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawa książka, no i Cienie Paryża polecam tez bardzo :)

   Usuń
 3. ostatnio mam ochotę na takie książki!

  OdpowiedzUsuń
 4. Obie książki mają cudowne okładki i obie bardzo mnie zaciekawiły :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Okładki klimatyczne :)
  "Cienie Paryża" mnie zaciekawiła, ale to nowość więc małe prawdopodobieństwo by okoliczna biblioteka kupiła..może za jakiś czas...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak piękne :) Mam nadzieję, bo wielu czytelników byłaby zachwycona :)

   Usuń
 6. Kiedyś chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Myślę ze skusze sie na ta lekturę

  OdpowiedzUsuń
 8. Coś dla mnie :) Kocham Francję i książki z Paryżem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zatem koniecznie musisz sięgnąć po Cienie Paryża :)

   Usuń
 9. Znowu kolejne super książki! Czemu ostatnio mam tak mało czasu na czytanie ;(

  OdpowiedzUsuń