sobota, 29 stycznia 2022

Lutowe PREMIERY Wydawnictwa Lira – Komedia kryminalna, literatura piękna, biograficzna, sensacyjny kryminał!

Zapowiada się wspaniały, książkowy miesiąc z Wydawnictwem Lira. Mnogość nowości, jakie ukażą się lada moment, kusi niesamowicie, przygotowałam więc dla Was zestawienie książek, na które trzeba w tym miesiącu zwrócić szczególnie uwagę!


Podejrzany bez dwóch zdań - Jacek Getner

Premiera – 2 lutego 2022

Podejrzany bez dwóch zdań, to już trzecia w tym cyklu książka z kręgu komedii kryminalnej, której autorem jest Jacek Gertner. Już w środę będzie miała swą premierę i z pewnością trafi w gusta miłośników tegoż gatunku. Czytałam pierwszą odsłonę Podejrzany jak diabli, następnie ukazała się Podejrzany na wieki wieków, czas zatem na trzeci tom. Będzie to świetna, lekka, wciągająca, książkowa rozrywka, powraca Basia Kotula i policjant Rafał Martuś!

Basia Kotula wciąż wierzy, że „kryminał to taki romans, tyle że z trupem w tle”. Dlatego gdy ktoś na szyi dyrektora działu personalnego zacisnął krawat w różowe słonie, jest przekonana, że za zbrodnią czai się zawiedzione uczucie. Inaczej uważa podkomisarz Martuś, który szuka mordercy wśród kandydatów do zwolnienia z pracy. W trakcie śledztwa musi dodatkowo opierać się zakusom samotnych pracownic korporacji, które nie mają pojęcia, że podkomisarz jest związany z ich szefową. Tymczasem Martuś nie wie, że sam jest podejrzewany przez Basię o chęć porzucenia jej… Czy szukanie mordercy nie zagrozi ponownie ich związkowi? Co kryje się w kieszeni denata i skąd podkomisarz Rafał Martuś wie, co to jest? I czy uda się oczyścić Basię Kotulę z podejrzeń, kiedy okazuje się, że to ona jest tą pierwszą do zwolnienia z pracy?


Bardzo długi marzec - Andrzej Dziurawiec

Premiera – 9 lutego 2022

Bardzo długi marzec, powieść, którą napisał scenarzysta filmowy i dramaturg Andrzej Dziurawiec, na półkach księgarni, powitamy 9 lutego. Zapowiada się ciekawa literatura piękna z nietuzinkową fabułą, historycznie osadzoną w PRL-owskiej Warszawie, w drugiej połowie lat sześćdziesiątych.

Młodość, miłość i Warszawa ’68… O tej poruszającej powieści Andrzeja Dziurawca Feliks Falk powiedział: „Romeo i Julia w czasach zarazy”. Miłość zdeptana przez historię…  Warszawa, druga połowa lat sześćdziesiątych. Nastoletni Adam Sander jest uczniem dobrego warszawskiego liceum. Nawiązuje i zrywa przyjaźnie, przeżywa pierwszą miłość, poznaje moc muzyki Stonesów i taniego alkoholu, ale także brutalnie konfrontuje się z historią. Wydarzenia marcowe, inicjowane przez władze komunistyczne wystąpienia antysemickie i ataki milicjantów na studentów Uniwersytetu Warszawskiego powodują, że Adam musi poznać korzenie swojej rodziny i znaleźć odpowiedź na pytanie, kim właściwie jest… To poruszająca historia o dojrzewaniu i przedwczesnym wkraczaniu w dorosłość, w której jedną z bohaterek jest Warszawa – ponura, przytłoczona PRL-owską szarzyzną, ale zarazem wibrująca energią młodych ludzi pragnących dla siebie pełniejszego życia.


Królowie życia PRL-u. Czerwoni książęta, playboye, towarzysze - Iwona Kienzler

Premiera – 16 lutego 2022

Iwona Kienzler z kolejną, ciekawą publikacją kręgu literatury biograficznej, zabiera nas w okres PRL-u. W połowie miesiąca, światło dzienne ujrzy książka Królowie życia PRL-u. Czerwoni książęta, playboye, towarzysze, w której poczytamy o ówczesnych celebrytach, dziennikarzach, politykach, sportowcach, czy artystach.

Kogo nazywano „Czerwonym Księciem”? Kim był serialowy bohater wszechczasów? Kto uchodził za najsłynniejszego erotomana PRL-u? W czasach wszechobecnej szarzyzny PRL-u celebryci, kochani przez tłumy i rozpieszczani przez władzę, jawili się przeciętnemu obywatelowi niczym rajskie ptaki, istni królowie życia. Na temat owych sław krążyły rozmaite, często rozdęte do gra­nic absurdu, a nawet krzywdzące plotki, czego na własnej skórze doświadczył niejeden z nich. Iwona Kienzler snuje opowieść o politykach, artystach, dziennikarzach i sportowcach, zarówno tych powszechnie uwielbianych, jak i tych znienawidzonych ze względu na przynależność partyjną, czy oskarżanych o zaprzedanie się systemowi. Cyrankiewicz, Sokorski, Łomnicki, Mikulski, Jaroszewicz, Ciszewski, Komar, Głowacki – w najnowszej książce Królowie życia PRL-u oglądamy ich z zupełnie innej niż dotąd, nieznanej strony.


Demeter - Malwina Chojnacka

Premiera – 23 lutego 2022

Tu zaś coś dla mrocznych maniaków, sensacyjny kryminał Demeter Malwiny Chojnackiej, swą premierę będzie miał 23 lutego. Czekam bardzo na tę książkę, także spodziewajcie się oczywiście recenzji tejże powieści u mnie.

Jezioro wyrzuca na brzeg martwe ciało zgwałconej dziewczyny. Wkrótce bez śladu ginie kolejna. Obie pracowały w położonym na pustkowiu luksusowym hotelu Odonata na Mazurach, którego gośćmi byli wpływowi mężczyźni spragnieni rozrywek tylko dla wtajemniczonych. Gdy właściciel hotelu Jan Rej zatrudnia nową, atrakcyjną pracownicę, nie wie, że ukrywa ona swoją prawdziwą tożsamość. I że gotowa jest poświęcić wszystko, żeby poznać prawdę i ukarać sprawców zbrodni. Kim jest kobieta, która błyskawicznie zdobywa władzę w Odonacie i zyskuje zaufanie jej właściciela? Kim są ludzie, którzy podążają jej śladem i podają się za hotelowych gości? Czy zaginiona dziewczyna żyje? Zorganizowana grupa przestępcza. Śmiertelnie niebezpieczny trójkąt miłosny. I kobieta ryzykująca własne życie, by przerwać krąg zbrodni…   


Portrety kobiet niezwykłych - Stefania Lazar

Premiera – 28 lutego 2022

Literatura biograficzna w pięknej oprawie. Publikacja Portrety kobiet niezwykłych Stefanii Lazar, zawierać będzie kolorowe reprodukcje dzieł sztuki. Poznamy dziesięć kobiet, których wizerunek znalazł się na słynnych portretach. Która z zapowiadanych książek zainteresowała Was najbardziej?

Prostytutka na tronie, madame niezdobyta, nieświęta madonna… – kochane do szaleństwa przez wielu mężczyzn i znienawidzone przez niejedną kobietę. Poznaj dziesięć dam, których życiorysy, talent i uroda sprawiły, że stały się one przedmiotem twórczej kreacji artystów i trafiły na płótna najznakomitszych mistrzów pędzla swoich czasów. To zarówno wierne kochanki, rozwiązłe żony, bezwzględne egocentryczki, jak i intelektualistki, prekursorki feminizmu czy filantropki. Jeśli chcesz się dowiedzieć, kim były te nietuzinkowe postaci, sięgnij po najnowszą książkę Stefanii Lazar Portrety kobiet niezwykłych.

 

 

 

18 komentarzy:

 1. "Królowie życia PRL-u" to coś, co chciałabym przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Cos z tego z całą pewnością by mnie przyciągnęło. I chyba te portrety

  OdpowiedzUsuń
 3. ,,Portrety kobiet" najbardziej mnie ciekawią, chociaż inne książki również :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Ale fajne tytuły. Jest w czym wybierać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że znalazła bym coś dla siebie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Kolejne fajne tytuły, a moja lista wydłuża się i wydłuża, bo ostatnio czasu na czytanie niewiele. Ale w końcu nadrobię!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasu mało, a tyle wspaniałych książek :) Ja często nockami nadrabiam :)

   Usuń
 7. Ciekawe propozycje. Chętnie bym przeczytała "Podejrzanego..."

  OdpowiedzUsuń
 8. Najbardziej zaciekawiła mnie książka pt. "Podejrzany bez dwóch zdań" :D
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo fajna seria, polecam też dwie poprzedzające :)

   Usuń
 9. Portrety kobiet niezwykłych mnie zaciekawiły, chętniej bym poznała tą książkę 😊

  OdpowiedzUsuń