poniedziałek, 6 marca 2023

Wspaniały marzec z Wydawnictwem Lira – Skazaniec i panna, Amerykanka, Rosyjscy tyrani oraz Cieniem będąc, cieniem zostałem.

Cztery zapowiedzi książek, które w marcu wyfruną spod skrzydeł Wydawnictwa Lira, przyprawiły mnie o szybsze bicie serducha. Pierwsze, czytelnicze kroki wiosny, warto pokierować w stronę zarówno powieści historycznej, biografii, jak i literatury pięknej.  

Skazaniec i panna - Joanna Wtulich

Premiera – 1 marca 2023

Skazaniec i panna, to trzecia już odsłona serii Joanny Wtulich, pod szyldem Saga napoleońska. Będzie to ponownie, brawurowa, malownicza i emocjonująca powieści historyczna z nutą romansu. Ja po lekturze dwóch, poprzednich tomów, bardzo czekałam na trzecią odsłonę z niecierpliwością i oto jest. Skazaniec i panna, jest już na mojej półce, zatem niebawem zasiadam do czytania, koniecznie wypatrujcie recenzji!

Sprzymierzeńcy wśród wrogów, karkołomna misja i miłość, która nie powinna się wydarzyć…Młodziutka Krysia Podolska traci w bitwie pod Frydlandem ukochanego Michała. Nie dane jej będzie go długo opłakiwać, ponieważ rodzice chcą ją wydać za mąż za majętnego sąsiada. Kiedy dziewczyna ucieka od znienawidzonego konkurenta, nie przypuszcza, że los rzuci ją na pole bitwy, a na jej drodze postawi gburowatego francuskiego skazańca Roberta Bréhana. Razem będą musieli nie tylko wypełnić ważną dla Księstwa Warszawskiego misję, ale też stawić czoła wielu niebezpieczeństwom i demonom przeszłości. Czy mimo rozczarowania życiem i wzajemnej niechęci pomiędzy polską szlachcianką a francuskim dezerterem może narodzić się miłość? Czy na polu walki można znaleźć przyjaźń? I czy uda się pogodzić pragnienie wolności z obowiązkami wobec rodziny i kraju? Szaleńcza ucieczka przed niechcianym mariażem, niebezpieczna misja wagi państwowej i fascynacja, której nikt się nie spodziewał… W kolejnej powieści Joanny Wtulich z serii „Saga napoleońska” skromna i cicha szlachcianka znajdzie się w samym środku wojennej zawieruchy, gdzie stanie ramię w ramię z żołnierzami armii Księstwa Warszawskiego. Czy miłość do Michała Śniegockiego na pewno była tą największą i ostatnią?

Amerykanka - Wojciech Dutka

Premiera – 8 marca 2023

Powieść historyczna Amerykanka Wojciecha Dutki, również już zasila szeregi mojej biblioteczki, zatem jej lekturę szybko planuję na najbliższe dni. Zapowiada się niesamowita fabuła, pełna emocji, oparta na losie kobiety, gdzie melodię gra zarówno miłość, jak i trudy oraz skomplikowane meandry ówczesnego życia.

Poruszająca opowieść o kobiecym losie, miłości i bałkańskim Auschwitz! Jane Coulfield, studentka filozofii Uniwersytetu Harvarda, w 1936 roku udaje się do Niemiec, by poznać lepiej filozofię Martina Heideggera i zrozumieć naturę Rzeszy pod rządami Hitlera. Nawiązuje tam przelotny, jak wówczas myśli, romans z młodym Niemcem. Z czasem jej sytuacja komplikuje się i musi uciekać – jedzie do Francji, gdzie zaszywa się na kilka lat. Jednak po wybuchu wojny przeszłość nieoczekiwanie daje o sobie znać… W wyniku splotu różnych okoliczności Jane dociera do Jugosławii i trafia do piekła Jasenovaca, straszliwego obozu prowadzonego przez chorwackich ustaszy. Tam zmierzy się z uosobieniem zła – byłym księdzem, komendantem Miroslavem Filipoviciem-Majstoroviciem. Czy starczy jej siły, nie tylko fizycznej, by przetrwać? Bohaterka spotyka na swojej drodze postaci historyczne, wśród nich jugosłowiańskiego komunistę i przyszłego prezydenta Josipa Broza-Titę, amerykańską powieściopisarkę Gertrude Stein czy niemiecką filozofkę Hannah Arendt. Jej niezwykłe losy toczą się na tle znanych z historii wydarzeń – akcja rozgrywa się m.in. na pokładzie statku „Andrea Doria”, który uległ katastrofie w 1956 roku. Dutka stworzył charakterystyczny dla swej twórczości kolaż gatunków: wstrząsającej powieści wojennej, romansu z wątkiem obyczajowym i traktatu filozoficznego. To poruszająca lektura, dzięki której czytelnicy, śledząc losy Jane, ważnego świadka zbrodni w bałkańskim Auschwitz, z całą mocą mogą poczuć, że II wojna światowa była w istocie piekłem. To zarazem uniwersalna powieść o nietuzinkowej kobiecie i jej dramatycznej walce o przetrwanie.

Rosyjscy tyrani. Od Iwana Groźnego do Władimira Putina

- Iwona Kienzler

Premiera – 15 marca 2023

Książka mocno na czasie, poczytna i płodna pisarka Iwona Kienzler, tym razem wkracza w świat tyranów z Rosji, pośród nich znajdziemy również Władimira Putina. Myślę, że publikacja wzbudzi spore zainteresowanie, warto jej szukać na półkach księgarni już w połowie marca.

Iwona Kienzler w swojej najnowszej książce zestawia biografię Władimira Putina i drogę, która zaprowadziła go na szczyty władzy, z barwnie nakreślonymi sylwetkami najbardziej krwawych carów Rosji. Kolejni rosyjscy tyrani próbowali udowodnić światu i swoim rodakom, że terror jest podstawą siły i rękojmią sukcesów. Nie przypadkiem współcześni historycy często porównują Władimira Putina do jego carskich poprzedników, takich jak: Iwan Groźny, Piotr Wielki czy Katarzyna Wielka. Autorka przekonuje, że złudne poczucie potęgi, wyjątkowości, szczególnej misji dziejowej Rosjan i ich ojczystego kraju, nie tylko jest mocno osadzone w rosyjskiej tradycji i jej historiografii, ale wypływa przede wszystkim z zakorzenionego przez wieki stylu sprawowania władzy.

Cieniem będąc, cieniem zostałem - Wacław Holewiński

Premiera – 22 marca 2023

Nie ukrywam, iż bardzo intryguje mnie ten tytuł. Przy końcu miesiąca, światło dzienne ujrzy powieść Wacława Holewińskiego, zatytułowana Cieniem będąc, cieniem zostałem. Będzie to literatura piękna z bardzo ciekawą, osadzoną historycznie fabułą. Jestem ciekawa, która z czterech, lirowych, marcowych nowości, zainteresowała Was najbardziej?

Rok 1909, Monte Carlo. Karol Jaroszyński wygrywa równowartość 774 kilogramów złota… W 1909 roku syn byłego powstańca styczniowego, utracjusz z bogatej rodziny uwielbiający hazard wygrywa w Monte Carlo równowartość 774 kilogramów złota. Odtąd wykupuje akcje kolejnych banków, inwestuje w kopalnie, cukrownie, transport i fabryki… Mowa o Karolu Jaroszyńskim – Polaku, który w przededniu I wojny światowej był jednym z najbogatszych ludzi na świecie. W tej napisanej z niezwykłym rozmachem powieści Wacława Holewińskiego śledzimy koleje życia bohatera w rozmaitych odsłonach, na tle najważniejszych wydarzeń dziejowych i z udziałem osób, których nazwiska na trwałe wyryły się na kartach historii. Niezwykłe losy Jaroszyńskiego, postaci nietuzinkowej, choć mało znanej, stają się też pretekstem do ukazania losów Rzeczpospolitej w pierwszych dekadach XX wieku. Jak na jego działalność wpłynie rewolucja bolszewicka? Czy uda mu się zachować majątek? I czy ożeni się z córką cara? Jaroszyński – wizjoner, człowiek wielu talentów, hazardzista, zadeklarowany patriota… Historia jego życia to gotowy scenariusz filmowy.


 

 

10 komentarzy:

 1. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem zainteresowana przeczytaniem książki Wojciecha Dutki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wszystkie propozycje ciekawe 🙂

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak widzę na wojnie można w różny sposób zarabiać - mowa o książce ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnóstwo publikacji teraz wydawane jest w kontekście Rosji, temat bardzo na czasie :)

   Usuń
 5. Ciekawe propozycje. Jedną z książek Wacława Holewińskiego już czytałam, ten tytuł też będę miała na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super, u mnie ten autor będzie gościł pierwszy raz :)

   Usuń