wtorek, 27 listopada 2018

Szepty sumienia - Beata Zdziarska - Wydawnictwo Szara Godzina – Polska powieść o ludzkim sumieniu – Dlaczego prawda jest tak ważna?

Dziś u mnie kolejna, bardzo ciekawa książka spod skrzydeł Wydawnictwa Szara Godzina, oto polska powieść Szepty sumienia.
Szepty sumienia - Beata Zdziarska
Premiera: 26 września 2018
Wydawnictwo: Szara Godzina
Oprawa: okładka miękka
Ilość stron: 304


Szepty sumienia, to książka, której autorką jest debiutująca u mnie na blogu i w mojej biblioteczce Beata Zdziarska. Jest to moje pierwsze spotkanie z tą pisarką, na swym koncie ma już ona powieść Zagubiony szlak, której również jestem ciekawa. Szepty sumienia, zdobi intrygująca okładka, która, gdy pierwszy raz ją zobaczyłam, zaskoczyła mnie, bowiem mam w domu, po babci, niemal identyczną ramę do lusterka, widzicie ją zresztą na zdjęciach z książką. Okładka na pewno przyciąga oko, poszukajcie jej w dobrych księgarniach, bo naprawdę warto po nią sięgnąć.


Powieść Beaty Zdziarskiej, czyta się szybko i z wielką przyjemnością, rozdziałami są tu dni z datami kalendarzowymi. O czym opowiada zatem książka? O trudnych wyborach, własnym sumieniu i rodzinie. Profesor Tomasz Kawecki, pracuje na Uniwersytecie Gdańskim, to dobry ojciec i mąż, pewnego razu, powoduje potrącenie dziewczyny, która okazuje się przyjaciółką jego córki. Mężczyzna, chcąc uniknąć daleko idących konsekwencji, ucieka z miejsca wypadku, w wyniku którego dziewczyna – Ewa, umiera. Zdaje sobie sprawę, że gdyby przyznał się, jego życie potoczy się nie po jego myśli, runie rodzina, runie jego praca, jego sumienie zaś bardzo daje o sobie znać. Tomasza męczą wyrzuty sumienia, przed nikim nie może otworzyć się, powiedzieć i wyjawić prawdę. Mężczyzna pisze więc dziennik, jego przemyślenia znajduje właścicielka mieszkania po Kawęckich, po jakimś czasie. Czy Magda wyjawi córce Tomasza tajemnice dziennika profesora? Czy będzie to miało jakieś znaczenie? Książka pokazuje jak wiele zmienić może w życiu jedno, niefortunne zdarzenie, które urywamy przez światem, przed rodziną, powieść niewątpliwie daje do myślenia, czy warto zatajać tajemnice, kłamać, pokazuje, iż zawsze cenne są szczere relacje, także z samym sobą. Jestem zmęczony tą grą. Są dni, kiedy mam ochotę zderzeń maskę porządnego męża oraz troskliwego ojca i pokazać prawdziwa twarz. Oblicze łajdaka, zwyczajnego przestępcy. Bardzo podoba mi się klimat książki, który wraz z ciekawie skonstruowaną fabułą, wciąga momentalnie i trzyma w napięciu. Polecam Wam z całego serca tę powieść, to ideał książkowy na jesienno-zimowe wieczorki!

 

10 komentarzy:

 1. Ja również wkrótce będę czytała tę książkę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Czas zagłębić się w polską literaturę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znam autorki, ale z opisu książka wygląda na ciekawą. Muszę zobaczyć, czy w mojej bibliotece jest dostępna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie też pierwszy raz, mam nadzieję, że ją znajdziesz :)

   Usuń
 4. Mam nadzieję, że uda mi się przeczytać, zaciekawiła mnie, a okładka faktycznie wpada w oko :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Chętnie przeczytam, tym bardziej, że lubię książki tego wydawnictwa ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szara Godzina nie zawodzi, zawsze książki na wysokim poziomie :)

   Usuń