poniedziałek, 24 maja 2021

Czerwcowe PREMIERY i ZAPOWIEDZI Wydawnictwa Lira – Mickiewicz, Beskidzki Anioł, Czynności wyjaśniające, Szpila, Kazimierz Odnowiciel, Paleta marzeń i Naznaczeni!

W kwiecistym, wiosennym klimacie, zapraszam Was do poznania premier i zapowiedzi Wydawnictwa Lira na piękny, czerwcowy czas! Już teraz, zdecydowanie warto poszukać tych książek w internetowych i stacjonarnych księgarniach. Czerwcowo Wydawnictwo Lira, przygotowało dla nas ciekawą biografię, romantyczną literaturę obyczajową, ale też doskonałe kryminały, na które czekam z wielką niecierpliwością! 


Mickiewicz. Miłości i romanse - Iwona Kienzler

Premiera – 24 maja 2021

Każdy Polak wie, kim był Adam Mickiewicz. Dzieła tego wielkiego poety znajdują się w każdym polskim domu (…). Tak zaczyna się książka, której autorką jest słynna Iwona Kienzler, spod której pióra wyszły historyczne publikacje, takie jak Tajemnicze zgony władców, Windsorowie. Celebryci, nudziarze, skandaliści, Kasiarze, doliniarze i zwykłe rzezimieszki, Chopin, czy Kobiety ze słynnych obrazów, warta uwagi jest też jej książka Zabójcy, wampirzyce, nierządnice. Zbrodnie i afery II RP. Mickiewicz. Miłości i romanse, ma swą premierę właśnie dziś, zatem polecam bardzo już skusić się na tę ciekawą biografię naszego, narodowego wieszcza, ja szczególnie jako polonistka, doceniam takie publikacje!

Gdyby żył dzisiaj, prawdopodobnie byłby bohaterem portali plotkarskich czy tabloidów. Sensację wzbudzałyby jego związki z kobietami. Miał na swoim koncie romanse z mężatkami, a kiedy już założył rodzinę, żył w trójkącie, a zdaniem niektórych wręcz w czworokącie. Medialny rozgłos mogłyby mu też przynieść przynależność do towiańczyków czy kontrowersyjne poglądy, zwłaszcza że do ich głoszenia wykorzystywał katedrę uniwersytecką. Nic zatem dziwnego, że pomimo iż Mickiewicza okrzyknięto narodowym wieszczem, to poeta już wśród współczesnych budził emocje i powodował spory. W co zaopatrzył się młody Adam, wyruszając w podróż do Wilna? Gdzie narodził się pomysł napisania „Pana Tadeusza”? Która z kochanek Mickiewicza została upamiętniona jako Telimena? Iwona Kienzler w swojej najnowszej książce przygląda się postaci Adama Mickiewicza głównie przez pryzmat jego życia prywatnego. Dzięki temu możemy m.in. poznać jego relacje z kobietami począwszy od tajemniczych Józi i Anieli przez legendarną Marylę Wereszczakównę, Konstancję Łubieńską ‒ urodziwą mężatkę, która skutecznie odciągnęła poetę od wstąpienia w szeregi powstańców, a skończywszy na „przeklętej towianicy", Ksawerze Deybel.


Beskidzki Anioł. Wędrówki po miłość – Tom 1 - Klaudia Duszyńska

Premiera – 7 czerwca 2021

Autorka tejże książki, Klaudia Duszyńska, kocha poezję, jazz i kolor zielony, powieść Dom z widokiem na szczęście, której recenzja pojawiła się u mnie, była jej pierwszą książką, pora więc na Beskidzki Anioł. Wędrówki po miłość. Już 7 czerwca, książka zagości w księgarniach, jeśli zatem lubicie literaturę obyczajową z mocną nutą romansu, to zdecydowanie coś dla Was. Z pewnością będzie to bardzo kobieca literatura na wiosenne i letnie wieczory, jest to pierwszy tom cyklu, zatem pojawią się kolejne części tejże serii.

Joanna Wilk ma apetyt na życie. Pracuje w galerii sztuki na krakowskim Kazimierzu, lepi z gliny małe cuda i wciąż wierzy w wielką miłość. Czeka, aż w jej życiu zdarzy się coś niezwykłego. Pewnego dnia dostaje intrygującą propozycję poprowadzenia warsztatów z ceramiki w Beskidzie Niskim. Wyjazd okazuje się odpowiedzią na jej pragnienia. Tam, w malowniczej scenerii gór i lasów, dzieje się magia. Joanna poznaje Tomka, młodego doktoranta leśnictwa, który prowadzi badania nad wilkami. Przy nim zapomina o bolesnej przeszłości i na nowo się uczy, czym jest szczęście. Czy jednak odważy się zaufać do końca? Czy sięgnie po miłość?


Czynności wyjaśniające - Sebastian Bachniak

Premiera – 9 czerwca 2021

Debiutancka powieść Sebastiana Bachniaka, zatytułowana Czynności wyjaśniające, z pewnością doczeka się u mnie solidnej recenzji, ponieważ lubię debiuty i dodatkowo jestem, jak wiecie oczywiście zdeklarowaną miłośniczką kryminalnych zakamarków literatury. Fabuła zapowiada się bardzo ciekawie, czekamy do 9 czerwca, kiedy to książka zagości na księgarskich półkach!

Czteroosobowa rodzina ginie w wypadku samochodowym, a sprawca zdarzenia ucieka… Trudne śledztwo, policjant na życiowym zakręcie i kobieta, która chce mu pomóc. Czy mężczyzna uwierzy w jej bezinteresowność w momencie, gdy przestał już ufać samemu sobie? Prawda kryje się we mgle. Technik kryminalistyki, Szymon Hołysz, wraca do służby po wielomiesięcznym zwolnieniu lekarskim. Szybko okazuje się, że nie jest w stanie sprostać oczekiwaniom nowego przełożonego. Wzbierające w nim negatywne emocje przenosi na grunt rodzinny, a opieka nad dwojgiem małych dzieci zaczyna go przerastać. Na domiar złego Hołysz musi rozwikłać sprawę tragicznego wypadku samochodowego, stając się sędzią we własnej sprawie. Czy przypadkowe spotkanie z Olgą, atrakcyjną wokalistką, pozwoli mu odbić się od dna, czy też pogrąży jego świat w jeszcze większym chaosie? Jak znaleźć sprawcę, gdy wszystkie dowody świadczą przeciwko tobie? Rozwiązanie tej kryminalnej zagadki pozwoli podkomisarzowi odkryć prawdę o swoim życiu.


Szpila - Jacek Zalewski

Premiera – 16 czerwca 2021

Szpila Jacka Zalewskiego, to prześmiewcza wizja często kłamliwego i napompowanego jak balonik świata ludzi popularnych, celebrytów. Literatura obyczajowa, poruszająca temat zepsucia pośród tegoż środowiska, będzie też nuta romansu.

Pełen entuzjazmu absolwent filologii polskiej, Aleksander Wielki, wyrusza do stolicy realizować marzenia o pracy dziennikarza. Trafia mu się posada w jednym z najpopularniejszych w kraju serwisów plotkarskich. Odkrywa tu sztukę pisania na nieznanym sobie dotąd, „prestiżowym” poziomie. Aleks nie radzi sobie z niepojętą materią świata celebrytów i z absurdami pracy w korporacji. Przychodzi mu współpracować z całą rzeszą tyleż barwnych, co trudnych postaci, na czele ze sfrustrowaną alkoholiczką Matyldą Niewypalec. Jest jeszcze Mani Pania, fotografka, kobieta kastrująca, wobec której Aleks odczuwa bezbrzeżny respekt, pomieszany z erotyczną fascynacją. Ale to Agnieszka Kowalska, korporacyjna szara myszka, radykalnie odmieni życie osobiste i zawodowe bohatera… Przebijmy szpilą nadęty świat celebrytów! Rozbrójmy śmiechem absurdy korporacji! Pijmy, bawmy się i czytajmy!


Kazimierz Odnowiciel - Mariusz Samp

Premiera – 21 czerwca 2021

Ciekawa postać historyczna, Kazimierz Odnowiciel, zdecydowanie za mało się o nim mówi w naszej historii. Mariusz Samp odkrywa karty historii i pokazuje czytelnikowi Kazimierza Odnowiciela w nowym świetle. Z pewnością miłośnicy historii naszego kraju z przyjemnością sięgną po tę ciekawą pozycję.

Mieszko I czy Bolesław Chrobry mają status legendarnych wręcz władców. Dlaczego wraz z nimi nie wymienia się także Kazimierza Odnowiciela, wnuka Chrobrego, który podniósł nasze państwo z upadku? Mimo że o pierwszych Piastach w polskiej historiografii napisano już niemało, to jednak Odnowicielowi poświęca się zaskakująco niewiele uwagi. Kazimierz Odnowiciel, syn Mieszka II, objął władzę w 1034 roku. W ciągu swych kilkunastoletnich rządów podjął próbę wydobycia państwa wczesnopiastowskiego z kryzysu, zaznał goryczy wygnania, by następnie powrócić i przystąpić do odbudowy zniszczonej monarchii. Większość przedsięwziętych przezeń inicjatyw, mimo trudnych okoliczności, w jakich przyszło mu działać, okazała się udana, co świadczy o tym, że był roztropnym politykiem i dobrym wodzem. Jak zdołał to osiągnąć? Ile przeszkód musiał pokonać po drodze? Mariusz Samp stara się w swej książce odpowiedzieć na te pytania. Zabiera czytelnika w podróż po niepewnych i mrocznych czasach, kiedy należało być zarówno wojownikiem, jak i politykiem. 


Paleta marzeń. Powrót - Tom 4 - Małgorzata Falkowska

Premiera – 23 czerwca 2021

Seria Paleta marzeń, już 23 czerwca, doczeka się czwartego tomu. Autorką tychże powieści jest polska pisarka Małgorzata Falkowska, która pochodzi z Włocławka, mieszka zaś w Toruniu, jej twórczość, to świetna literatura obyczajowa, bardzo oryginalna i nietuzinkowa, z pewnością należy się tu spodziewać wielu emocji, życiowych zwrotów akcji i nieplanowanych wydarzeń. Powracają znani bohaterowie cyklu, jest Alek, Magda i oczywiście jej córka Pola, jestem pewna, iż będzie to doskonała kontynuacja cyklu.  

Magda i Alek od ponad dekady mieszkają z dziećmi na Bali. Pola, córka Magdy, marzy o tym, aby wyrwać się z wyspy, a informacja o śmierci babci w Polsce to dobry powód do wyjazdu. W kraju Pola zatrzymuje się u przyjaciół swoich rodziców. Początkowo czuje się skrępowana, ale z czasem nawiązuje więź z gospodarzami. Pomoc w opiece nad ich niesfornymi dziećmi okazuje się dla Poli ciekawym doświadczeniem, które ją pochłania, dopóki na swojej drodze nie spotyka jednego z sąsiadów, Kasjusza. Nagle w życiu dziewczyny pojawia się też jej niewidziany od lat biologiczny ojciec… Czy Pola w Polsce przeżyje swoją pierwszą miłość? Jak spotkanie z ojcem zaważy na jej dalszych losach?

  


Naznaczeni - Sylvia Wilczyńska

Premiera – 30 czerwca 2021

Na koniec, wisienka na torcie, czyli powieść, na którą czekam szczególnie! Debiutanckie Topielice, które napisała Sylvia Wilczyńska, miały swą premierę w czerwcu zeszłego roku i stały się wówczas moim kryminalnym hitem. Mam nadzieję, iż książka Naznaczeni, nie zawiedzie mnie i znów zaskoczy fascynującą fabułą. Halszka Hardy, młodziutka pani prokurator oraz przystojny komisarz Vincent Lewicki, powracają. Halszka i Vini, wspaniały, kryminalny duet, bada kolejna sprawę, czekam z przeogromną niecierpliwością do 30 czerwca!

  Ukryte więzienie, nawiedzona cela… Ten, kto tam trafił, nie wyszedł żywy. Czy prokurator Halszka Hardy rozwikła tajemnicę, zanim będzie za późno? Pewnego dnia do Halszki przybywają tajemniczy mężczyźni z propozycją nie do odrzucenia. Chcą, aby rozwiązała zagadkę pewnej celi w tajnym więzieniu na południu Polski, korzystając ze swoich niezwykłych umiejętności. Halszka stawia warunek: ma jej pomóc komisarz Vincent Lewicki ‒ przystojny policjant o niekonwencjonalnych metodach działania i niezaprzeczalnym uroku osobistym. W misji wspierać ich też będzie stara znajoma, Elena – obecnie głowa mafii i córka przestępcy poszukiwanego przez Interpol. Śledztwo zaprowadzi bohaterów między innymi do Warszawy i Wiednia. Nic jednak nie będzie takie jak się wydaje: nie wiadomo, kto jest przyjacielem, kto wrogiem… Postaci z zaświatów dają wskazówki, ale czy należy za nimi podążać? Komu można zaufać, gdy na jaw wychodzą kolejne zbrodnie? Teraźniejszość splata się ze wspomnieniami, a świat zmarłych przenika się ze światem żywych. „Naznaczeni” to wielowątkowy kryminał, w którym główni bohaterowie, Halszka Hardy i Vincent Lewicki, znani już Czytelnikom z „Topielic”, ponownie tworzą niezrównany duet.


 

     

22 komentarze:

 1. Dla każdego coś miłego :) Dla mnie na pewno Beskidzki Anioł i Paleta Marzeń.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak :) Obie te powieści, to z pewnoscią będzie piękna literatura obyczajowa z nutą romansu :)

   Usuń
 2. Ciekawe propozycje na wakacje. Zapisałam sobie kilka tytułów. Numer jeden na mojej liście to " Naznaczeni". Dziękuję za podpowiedź i pozdrawiam cieplutko ☀️

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciesze się ogromnie :) Polecam tez pierwszą odsłonę Topielice :)

   Usuń
 3. Ostatni tytuł ciekawi mnie najbardziej.

  OdpowiedzUsuń
 4. "Szpilę" muszę przeczytać koniecznie! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Teraz jest bardzo dużo nowych książek, ja się w tym zupełnie gubię. Nie łatwo się teraz wybić z książką

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgodzę się, mnóstwo powieści wychodzi, jest ogrom książek i nowych autorów :)

   Usuń
 6. Bardzo ciekawe propozycje, na pewno warto przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Praktycznie wszystkie te tytuły mnie zainteresowały. Ciekawe propozycje.

  OdpowiedzUsuń
 8. niektóre książki zwróciły moją uwagę:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Histoie uwielbiam wiec o Kazimierzu Odnowicielu chetnie ksiazke przeczytam :-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Widzę mnóstwo interesujących propozycji :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Żadna mnie jakoś szczególnie nie zaciekawiła :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem, jest literatura obyczajowa, kryminał, biografia, historia, romans, myślę, że coś byś jednak wybrała :D

   Usuń