poniedziałek, 17 maja 2021

KRYMINAŁ na wiosnę – Trzy kryminały Wydawnictwa Lira - Wenus umiera, Kryptonim Romeo oraz Kartoteka Pitera P.

Myślę, że nie ma nic lepszego, niż dobry kryminał w wiosenny, ciepły wieczór! Mam nadzieję, że tak, jak ja kochacie mroczniejsze zakamarki literatury i jesteście ciekawi trzech, polskich nowości kryminalnych spod skrzydeł Wydawnictwa Lira, oto one! 


Wenus umiera - Aleksander Sowa

Premiera: 3 lutego 2021

Wydawnictwo: Lira

Oprawa: okładka miękka

Ilość stron: 368

Aleksander Sowa zagościł już w mojej biblioteczce, powieściami Gwiazdy Oriona i Czas Wagi z serii z Emilem Stomporem, pisarz jest policjantem w czynnej służbie, a jego książki zachwycają mnie realizmem i wciągającą fabułą. Wenus umiera, to kolejne już, trzecie spotkanie z głównym bohaterem serii, czyli Emilem Stomporem. Wenus umiera, jest świetnym, policyjnym kryminałem, który wciąga od pierwszej strony. Książka inspirowana jest głośną zbrodnią z lat dziewięćdziesiątych. W Górach Stołowych, na szlaku, zostają znalezione zwłoki dwóch studentów, rozpoczyna się w związku z tym trudne śledztwo, Emil Stompor niespodziewanie trafia na miejsce. Świetny policyjny kryminał z krwi i kości, czyta się doskonale, realizm, bardzo żywy język i dobrze skonstruowana fabuła, nie daje odłożyć książki ani na moment. Seria z Emilem Stomporem nie zawodzi, polecam cały cykl, łącznie z Wenus umiera!


Kryptonim Romeo - Wojciech Nerkowski

Premiera: 31 marca 2021

Wydawnictwo: Lira

Oprawa: okładka miękka

Ilość stron: 400

Wojciech Nerkowski, jest scenarzystą filmowym, telewizyjnym i tłumaczem, na swym koncie ma już trylogię Spisek scenarzystów, powieść Przecięcie i książkę pod tytułem Okrutnie piękny, która bardzo przypadła mi do gustu. Kryptonim Romeo, kusił mnie już przy okazji zapowiedzi, zatem musiałam koniecznie skusić się na tę powieść. Książka ma bardzo ciekawy klimat i wprowadza nas w ciekawe zabiegi szpiegowsko-kryminalne. W połowie Polak i w połowie Amerykanin, oficer Robert Kidd, którego żona Julia podobno zginęła trzy lata temu, niespodziewanie dostaje informacje o jej pojawieniu na Półwyspie Arabskim, mężczyzna pełen emocji, zaczyna szukać żony i bada tropy. Ciekawą postacią jest Kaśka Sobańska, na uwagę zasługują też miejsca, w które przenosi nas powieść. Kryptonim Romeo, to kryminalno-szpiegowska, książkowa przygoda, z tłem pełnym zdrad, namiętności, układów, bardzo doceniam też ekologiczne przesłanie.


Kartoteka Pitera P. - Jacek Wiśnicki

Premiera: 26 kwietnia 2021

Wydawnictwo: Lira

Oprawa: okładka miękka

Ilość stron: 336

Książkowy debiut, który bardzo intrygował mnie w zapowiedziach Wydawnictwa Lira. Jacek Wiśnicki, ukończył polonistykę, jest animatorem kultury i miejskim aktywistą, kocha przyrodę, szczególnie ptaki, mieszka z rodziną w Warszawie. Byłam bardzo ciekawa powieści Kartoteka Pitera P., zatem szybko dobrałam się do lektury. Książka zachwyca mrocznym klimatem, mgłą, specyficznym dymem, którym przesiąknięta jest cała fabuła. W ciemnej, podwarszawskiej miejscowości Aureolia, życie płynie dosyć wolno, całodobowo działa tu warzywny sklep u Blondyny, zaopatrzony przede wszystkim w alkohol, który kupuje miejscowa społeczność, jest okrągły rynek, jest ksiądz, lekarz, budka z kebabem…Miasteczko z pozoru nijakie i brzydkie, jakich wiele znajduje się w okolicy wielkich miast (...).  To tu dochodzi do sensacyjnej zbrodni, kto zatem popełnił morderstwo? Kto zabił Pitera, czyli Piotra Pankiewicza? Sprawę na własną rękę zgłębia jego kolega Paweł, a my towarzyszymy mu na każdym kroku. Jest to bardzo specyficzna powieść, unikalny klimat powoduje, iż naprawdę warto po nią sięgnąć. Który z powyższych kryminałów Was zainteresował? Każdy z nich jest inny, zaś każdy świetny i naprawdę godny uwagi!


 

 

 

 

 

22 komentarze:

 1. Kolejne, ciekawe premiery z jakimi warto się zapoznać.

  OdpowiedzUsuń
 2. O żadnym z tych tytułów wcześniej nie słyszałam, więc przyjrzę im się bliżej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super, że mogłam Ci je pokazać po raz pierwszy, warto je poznać :)

   Usuń
 3. Ciekawe propozycje, szczególnie zainteresowała mnie ostatnia. Może kiedyś po nią sięgnę. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystkie trzy godne uwagi, Kartoteka Pitera P. ciekawa bardzo :)

   Usuń
 4. bardzo lubię kryminały, ale tych nie znam jeszcze:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawe tytuły! Nie słyszałam o nich wcześniej. Kryminały uwielbiam, więc chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli lubisz kryminały, sięgnij po te tytuły :)

   Usuń
 6. BArdzo lubię kryminały, thrillery a dziś ich u Ciebie nie zabrakło- każda z pozycji zapowiada się ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Kryminałów dawno nie czytałam, ale gdy nabierze mnie ochota to na pewno po nie sięgnę.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. o proszę ileż nowości będzie co czytać:)

  OdpowiedzUsuń
 9. O tak kryminały to coś co bardzo lubię w ciepłe wieczory :)

  OdpowiedzUsuń
 10. O tak, kryminały to coś co uwielbiam :)

  OdpowiedzUsuń