wtorek, 25 maja 2021

Zośka, Mistyfikator, Ślady oraz Cecylia - Recenzje powieści Szarej Godziny

Dziś u mnie cztery powieści Szarej Godziny, które przeczytałam już jakiś czas temu, pora więc na moją opinię o każdej z nich, która zatem przypadła mi do gustu? 


Zośka. Przepustka do szczęścia - Anna Stryjewska

W sierpniu minionego roku, światło dzienne ujrzała książka Zośka. Dopóki biło serce, będąca I tomem serii, w lutym zaś, swą premierę miała II odsłona cyklu, czyli Zośka. Przepustka do szczęścia. Drugi tom, to ponownie emocjonalna historia o życiu, przeciwnościach, decyzjach, talencie i realizacji marzeń. Zośka traci dziecko, opuszcza tragicznego męża i postanawia rozpocząć nowe życie, którego celem, jest projektowanie mody. Zaryzykuję twierdzenie, iż jest to lepszy tom, niż pierwsza odsłona cyklu.

Mistyfikator - Joanna Parasiewicz

Mistyfikator, to powieść, której autorką jest Joanna Parasiewicz. Warto zwrócić tu uwagę na przyciągającą oko okładkę i ciekawą fabułę. Jest to opowieść o dążeniu do doskonałości, ale też o niesamowitym talencie, pasji i jednocześnie ciągłej samotności. Przenosimy się do lat 20-stych XX wieku, do Lwowa i Berlina, poznajemy młodego Wiktora Fogla, albinosa i mistrza charakteryzacji, odkrywa on eliksir, dzięki któremu, można na zawsze być młodym. Teraz zaś miał w zanadrzu coś znacznie cenniejszego. Coś, co wabiło je mocniej i uzależniało.


 Ślady. Psim tropem oraz Ślady. Rudy warkocz - Katarzyna Kielecka

Psim tropem oraz Rudy warkocz, Katarzyny Kieleckiej, to dalszy ciąg powieści Sedno życia i Piętno dzieciństwa. Pojawia się zatem Edyta, Jędrek, Grześ, piesek Kufa, są to ponownie obyczajowe powieści, tym razem zaś z nutą sensacyjną. Edyta i Jędrek, napotykają na problemy, zaczynają się zarówno problemy zdrowotne, jak i międzyludzkie, mamy tajemnice i zwroty akcji, miłośnicy twórczości tejże autorki, nie powinni być zawiedzeni.


Cecylia. Na Podlasiu - Agnieszka Panasiuk

Antonia. Na Podlasiu, inicjująca obyczajowy cykl z historią w tle, doczekała się drugiej odsłony. Cecylia. Na Podlasiu, to ponownie bardzo malownicza powieść, autorstwa Agnieszki Panasiuk. Na Podlasiu, to historyczna literatura obyczajowa, saga rozgrywa się na podlaskich terenach w drugiej połowie XIX. Mamy rok 1874, w tym trudnym czasie, nieśmiała Cecylia Turawska, rusza w świat i zaczyna działania w seminarium nauczycielskim, sporo czeka Cecylię w obliczu nowych sytuacji, czy pojawi się też miłość?


 

8 komentarzy: