środa, 23 lutego 2022

Przedwiośnie i marzec z premierami Wydawnictwa Lira – Toast za Gruzję, Consilio, Pułapka na anioły oraz Uciekinierka i ułan!

Wiosna coraz bliżej, zaś już teraz przedwiośnie pięknie zapowiada się w Wydawnictwie Lira. Marcowe zapowiedzi książkowe, zachwycają ciekawymi tytułami, które z pewnością zagoszczą w mojej biblioteczce. Jakich zatem książek warto poszukać w marcu na księgarskich półkach? Oto one!


Toast za Gruzję - Anna Pilip

Premiera – 2 marca 2022

Jeśli szukacie ciepłej, przyjemnej, kobiecej, romantycznej lektury na marzec, mam coś dla Was. Seria Anny Pilip Gruzińskie wino, w marcu wzbogaci się o trzeci już tom. Pierwsza odsłona Gruzińskie wino, zadebiutowała 6 maja 2020, następnie 27 stycznia 2021, światło dzienne ujrzała powieść Powrót do Gruzji, czas zatem na Toast za Gruzję. Jest to literatura obyczajowa z romantyczną nutą, bardzo emocjonalna, malownicza i sensualna.

 

Ana to Polka, która z miłości do przystojnego gruzińskiego lekarza Giorgiego przeniosła się wraz z córkami na stałe do Gruzji. Jej przyjaciółka Kama również związała się z Gruzinem i zamieszkała w górskiej wiosce na końcu świata. Kobiety poznają blaski i cienie życia w obcej, patriarchalnej kulturze, do której próbują się dostosować. Ana czuje się zagubiona i nierozumiana przez męża, a jej serce wypełnia niepokój o Timara, starego przyjaciela, okaleczonego i więzionego w Osetii Południowej. Tymczasem w życiu Kamy pojawia się tajemniczy psychoterapeuta Jack… Ana i Kama – dwie historie, dwa charaktery, przyjaźń na dobre i na złe. Czy ich gruzińskie wybory okażą się właściwe?


Consilio - Danuta Marć

Premiera – 16 marca 2022

Consilio, to powieść historyczna z kryminalną nutą, którą napisała Danuta Marć. Bardzo intrygująca fabuła książki zabierze nas w lata dwudzieste XX wieku, mamy tu tajemnicze, medyczne badania naukowe, lekarskie próby z przeszczepami organów, kryminalne śledztwo, zbrodnie. Nie ukrywam, iż czekam bardzo na tę powieść, także spodziewajcie się recenzji u mnie.

 

Jak daleko można się posunąć, aby uratować życie bliskiej osoby? Kraków, lata dwudzieste XX wieku. W Szpitalu Uniwersyteckim grupa osób skupionych wokół lekarza Juliana Zagajewskiego prowadzi tajne badania naukowe, eksperymentując z pionierskimi przeszczepami organów. Nieszczęśliwy wypadek kobiety bliskiej sercu jednego z medyków powoduje, że ambitni badacze posuwają się o krok za daleko… Krakowska policja kryminalna zaczyna odnotowywać liczne przypadki okrutnego traktowania ludzi i zwierząt, a podejrzenia padają na środowisko medyczne. Czy początkiem mrocznych zajść mogła być samobójcza śmierć pewnego sowieckiego zbiega i dokumenty, które razem z nim trafiły do Polski? „Consilio” to opowieść o tajemniczych zbrodniach, szalonych ambicjach ludzi nauki oraz o początkach transplantologii, która odkrywa swoje ponure oblicze.


Pułapka na anioły - Marcin Grzelak

Premiera – 23 marca 2022

W tym wypadku, zapowiada się ciekawa literatura piękna z trudnymi tematami i fabułą z tłem z lat osiemdziesiątych. Bardzo cenię tego typu literaturę i z pewnością sięgnę po tę powieść, zaraz po premierze, do czego i Was zachęcam.

 

Trudna rodzinna przeszłość i przyjaźń, która może ją uleczyć… Przejmująca ballada o chłopcu, którego do snu nie kołysały anioły… Niewielka robotnicza miejscowość u schyłku komuny, w niej jedna z wielu polskich rodzin. Agresywny ojciec milicjant, uległa matka i siedmioletni Wojtek, osiedlowa ofiara, niosący piętno bycia synem „pedała”. Zło pleni się w tej rodzinie jak zaraza, a chłopiec przed traumą ucieka do świata, w którym czeka na niego niespodziewana przyjaźń… Czy zdoła ocalić siebie? Ta wyblakła pocztówka z lat osiemdziesiątych to poprowadzona bez złudzeń i sentymentów opowieść o rezygnacji, ranach, których nie sposób zszyć słowem, i beznadziei lat minionych.


Uciekinierka i ułan - Joanna Wtulich

Premiera – 30 marca 2022

Na koniec marca, zapowiadana jest mega premiera! Ceniona przeze mnie polska pisarka Joanna Wtulich, autorka wspaniałej Trylogii lwowskiej, rozpoczyna Sagę napoleońską powieścią Uciekinierka i ułan. Będzie to malownicza powieść historyczna, osadzona w czasach kampanii napoleońskiej. Całości dopełnia przepiękna, przyciągająca oko okładka. Jestem ciekawa, która z czterech, zapowiadanych premier Liry, najbardziej Was zainteresowała?

 

Rozgrywki i intrygi na zapleczu wielkiej historii, afera szpiegowska i dwoje uwikłanych w nią młodych ludzi… Czasy kampanii napoleońskiej w Prusach Wschodnich. Émilie de Berier, tajemnicza Francuzka, szantażowana przez politycznych wrogów z Polski, pragnie odzyskać porwaną córkę. Lekkoduch pułkownik Antoni Podolski, dziedzic rodzinnego majątku, szuka szpiega, który wykradł dokumenty francuskiemu generałowi. Jego i Émilie łączy wspólna podróż do Warszawy zajętej przez Wielką Armię Napoleona. Choć nie pałają do siebie sympatią, ich ścieżki nieustannie się krzyżują. Szukając pomocy u księcia Józefa Poniatowskiego, obydwoje zostają wplątani w wir wielkiej polityki. Tymczasem Warszawa odbita z rąk Rosjan bawi się na balach i hucznie świętuje przybycie Cesarza. Czy tych dwoje może połączyć coś więcej? Czy mogą sobie pozwolić na uczucia? Czy pokonają wszystkie przeszkody, jakie na ich drodze postawi los?


 


20 komentarzy:

 1. Fjanie, że jest w czym wybierać. Nowe tytuły mocno kuszą.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wszystkie propozycje są ciekawe, ale ja chętnie poznałabym "Toast za Gruzję"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cała czwórka warta uwagi, a seria Gruzińskie wino, świetna :)

   Usuń
 3. Ojojoj aż nie wiem, która bardziej mnie zainteresowała. Serie Gruzińską koniecznie muszę zapoznać!

  OdpowiedzUsuń
 4. Każda zachęca, aby po nią sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
 5. Same ciekawe premiery. Jest w czym wybierać.

  OdpowiedzUsuń
 6. widzę sporo ciekawych publikacji, jest w czym wybierać.

  OdpowiedzUsuń
 7. Tyle ciekawych publikacji, a mnie wciąż brak czasu na spokojną lekturę :(

  OdpowiedzUsuń
 8. nie wiem czy coś dla mnie tu się znajdzie. Chyba najbardziej jeśli już pierwsza pozycja:)

  OdpowiedzUsuń
 9. ,,Consilo" najbardziej mnie ciekawi :)

  OdpowiedzUsuń