poniedziałek, 29 sierpnia 2022

NOWOŚCI sierpnia i września Wydawnictwa Lira – Płonące ambony, Adela nie chce umierać, Wielki Pies, Apostata, Boginie, dziewice, potworzyce oraz Pani K.

Już pojutrze pożegnamy sierpień! Niesamowite, jak czas szybko leci. Koniec lata, jak i pierwsze, jesienne kroki września, to przyznacie idealny czas na książkę. Jeśli szukacie zatem dobrej, wciągającej i wartościowej lektury, pośród premier Wydawnictwa Lira, z pewnością znajdziecie coś godnego dla siebie. 


Płonące ambony - Andrzej Dziurawiec

Premiera – 10 sierpnia 2022

Andrzej Dziurawiec, zawitał w mojej biblioteczce w lutym tego roku ze świetną książką Bardzo długi marzec. Powieść Płonące ambony, światło dzienne ujrzała 10 sierpnia, zdecydowanie warto poszukać jej na półkach księgarni. Zapowiada się klimatyczna, mroczna, kryminalna fabuła, książka jest już na mojej półce, zatem jako miłośniczka tego typu klimatów, niebawem po nią sięgnę i oczywiście podzielę się z Wami recenzją.

Mroczny zaścianek Polski, szemrane układy i nieudolne śledztwo – a wszystko to w pełnej mięsistych dialogów powieści sensacyjnej Andrzeja Dziurawca. Szubert, poturbowany przez los emerytowany glina, przenosi się z Warszawy na wieś, by wyremontować rodzinny dom. Zaszycie się z psem w głuszy przerywa mu niespodziewane odkrycie komnaty w nieczynnej kopalni oraz kradzież zabytkowego pistoletu. Gdy zaczną płonąć myśliwskie ambony i w tajemniczych okolicznościach ginąć kolejni prawnicy, elementy niebezpiecznej układanki poprowadzą Szuberta w ramiona złych kobiet i uwikłają go w sprawę makabry sprzed lat… Daj się wciągnąć w wir mrocznych tajemnic niebezpiecznej prowincji, gdzie nic nie jest tym, czym z pozoru się wydaje.


Adela nie chce umierać - Aga Antczak

Premiera – 5 września 2022

Już w najbliższy poniedziałek, swą premierę będzie miała powieść Adela nie chce umierać, którą napisała Aga Antczak. Literatura piękna, zaangażowana, jestem bardzo ciekawa tej z pewnością emocjonalnej książki. Czy jest możliwa miłość po Auschwitz? Po tę premierę wrześniowo, sięgnę obowiązkowo.

Adela nie chce umierać, to mocna, napisana z niezwykłą wrażliwością historia o życiu i umieraniu, o najgłębszym ludzkim lęku, jakim jest śmierć. I o miłości, która wybaczy wszystko. Jest miłość po Auschwitz… Ona nie potrafiła kochać. On kochał ją od początku. Adela i Adolf to obozowi rozbitkowie, którzy budują swoją dziwną miłość-niemiłość na bardzo kruchym fundamencie: nie wracać do przeszłości. Adela nie wie, jakim chłopcem był jej mąż, on nie zna kobiety, która jest jego żoną. Dopiero pod koniec życia mają odwagę przywołać wspomnienia, poznać się na nowo i pokochać. Prawda okazuje się jednak bolesna… On lubi cyfry, ona jest słowem i książką. Jego matka robiła kawę z żołędzi, jej – jadła bułeczki z kawiorem i piła szampana. Jego ojciec hodował pszczoły na głębokiej prowincji, jej – był poważanym lekarzem w przedwojennym Poznaniu. Nie łączyło ich nic. Gdyby nie Auschwitz, gdyby nie maleńkie tatuaże na przedramionach, ich miłość byłaby po prostu niemożliwa. Z przerażeniem zdają sobie sprawę, ile zawdzięczają najtrudniejszemu ze wspomnień. Adela pokochała Adolfa. On nie przestał jej kochać. Rozstanie jest nieuniknione, ale żadne z nich nie chce odejść pierwsze.


Wielki Pies - Aleksander Sowa

Premiera – 7 września 2022

Aleksander Sowa jest autorem bestsellerowej serii astronomicznej, do której należą samodzielnie wydane książki Era Wodnika i Punkt Barana oraz wydane pod skrzydłami Liry Gwiazdy Oriona, czwarta część Czas wagi, czy piąta Wenus umiera. Niebawem światło dzienne ujrzy szósta już część cyklu, zatytułowana Wielki pies. Seria z Emilem Stomporem nie zawiedzie kryminalnych maniaków, do których i ja należę, to gratka dla fanów powieści osadzonych w policyjnych klimatach, czekam bardzo.

Mroczny kryminał inspirowany prawdziwym zabójstwem, nazwanym krakowskim Milczeniem owiec! Kraków, rok 2001. Z Wisły zostaje wyłowiona spreparowana skóra zaginionej studentki. Śledczy podejrzewają, że sprawcę bestialskiej zbrodni zainspirował film. Prokurator w obawie przed paniką tuszuje makabryczne odkrycie, potem śledztwo staje w martwym punkcie. Okrzyknięte przez dziennikarzy krakowskim Milczeniem owiec morderstwo wzbudza zainteresowanie mediów. Wreszcie w cieniu skandalu do śledztwa wkracza Emil Stompor – krnąbrny, ale zarazem utalentowany oficer Wydziału Zabójstw Komendy Stołecznej Policji. Stompor mierzy się tym razem nie tylko z własnymi problemami, ale też z najbardziej nietypową sprawą w karierze… W tym śledztwie nic nie jest takie, na jakie wygląda, a stawką jest wszystko, co w życiu doświadczonego gliny najważniejsze. Raz popełnionych błędów nie można cofnąć, a niewygodnej przeszłości pozbyć się bez właściwej kary i… pokuty.


Apostata - Wojciech Dutka

Premiera – 14 września 2022

Wojciech Dutka, urodził się w 1979 roku, jest nauczycielem i historykiem, Apostata, jest jego najnowszą książką. Będzie to powieść historyczna, która na półkach księgarni, zawita już 14 września. Miłośnicy gatunku, z pewnością już zacierają ręce, bowiem dla nich, zapowiada się ciekawa lektura.

Jeden człowiek przeciw barbarzyńcom! Opowieść o Ammianie Marcellinusie, który chciał ocalić Rzym dla potomnych… Imperium rzymskie, IV wiek. Po śmierci Konstantyna Wielkiego pokój w imperium nie trwa długo. W Konstantynopolu pojawia się młody Grek z Antiochii – Ammian Marcellinus, który wypełniając przyrzeczenia dane cesarzowi przez ojca, wstępuje do armii. Ammian jest sprawnym obserwatorem i pragnie opisać dzieje Rzymu od jego początków aż po czasy sobie współczesne. Staje się świadkiem szaleństw politycznych i namiętności religijnych, zaciekłej walki między katolikami i arianami, potężnej wojny Rzymu i Persji. Na jego oczach rozgrywa się straszliwa bitwa pod Adrianopolem w 378 roku, która zachwiała imperium. Jako historyk i kronikarz upadającej potęgi kończy na niej swoje „Dzieje Rzymu”. Bohater spotyka wielkie postaci historyczne, m.in. cesarzy – Konstancjusza II, Juliana Apostatę, Teodozjusza Wielkiego, ale też pogańskiego filozofa Libaniosa, zapomnianego geniusza biskupa Wulfilę, który przełożył Biblię na język gocki, a także wielkich Kościoła: Grzegorza z Nazjanzu oraz Ambrożego z Mediolanu. Powieść jest epickim freskiem z IV wieku, z czasów, kiedy dokonywała się ogromna przemiana cywilizacyjna, która zachwiała Cesarstwem Rzymskim. To także pasjonujące losy człowieka, który za wszelką cenę chciał tę cywilizację ocalić.


Boginie, dziewice, potworzyce.

Leksykon kobiet w mitologii greckiej - Hanna Furgo

Premiera – 26 września 2022

Boginie, dziewice, potworzyce. Leksykon kobiet w mitologii greckiej, będzie miała premierę 26 września. Hanna Furgo zabiera czytelnika w świat ciekawej mitologii greckiej, która fascynuje do dziś. Bohaterki greckich mitów, silne kobiety, boginki, wojowniczki, pełniły bardzo ważną rolę, warto poznać je zatem bliżej.

Boginie, dziewice, potworzyce to książka niezbędna każdemu, kto chce bliżej poznać mitologię grecką i poczuć jej ponadczasową siłę. Ponad 500 bohaterek mitów greckich! Boginie i boginki, królowe i królewny, wojowniczki, czarodziejki i potworne istoty płci żeńskiej tworzą barwny kalejdoskop postaci, które mocno zapadają w pamięć nie tylko wielbicielom mitologii. Choć w świecie starożytnych Greków, zarówno tym realnym, jak i mitycznym, dominowali mężczyźni, to mity greckie pełne są fascynujących kobiet – odważnych, mądrych, ambitnych, budzących respekt, a nawet strach i przerażenie. W swoim leksykonie Hanna Furgo z pasją kreśli ich powikłane losy oraz przedstawia dzieła sztuki i literatury, dla których stały się inspiracją. Czytelnik znajdzie tu znane postacie – Atenę, Ariadnę, Medeę i Kirke, ale też wiele innych, o których być może wcześniej nawet nie słyszał.


Pani K. - Marta Knopik

Premiera – 28 września 2022

Marta Knopik powraca z nową powieścią. Na książkę Pani K., polujcie już od 28 września. Pamiętam, jak debiutanckie Czarne Miasto, zrobiło na mnie wrażenie, potem był drugi tom Rok Zaćmienia, pora więc na zupełnie nowy tytuł. Pani K., to literatura piękna, dla świadomego czytelnika, z emocjami i chwilą zadumy nad rzeczywistością. Koniecznie pod koniec września, wypatrujcie u mnie recenzji tejże książki. Która z premiery Liry, najbardziej Was zainteresowała?

„Pani K.” to piękna powieść Marty Knopik o zagmatwanych ścieżkach umysłu, które mogą prowadzić na manowce, oraz o poszukiwaniu prawdy o świecie i o sobie. To historia niejednoznaczna, z niepokojącą wizją świata i ludzkiej samotności. Pani K. co noc wybudza się ze snu o trzeciej trzydzieści trzy. Pan K. martwi się stanem jej zdrowia. Oboje, tak jak inni mieszkańcy wieżowca, nie opuszczają swojego lokum. Rytm ich życia wyznaczają cykle pracy oraz dostawy żywności. Świat wydaje się Pani K. miejscem przerażającym. Czuje się uwięziona, a informacje, które do niej docierają, uważa za nieprawdziwe. Ma wrażenie, że gdyby przestała brać leki przepisane przez psychiatrę, byłoby jej łatwiej zrozumieć rzeczywistość. Tak rozpoczyna podróż do wnętrza własnej pamięci. Okazuje się ona drogą w nieznane… Czy bohaterka dowie się, dlaczego tak naprawdę tkwi we własnym mieszkaniu? Czy uda jej się wydostać? Czy jeszcze będzie po co?


 

 

18 komentarzy:

 1. Adela nie chcę umierać i Pani k na pewno przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 2. I haven't read them yet. Thanks for sharing.
  I invite you to visit my last post. Have a good week!

  OdpowiedzUsuń
 3. Sporo czytelniczych polecajek, ale jakoś nic mi się nie rzuciło w oczy, to akurat nie gatunki, które wybieram.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawe propozycje czytelnicze na zbliżającą się jesień.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wielki pies mnie najbardziej ciekawi :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dobre książki dla osób chętnych do korzystania z literatury ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Oj miałabym co robić, gdyby było więcej czasu. Ciekawe te książki wybierasz.

  OdpowiedzUsuń
 8. "Boginie, dziewice, potworzyce. Leksykon kobiet w mitologii greckiej"... to książka, która mnie zainteresowała. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ciekawe tytuły. Szczególnie Płonące ambony mnie zaciekawiły.

  OdpowiedzUsuń
 10. Wow, ile ciekawych tytułów! Mnie samą zaintrygowała książka Boginie, dziewice, potworzyce :)

  OdpowiedzUsuń