środa, 7 lipca 2021

PRZEDPREMIEROWO Finał cyklu Pory roku - Lato - Ali Smith – Współczesna, mądra literatura piękna!

W kwietniu, pojawiła się u mnie recenzja książki Wiosna, autorstwa Ali Smith, będącej trzecim tomem cyklu Pory roku. Jako, że nie miałam okazji sięgnąć po poprzednie, dwa tomy serii, postanowiłam koniecznie pamiętać o finałowej, czwartej powieści i tak oto przedpremierowo trafiła do mnie genialna książka Lato.


Lato - Ali Smith

Premiera: 14 lipca 2021

Cykl: Pory roku – Tom 4

Wydawnictwo: W.A.B.

Tytuł oryginalny: Summer

Tłumaczenie: Jerzy Kozłowski

Oprawa: miękka

Ilość stron: 384


Mamy lato, to czas wakacji, urlopów, odpoczynku, słońca, w ten piękny czas, sporo przed zapowiadaną premierą, przybyła do mnie powieść Lato. Po lekturze Wiosny, byłam pewna, że będzie to ponownie doskonała, współczesna literatura piękna. Lato na półkach księgarni zakróluje już 14 lipca, poszukajcie jej koniecznie i poznajcie literaturę z najwyższej półki. Poprzednie tomy cyklu Jesień, Zima i Wiosna, zebrały naprawdę wiele dobrych opinii, a moje pierwsze spotkanie z twórczością Ali Smith, przy okazji Wiosny, wbiło mnie w fotel, pisarka urodziła się w 1962 roku w Szkocji, mieszka w Cambridge, uznaje się ją obecnie za najwybitniejszą, szkocką pisarkę, zdobyła ona wiele literackich nagród, a jej cykl Pory roku jest bestsellerem. Lato, podobnie, jak Wiosna, przynosi nam refleksje z kręgu kondycji współczesnego człowieka i obecnych, światowych wydarzeń. Książka jest doskonała, to prozatorski poemat, który czyta się jednym tchem, doskonałe pióro autorki, gwarantuje świetnie napisaną i dopracowaną całość. Poznajemy rodzinę, poprzez pryzmat której, wizualizujemy sobie jednostkę ludzką w meandrach emocjonalno-społeczno-politycznych. Czy współczesnemu człowiekowi na czymś jeszcze zależy? Czy obojętność z jaką patrzymy na niszczejącą ziemię, degradację środowiska, własny rozwój w prawidłową stronę, zmieni się? Wszystko jest maską. Autorka ponownie porusza temat brexitu, świata internetu, reklamy, pożarów w Australii, pandemii, maseczek, weganizmu, Grety Thunberg, wycinki lasów, czy więźniów politycznych. Poznajemy wszystko poprzez rozmowy między rodziną. Sacha Greenlaw, jej mama oraz brat Robert, to ogrom opinii i jednocześnie dobry obraz problemów współczesnego świata, swoiste książkowe lustro. Jest też Daniel Gluck, który wraz z ojcem trafia do ośrodka dla cudzoziemców, (…) wszyscy teraz żyjemy w otwartym więzieniu. Jak ma się to do naszych relacji, bliskości, czy zmiany, jakie dotyka świat, zachodzą też w nas samych? Lato absolutnie doskonale wieńczy cykl, współczesna, mądra i emocjonalna literatura piękna z najwyższej półki, polecam!


 

16 komentarzy:

 1. Ten cykl dopiero będę poznawała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można dowolnie czytać tomy, polecam Wiosnę i Lato :)

   Usuń
 2. Nie miałam jeszcze okazji czytać tego cyklu, ale wszystko przede mną.

  OdpowiedzUsuń
 3. książka, którą chciałabym przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo mnie zaciekawiła. Chętnie bym ją przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo spodobała mi się oprawa książki. Jest piękna i taka letnia. Sam tytuł również mnie zainteresował, także z przyjemnością przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak obraz, piękna jest ta okładka :) Polecam :*

   Usuń
 6. Zaciekawiła mnie tak książka, piękna okładka, muszę sięgnąć po poprzednie tomy.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można rozpocząć od tego, każdy jest odrębną całością :)

   Usuń
 7. Myślę, że warto ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Tym razem książka aż tak mnie nie kusi, więc raczej odpuszczę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę wato, niedawno książka zdobyła brytyjską Nagrodę Orwella :)

   Usuń