czwartek, 15 lipca 2021

Genialna, KRYMINALNA seria Kolory zła – Małgorzata Oliwia Sobczak - Czerwień, Czerń oraz zwieńczenie trylogii Biel!

Polska kryminałem stoi! Na naszym, rodzimym rynku wydawniczym, znalazłam ostatnio kolejną perłę polskiego kryminału, seria Kolory zła, totalnie wciągnęła mnie bez reszty i zachwyciła tak wymagającą maniaczkę kryminalną, jak ja!


Czerwień, Czerń, Biel - Małgorzata Oliwia Sobczak

Premiera: 4 września 2019, 6 maja 2020, 19 maja 2021

Cykl: Kolory zła - Tom 1, 2 oraz 3

Wydawnictwo: W.A.B.

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Ilość stron: 384, 448, 432

Jeśli zaglądacie do mnie częściej, z pewnością wiecie, iż na wskroś kocham kryminały, sensację i thrillery, cykl Kolory zła, połączył te gatunki, dając mi naprawdę wyśmienitą, smakowitą, książkową ucztę. Serię, której autorką jest polska pisarka Małgorzata Oliwia Sobczak, pochłonęłam iście ekspresowo, nie mogąc oderwać się od lektury. Małgorzata Oliwia Sobczak, to kulturoznawczymi i dziennikarka, pochodząca z Trójmiasta, na swym koncie prócz genialnej trylogii Kolory zła, ma też baśń Mali, Boli i Królowa Mrozu oraz książkę Ona i dom, który tańczy. Przygodę z cyklem, rozpoczęłam w pierwszy lipcowy weekend i całkowicie przepadłam, pochłonęłam pierwszy tom, jak szalona, potem drugi i od razu trzeci. Czerwień, ukazała się w 2019 roku, w 2020 światło dzienne ujrzała kontynuacja Czerń, zaś najnowsza, wieńcząca serię Biel, swą premierę miała całkiem niedawno, bowiem w maju. Czerwień, rozpoczyna się w 2013 roku, gdy na sopockiej plaży emerytka Krystyna Dumska i jej piesek Rudolf, znajdują pływające w morzu ciało. W toku fabuły poznajemy kolejnych, świetnie skonstruowanych bohaterów. Helena Bogucka jest sędzią rodzinnym, Leopold Bilski - prokuratorem, oboje powiązani są ze zdarzeniami, w które totalnie wsiąkamy w powieści coraz bardziej. Pochłonięty pracą Bilski, wraz z Pająkiem Pawłem Pągowskim, Adamem Kowalewskiem Kitą i śliczną asystentką Anną Górską, zaczynają skomplikowane śledztwo. Ciało kobiety wyłowionej z morza, ma wycięte usta z chirurgiczną precyzją, do badań zabiera je bardzo doświadczony lekarz sądowy Tadeusz Dubiela. Fabuła skacze w 1995 i 1996 rok, gdy popełniono identyczną, umorzoną dziś zbrodnię. Ówczesna ofiara, Monika Bogucka, kochająca śpiewać, śliczna, zielonooka dziewczyna, na giełdzie w Gdyni poznaje Mario. Mariusz zakochuje się w niej, zaś ona spotyka się z gangsterem Waldemarem Milą i dorabia, sprzedając narkotyki w nadmorskim barze. Dowiadujemy się, iż Monika, jest córką Heleny i Romana, zaś sama Helena związana była za młodu z Dubielą. Moniką interesuje się trójmiejski gangster Łukasz Kazarski Kazar, cóż wyniknie z tej niezwykle złożonej sytuacji? Poznajemy też postępy w śledztwie dotyczącym morderstwa Martyny Kalety, Bilski z współpracownikami, skrupulatnie sprawdza ślady i przesłuchuje świadków, duże znaczenie ma też sekcja zwłok, podejrzany jest między innymi jej narzeczony Adrian Jakubiak. Kim jest zatem morderca Skalpel? Uwierzcie mi, że książki nie da się odłożyć ani na moment, genialna, wciągająca fabuła, trudne śledztwo, na uwagę zasługuje też malutkie nawiązanie do mojego ukochanego Twin Peaks. Absolutnie genialny kryminał, jeden z moich kryminalnych hitów ostatnich tygodni.


Po doskonałej Czerwieni, ekspresowo sięgnęłam po kontynuację serii Kolory zła, zatytułowaną Czerń. Już intrygujący początek powieści, powoduje ciarki, wraz z komendantem powiatowym policji w Kartuzach, Zbigniewem Mączyńskim, odkrywamy zwłoki chłopca z odciętą głową, znajdującą się między nogami. Po głośnej akcji ze Skalpelem, w Prokuraturze Rejonowej w Karuzach, wylądował Leopold Bilski, który pod zwierzchnictwem prokuratora Stefana Pakosza, rozpoczyna pracę i poznaje swoich współpracowników, między innymi asystenta prokuratora Mateusza Borowskiego, zwanego Jeżyną. Anna Górska jest już w Sopocie asesorem. Poznajemy też pisarkę kryminałów, Julia Sarman, z domu Julita Burchard, wraz z synkiem Piotrusiem, przeprowadza się z Nowego Jorku na Kaszuby, odwiedza tam bar żony prokuratora Elżbiety Pakosz, gdzie spotyka też ich syna Michała. Na Kaszubach wracają wspomnienia o siostrze Andżelice, pojawiają się dawne znajomości, między innymi malarz Patryk Deczer. Na dożynkach ginie Piotruś, policja sprawdza Arkadiusza Filipiaka i innych podejrzanych, Bilski i spółka, biorą sprawę w swoje ręce. Tymczasem ginie też trzynastoletnia dziewczynka z Sopotu Amelia Stępień, jej babcia mieszka na Kaszubach. Dzieci ktoś przetrzymuje w piwnicy, wszystko jest ze sobą powiązane, także sprawy z przeszłości. Czerń zaskakuje, szokuje, wciąga, przeraża, doskonale skonstruowana, dynamiczna fabuła, trudna sprawa, wątek kościelny, korupcyjny, pogańskie wierzenia, Kaszubski upiór, bohaterowie z krwi i kości, mnóstwo tropów, powodują, iż powieść ta, to rasowy kryminał, który zadowoli nawet najbardziej wymagających fanów gatunku, do których i ja należę.


Wieńcząca cykl Kolory zła, najnowsza powieść Biel, to wielowarstwowa fabuła, która wciąga i angażuje czytelnika w pełni. Absolutnie doskonały od a do z kryminał sensacyjny, przenosi nas ponownie do Trójmiasta. W Sopocie, fotografka Iwona Woch, przygotowując się do noworodkowej sesji, przypadkiem widzi kobietę skaczącą z okna kamienicy. Denatką jest dwudziestoletnia studentka prawa Michalina Kajm, na jej ciele widać zasinienia, na nogach zaś ma różowe skarpety. Czy było to samobójstwo, czy morderstwo? Lekarz medycyny sądowej Aneta Borowska bada ciało, czy Michalina Kajm była zgwałcona i podduszana przed śmiercią? Sprawę podejmuje scalający cykl prokurator Leopold Bilski wraz ze znanymi nam już dobrze Pająkiem i Kitą oraz Anną Górską, która obecnie związana jest z przystojnym Maciejem Okońskim. Pod warunkiem pozytywnie prowadzonej terapii u psycholog Marii Zaręby, Bilski może znów kontynuować pracę w Sopocie. Pierwszy raz, mamy też okazję poznać bliżej mamę Leopolda - Aleksandrę Bilską i dociekać w sprawie okoliczności śmierci ojca Bilskiego. Wgłębiamy się także w historię Ewy Bieleckiej, mającej trudną sytuację i pracującej w klubie go-go. Fabuła powieści, doskonale prowadzona, znów wciąga jak szalona, jest tu mroczny klimat, doskonała dynamika, mnogość tajemnic, Bilski ponownie rozwiązuje bardzo trudną, złożoną sprawę, świat klubów nocnych, seksualnych wynaturzeń. Biel, jak i cała trylogia, to mistrzostwo rodzimej literatury kryminalnej, jeśli lubicie mroczne zakamarki książkowe, to totalne must have. Warto przeczytać ten cykl od pierwszego tomu, jak, jak ja i aż do najnowszej Bieli, delektować się, bowiem Kolory zła, to istna, kryminalna uczta.


 

 

13 komentarzy: