czwartek, 19 sierpnia 2021

Książkowy wrzesień z NOWOŚCIAMI Wydawnictwa Lira – Tam, gdzie nie pada, Bóg Maszyna, Gierek i jego czerwony dwór, Infantka, Morderstwo w Orient Espresso, Cisza w Pogrance!

Książkowy wrzesień w Wydawnictwie Lira, zapowiada się iście genialnie! Ogromnymi krokami, zbliża się czas, gdy z przyjemnością zasiadać będziemy pod kocykiem i z herbatką w ręku sięgniemy po powieściowe nowości. Zapraszam Was do zapowiedzi wydawniczych, na które zdecydowanie warto czekać!


Tam, gdzie nie pada - Michael Sowa

Planowana premiera – 1 września 2021

Na pierwszy dzień września, zapowiada się bardzo ciekawa powieść z kręgu współczesnej, polskiej literatury pięknej. Fabuła osadzona w połowie XIX wieku na motywie drogi, zapowiada się naprawdę interesująco. Jest to książkowy debiut, Michael Sowa, to doktor fizyki, tłumacz i nauczyciel mieszkający w Niemczech. Powieść Tam, gdzie nie pada, inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami.

Ballada o śląskim Teksasie, czyli w poszukiwaniu ziemi obiecanej…Pewnego dnia z dalekiego Teksasu do śląskiej wsi Płużnica przychodzi list. To zaproszenie od franciszkanina, ojca Leopolda Moczygemby, skierowane do jego braci z rodzinami. Jest połowa XIX wieku. Płużniczanom, mimo zniesienia pańszczyzny, żyje się coraz trudniej. Postanawiają wyruszyć do Ameryki. Bardzo szybko się okazuje, że w tę podróż wybiorą się nie tylko krewni zakonnika… Kilkuset Ślązaków udaje się w ponaddwumiesięczną odyseję przez kraje niemieckie, Ocean Atlantycki i prerie Teksasu. Zakładają istniejącą do dziś osadę Panna Maria nieopodal San Antonio. Tyle historia, która stanowi tło ballady o teksaskich Ślązakach, pełnej humoru, wzruszeń i lokalnego kolorytu, gdzie ślonsko godka funkcjonuje na równych prawach z angielskim i hiszpańskim. Czy Teksas okaże się dla Ślązaków rajem na ziemi? Zmieniają się realia, zmieniają się ludzie. Inne czasy, inny świat. Tylko… czy na pewno?


Bóg Maszyna - Joanna W. Gajzler

Planowana premiera – 8 września 2021

Wydawnictwo Lira, znów zaskakuje. Bóg Maszyna, powieść, której autorką jest Joanna W. Gajzler, to polska fantastyka, science fiction, które niesamowicie mnie zaintrygowało. Jako amatorka przeróżnych gatunków literackich, sięgam również często w te rejony, zatem z pewnością możecie wypatrywać u mnie recenzji tejże powieści. Autorka, jest technikiem weterynarii, lubuje się w literaturze fantasy i kocha zwierzęta. Z niecierpliwością czekam na Bóg Maszyna, które światło dzienne ujrzy już 8 września.

Przeciwko światu, który nie wybacza słabości, staje młody wynalazca… W królestwie Antianu, położonym na nieskończonym oceanie, istnieje siła zwana Wolą, z której mogą korzystać wyłącznie bogowie. Życie mieszkańców królestwa podporządkowane jest surowym prawom. Tagard Logor Szalan, młody szlachcic zamiłowany w maszynach, pragnie rewolucyjnych zmian. W trakcie eksperymentów dokonuje niesamowitego odkrycia, które może zmienić bieg historii: uczy się, jak zasilać maszyny Wolą. Czy będzie jednak w stanie pogodzić ambicje inżyniera ze szlacheckimi obowiązkami oraz pragnieniem położenia kresu okrutnemu porządkowi, który reguluje życie w Anianie? Młodzieńcze pragnienia, wielkie odkrycia i jeszcze większe ambicje… W świecie ścierających się ze sobą sił, zakazanych sztuk oraz wielkiej polityki młody wynalazca stara się zaprowadzić mechaniczny ład. Tak rodzi się Bóg Maszyna…


Gierek i jego czerwony dwór.

Partia, rodzina, towarzysze - Iwona Kienzler

Planowana premiera – 13 września 2021

Iwona Kienzler, spod której pióra regularnie wychodzą doskonałe, historyczne publikacje, przybywa z nową książką. Polecam Wam przy okazji Tajemnicze zgony władców, Windsorowie. Celebryci, nudziarze, skandaliści, Kasiarze, doliniarze i zwykłe rzezimieszki, Chopin, bestsellerowe Kobiety ze słynnych obrazów, ale też majową nowość Mickiewicz. Miłości i romanse. Biografia Gierek i jego czerwony dwór. Partia, rodzina, towarzysze, z pewnością zagości w mojej biblioteczce, bowiem zawsze intrygowała mnie historia Gierka.

Jak wyglądało życie prominentów „złotej dekady” Gierka? Kim był „krwawy Maciej”? Jakie rodzinne sekrety skrywa historia życia pierwszego sekretarza? Nie milkną kontrowersje wokół osoby Edwarda Gierka. Czy był mężem opatrznościowym, budowniczym „drugiej Polski”, czy może twórcą atrapy dobrobytu, który wraz ze swoją ekipą pławił się w luksusie i chętnie korzystał z uroków władzy? O PRL-owskich prominentach plotkowano dużo i chętnie. Niewielu bowiem było w stanie oprzeć się niewątpliwym przywilejom, jakie daje władza. Iwona Kienzler przybliża czytelnikom losy Edwarda Gierka i jego rodziny: Stanisławy Gierek, synów Adama i Jerzego, synowej Ariadny Gierek-Łapińskiej oraz najbliższych współpracowników, m. in: Macieja Szczepańskiego, Piotra Jaroszewicza, Jerzego Ziętka. Jeżeli chcesz się przekonać jaki obraz pierwszego sekretarza wyłania się z tej pasjonującej opowieści, sięgnij po najnowszą książkę tej bestsellerowej autorki.


Infantka - Wojciech Nerkowski

Planowana premiera – 20 września 2021

Wojciech Nerkowski powraca i wrześniowo proponuje nam powieść Infantka. W marcu tego roku, tegoż autora ukazała się książka Kryptonim Romeo, poprzednia pod tytułem Okrutnie piękny, również przypadła mi do gustu, jak będzie tym razem? Infantka, z pewnością zainteresuje miłośników thrillerów i kryminałów, będą tu też wątki obyczajowe. Ja już nie mogę się doczekać.

Szukając swojej tożsamości, można stracić wszystko inne… Hania żyje na walizkach, z głową w chmurach –pracuje jako stewardesa. Wychowywała się w domu dziecka i nic nie wie o swoich biologicznych rodzicach. Kiedy pewnego dnia zwiedza zabytkowy pałacyk, wszyscy wokół zauważają jej zdumiewające podobieństwo do postaci ze starego obrazu. Hania zaczyna podejrzewać, że może być nieślubną córką potomka szlacheckiego rodu. Przed śmiercią udało się mu odzyskać rodzinne dobra. Nic więc dziwnego, że jego spadkobiercy zrobią wszystko, by uniemożliwić Hani odkrycie tajemnic z przeszłości.„Infantka” to thriller i powieść obyczajowa w jednym, a przede wszystkim wciągająca historia o poszukiwaniu swojego prawdziwego ja. Jaką cenę przychodzi zapłacić za możliwość poznania prawdy? Jakie granice trzeba przekroczyć, aby do niej dotrzeć?


Morderstwo w Orient Espresso - Jacek Getner

Planowana premiera – 27 września 2021

Trzecia odsłona cyklu z Jackiem Przypadkiem już 27 września! Komedia kryminalna, którą napisał Jacek Getner, trafi w gusta miłośników gatunku. Tegoż autora czytałam już Podejrzany jak diabli, zapowiadałam też Podejrzany na wieki wieków. Arszenik i stare obrazy, czyli pierwszy tom z Jackiem Przypadkiem, pojawił się na półkach księgarni w lipcu tego roku, 30 sierpnia zawita powieść Znamienne stany świadomości, zaś trzeci tom serii, czyli Morderstwo w Orient Espresso, kusić będzie już od 27 września.

Do mieszkania Jacka wprowadza się piękna i niebywale inteligentna kobieta, której obecność zaburza powszechne przekonanie o niedostępności detektywa. To nie przeszkadza jednak Przypadkowi w prowadzeniu kolejnych śledztw. Chwyta mordercę, który w Orient Espresso pałeczkami do sushi zabił ważnego dyrektora, znajduje zbrodniarza naruszającego kodeks honorowy wielkiej korporacji tytoniowej, a w ostatniej ze spraw szuka złodzieja, który okradł… złodzieja.  Za każdym razem odnosi sukces, gdyż łączy w sobie przenikliwość Sherlocka Holmesa z łobuzerskim wdziękiem porucznika Borewicza i irytującym charakterem doktora House’a. Ta wybuchowa mieszanka powoduje, że może liczyć na sympatię wielu kobiet i szczerą nienawiść rosnącej rzeszy swoich wrogów, którzy za jego sprawą trafili za kratki.


Cisza w Pogrance - Marcin Pilis

Planowana premiera – 29 września 2021

Marcin Pilis, zadebiutował w mojej biblioteczce książką Zemsta kobiet, następnie we wrześniu ubiegłego roku, zachwyciła mnie jego powieść Łąka umarłych. Autor jest absolwentem Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Cisza w Pogrance, będzie to książka z bardzo ciekawą fabułą dla świadomego czytelnika, który doceni współczesną literaturę piękną. Która z zapowiadanych książek, zainteresowała Was najbardziej?

W ciszy wieczorów łuny nad horyzontem zwiastują niechybną rzeź. Tego lata cały Wołyń ogarnęła trwoga… Lipiec 1943 roku. Dwie nastoletnie siostry z Pogranki zakochują się w młodzieńcu z sąsiedniej ukraińskiej wsi Połapy. Chłopak jest członkiem UPA, ale dla uczuć nie stanowi to przeszkody. Tymczasem ze Wschodu docierają wieści o krwawych atakach na polskie wioski. Polacy będą zmuszeni dokonać wyboru: zostać czy uciekać. Co się stanie, jeśli pogłoski o okrucieństwach okażą się prawdziwe? Czy mieszkańcom obu wsi uda się porozumieć i pośród szalejącej rzezi uratować Pogrankę? W latach 60. o tragicznych wydarzeniach wciąż pamięta Ołena Taraszuk, mieszkająca w Ukraińskiej SRR… Zaczyna się XXI wiek, ostatni uciekinierzy z Wołynia i Małopolski Wschodniej odwiedzają rodzinne strony. Tam, gdzie kiedyś stały domy i toczyło się życie, dziś kwitną puste łąki… Wśród mechanizmów historii pojedyncze losy mieszkańców łączą się w opowieść o miłości, zdradzie i okrucieństwie, o pamięci i poszukiwaniu utraconych korzeni. 


 

 

21 komentarzy:

 1. Same ciekawe tytuły. Wydawnictwo kusi i to dość mocno.

  OdpowiedzUsuń
 2. Awesome article guys, please visit my blog too

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawie zapowiada się Infantka :D
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Szczególnie zaciekawiła mnie Cisza w pograncie. Muszę ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Morderstwo bym chętnie przeczytała, moje klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Morderstwo w orient expreso moje klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Seria świetna, od razu trzy tomy warto pochłonąć :)

   Usuń
 7. Jeśli chodzi Ci o serię z Jackiem Przypadkiem, to tak świetna :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawe pozycje, dużo nowości dla mnie ; )
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Coś z pewnością dla siebie bym wybrała :)

  OdpowiedzUsuń