wtorek, 28 września 2021

Nowość - Ciemność - Paul Kawczak – Współczesna literatura piękna z najwyższej półki!

Książkowa nowość spod skrzydeł nowo powstałego wydawnictwa Słowa Fale pod tytułem Ciemność, pochłonęła mnie totalnie i całkowicie. Powieść, której autorem jest Paul Kawczak, wciąga, przeraża, zapiera dech w piersiach.


Ciemność - Paul Kawczak

Premiera: 29 września 2021

Tytuł oryginalny: Ténèbre

Tłumaczenie: Justyna Nowakowska

Wydawnictwo: Słowa Fale

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Ilość stron: 320


Ciemność mocno nawiązuje do słynnego Jądra ciemności Josepha Conrada, jest to książka, która w 2020 i 2021 roku, została słusznie obsypana nagrodami literackimi, powieść na język polski przetłumaczyła Justyna Nowakowska. Paul Kawczak ma polskie korzenie, urodził się w 1986 roku we Francji, studiował literaturę francuską, mieszka w Kanadzie, gdzie jest wykładowcą literaturoznawstwa. Książka już od jutra gościć będzie na półkach księgarni, dlaczego warto po nią sięgnąć? Skusi Was wizualnie doskonała okładka z wężem, idealnie oddająca wydźwięk i przesłanie powieści. Fabularnie rozpoczynamy podróż 10 stycznia 1890 roku, oto pochodzący z Belgii, trzydziestoletni, geometra Pierre Claes, z którym podejmujemy podróż z Antwerpii, ma on za zadanie wyznaczyć granice Wolnego Państwa Kongo i udokumentowanie tegoż na powstających mapach Czarnego Lądu. Pierre Claes musiał zmaterializować w dziczy – jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki – dokładny przebieg tego, co Europa nazywała wówczas postępem. Przybliżamy sobie tło historyczne owego czasu, Claes płynie statkiem, jest to pokład angielskiej Victorii. Poznaje Xi Xiao, chińskiego, zawodowego kata, który zna tajniki tatuażu, chirurgii, okalecza ludzkie ciało, przy jednoczesnym zachowaniu człowieka przy życiu, Xi Ciao staje się częścią ekspedycji. Wart uwagi jest ciekawy wątek Vanderdorpe’a, który iście genialnie łączy się z całością. Szczególnie cenne i zaskakujące, były dla mnie, doskonale wplecione w fabułę, fragmenty, w których pojawili się poeci Baudelaire i Verlaine. Rozbiór Afryki, to krew, śmierć, niepojęte okrucieństwo, niewolnictwo, przemoc, oprawcy nie mieli granic, a szaleństwo, z jaką zadawali śmierć, mrozi krew w żyłach. Ówczesne, ludzkie potwory, które niszcząc, zabijając przyrodę, ziemię, zwierzęta i ludzi zamieszkałych na terenach Konga, niebezpiecznie przywodzą na myśl współczesnego człowieka. Kolonialiści skutecznie okaleczyli okrutnie te ziemie, Ciemność pokazuje zbrodnie białego człowieka, to bardzo mocna, mądra lektura, po którą warto sięgnąć tej jesieni. Absolutnie doskonała, współczesna literatura piękna z najwyższej półki!  

 

28 komentarzy:

 1. to pozycja dla mnie myślę że bym się wciągnęła:D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem przekonana, polecam, naprawdę warto! Zrobiła na mnie mega wrażenie!

   Usuń
  2. w jakiś wolny wieczór z lampką wina zapowiada się fajna lektura:)

   Usuń
 2. Skoro tak zachwalasz, to dam się namówić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jedna z lepszych książek, jakie ostatnie czytałam!

   Usuń
 3. Ciekawa propozycja i okładka przyciąga : )
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam z całego serca, okładka świetna i zawartość także!

   Usuń
 4. Wydaje się idealna na jesień ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka już u mnie. Niebawem będę ją czytać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawa okładka, myślę że treść zachęci do przeczytania jej sporo osób

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi tez bardzo podoba się okładka, książka jest doskonała!

   Usuń
 7. To lektura, którą na pewno warto poznać.

  OdpowiedzUsuń
 8. Przyznaję, że faktycznie zapowiada się ciekawie i jest z szeregu tych książek po, które zdecydowanie warto sięgnąć - okładka jak dla mnie super

  OdpowiedzUsuń
 9. Przyznam, że ta okładka przyciąga wzrok

  OdpowiedzUsuń
 10. Raczej nie dla mnie książka, chyba odpuszczę :)

  OdpowiedzUsuń