sobota, 6 listopada 2021

PREMIERY listopadowe Wydawnictwa Lira – Król Pik, Sułtanki, Trylogia lwowska, W 80 filiżanek dookoła świata, Elżbieta i Filip oraz Bolesław Chrobry!

Listopadowe nowości Wydawnictwa Lira, zaskakują i intrygują. Przed zimowo-świątecznym szaleństwem, warto zasiąść jesiennie z książką i oddać się w ręce najlepszej lektury, a może pomyśleć już też o książkowych prezentach. Oto premiery, na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę!


Król Pik - Monika Godlewska

Premiera – 3 listopada 2021

Król Pik, nowa powieść Moniki Godlewskiej, obecnie już kusi na księgarskich półkach. Po doskonałym, debiutanckim pierwszym tomie malowniczego romansu historycznego pod tytułem Dama Kier, przyszedł czas na kontynuację. Król Pik, to klimatyczna powieść z pięknym tłem z początków XX wieku, są to dalsze losy młodej arystokratki Nory, czyli Lady Eleanor Hardinge. Wypatrujcie u mnie recenzji, już zaś mogę zdradzić Wam, iż Król Pik, nie zawodzi!

Londyn, początek XX wieku. Młoda arystokratka Eleanor Hardinge zyskuje na salonach miano skandalistki i musi zmierzyć się z towarzyskim wykluczeniem przez londyńską socjetę. Rozdarta pomiędzy walką o własne szczęście a zatargami ze znienawidzonym szwagrem Roderickiem, próbuje budować związek z Cillianem. Ten jednak coraz mocniej angażuje się w działalność niepodległościową na rzecz Irlandii, wikłając się przy tym w niejednoznaczne układy towarzyskie. Gdy sprowokowana przez szwagra Nora zostaje wplątana w jego niecną intrygę i wpada w kolejne kłopoty, sytuację postanawia wykorzystać lord George Moubray, jej adorator. Bohaterka, brutalnie wyrwana ze świata arystokracji, musi zmagać się ze swoją bezsilnością, samotnością i kruchością. Nie byłaby jednak lady Eleanor, Damą Kier, znaną z poprzedniej powieści autorki, gdyby nie podjęła i tego wyzwania. Czy miłość jest wystarczającą siłą do pokonania wszystkich trudności?


Sułtanki - Iwona Kienzler

Premiera – 5 listopada 2021

Jeśli lubicie nietuzinkowe publikacje historyczne i ciekawą literaturę faktu, najnowsza książka Iwony Kienzler, pod tytułem Sułtanki, to coś zdecydowanie dla Was. Autorka poprowadzi Was w zasnute tajemnicą zakątki haremów, gdzie wielkie bogactwo, miesza się z polityką i społeczną grą. Książka Sułtanki, to majstersztyk wydawniczy, Wydawnictwo Lira, zadbało o każdy szczegół. Ideał książkowo-prezentowy i jesienne, czytelnicze must have. 

Tajemnice haremu to nie tylko opowieści o przepychu i klejnotach, ale też o intrygach pałacowych i chęci zaistnienia u boku władcy, co niejednokrotnie oznaczało okrucieństwo wobec innych nałożnic. Kobiety były przede wszystkim matkami i kochankami, ale grywały także pierwsze skrzypce w polityce, dlatego bywały takie okresy w dziejach imperium, które nosiły miano „rządów sułtanek”. Przyjrzyjmy się życiu Roksolany, Safije, Anastazji i innych sułtanek. W pewnym okresie swojego życia miały władzę, klejnoty i służbę na każde zawołanie. Czy jednak były szczęśliwe? Poznaj tajemnice haremu i fascynujące historie kobiet czasów Imperium Osmańskiego. 

 


Trylogia lwowska - Pakiet Tom 1-3 - Joanna Wtulich

Premiera – 10 listopada 2021

Wydawnictwo Lira, wychodząc na przeciw czytelnikom, przygotowało genialny pakiet trzech tomów trylogii lwowskiej Joanny Wtulich, pisarki, która kochając Lwów, tam właśnie umieściła powieściowo swoich bohaterów. Trylogia lwowska, to powieść historyczna, retro romans z tłem początków XX wieku, mamy tu młodą hrabiankę Annę Lipińską, która wkracza w towarzyski świat salonów, są intrygi, życiowe zakręty, rozczarowania, skandale, miłosne wzloty i pragnienia.

 „Ogień i lód”: Debiutująca na salonach hrabianka Anna Lipińska zwraca uwagę pułkownika Michała Dukajskiego. Śmiałej i nie bojącej się wyrażać własnych opinii Annie wpada jednak w oko przybyły niedawno z Paryża przemysłowiec, Adam Małaszewicz. Niestety, nie wszystko potoczy się po myśli hrabianki… Czy młoda bohaterka znajdzie sposób na pogodzenie obowiązków z pragnieniami?„Światło i mrok”: Dalsze losy niepokornej arystokratki Anny Lipińskiej i upartego pułkownika Michała Dukajskiego. Dziewczyna nie ma zamiaru się poddawać woli mężczyzny. Mimo że przegrywa tę bitwę z przystojnym oficerem i przyjmuje jego oświadczyny, to cicha wojna nadal trwa… Czy zrealizuje swoje zamiary? A może los znowu pokrzyżuje jej plany i będzie musiała zawrzeć pakt z diabłem?„Brzask i zmierzch”: Wydawać by się mogło, że rozpaczliwa decyzja Anny, podjęta z miłości do męża, definitywnie zniszczy małżeństwo Dukajskich. Tymczasem życie niesie kolejne niespodzianki, zaś uczucie młodej hrabiny zostaje wystawione na niejedną próbę. Kto okaże się przyjacielem, a kto wrogiem i komu zależeć będzie na rozdzieleniu małżonków?


W 80 filiżanek dookoła świata.

Piętnaście najsłynniejszych kawiarni - Jarosław Molenda

Premiera – 15 listopada 2021

Czekam na tę książkę bardzo, bowiem bardzo cenię twórczość Jarosława Molendy, autor napisał już ponad trzydzieści książek z kręgu literatury popularno-naukowej, historycznej, podróżniczej, jest pisarzem i publicystą. W 80 filiżanek dookoła świata, to publikacja, dzięki której zwiedzimy kawiarnie, które zyskały światową sławę. Myślę, że z filiżanką kawki w ręku, jesiennie, zdecydowanie warto zwrócić uwagę na tę książkę!

Kawiarnie literackie, artystyczne czy hotelowe często uchodziły za matecznik awangardy, w których pijąc „małą czarną”, spotykali się zarówno znani pisarze, artyści, jak i przygodni smakosze kawy. W swojej najnowszej, bogato ilustrowanej książce, Jarosław Molenda zabiera nas w podróż do piętnastu najsłynniejszych kawiarni świata. Podczas niej przyglądamy się różnym rodzajom kawiarni, w tym wiedeńskiej, tureckiej, hotelowej czy pałacowej oraz kawiarni-ciastkarni. Każdy z tych rodzajów charakteryzuje się specyficznym wystrojem, oświetleniem, rozmieszczeniem miejsc siedzą­cych, menu oraz kulturalną atmosferą. Każdy prawdziwy miłośnik kawy powinien odwiedzić te miejsca przynajmniej raz w życiu, aby poczuć ich niezwykłą atmosferę. Niektóre z nich można zobaczyć podczas weekendowego wypadu do Wiednia, inne będą celem wakacyjnej podróży do Maroka czy Indonezji. W zgiełku codzienności stolik kawiarniany da­je chwilę oddechu i wypoczynku, a filiżanka aromatycznego naparu sprzyja powrotowi do równowagi. Kultowe kafejki wciąż roztaczają wokół siebie mityczną aurę i zapraszają, aby skosztować gorzkiej słodyczy kawy.
 

Elżbieta i Filip. Najsłynniejsza królewska para

współczesnego świata - Iwona Kienzler

Premiera – 17 listopada 2021

Iwona Kienzler zaskakuje w listopadzie kolejną książką. Tym razem zabiera nas w podróż z królewską parą, Królową Elżbietą II oraz jej mężem Filipem. Poznamy ich losy, odkryjemy tajemnice instytucji monarchii, nie ukrywam, że z wielką przyjemnością sięgnę po tę książkę.

Poznajmy dzieje niełatwej miłości Elżbiety II i Filipa, księcia Edynburga. Będziemy świadkami ich wzlotów i upadków, namiętności i pasji, a także trudności, z jakimi zmagają się wszystkie małżeństwa. Królowa Elżbieta II i jej mąż, książę Filip, przeżyli razem siedemdziesiąt trzy lata. Iwona Kienzler w swojej nowej książce odkrywa tajemnice najsłynniejszej współcześnie królewskiej pary. Ta historia rozpoczyna się od wstąpienia młodej, niespełna dwudziestosześcioletniej Elżbiety na tron, a kończy obrazem monarchini siedzącej samotnie w kościelnej ławce na pogrzebie swojego męża. Autorka przygląda się trudnej roli, jaką pełnił Filip – królewski małżonek, a jednocześnie mężczyzna pragnący działać na własnych warunkach. Nie dość, że musiał się przyzwyczaić do życia na świeczniku, to jeszcze miał dojmującą świadomość, że nie będzie mu dane przekazać własnym dzieciom swojego nazwiska. Królowej również łatwo nie było – instytucja monarchii przeżyła za jej panowania kilka kryzysów, a samej władczyni nie ominęły skandale w rodzinach jej dzieci i wnuków.


Bolesław Chrobry. Król Polski, przyjaciel

i wróg cesarzy - Mariusz Samp

Premiera – 22 listopada 2021

Zanurzoną w historii książkę Bolesław Chrobry. Król Polski, przyjaciel i wróg cesarzy, napisał historyk i doktor nauk humanistycznych Mariusz Samp, który zagościł już w mojej biblioteczce publikacją Kazimierz Odnowiciel. Tym razem książka poświęcona jest pierwszemu królowi Polski Bolesławowi Chrobremu. Zapowiada się pasjonująca, historyczna lektura. Jestem ciekawa, która z listopadowych premier Liry, najbardziej Was zainteresowała?

Pierwszy król Polski zasłużył na miano władcy nietuzinkowego. Jednak jego droga do korony nie była łatwa… Syn Mieszka I i czeskiej księżniczki Dobrawy objął rządy po śmierci ojca w 992 roku. O władzę musiał walczyć z macochą i przyrodnimi braćmi, których ostatecznie wypędził z kraju i mógł panować samodzielnie. Wspierał chrystianizację Polski, prowadził ekspansywną politykę i nie wahał się przystępować do wojny, gdy służyło to obronie interesów kraju. Przez wiele lat zabiegał o królewską koronę, którą zdobył dopiero w 1025 roku. W najnowszej książce Mariusza Sampa pasjonaci dziejów politycznych będą mieli doskonałą okazję, by przyjrzeć się dyplomatycznym zdolnościom naszego pierwszego króla, a miłośnicy militariów prześledzą przebieg kolejnych działań zbrojnych z udziałem wojowniczego Piasta. Co istotne, autor stara się przedstawić Bolesława nie tylko jako wielkiego wodza, ale też jako mężczyznę z krwi i kości. Jakim był człowiekiem, mężem i ojcem? Życie prywatne Bolesława Chrobrego jest równie barwne jak jego polityczne zmagania, pełne namiętności i wielkich ambicji.

 

 

42 komentarze:

 1. Totalnie nie moja tematyka :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lira ma tak wiele pięknych tytułów, także jestem przekonana, że wybrałabyś coś dla siebie :)

   Usuń
 2. O Chrobrym z pewnością poczytałby mój mąż, pomyślę nad zakupem :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytam zupełnie inne gatunki książek, ale Sułtanki chętnie bym poznała 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sułtanki genialna książka! Mnie wciągnęła bardzo :)

   Usuń
 4. Jaka ciekawa publikacja o kawiarniach. Chętnie się na nią skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Trzeba przyznać, że dużo ciekawych premier się szykuję :)
  Choć tym razem, kompletnie nie w moim guście ;)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 6. Dużo ciekawych premier, ale ja mam tak mało czasu na lekturę :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba znaleźć chwilkę na lekturę, trzymam za to kciuki :)

   Usuń
 7. Same ciekawe tytuły.A jesień sprzyja zaczytaniu się! :) Kilka mnie zaciekawiło :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Chętnie przeczytałabym książkę "Sułtanki", chociaż nie tylko :)

  OdpowiedzUsuń
 9. o elzbiecie i filipie mnie ciekawi

  OdpowiedzUsuń
 10. Ależ dużo ciekawych nowości, pozdrawiam Ania

  OdpowiedzUsuń
 11. Witam serdecznie ♡
  Same ciekawe propozycje, na pewno każdy znajdzie coś dla siebie :) Cudowny wpis!
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń
 12. Jak się zapewne domyślasz, u mnie "w 80 filiżanek..." przykuło największą uwagę.
  Pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo czekam na ten tytuł, będzie u mnie tez zapowiedź osobna :)

   Usuń
 13. "W 80 filiżanek dookoła świata" - ciekawy tytuł!

  OdpowiedzUsuń
 14. Z zaprezentowanych książek najbardziej zainteresował mnie tytuł "Sułtanki".
  Pozdrawiam serdecznie! :)

  OdpowiedzUsuń
 15. niektóre nowości wpadły mi w oko:)

  OdpowiedzUsuń
 16. niestety nic mnie nie zaciekawiło:( inną tematykę preferuję;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Wszystkie zapowiadają się ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Nie moje klimaty, ale polecę je mojej siostrze :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Wszystko mnie szalenie ciekawi, a szczególnie Sułtanki!

  OdpowiedzUsuń