środa, 8 czerwca 2022

Nadchodzi zima - Garri Kasparow oraz Witajcie w Rosji - Dmitry Glukhovsky – Dwie szokujące i przerażające książki!

Szachowy mistrz Garri Kasparow, który jest autorem książki Nadchodzi zima, zagościł już wcześniej w mojej biblioteczce publikacją Ostatni bastion umysłu. Nadchodzi zima w marcu tego roku, doczekała się wznowienia i dzięki temu mogłam po nią sięgnąć.


Nadchodzi zima - Garri Kasparow

Premiera: 25 marca 2022 II wyd.

Wydawnictwo: Insignis

Tłumaczenie: Michał Romanek

Oprawa: miękka

Ilość stron: 400

Nadchodzi zima, przeraża, szokuje, zwłaszcza w obliczu obecnie toczącej się wojny w Ukrainie. Garri Kasparow doskonale rozumie zagrożenia płynące z reżimu Putina, jednocześnie przestrzega przed najgorszym. Książka jest wręcz prorocza, bowiem pierwsze jej wydanie w Polsce, ukazało się w 2016 roku. Działania Putina od samego początku rządów, powinny pobudzić świat do sprzeciwów, jednak wiele lat zagrożenie z jego strony było według autora ignorowane, a jego reżim w Rosji rósł w siłę. Garri Kasparow krytycznie ocenia wszystkie ruchy Putina, ujawnia ciemną i przerażającą prawdę o realnym zagrożeniu dla świata. Jeśli interesujecie się obecną sytuacją wojenną, chcecie sięgnąć po dobrą literaturę faktu, koniecznie przeczytajcie tę książkę. 


Wznowienia wiosną tego roku, doczekała się także książka Witajcie w Rosji, którą napisał słynny Dmitry Glukhovsky.


Witajcie w Rosji  - Dmitry Glukhovsky

Premiera: 8 kwietnia 2022 II wyd.

Wydawnictwo: Insignis

Tłumaczenie: Paweł Podmiotko

Oprawa: okładka miękka

Ilość stron: 352

Każdy miłośnik klimatów postapo, science fiction, zna twórczość tegoż autora, Glukhovsky w 2014 oku, wypuścił spod swego pióra także opowiadania, składające się na książkę Witajcie w Rosji, będącą swoistym obrazem Rosji. Jest to nadal fikcja, science fiction, zaś zanurzone w niezbyt wesołej rzeczywistości, opowiadania prowokują, ostrzegają, zaskakują mnogością nawiązań i alegorii. Rosja w książce, to świat korupcji, podejrzanych interesów, bogatych oligarchów, przerażające realia podlane są tu specyficzną dla autora ironią. Dynamiczne, wciągające opowiadania Witajcie w Rosji, polecam nie tylko miłośnikom twórczości Glukhovsky’ego, jest to bowiem doskonała, współczesna, mocna literatura, zdecydowanie godna uwagi.  


 

16 komentarzy:

 1. Bardzo mocne książki w treści, dobrze, że o nich piszesz ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nadchodzi zima bardzo chętnie przeczytam <3

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam obydwie i warto je przeczytać. Książki bardzo na czasie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Książki ciekawie wyglądają, może się skuszę:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ważna tematyka na czasie. Bardzo chcę poznać obie książki!

  OdpowiedzUsuń