środa, 2 listopada 2022

Listopad z Wydawnictwem Lira – Kto mnie zabił? W poczekalni Pana B, Srebrne wrzeciono, Everest, Dyktatorzy mody, Ruskie żony polskich władców, Pożoga.

Listopad książkowo zapowiada się iście genialnie! Przełom jesieni i zimy, to czas, gdy ukazuje się chyba najwięcej premier, ja zatem zacieram rączki, czekając na wspaniałe nowości Wydawnictwa Lira i zapraszam Was do ich poznania!

Kto mnie zabił? W poczekalni Pana B - Małgorzata J. Kursa

Premiera – 2 listopada 2022 

Kto mnie zabił? W poczekalni Pana B, Małgorzaty J. Kursy, swą premierę ma właśnie dziś! Jest to ciekawa komedia kryminalna, pełna akcji. Jakub Pastuszko, zostaje zamordowany, trafia do Zaświatu i postanawia rozwiązać zagadkę kto go zabił. Będzie mnóstwo śmiechu i dobrej, książkowej zabawy! Czekacie? Ja bardzo! Wypatrujcie u mnie niebawem recenzji!

Oto niebiański tercet pościgowy w akcji! Przekonaj się, że nawet anielska cierpliwość ma swoje granice! Jakub Pastuszko, właściciel małej firmy w niewielkim miasteczku, na skutek przykrych okoliczności trafia do Zaświatu. Kiedy dowiaduje się, że został zamordowany, ucieka na Ziemię, by odnaleźć swojego zabójcę. W kręgu podejrzanych znajdują się wszyscy najbliżsi Pastuszki. W pościg za uciekinierem wyrusza barwna ekipa z Zaświatu: Maurycy – młody urzędnik Poczekalni, który świat żywych opuścił w latach dziewięćdziesiątych, Szóstka – anioł stróż w typie osiłka, oraz archanioł Michał, który przy okazji wizyty chce zobaczyć, jak wygląda obecna rzeczywistość żywych na Ziemi. Czy uda im się dopaść podopiecznego i sprowadzić go do Zaświatu? Czy Kuba znajdzie odpowiedź na pytanie, kto i dlaczego go zabił? I czego dzięki tej przygodzie dowie się o sobie?

Srebrne wrzeciono - Ewa Sobieniewska

Premiera – 7 listopada 2022

Już w najbliższy poniedziałek, na półkach księgarni, zawita książka Srebrne wrzeciono. Będzie to powieść historyczna z klimatem, którą z wielką chęcią przeczytam. Czarownica, miłość, namiętności, zdecydowanie warto listopadowo sięgnąć po ten tytuł.

Porywająca saga o kobietach, które miały odwagę walczyć o swoje szczęście i o prawo do decydowania o sobie. To także opowieść o miłości szczerej i pięknej, jak również obsesyjnej i niszczącej, i o tęsknocie za ukochanym miejscem na ziemi. Piękna Litwinka Vaiva, będąca obiektem pożądania mężczyzn i tym samym nienawiści kobiet, zostaje oskarżona o czary. Jest rok 1641 i dla wiedźm nie ma miejsca w społeczeństwie. Aby ocalić życie, dziewczyna podejmuje decyzję, która uruchamia lawinę wydarzeń. Ponad dwieście lat później los młodej Wiktorii, córki powstańca listopadowego, niespodziewanie splata się z losem litewskiej czarownicy. Nie godząc się na małżeństwo z niechcianym adoratorem, Wiktoria decyduje się na ucieczkę i w wyniku niefortunnego zbiegu okoliczności trafia do majątku, gdzie imię Vaivy nadal budzi strach. Czy rzeczywiście była ona niebezpieczną wiedźmą? A może demoniczną kochanką magnata?

Everest. Poruszę niebo i ziemię - Wojciech Nerkowski

Premiera – 9 listopada 2022

W najbliższą środę zaś, swą premierę będzie miała najnowsza powieść Wojciecha Nerkowskiego, zatytułowana Everest. Poruszę niebo i ziemię. Obiecuję, iż dobiorę się do tej książki od razu po premierze i jak najszybciej podzielę się z Wami recenzją, zapowiada się tu bowiem genialny, sensacyjny kryminał z klimatem thrillera i ciekawą fabułą. 

Jak wiele jesteś w stanie zrobić, by uratować ukochaną osobę? Na Evereście dochodzi do załamania pogody. W lawinie ginie uczestnik polskiej wyprawy, a trójka jego towarzyszy zostaje uwięziona pod szczytem. Bliscy wspinaczy rozpoczynają walkę o ich życie. Zorganizowanie akcji ratunkowej spada na barki Julii i Krisa, którzy przebywają w Katmandu. Różni ich wszystko: ona to spokojna i zrównoważona tłumaczka literatury, on – hałaśliwy i impulsywny influencer. Muszą połączyć siły i zmierzyć się z monumentalnym wyzwaniem. Przeciwności losu piętrzą się, a szanse na szczęśliwe zakończenie maleją z każdą minutą. Himalaiści są ranni, lawina zabrała cały ich sprzęt. Pogoda uniemożliwia akcję ratunkową. Zresztą nikt się nie kwapi, żeby ruszyć z pomocą. Rozpoczyna się wyścig z czasem. I z nieznanym przeciwnikiem, bo wydaje się, że komuś zależy na tym, by bliscy Julii i Krisa nie przeżyli… W tej wciągającej powieści czytelnik zobaczy himalaizm z innej perspektywy. Dramat wspinaczy oglądamy oczami tych, którzy zostali w dolinach. To oni muszą zrobić wszystko, a nawet więcej, by pokonać Everest. Ich historia trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Pozytywnie inspiruje, opowiada o odwadze, nadziei, o prawdziwej przyjaźni, a przede wszystkim o sile miłości.

Dyktatorzy mody. Wzloty, upadki, skandale - Iwona Kienzler

Premiera – 17 listopada 2022

Prawdziwa gratka dla miłośników mody! Książka Dyktatorzy mody. Wzloty, upadki, skandale, która światło dzienne ujrzy 17 listopada, otwiera przed czytelnikiem świat dyktatorów mody, takich jak Gucci, Chanel czy Versace. Będzie to bogato ilustrowana propozycja książkowa, idealna na podarunek świąteczny.

Najnowsza książka Iwony Kienzler opowiada o najważniejszych dyktatorach światowej mody, ich sukcesach, wzlotach i upadkach, odsłaniając jednocześnie kulisy ich prywatnego życia. Kto uwolnił kobiety z gorsetów?Kim była matka chrzestna stylu punk? Dlaczego zginęli Maurizio Gucci i Gianni Versace? Którego ze słynnych projektantów nazywano „Małym Księciem” mody? Biografie wybitnych projektantów są często nie mniej ciekawe niż tworzone przez nich kreacje. Wielki świat mody to przede wszystkim pokazy, wybiegi i haute couture, ale również nazwiska znanych kreatorów, których wizje zmieniają oblicze branży i styl ubierania się milionów ludzi. Któż nie zna takich postaci jak: Chanel, Dior, Gucci, Versace czy Yves Saint Laurent? Projektanci mody to zazwyczaj osoby nietuzinkowe, utalentowane, o dużej wyobraźni, silnej osobowości i o życiorysach często naznaczonych traumą. „Dyktatorzy mody” to książka znakomita na prezent, bogato ilustrowana, wydana w starannej szacie graficznej.

Ruskie żony polskich władców - Mariusz Samp

Premiera – 21 listopada 2022

Historyk i doktor nauk humanistycznych Mariusz Samp ponownie zabiera czytelnika w meandry historii. Autor zagościł wcześniej w mojej biblioteczce publikacjami Kazimierz Odnowiciel, Bolesław Chrobry. Król Polski, przyjaciel i wróg cesarzy oraz Bitwa pod Cedynią, 21 listopada pora na jego nową, historyczną książkę Ruskie żony polskich władców. 

Jaką rolę odgrywały Rusinki u boku swych mężów? Co wiemy o ich codziennym życiu? Czy potrafiły się odnaleźć w świecie zdominowanym przez mężczyzn? Jak sprawdzały się  jako matki i żony? Związki dynastyczne Piastów z Rurykowiczami. Począwszy od czasów Kazimierza Odnowiciela, wśród piastowskich małżonek najwięcej było kobiet pochodzących z Rusi Kijowskiej, co miało na celu sprzymierzenie się z Rurykowiczami. Większość małżeństw zawieranych na przestrzeni wieków przez polskich władców była bowiem mariażami politycznymi. Służyły one  nawiązaniu lub umocnieniu sojuszu z innym państwem. W swojej najnowszej książce dr Mariusz Samp szuka odpowiedzi na te pytania. Na podstawie dostępnych źródeł kreśli portrety kobiet – ruskich księżniczek, dla których los często nie był łaskawy. Niektóre z nich zapisały się w historii jako silne osobowości. Zapraszamy czytelników w kolejną podróż w odległe czasy średniowiecza!

Pożoga - Marcin Sindera

Premiera – 23 listopada 2022

Nie ukrywam, iż bardzo czekam na tę książkę. Końcem listopada, ukarze się Pożoga, którą napisał Marcin Sindera. Jest to trzeci już, finalny tom trylogii fantasy o Draconisie. Starosłowiańskie, krwawe czasy, bogowie, wojny, magia, żercy, władza, czary, wiedźmy, jeśli i Wy kochacie te klimaty, koniecznie musicie sięgnąć po poprzednie powieści Wróżda i Żmij, ja zaś czekam bardzo do 23 listopada. Która z książek wpadła Wam w oko? Jakie książki trafiły na Waszą listopadową listę czytelniczą?

Zbliża się czas, kiedy swoją pieśń zagrają włócznie i topory, a na zgliszczach plemion narodzą się prawdziwe olbrzymy… Zjednoczone plemiona Polan stają do nierównej walki z przeważającymi siłami Wieletów. Ziemowit i jego syn Lestek mierzą się z tajemniczym władcą z Radogoszczy, o którym krążą opowieści, jakoby nie był człowiekiem, ale potworem. Czy rodzące się państwo przetrwa nadciągającą zza Odry nawałę? Tymczasem na północy Niemir Blady, pan na Truso, toczy nieustanną wojnę z ukrytą pośród zdradzieckich bagien Jaćwieżą. Okrutna walka niczym pożoga pochłania zwaśnione plemiona. Dwie odległe od siebie wojny łączy osoba zapomnianego, władającego przeklętym mieczem wojownika. Marcin Sindera w swojej trzeciej powieści historyczno-fantastycznej zaprasza do tajemniczego świata wojów, wiedźm, guseł i wielkich bitew. „Pożoga” to zakończenie trylogii o Draconisie – potomku boga Żmija.


 


 

18 komentarzy:

 1. Ależ wybór ! ''Wrzeciono'' mnie zainteresowała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piękny wybór! Srebrne wrzeciono już w księgarniach :)

   Usuń
 2. Jakie piękne okładki. Przykuwają wzrok.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe zapowiedzi. Zainteresowało mnie szczególnie "Srebrne wrzeciono".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już można zakupić te książkę, ja bankowo przeczytam :)

   Usuń
 4. Nie widziałam wcześniej żadnej z tych propozycji :)

  OdpowiedzUsuń
 5. "Srebrne wrzeciono" jak najbardziej tak :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Odpowiedzi
  1. Bosko, u mnie z pewnością tez cztery z nich będą :)

   Usuń