środa, 5 października 2022

Październikowe PREMIERY Wydawnictwa Lira – Powieść historyczna, literatura piękna, biograficzna, obyczajowa, romans!

Złota, piękna jesień zachwyca mnie tego roku szczególnie. Każdej jesieni z drzew opadają wspaniałe liście, zaś na półkach roi się od genialnych, książkowych nowości, jakie premiery przygotowało dla nas Wydawnictwo Lira? Zapraszam do ich poznania!

Zdrajca i generałowa - Joanna Wtulich

Premiera – 5 października 2022

Początek Sagi napoleońskiej Joanny Wtulich, pod tytułem Uciekinierka i ułan, który ukazał się w marcu tego roku, zrobił na mnie świetne wrażenie. Już dziś swą premierę ma druga odsłona tejże serii. Zdrajca i generałowa, to ponownie brawurowa powieść historyczna z romansem w tle, powracają znani nam już bohaterowie. Jak potoczą się dalsze losy Emilie oraz Antoniego? Książka już czeka na mojej półce, zatem niebawem zabiorę się za lekturę i zaproszę Was na recenzję tej powieści.

Brawurowe pojedynki, spektakularne ucieczki i podróż w pogoni za uczuciem…Wśród historycznej zawieruchy i krwawych bitew rozgrywają się nie mniejsze dramaty osobiste. Émilie Treillrad i Antoni Podolski zostają rozdzieleni. Ona podąża do Ostródy, gdzie stacjonuje Napoleon ze swoim sztabem, on zostaje w Warszawie. Fałszywe oskarżenie rzucone na Antoniego sprawia, że teraz to on jest zdrajcą i zbiegiem. Émilie, która wciąż jest żoną generała Treillarda, przyświeca tylko jeden cel – odzyskać córkę przebywającą w warszawskim pałacu Pod Blachą. Dla dobra dziecka i ukochanego rezygnuje z uczucia, które wiąże ją z Antonim. Ale czy to wystarczy, by uchronić najbliższe sercu osoby od zemsty generała? Czy Émilie i Antoni pokonają wszystkie przeciwności, jakie stawia im na drodze los i okrutny Charles Treillard? Brawurowe pojedynki, spektakularne ucieczki i podróż w pogoni za uczuciem… W kolejnej powieści Joanny Wtulich z serii „Saga napoleońska” Wielka Armia kroczy ku zwycięstwu, a bohaterowie walczą nie tylko o wolność i honor, lecz także o szczęście osobiste. Kto okaże się sprzymierzeńcem, a kto wrogiem? Jaką cenę przyjdzie zapłacić za przyjaźń i miłość?

Czereśnie od Świętej Anny - Michael Sowa

Premiera – 12 października 2022

Michael Sowa, zagościł już w mojej biblioteczce w zeszłym roku, debiutem Tam, gdzie nie pada. Ballada o śląskim Teksasie. W poszukiwaniu ziemi obiecanej. 12 października, światło dzienne ujrzy nowa powieść Czereśnie od Świętej Anny tegoż autora. Michael Sowa, to doktor fizyki, tłumacz i nauczyciel mieszkający w Niemczech. Czereśnie od Świętej Anny, to literatura piękna, ponownie fabularnie osadzona na śląskiej ziemi. Z pewnością sięgnę po tę książkę. 

Śląska saga, śląskie drogi. Czasem los plącze ścieżki życia. Czasem ktoś mu w tym pomaga… Mała Lenchen ma analityczny umysł: świetnie liczy i błyskawicznie kojarzy fakty. Kiedy w 1945 roku do jej rodzinnej miejscowości, niedużego śląskiego miasteczka, wkracza Armia Czerwona, jej dotychczasowe życie się kończy. Gdy Lenchen nieco dorośnie, nauczy się – już jako Helenka – że może liczyć tylko na siebie. Zwłaszcza że tajemnicza postać z przeszłości dołoży wszelkich starań, by uprzykrzyć jej życie i niekorzystnie pokierować jej losem. Zaboli nie raz. Powieść Michaela Sowy ujmuje ciepłym, pełnym zrozumienia spojrzeniem na Śląsk i Ślązaków – przywiązanych przede wszystkim do ziemi, na której się urodzili. To opowieść o walce o niepodległość, o wojnie i o pokoju ustanowionym przez „narzuconych swoich”… O tym, że na krętych śląskich drogach łatwo o poplątane losy. I o tym, że jest czas zemsty i czas przejrzałych czereśni.

Karol i Camilla. Nowy król i miłość jego życia - Iwona Kienzler

Premiera – 20 października 2022

Bestsellerowa pisarka Iwona Kienzler, 17 października zaserwuje nam kolejną, ciekawą publikację biograficzną. Książkę Karol i Camilla. Nowy król i miłość jego życia, z pewnością przeczytam z wielką przyjemnością, a przy okazji polecam Wam też inne tytuły tejże autorki w temacie, takie jak Windsorowie. Celebryci, nudziarze, skandaliści, czy Elżbieta i Filip. Najsłynniejsza królewska para współczesnego świata.

Poznajmy historię gorącego uczucia łączącego Karola, nowego króla Zjednoczonego Królestwa, i Camillę. Romans księcia Karola i Camilli to jeden z najbardziej skandalicznych związków miłosnych w dziejach monarchii brytyjskiej. Nic nie jest tu takie, jak by się z pozoru mogło wydawać: książę Karol nie był podłym mężem zdradzającym piękną żonę, Diana nie miała anielskiego charakteru, a Camilla nie była tą najgorszą, ale kobietą, która dawała Karolowi to, czego najbardziej potrzebował – bezwarunkową miłość. Poznajmy historię gorącego uczucia łączącego Karola, nowego króla Zjednoczonego Królestwa, i Camillę. Tych dwoje zniosło ostracyzm poddanych Elżbiety II i niejedną burzę. Ich historia jest żywym dowodem na to, że prawdziwa miłość przetrwa wszystko. Ta przetrwała i trwa nadal, bo królewska para pomimo upływu lat nadal sprawia wrażenie bezgranicznie zakochanej. Kim zatem była „ta trzecia” w małżeństwie Diany i Karola?Dlaczego Camillę nazywano „najbardziej znienawidzoną kobietą na Wyspach Brytyjskich”? Ile kosztowała ją walka o miłość Karola? O tym wszystkim dowiecie się z najnowszej książki Iwony Kienzler, bestsellerowej autorki biografii historycznych.

Romantyczni zesłańcy - Dorota Ponińska

Premiera – 19 października 2022

Romantyczni zesłańcy Doroty Ponińskiej, to ostatnia część cyklu Romantyczni, który poznałam w zeszłym roku, dopiero od drugiego tomu Romantyczni w Paryżu. Trzecia odsłona będzie to literatura piękna z historią w tle, zatem jeśli jesteście miłośnikami tychże klimatów, koniecznie ruszajcie październikowo do księgarni.

Miłość na wygnaniu, tęsknota za domem, wierność sobie i konieczne kompromisy. Ale także nadzieja i nowe szanse. W ostatniej części cyklu „Romantyczni” Dorota Ponińska przedstawia burzliwe losy polskich i rosyjskich zesłańców w carskiej Rosji. Lata dwudzieste XIX wieku. Na ziemiach polskich i w Rosji powstają tajne stowarzyszenia. Młodzi ludzie pragną wolności i nie akceptują despotycznych rządów cara. Maria Rajewska wychodzi za mąż za bajecznie bogatego bohatera wojen napoleońskich, księcia Wołkońskiego. Nikt się nie spodziewa, że zostanie on skazany na wieloletnią katorgę i dożywotnie zesłanie na Syberię. Maria rusza za nim. Czy miłość i lojalność wystarczą, by przetrwać zwycięsko taką próbę? Car Mikołaj Romanow, odpowiedzialny za utrzymanie swojej dynastii u władzy, bezlitośnie rozprawia się ze spiskiem swoich oficerów i gwardzistów. Filomaci zmuszeni są opuścić ukochane Wilno i udać się w głąb Rosji. Co ich tam czeka? Czy któryś z nich zdoła wrócić do kraju?

Miłość pod choinkę - Klaudia Duszyńska

Premiera – 24 października 2022

Powieść Miłość pod choinkę, która swą premierę będzie miała 24 października, doskonale wpisze się w przedświąteczny klimat. Literatura obyczajowa, z romansem w tle, ma ogrom zdeklarowanych czytelników, zatem myślę, że nowa książka Klaudii Duszyńskiej, spodoba się fanom gatunku, ja z pewnością sięgnę po nią i pod ciepłym kocem oddam się lekturze.

Te święta całkowicie odmienią życie przyjaciółek. Czy obie na nowo odkryją, czym jest miłość? Czy uwierzą w magiczną moc grudniowej nocy? Maria i Aniela przyjaźnią się od lat, mimo że pozornie wiele je różni. Maria jest specjalistką od promocji w czasopiśmie dla kobiet, Aniela – instruktorką jogi. Maria na pierwszym miejscu stawia karierę. Ma chłopaka Adama, a jej życie toczy się według ściśle określonego planu. Aniela jest singielką i przestała już wierzyć w miłość. Jest silną i niezależną kobietą, ale jej bliscy, hołdujący tradycyjnym wartościom, tego nie rozumieją. Obie przyjaciółki wyjeżdżają na Boże Narodzenie w rodzinne strony, do malowniczo położonych wśród warmińskich lasów Łosic. Aniela, aby uniknąć uporczywych pytań rodziny o swoją drugą połówkę, postanawia znaleźć mężczyznę, który zgodzi się udawać jej narzeczonego. Zwłaszcza że w święta przypada pięćdziesiąta rocznica ślubu jej dziadków. Dzięki Marii udaje się zrealizować ten plan. Aniela nie przewidziała jednak, że naprawdę się zakocha…

Adam - Cezary Harasimowicz

Premiera – 26 października 2022

Jako polonistka szczególnie doceniam takie książki. Adam Cezarego Harasimowicza, będzie to literatura piękna, owa powieść o Mickiewiczu, to jedna z najciekawszych premier tej jesieni. Czekam na tę powieść bardzo. 

Takiej powieści o Mickiewiczu jeszcze nie było! To nie jest nudna biografia wieszcza, nic z tych rzeczy. To zeznanie pewnej tajemniczej postaci. W tej niesamowitej historii narratorem jest… No właśnie – kto? Bies, licho, a może sam… diabeł, opiekujący się Adamem od kołyski w Zaosiu po istambulskie łoże śmierci? Czy bez interwencji tego czarciego ducha nie mielibyśmy wieszcza oraz Polski – Chrystusa narodów? Mickiewicz nie jawi się tu wyłącznie jako geniusz, cudowne dziecko romantyzmu. Jest mężczyzną z krwi i kości – delikatnym i uduchowionym, ale też kochliwym, burkliwym, zadufanym w sobie, równie skłonnym do uniesień, jak i konfliktów.

Również 26 października, swą premierę będzie miała publikacja zatytułowana Sztuka fantazjowania Marty Motyl, pełna kolorowych reprodukcji dzieł sztuki. Jestem ciekawa, która z zapowiadanych premier Liry, zaciekawiła Was najbardziej? Na które książki skusicie się jesienią?

Dzięki kolejnym esejom przemierzysz twórcze drogi wielu znanych wizjonerów świata sztuki. Sprawdź, jakie ślady własnych przeżyć pozostawili w swoich niesamowitych dziełach Bosch, Caravaggio, Goya, Dalí, Beksiński i inni. Nieraz wizja kryje prawdę, od której trudno odwrócić wzrok… Treści zawarte w obrazach jak ze snów łamią tabu, ukazując nieokiełznane fantazje, magię i szaleństwo. Prezentując dzieła wyobraźni wybitnych artystów, autorka Sztuki podglądania i Sztuki prowokowania tym razem odkrywa przed czytelnikiem sztukę bogatą w sugestywne marzenia i przedziwne imaginacje. Sztuka fantazjowania to książka znakomita na prezent, w twardej oprawie; zawiera wkładkę z kolorowymi reprodukcjami słynnych dzieł sztuki.


 


14 komentarzy:

 1. Różnorodność gatunkowa premier sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wydawnictwo LIRA ma ciekawe książki i pięknie wydane. Może uda mi się coś z nich przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ogromny wybór. Dla każdego coś dobrego.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakie piękne okładki. Aż chce się je wszystkie mieć.

  OdpowiedzUsuń
 5. Aż sie zapatrzyłam na okładkę książki: "Karol i Camilla. Nowy król i miłość jego życia" - Iwona Kienzler

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo interesujące propozycję. Każdy znajdzie tu coś dla siebie ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Odpowiedzi
  1. Sporo, jesień zawsze jest piękna pod także tym względem :)

   Usuń