środa, 5 kwietnia 2023

Wspaniałe premiery kwietnia Wydawnictwa Lira – Aleja Białych Róż, Retornados oraz Smaki Lwowa!

Wiosna w Wydawnictwie Lira, zapowiada się naprawdę wspaniale. Trzy, doskonałe nowości książkowe, kuszą mnie niesamowicie. Zobaczcie zatem, czego możemy spodziewać się w nadchodzącym miesiącu. 

Aleja Białych Róż - Renata Czarnecka

Premiera – 5 kwietnia 2023

Renata Czarnecka, która książką Aleja Białych Róż, debiutuje w mojej biblioteczce, jest doświadczoną w powieści historycznej pisarką. Książka, która jest już premierowo obok mnie na biurku, kusi mocno, by szybko po nią sięgnąć, zapowiada się bowiem intrygująca lektura z historią w tle. Recenzja niebawem, także już dziś zapraszam.

 

Warszawa pod rządami wielkiego księcia Konstantego. Świat pełen przepychu i próżności, miłostek i pojedynków…Zimą 1820 roku do Warszawy przybywa owdowiała księżna Kurakina z córką. Ich pojawienie się budzi ciekawość tutejszej arystokracji. Szybko rozchodzi się pogłoska o tym, że księżna jest w finansowych tarapatach i przyjechała tu po to, by znaleźć córce męża. Prawdziwy powód jest jednak inny… Tymczasem na warszawskich salonach bryluje przystojny i rozpieszczany przez damy oficer Gieorgij Lwowicz Biezobrazow – faworyt księżnej namiestnikowej, Aleksandry Zajączkowej. Los sprawi, że drogi księżniczki Kurakiny i Biezobrazowa się przetną, a pomiędzy młodymi stanie księżna namiestnikowa. Zapraszamy do zanurzenia się w klimat Warszawy z początku XIX wieku. Wielki książę Konstanty twardą ręką rządzi Królestwem Polskim, a Nowosilcow trzęsie Warszawą, budząc postrach mieszkańców. Mimo niewoli pod carskim jarzmem arystokracja korzysta z karnawału, bawi się i snuje intrygi…

Retornados - Iwona Słabuszewska-Krauze

Premiera – 26 kwietnia 2023

Jako polonistka, bardzo doceniam książki z kręgu dobrej, współczesnej literatury pięknej. Lalka z Lizbony Iwony Słabuszewskiej-Krauze, która swą premierę miała w lipcu 2021 roku, zrobiła na mnie spore wrażenie, zatem jestem bardzo ciekawa nowej powieści tejże pisarki. Retornados, zabierze nas oczywiście do Lizbony, czekam bardzo na tę powieść.

 

To książka o oczekiwaniu i nadziei, o spotkaniach i gorzkim rozczarowaniu. A także o Lizbonie – dla jednych wyśnionej i wytęsknionej, a dla innych zimnej i obcej, ale nadal fascynującej. Retornados, czyli ci, którzy powracają… Rok 1940. Irene, uciekając przed zawieruchą wojenną, trafia do neutralnej Lizbony. Zamierza popłynąć do Ameryki, ale na swojej drodze spotyka Eduardo – młodego wynalazcę i inżyniera. Jeszcze nie wie, że ten mężczyzna odegra w jej życiu bardzo ważną rolę. Decyzja jednego z nich odmieni los obojga. Rok 1975. Branca i jej mama wiodą poukładane życie w Afryce. Zostają jednak zmuszone do opuszczenia domu. Kręte ścieżki prowadzą je do pewnego hotelu w Lizbonie i do szpitala, w którym leczy się lalki. Wszystko byłoby prostsze, gdyby nie chłopak z motocyklem… Losy bohaterów z czasów wojny i z okresu powrotu retornados do Portugalii splatają się ze sobą. Sprawy – dotąd zwyczajne i oczywiste – nieoczekiwanie się komplikują.

Smaki Lwowa. Kulinarna biografia miasta - Piotr Janczarek

Premiera – 12 kwietnia 2023

 

Dla smakoszy, Wydawnictwo Lira, przygotowało w kwietniu książkę Smaki Lwowa. Kulinarna biografia miasta, którą napisał Piotr Janczarek. Dawny i współczesny Lwów, kawiarnie, restauracje, a całość doprawiona będzie zdjęciami i ciekawą szatą graficzną. Prócz powyższych publikacji, Lira 19 kwietnia, szykuje drugie, zaktualizowane i poszerzone wydanie książki Windsorowie. Celebryci, nudziarze, skandaliści, która została wydana również w kwietniu, trzy lata temu, zapraszam Was na moją recenzję. Dajcie koniecznie znać, która z zapowiadanych książek, kusi Was wiosennie najbardziej?

 

„Lwów zmienił się w czasie wojny, ale wojna go nie zniszczyła…” Co w dawnym Lwowie znaczyło: „iść do pana Edzia”? Dlaczego pijąc wiśniówkę, trzeba uważać na tramwaj? Jak upito czerwonego hrabiego? Co to jest żydowska penicylina? Gdyby ogłoszono konkurs na kulinarną stolicę Europy Środkowej, Lwów z powodzeniem mógłby ubiegać się o to miano. Książka opowiada o dawnym i współczesnym Lwowie, widzianym zza restauracyjnych i kawiarnianych stolików, a jednocześnie stanowi doskonały „spacerownik kulinarny”. To miasto jest jak wielki, buchający kocioł, z którego wydobywają się wciąż nowe smaki, idee, pomysły, lecz nie zapomina ono przy tym o tradycji. Do paleniska dorzucają szefowie kuchni, restauratorzy, ale także liczni aktywiści, badacze tradycji kulinarnych, eksperci i dziennikarze. Swoimi autorskimi przepisami podzielili się z nami szefowie kuchni najlepszych lwowskich restauracji oraz Pani Stefa – największy autorytet kulinarny w tym mieście. Piotr Janczarek kreśli pasjonującą biografię Lwowa – biografię pełną różnorodnych smaków i smaczków. Dodatkową zaletą książki jest staranna szata graficzna, oryginalne zdjęcia i barwne ilustracje.

 

 

  

6 komentarzy: