sobota, 9 września 2023

Ogrom wrześniowych PREMIER Wydawnictwa Lira – Komedia kryminalna, biografie, literatura piękna, kryminał!

Wydawnictwo Lira na wrzesień szykuje dla czytelników ogrom premier. Aż sześć nowych tytułów pojawi się w tym miesiącu na półkach księgarni, możemy spodziewać się komedii kryminalnej, biografii, literatury pięknej i kryminału. 

Frania Tańska i tajemnica zaginionego obrazu - Maja van Straaten

Premiera – 6 września 2023

Gorąca premiera książki Frania Tańska i tajemnica zaginionego obrazu, już za nami. Ta komedia kryminalna w retro klimacie, jest już u mnie, zatem obiecuję szybko się do niej dobrać i przybyć do Was z ciepłą recenzją. Zapowiada się świetna, przyjemna lektura, idealna na wrześniowe wieczorki.   

Stylowy kryminał z humorem! Rok 1924. Z Muzeum Narodowego w Warszawie w tajemniczych okolicznościach ginie obraz „Kukułka” Józefa Chełmońskiego. W jego poszukiwania angażuje się Franciszka Tańska – malarka zmagająca się z niemocą twórczą. W pogoni za „Kukułką” Frania przemierzy eleganckie warszawskie restauracje, podrzędne spelunki, labirynty podwórek na Grochowie i nadwiślańskie plaże. W poszukiwaniach i w starciu z życiowymi problemami może liczyć na przyjaciół: Lolę, reporterkę rubryki high life poczytnego tygodnika, oraz Sándora, węgierskiego handlarza winem. Swój udział w tym nieformalnym śledztwie mieć będą także m.in. łatwowierny stróż, tajemniczy hrabia, specjalista od dusz polskich romantyków i medium o wątpliwych kwalifikacjach. Dzięki splotowi mniej lub bardziej przypadkowych wydarzeń Frania odkryje niewygodną prawdę na temat zaginionego dzieła i tym samym sprowadzi na siebie śmiertelne niebezpieczeństwo…

Żony i kochanki komunistów - Iwona Kienzler

Premiera – 11 września 2023

W najbliższy poniedziałek, bardzo płodna autorka, Iwona Kienzler, przybędzie z kolejną publikacją. Tym razem będzie to biograficzna książka Żony i kochanki komunistów, wkroczymy w trudny świat kobiet znanych komunistów, takich jak Stalin, Lenin, czy Fidela Castro.

Co wiemy o kobietach Lenina, Stalina, Mao, Ceaușescu, Che Guevary i Castro? Komunistyczni przywódcy byli postaciami co najmniej kontrowersyjnymi, ale nie brakowało im charyzmy, która przyciągała do nich tłumy kobiet. Czy decydowała o tym miłość, naiwna wiara w komunizm, wspólnota poglądów i ideałów? A może cyniczna kalkulacja? Czy życie u boku czerwonych wodzów przyniosło tym kobietom szczęście? Historia dowodzi, że w większości przypadków naznaczone było traumą i cierpieniem. Nie odstraszało to jednak potencjalnych kandydatek do roli partnerki komunistycznego wodza. Iwona Kienzler, autorka bestsellerowych biografii historycznych, ujawnia, dlaczego wiele kobiet decydowało się dzielić swe życie z krwawymi dyktatorami i despotami.

Granice wojny - Marcin Pilis

Premiera – 13 września 2023

Granice wojny Marcina Pilisa, to powieść, nawiązująca do książki Cisza w Pogrance, tegoż autora, która ukazała się we wrześniu 2021 roku. Tak, jak w przypadku owej powieści i tu zapewne można będzie spodziewać się ogromu emocji, bohaterów z krwi i kości oraz nawiązań do trudnej historii. Lektura dla miłośników nietuzinkowej literatury pięknej.

W najnowszej powieści Marcina Pilisa historia zatacza koło, a trudna przeszłość odbija się w niej jak w lustrze. Książka luźno nawiązuje do nagradzanej „Ciszy w Pogrance”. Tak jak w poprzedniej powieści, tak i tu autor głęboko sięga do ludzkich dusz. Sasha Marczenko, studentka spod Kijowa, koniecznie chce się dostać do Polski, aby upublicznić materiał ukazujący okrucieństwo rosyjskiej armii. Pewnego dnia zjawia się w domu 96-letniej Leny Wodzańskiej, mieszkającej w ukraińskiej Połapie. Śladem Sashy podążają dwaj rosyjscy żołnierze w cywilu, których celem jest uniemożliwienie jej opuszczenia kraju. Od ukraińskich uciekinierów odróżnić ich można jedynie po dobrych butach… Tymczasem Lena u kresu życia wraca pamięcią do czasów młodości i nieistniejącej już wsi Pogranka. Relacje, które ogląda w telewizji, przywołują w jej pamięci to, co już kiedyś przeżyła w czasie II wojny światowej. W Polsce zaś wolontariusze angażują się w pomoc uchodźcom zza ukraińskiej granicy.

Niewidzialna Ręka - Grzegorz Kalinowski

Premiera – 14 września 2023

Niewidzialna Ręka, pióra Grzegorza Kalinowskiego, światło dzienne ujrzy w połowie września. Zapowiada się doskonała książkowa rozrywka spod znaku kryminału z humorem z fabułą osadzoną współcześnie. Na tę pozycję, zdecydowanie powinni też zwrócić uwagę, miłośnicy komedii kryminalnych. U mnie pojawi się jej recenzja.  

Grzegorz Kalinowski, znany autor poczytnych kryminałów, tym razem w równie sensacyjnej, co zabawnej odsłonie! Brawurowa opowieść o szajce, którą od perfekcji „Ocean’s Eleven” i od śmieszności „Gangu Olsena” oddziela bardzo cienka granica! Współczesna Polska. Krajem wstrząsa seria przestępstw. Amatorskie napady na bank  przeradzają się w akcję wymierzoną przeciwko jednemu z najbardziej uznanych biznesmenów. Działania przestępców nawiązują do starego programu telewizyjnego dla młodzieży „Niewidzialna ręka”. Czy to sprytna manipulacja, by wywołać atmosferę przychylności? W tej historii grupę przypadkowych osób zjednoczy gniew wobec niesprawiedliwości, a chęć wyrównania rachunków sprowadzi ich na drogę bezprawia. Czy możliwe jest wspólne działanie ludzi reprezentujących różne pokolenia, odmienne światopoglądy i doświadczenia życiowe? Czy przedsiębiorca z lat dziewięćdziesiątych, który stoczył się na dno, znajdzie wspólny język z odnoszącą sukcesy młodą bizneswoman? Czy Gangowi Niewidzialnej Ręki mogą pomóc aktywiści miejscy i błogosławiony Władysław z Gielniowa?

Awantury i przygody Reginy Salomei Pilsztynowej –

Cezary Harasimowicz

Premiera – 20 września 2023

Również i tę powieść, przybliżę Wam w recenzji. Czekam bowiem bardzo na nową książkę Cezarego Harasimowicza, zatytułowaną Awantury i przygody Reginy Salomei Pilsztynowej. Będzie to opowieść o pierwszej, polskiej, słynnej lekarce. Co przeżyła doktorka bez wykształcenia Regina Salomea Pilsztynowa? Dowiemy się już 20 września.

Powieść o pierwszej polskiej lekarce. Czupurna i dowcipna jak sama bohaterka! Jak to się stało, że dziewczyna z Nowogródka zrobiła międzynarodową karierę? Co spowodowało, że trafiła przed oblicze carycy Anny i stała się medyczką haremu sułtana? Dlaczego parała się handlem ludźmi oraz szpiegowaniem? Mówiła o sobie – doktorka i okulistka. Oto Regina Salomea Pilsztynowa: pierwsza polska lekarka, choć bez formalnego wykształcenia, do tego podróżniczka i pionierka emancypacji rodem z XVIII-wiecznej Rzeczpospolitej. O szalonych przypadkach Reginy, postaci autentycznej, ukazanych na tle równie szalonej epoki, przypomina w swojej brawurowej powieści znany pisarz i scenarzysta, Cezary Harasimowicz.

Szewcowa - Justyna Stasio-Siga

Premiera – 27 września 2023

Ostatnią, wrześniową premierą Liry, będzie powieść Szewcowa, którą napisała Justyna Stasio-Siga. Literatura piękna, oparta na prawdziwych wydarzeniach. Miłość, Auschwitz, emocje, wojna. Koniecznie zapiszcie sobie ten tytuł, ja zaś przybędę też do Was z recenzją tej powieści. Jestem ciekawa, która z tych wielu premier Liry, najbardziej wpadła Wam w oko? Jako, że jesień to iście idealny czas na książkę, koniecznie napiszcie o swoich planach czytelniczych w komentarzach!

Opowieść o trudnej miłości w cieniu Auschwitz. To historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami! W czerwcową noc 1946 roku młody szewc, Julian Wiatr, idzie na prywatkę na łódzkich Bałutach. Poznaje Marię Kwiatkowską, intrygującą kobietę, która nie chce z nikim tańczyć i gra w karty na pieniądze. Pragnąc spotkać ją raz jeszcze, proponuje naprawę jej znoszonych butów. Maria jest uchodźczynią ze Lwowa. Walczy o przetrwanie i żyje z dnia na dzień, szukając zatrudnienia. Odwiedza Juliana w jego zakładzie szewskim, bo widzi w relacji z nim szansę na stabilizację. Podczas pierwszej wspólnej nocy wyznaje mężczyźnie prawdę o sobie, a on obiecuje jej nowe, dobre życie. Wkrótce zostają małżeństwem. Mieszkają we własnym domu, a Maria jest najlepiej ubraną kobietą w okolicy. Nie mogą mieć jednak tego, czego kobieta pragnie najbardziej – dziecka. Jak daleko posunie się Julian, żeby spełnić marzenie żony o macierzyństwie? Jaką cenę przyjdzie im zapłacić za niespodziewaną szansę od losu? Jak odzyskać szczęście sprzed wojny?

 
 

 

16 komentarzy:

 1. Świetnie. Dla każdego coś dobrego i ja to lubię.

  OdpowiedzUsuń
 2. Najbardziej zaciekawiła mnie pierwsza propozycja :D
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ostatni tytuł bardzo mnie ciekawi.

  OdpowiedzUsuń
 4. Najbardziej zainteresowała mnie chyba Niewidzialna ręka ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kryminały jak najbardziej mnie interesują, będę wypatrywała recenzji.
  Wrzesień zawsze jest obfity w ciekawe premiery 😁

  OdpowiedzUsuń
 6. Zainteresowała mnie m.in. komedia kryminalna w retro klimacie. :)

  OdpowiedzUsuń