czwartek, 4 maja 2023

Trzy, majowe PREMIERY Wydawnictwa Lira – Gmach, Na tropie trupa oraz Księżna Daisy!

Jak się macie po majówce? Ja odpoczęłam, naładowałam baterie i zabieram się za nadrabianie zaległości. Z wielką przyjemnością, chcę Wam polecić trzy, bardzo ciekawe wydawnicze zapowiedzi Wydawnictwa Lira, oto one!Gmach. Opowieści prawdopodobne i prawdziwe - Feliks Falk

Premiera – 10 maja 2023

Feliks Falk, to reżyser Wodzireja, Samowolki i Komornika, po raz pierwszy światło dzienne, ujrzy jego książka Gmach. Opowieści prawdopodobne i prawdziwe. Maj w Wydawnictwie Lira, rozpoczyna zatem literatura piękna i osiemnaście opowieści, okraszonych grafikami autora.

Kto zajrzy do tych snutych przez wybitnego twórcę opowieści prawdopodobnych i prawdziwych, ten trafi do świata, w którym znajdzie znane z autopsji doświadczenia. Poczuje absurd dnia codziennego. Ugryzie go sumienie. Nie będzie jednak poddawany ciężkim rekolekcjom. Najważniejsze przecież, aby historie były ciekawe. „Gmachem” rządzi Autor, który umie opowiadać. Proza jak współczesna przypowieść. Zaskakująca alegoriami i iluzorycznym realizmem. „Gmach” ma swoich kafkowskich bohaterów i surrealne rekwizyty. Jest w nim i śmieszno, i straszno. Tu dzieje się jak w filmie. Oto osiemnaście opowieści uzupełnionych grafikami wykonanymi przez Feliksa Falka. Sprawdźcie, jak żyje się w gmachu, jakie kościotrupy kryją się w szafach, co zrobić, gdy przyjdzie do was zawiadomienie o waszej śmierci, i dowiedzcie się, dlaczego portier to bardzo niebezpieczna profesja.

Na tropie trupa - Małgorzata Starosta

Premiera – 17 maja 2023

W drugiej połowie maja, z pewnością zagości w mojej biblioteczce nowa książka Małgorzaty Starosty. Na tropie trupa, będzie to komedia kryminalna, którą gatunkowo polubiłam stosunkowo niedawno, zapowiada się sporo śmiechu i lekkiej książkowej rozrywki, wypatrujcie u mnie recenzji tej książki.

Znakomita komedia kryminalna, w której trop trupa to jedynie początek dobrej zabawy! A gdyby tak rzucić wszystko i wyjechać… na Kurpiowszczyznę? Małgorzata Starosta, autorka komedii kryminalnych, postanawia odwiedzić ukochany skansen kurpiowski w Nowogrodzie, aby złapać oddech i znaleźć wenę do napisania romansu historycznego. Jednak cały plan bierze w łeb, gdy przypadkiem staje się świadkiem podejrzanych zakopków, dyrektorka skansenu znika bez śladu, a Barbs wysyła Małgonię na komisariat w celu zgłoszenia zaginięcia szemranego typa. Sensacyjne zwroty akcji, intryga zaplątana jak sznur bursztynowych korali, kurpiowskie klimaty i opowieści pani Jolinki to tylko wierzchołek tego, co kryje się w tej przezabawnej, znakomitej komedii kryminalnej, w której trop trupa to jedynie początek dobrej zabawy.

Księżna Daisy. Pani na zamkach w Książu i Pszczynie

 - Iwona Kienzler

Premiera – 24 maja 2023

Z wielką przyjemnością, sięgnę też po nową propozycję płodnej autorki biografii historycznych Iwony Kienzler Księżna Daisy. Pani na zamkach w Książu i Pszczynie. Tym razem wkroczymy w świat słynnej księżej Daisy. Charyzmatyczna arystokratka, do dziś budzi sporo emocji, zatem z niecierpliwością czekam na tę książkę, którą również poznacie bliżej na moim blogu. Która z tych, trzech książek wzbudziła w Was największe zainteresowanie?

Księżna Daisy von Pless, angielska arystokratka, która poślubiła księcia Jana Henryka XV Hochberga, pana na Książu i Pszczynie, uważana była za najpiękniejszą kobietę Europy przełomu XIX i XX wieku. Przez najbliższych nazywana Stokrotką, wydawała się być dzieckiem szczęścia: charyzmatyczna, podziwiana na salonach, wyszła za mąż za bajecznie bogatego magnata. Wyprzedzała swoją epokę nowatorskim podejściem do kwestii dobroczynności, spraw socjalnych i ekologii. Znana była z nieszablonowego zachowania, poważyła się np. ingerować w politykę, odwieczną domenę mężczyzn, angażując się w negocjacje pokojowe z darzącym ją sympatią cesarzem Wilhelmem II. Uroda i bogactwo nie przyniosły jej niestety osobistego szczęścia. Życie nie szczędziło księżnej Daisy bolesnych i traumatycznych przeżyć: straciła dwójkę dzieci, zmagała się z nieuleczalną chorobą, rozwiodła się z niewiernym mężem, a po wojnie borykała się z problemami finansowymi. Iwona Kienzler, autorka bestsellerowych biografii, przypomina nam tę niezwykłą postać, która urodziła się ponad 150 lat temu i nadal budzi podziw oraz zainteresowanie.


 


15 komentarzy:

 1. Na nową książkę Gosi Starosty chętnie bym się skusiła.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że będzie to świetna komedia kryminalna :)

   Usuń
 2. This are really nice publishes
  https://www.melodyjacob.com/2023/05/6-tips-for-first-time-home-buyers.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja tym razem nie znalazłem nic dla siebie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tym razem nie znalazłam nic dla siebie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Tym razem nic dla siebie nie wybiorę, ale to dobrze bo dużo książek czeka w kolejce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie też spora kolejka, ale wspaniała kolejka :)

   Usuń
 6. "Księżna Daisy" to książka, po którą chętnie bym sięgnęła. Będę ją miała na oku. Byłam w Książu i czytałam niedawno ciekawy artykuł o tej arystokratce. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cudownie! Ja też byłam, przepiękne miejsca :)

   Usuń
 7. Ciekawe tytuły :) Ostatnio chętniej sięgam po lżejsze tytuły, dlatego z przyjemnością przeczytałabym "Na tropie trupa".

  OdpowiedzUsuń