poniedziałek, 11 października 2021

Październikowe NOWOŚCI Wydawnictwa Lira – Brzask i zmierzch, Wredny Kurdupel, Apokryf, Sztuka prowokowania, Bramy do Wieloświata!

Piękna jesień w pełni! Październikowe wieczorki, warto zaplanować z książką, bowiem Wydawnictwo Lira, znów zaskakuje mnogością ciekawych nowości, oto one!


Brzask i zmierzch - Joanna Wtulich

Planowana premiera – 13 października 2021

Po powieści historyczne, sięgam coraz częściej. Dwa tomy trylogii lwowskiej, której autorką jest Joanna Wtulich, pojawiły się u mnie, zatem z radością zapowiadam trzeci, finalny tom, który w księgarniach pojawi się już pojutrze. Joanna Wtulich, to nauczycielka i bibliotekarka, zakochana w książkach i we Lwowie, w którym umieściła powieściowo swoich bohaterów. Zarówno pierwszy, jak i drugi tom trylogii lwowskiej, to piękna, malownicza powieść historyczna, retro romans z tłem początków XX wieku, zatem i tego należy spodziewać się w z pewnością świetnym finale.

Wydawać by się mogło, że rozpaczliwa decyzja Anny, podjęta z miłości do męża, definitywnie zniszczy małżeństwo Dukajskich. Tymczasem życie niesie kolejne niespodzianki. Czy Michał odwzajemni przywiązanie żony? Kto okaże się przyjacielem, a kto wrogiem i komu zależeć będzie na rozdzieleniu małżonków? Magiczny Lwów z początku XX wieku, bezkresne korytarze Twierdzy Przemyśl oraz sielsko-anielski Jabłonów staną się tłem dramatycznych wydarzeń. Jaką tajemnicę z przeszłości skrywa pułkownik Dukajski? Czy miłość zdoła pokonać rodzinne zdrady, szalejące żywioły i czającą się zewsząd śmierć? Czy i tym razem po najczarniejszym zmierzchu przyjdzie zwiastujący nadzieję brzask?


Wredny Kurdupel - Małgorzata J. Kursa

Planowana premiera – 18 października 2021

Tą książkę polecam Wam szczególnie, już zapowiadałam jej wielką premierę, zatem ponownie zachęcam, by zwrócić na nią uwagę. 18 października, zagości na półkach księgarskich. Jest to powieść z cyklu Malwina i Eliza na tropie pod tytułem Wredny Kurdupel, jej autorką jest polska pisarka Małgorzata J. Kursa. Będzie to kolejna ciepła, pełna dobrego humoru komedia kryminalna spod pióra tejże autorki. Warto czekać wraz ze mną na tę książkę. Szykuję też konkurs dla Was z tą powieścią, koniecznie wypatrujcie!

Malwina i Eliza, dwie przyjaciółki z Kraśnika, ruszają na Roztocze, aby zaopiekować się domem i kotami swojej dawnej znajomej podczas jej nieobecności. Na miejscu okazuje się, że przyjdzie im spędzić tydzień w świetnie wyposażonej wiejskiej chacie, w towarzystwie ekscentrycznych artystów oraz obrotnej agentki nieruchomości, Barbary Mazurek, zwanej Wrednym Kurduplem. Kiedy Wredny Kurdupel ginie, wszyscy uznają tę śmierć za wypadek. Podobnie uważa policja. Czy jednak tak jest w istocie? Aby się o tym przekonać, Malwina i Eliza postanawiają poprowadzić własne dochodzenie. Jeśli chcesz kolejny raz paść trupem z wrażenia, sięgnij po nową książkę autorki nominowanej do Nagrody Wielkiego Kalibru!


Apokryf - Wojciech Dutka

Planowana premiera – 20 października 2021

20 października, swą premierę będzie miała powieść Apokryf, którą napisał Wojciech Dutka. Autor ma na swym koncie kilka książek, urodził się w Bielsku-Białej w 1979 roku, jest historykiem i nauczycielem. Apokryf jest powieścią historyczną, która zainteresuje miłośników gatunku.

Przyjaciele z rzymskiego Eskwilinu: Rzymianin, Żyd i Grek, obywatele Wiecznego Miasta, już u progu dorosłości trafiają w wir dramatycznych wydarzeń, które zaważą na ich życiu. Wraz z nimi czytelnik przemierza prowincje potężnego Imperium Rzymskiego, przeżywa perypetie miłosne, moralne dylematy i bolesne zmagania bitewne. Główny narrator powieści to rzymski legat Sekstus Juliusz Sewer, który spowiada się synowi ze zbrodni, jakich dokonał w Judei, idąc tropem tajemniczego hebrajskiego słowa „mesjasz”… To słowo wiedzie go do tajemnicy wielkiego powstania Izraela przeciwko rzymskim okupantom. Na jego czele stanął jeden człowiek, który zamiast miecza używał pióra. Autor kreśli świat starożytny II wieku naszej ery w sposób epicki, wciągający czytelnika w suspens powieści szkatułkowej, nie dając mu wytchnąć. Pojawiają się znakomicie sportretowane postacie historyczne: chimeryczny i neurotyczny cesarz Hadrian, jego kochanek Antinous, rzymski legat Judei Kwintus Tinnejusz Rufus, najsłynniejszy rabin żydowski Akiba ben Josef oraz przywódca powstańców Szymon bar Kochba.
 

Bramy do Wieloświata - Anna Sokalska

Planowana premiera – 22 października 2021

Opowieści z Wieloświata Anny Sokalskiej, to cykl w słowiańsko-fantastycznym klimacie. Pojawiła się u mnie bestsellerowa Wiedźma i kolejne odsłony serii, czyli Żertwa, Kuglarz i Wieloświat, teraz nadchodzi książka Bramy do Wieloświata, której premiera planowana jest na 22 października. Ja już zacieram rączki, bowiem uwielbiam ten cykl urban fantasy, Bramy do Wieloświata, będzie to z pewnością świetne fantasy, pełne legend, czarów, magii i słowiańskich klimatów. 

Zebrane w niniejszym tomie opowiadania odkrywają przed Czytelnikami historie, które jak jaskółki zwiastowały nadchodzącą burzę wieloświatowego konfliktu. Opatrzone krótkimi komentarzami autorki, pozwalają także lepiej zrozumieć, jak przez lata rozwijał się pomysł na uniwersum, które z pojedynczej opowieści rozrosło się do kilkutomowej historii o wielu wątkach i ponad dwudziestu wiodących postaciach.  Nadto zamieszczone w zbiorze obszerne kompendium omawia mechanikę stworzonego świata, prawa metafizyki Zaświatów i Międzyświata, historie bóstw, istot demonicznych i anielskich. Objaśnia też ukrytą na kartach powieści wielokulturową symbolikę, rozciągającą się od elementów wierzeń Słowian, poprzez motywy biblijne, aż po inspiracje rodem z Azji.

 


Sztuka prowokowania - Marta Motyl

Planowana premiera – 27 października 2021

Na koniec października, zapowiadana jest Sztuka prowokowania Marty Motyl. Będą to eseje, dotyczące dzieł, które budziły sensację i bulwersowały. Będzie to publikacja pięknie wydana, ilustrowana w twardej oprawie, zatem już można planować ją na grudniowe prezenty! Jestem ciekawa, która z zapowiadanych nowości, zainteresowała Was najbardziej? 

Autorka świetnie przyjętej „Sztuki podglądania” o erotyce w malarstwie i grafice tym razem przybliża nam dzieła, które wzbudzały sensację, bulwersowały, zachwycały, oraz przedstawia sylwetki ich autorów. Wśród nich są m.in. Michał Anioł, Manet, Munch, Picasso, Duchamp. „Sztuka prowokowania” to książka znakomita na prezent, w twardej oprawie, zawierająca wkładkę z kolorowymi reprodukcjami słynnych dzieł sztuki. Dzieła te nie pozwalały publiczności na obojętność, ponieważ ich autorzy grali na emocjach. Z premedytacją czy przypadkowo? A może wejście do grona sław zapewnił im skandal? Ich twórczość uwodziła i gorszyła, zmieniając świat sztuki. Przekonaj się, czy sprowokuje i zmieni także Ciebie…


 


32 komentarze:

 1. Ciekawe propozycja, zwłaszcza "Brzask i zmierzch"

  OdpowiedzUsuń
 2. Na pewno bym coś wybrała z tych pozycji, które proponujesz!

  OdpowiedzUsuń
 3. Najbardziej jestem ciekawa książki pt. "Blask i Zmierzch" :D
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem bardzo ciekawa nowej książki Wojciecha Dutki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja czekam na Bramy do Wieloświata i nową powieść Małgorzaty Kursy :)

   Usuń
 5. apokryf to coś dla mnie:D oj tak! Czytałabym od razu:0

  OdpowiedzUsuń
 6. Pierwsza książka czyli Brzask i zmierzch - Joanna Wtulich mnie zainteresowała ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Co do "Bramy do Wieloświata" to spodziewałem się czegoś z kręgu nauki jak kosmologia albo fizyka. W księgarni na pewno bym się nią zainteresował, ale raczej po nią nie sięgnął. Ciekawi mnie "Apokryf" na ile jest to książka historyczna.
  Pozdrawiam. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Apokryf zapowiadany jest właśnie, jako książka historyczna :)

   Usuń
 8. Bardzo interesujące nowości :) mnie najbardziej ciekawią dwie pierwsze, lubię takie klimaty retro kryminalne :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Mnóstwo ciekawych książek się ukaże :)

  OdpowiedzUsuń
 10. o proszę i jest inspiracja na jesienne wieczory!

  OdpowiedzUsuń
 11. AH, tyle ciekawych propozycji, nie będzie nudy na jesień :D

  OdpowiedzUsuń
 12. Matko niczego nie znam, wstyd (:
  zapraszam do mnie, obserwuję :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książki dopiero pojawią się w księgarniach :) Odwiedzę bankowo :)

   Usuń
 13. uwielbiam takie nowości, kilka wpadło mi w oko:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Jako że odkąd pierwszy raz byłam we Lwowie, zakochuję się we wszystkich pozycjach, które w sobie mają coś ze Lwowa, to myślę, że o tę pozycję "Brzask i zmierzch" mogłabym się pokusić :D

  OdpowiedzUsuń