czwartek, 9 lipca 2020

Moc kobiet – trzy, świetne książki o kobietach Wydawnictwa Lira – Jarosław Molenda – Gorszycielki, Uwikłane w historię oraz Podróżniczki!

Szukacie niebanalnej książki na lato, nie wiecie jaką lekturę zabrać na urlop? Dziś mam coś dla Was! Moc kobiet i bogatej, polskiej historii, zawarta w trzech książkach Wydawnictwa Lira, autorstwa Jarosława Molendy, to prawdziwa, kobieca uczta, oparta na prawdziwych kobietach z krwi i kości!


Gorszycielki. Dziewczyny, które łamały tabu i konwenanse
Uwikłane w historię. Bohaterki i zdrajczynie
Podróżniczki. Dziewczyny, które nie znały granic
Jarosław Molenda
Premiera: 16 października 2019, 29 maja 2019, 17 października 2018
Wydawnictwo: Lira
Oprawa: okładka miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 304, 288, 320


Gorszycielki. Dziewczyny, które łamały tabu i konwenanse
Trzy książki, które dziś Wam polecam, to moje pierwsze spotkanie z autorem. Jarosław Molenda napisał już ponad trzydzieści książek z kręgu literatury popularno-naukowej, historycznej, podróżniczej, jest pisarzem, publicystą, odznaczonym Srebrnym Krzyżem Zasługi za upowszechnianie kultury i propagowanie historii. Genialna książka Gorszycielki. Dziewczyny, które łamały tabu i konwenanse, to prawdziwa przygoda z historią w tle, bohaterkami są tu kobiety, polki, które miały odwagę łamać obowiązujące konwenanse, tabu, w świecie, gdzie dotychczas panowali jedynie mężczyźni. Z pewnością słyszeliście o Gabrieli Zapolskiej, Helenie Rubinstein, Marii Komornickiej, Zofii Stryjeńskiej, Tamarze Łempickiej, czy Michalinie Wisłockiej, dzięki książce poznacie je lepiej, wgłębicie się w ich życie i w to, jak, dlaczego działały, łamiąc niejednokrotnie społeczne uprzedzenia i zakazy. Uznawane za gorszycielki, odważne kobiety, nie bały się iść do przodu i postępować po swojemu. Genialna i wciągająca książka z przepiękną okładką, poszukajcie jej koniecznie!


Uwikłane w historię. Bohaterki i zdrajczynie
Kobiety, które wciągnięte w wir historii, nie bały się dużego ryzyka, tu spotkamy losy dziesięciu Polek na tle historii XX wieku. Zofia Kossak, Krystyna Skarbek, Julia Brystiger, Halina Szymańska, Izabella Conti do Mauro, Wanda Wasilewska, Halina Szwarc, Irena Sendlerowa i Klementyna Mańkowska, wszystkie te kobiety łączy bardzo ciekawa historia i prawdziwe ryzyko, które podjęły. Fascynująca książka, od której nie jest łatwo się oderwać. Szczególnie polecam rozdział o Irenie Sendlerowej, zwanej Schindlerem w spódnicy, która ratowała żydowskie dzieci podczas II wojny. 


Podróżniczki. Dziewczyny, które nie znały granic
Tym razem ruszamy w podróż z kobietami, które przekraczały granice i ruszały odkrywać niezbadany dotąd świat. Poznamy tu pierwszą, polską podróżniczkę, kobietę, która opłynęła kulę ziemską, ale też Polkę, która zajmowała się handlem niewolnikami. Szczególnie wciągnęła mnie historia tajemniczej Świętosławy, odważnej Narcyzy Żmichowskiej, czy Heleny Rogozińskiej, piszącej podróżniczą literaturę. Każda opisana tu kobieta, to osobna, intrygująca podróż. Polecam Wam te trzy książki z całego serca, to mądra i otwierająca umysł literatura, świetna również na letni czas!
26 komentarzy:

 1. Lubię tego typu literaturę. Ciekawe tytuły.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie ta literatura zbytnio do siebie nie przekonuje, jednakże na pewno innym osobą się spodoba :D Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Żadnej z tych książek jeszcze nie czytałam, ale będę miała je na uwadze. 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Wszystkie trzy wydają mi się być mega interesujące :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawe książki :) każda z nich porusza ciekawa tematykę :) może kiedyś się na nie skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zdecydowanie zaczęłabym od Gorszycielek. Potem Podróżniczki i Uwikłane. Lubię takie książki, inspirują i jednocześnie otwierają oczy na wiele rzeczy, które przykrył już kurz historii:)
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystkie trzy są genialne, ja chłonęłam, jak wariat :)

   Usuń
 7. oooo! a to coś dla mnie! chętnie się po nie skuszę ;D

  OdpowiedzUsuń
 8. Wszystkie mi się podobają! Na początku zaczęłabym czytać drugą, interesują mnie II wojna i żydzi

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ciekawie się zapowiada ta książka, na pewno warto przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń