piątek, 5 kwietnia 2019

Pamiętnik inteligenta. Historie wesołe, a ogromnie przez to smutne - Jerzy Rakowiecki - Wydawnictwo Edipresse Książki – Ciekawe wspomnienia powstańca, aktora, dyrektora teatru i komedianta.

Piątkowo i wiosennie, chcę Wam dziś polecić szczególną książkę, Pamiętnik inteligenta. Historie wesołe, a ogromnie przez to smutne, to unikalne wspomnienia powstańca warszawskiego, jednocześnie aktora, panicza, słynnego dyrektora teatru, komedianta i tytułowego inteligenta.


Pamiętnik inteligenta. Historie wesołe,
a ogromnie przez to smutne - Jerzy Rakowiecki
Premiera: 27 lutego 2019
Wydawnictwo: Edipresse Książki
Oprawa: twarda
Ilość stron: 400


Książka Pamiętnik inteligenta. Historie wesołe, a ogromnie przez to smutne, to jedyny w swym rodzaju swoisty pamiętnik, ale tez nieco autobiografia, której autorem jest Jerzy Rakowiecki. Książka jest przepięknie wydana, solidna, czarna oprawa o świetnej fakturze, skusi w księgarni z pewnością oko fanów tego typu literatury, karty książki, to także papier wysokiej jakości, jest to zatem również wspaniały pomysł na prezent, to książka, która zasili każda dobrą domową bibliotekę, myślę, że to jedna z tych pozycji, które pozostawia się na półkach dla przyszłych pokoleń. Jerzy Rakowiecki urodził 30 października 1920 w Warszawie, zmarł zaś 19 stycznia 2003 roku, również w rodzinnej Warszawie. Był on uczestnikiem powstania warszawskiego, był też znanym reżyserem i aktorem, warto zatem poznać książkę, która opisuje tak interesującego człowieka, z jego własnej perspektywy.

 
Nie jest to z pewnością lekka i łatwa literatura, mamy tu wspomnienia patrioty, inteligenta, człowieka na przestrzeni dzieciństwa, okupacji hitlerowskiej, stalinizmu oraz stanu wojennego, bardzo ciekawe są tu opowieści o życiu, teatrze, aktorach, autor odsłania przed nami sekrety pracy, ale też ich i własnych słabości i radości, myślę, ze to dobra oś całej książki, poprzez pryzmat teatru, możemy spojrzeć na okres, o którym pisze Rakowiecki. Nie brakuje tu satyry, specyficznego humoru, który sprawia, że książkę czyta się z wielką przyjemnością. Jest to książka przede wszystkim dla miłośników literatury związanej z historią, ale z pewnością także z teatrem, to cenne i unikalne wspomnienia intrygującego inteligenta, którego życie naprawdę warto poznać!24 komentarze:

 1. Bardzo lubię takie lektury - zdecydowanie bardziej niż zwykłe obyczajówki. Będę mieć na uwadze!
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię biografie, więc ta książka mogłaby mi się podobać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Polecę tę biografię mojemu wujkowi.

  OdpowiedzUsuń
 4. Odpowiedzi
  1. To zdecydowanie dla miłośników tego typu literatury :)

   Usuń
 5. Za biografią nie przepadam. 😊

  OdpowiedzUsuń
 6. Rzadko sięgam po biografię, więc to raczej nie dla mnie. Ale zainteresowała mnie ta prosta okładka, bo wyróżnia się bardzo na tle współczesnych, bardzo kolorowych ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Biografie nie są moimi ulubionymi książkami.

  OdpowiedzUsuń
 8. Zapowiada się ciekawie.
  Pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Lubię czytać biografie więc myślę, że i ta pozycja mogłaby mnie zainteresować.

  OdpowiedzUsuń
 10. Lubie biografie, więc myślę, że książka przypadłaby mi do gustu :)

  OdpowiedzUsuń