niedziela, 8 kwietnia 2018

Współczesna proza w najlepszym wydaniu – Powieść Miłość i wojna autorstwa Lesley Lokko - Wydawnictwo Świat Książki

Wiosenne dni są coraz dłuższe, ja w wolnych chwilach oczywiście sięgam po książkę. Ostatnie dni spędziłam w świecie książki autorstwa Lesley Lokko, zatytułowanej Miłość i wojna, jesteście ciekawi tej intrygującej, współczesnej powieści? Zapraszam gorąco do mojej recenzji!


Miłość i wojna - Lesley Lokko
Premiera: 15 lutego 2018
Wydawnictwo: Świat Książki
Tytuł oryginalny: In Love and War
Tłumaczenie: Urszula Smerecka
Oprawa: okładka miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 416


Lesley Lokko, urodziła się w rodzinie ghańsko-szkodzkiej, wychowała się w Ghanie, jest autorką bestsellerowych powieści, takich jak Pamiętne lato, Gorzka czekolada, czy Białe kłamstewka, jej książki w naszym kraju wyszły spod skrzydeł Wydawnictwa Świat Książki, również w przypadku jej nowego dzieła, powieści Miłość i wojna, o której dziś u mnie więcej. Pomimo, iż nie miałam okazji poznać jej poprzednich książek, które biją rekordy popularności, nowość bardzo zaintrygowała mnie, zapowiadając fascynującą podróż w nieznane i dalekie rejony świata. Książka, podobnie, jak poprzednie pozycje Lokko, ozdobiona jest przepiękną, pełną nostalgii i kolorów okładką, która z pewnością zwróci Waszą uwagę w księgarni, jest bardzo kobieca i delikatna, po prostu piękna. Nie ukrywam, że liczne rekomendacje tejże książki, wzbudzały we mnie duże oczekiwania, jakie więc fale Miłość i wojna, pozostawiła we mnie?


Prolog, rozpoczyna się w listopadzie 2016 roku, gdy reporterka telewizyjna, trzydziestosześcioletnia Lexi Sturgis, poszukiwaczka gorących tematów, specjalizująca się w konfliktach zbrojnych, wyrusza ponownie w swój żywioł. Dość krótkie części i rozdziały, bardzo dynamizują powieść, sprawiając, iż czyta się ją wręcz ekspresowo. Następnie powieść szybko przenosi nas do Zambii, po czym szybko lądujemy w Kenii, książka niesie nas także do Londynu, do Afryki, czy Egiptu, słowem podróżujemy z nią po całym świecie, tam gdzie wielu bałoby się udać, to zawsze miejsca niebezpieczne, dotknięte konfliktami zbrojnymi, Lexi czuje się częścią tych zawsze pełnych sekretów i przeróżnych uwikłań sytuacji, sama jest wyzwoloną, pełną pasji, bardzo opanowaną, lecz skrytą w sobie, bystrą kobietą. 


Ktoś brutalnie wepchnął jej głowę do worka, natychmiast odcinając dopływ światła. (…) Pistolet – (…) samochód, furgonetka. Serce miała w gardle. Zabierali ją gdzieś, ale dokąd? Kim byli? I dlaczego? Gdy w Kairze zabito młodego lekarza i porwana zostaje młoda lekarka Deena Kenan, pracująca dla Lekarzy bez granic, Lexi Sturgis rusza w jej poszukiwania. Dlaczego porwano właśnie ją? Czy ma to związek z członkiem rodziny lekarki?


Ważną postacią powieści jest także przyjaciółka Lexi - Jane Elizabeth Marshall, również pracująca w telewizji. Kobiety pomimo wielu różnic między nimi, przyjaźniły się: Ich zacieśniająca się przyjaźń pod wieloma względami była niezwykła. W książce nie brakuje sytuacji, gdy widzimy Lexi w przeróżnych, czasem bardzo stresujących zdarzeniach, gdy idzie w nieznane, dociera do informacji, wciągniętą w wir pracy, gdy bawi się, kocha się z mężczyzną, ale także boi się i dużo ryzykuje, znamy jej działania, razem z nią odkrywamy otaczający, niebezpieczny i często przerażający świat na terenach, gdzie panuje wojna. Miłość i wojna, to także książka poruszająca ważne, współczesne tematy, jak konflikty zbrojne, niebezpieczeństwa czyhające wówczas na ludzi, ich tragedie, to też tytuł, który dotyka spraw kobiet, ich pozycji społecznej, wciąż jednak walki o udowadnianie, iż są tak samo wykształcone i ważne, jak mężczyźni. Najnowsza powieść Lesley Lokko, to zdecydowanie świetna i wciągająca lektura na wiosenne wieczory, czy też słoneczne dni na łonie natury, kobieca, ale jednocześnie wartka i pełna ciekawych uwikłań na tle światowych konfliktów zbrojnych, polecam Wam z całego serca!16 komentarzy:

 1. O!! Koleżanka poleca mi książki Lokko, więc na pewno przeczytam :) Nawet w pt rozmawiałyśmy o tej autorce ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wraz z koleżanką, polecam i ja zatem :) Jej nowość, genialna :)

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Koniecznie, koniecznie! Lektura niesamowicie wciąga, bohaterka, to równa babka :)

   Usuń
 3. Okładkę ma faktycznie piękną i od razu wpada w oko :). Autorki nie znam, choć z chęcią bym to zmieniła za sprawą tej pozycji :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak, zachwycająca okładka :) Ja po tej książce, muszę nadrobić jej poprzednie tytuły :)

   Usuń
 4. Odpowiedzi
  1. U mnie tez ta autorka pierwszy raz, choć jest naprawdę popularna :)

   Usuń
 5. W ostatnim czasie brakuje mi chwili,żeby czytać,ale mam nadzieję,że już niebawem wrócę,do tego ulubionego przeze mnie zajęcia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znajdź czas na książkę, nawet jeśli go mało, trzymam kciuki :*

   Usuń
 6. Zazdroszczę Ci czssu na cheilę z książką, syn niedtety nie pozwala mi na to.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wierzę, ze uda Ci się mimo wszystko poczytać, może razem z synem jakaś książkę :)

   Usuń
 7. Po tytule i okładce stwierdziłybyśmy, że jest to typowa, schematowa historia ale mogłybyśmy się pomylić :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie nie jest to ckliwa historia miłości, dlatego polecam :*

   Usuń