czwartek, 11 października 2018

Czerwone zegary - Leni Zumas - Wydawnictwo Czarna Owca – Piekłem kobiet jest ich ciało – Genialna, współczesna literatura piękna, powieść o sprawach ważnych!

Już dawno żadna książka tak mocno nie utkwiła mi w głowie. Cieszy mnie fakt, że pomimo tego, iż czytam naprawdę dużo, wciąż powstają książki, które potrafią zawładnąć mną tak, że nie potrafię oderwać się od lektury!


Czerwone zegary - Leni Zumas
Tytuł oryginalny: Red Clocks
Tłumaczenie: Agnieszka Patrycja Wyszogrodzka - Gaik
Premiera: 22 sierpnia 2018
Wydawnictwo: Czarna Owca
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 424


Książka zatytułowana Czerwone zegary, której autorką jest Leni Zumas, naprawdę pochłonęła mnie w całości, przeczytałam ją ekspresowo, wchodząc coraz bardziej w świat powieści. Jest to moje pierwsze spotkanie z autorką, Leni Zumas, to amerykańska pisarka, która wydała już zbiór opowiadań Farewell Navigator: Stories i powieść The Listeners, za którą otrzymała nagrodę Oregon Book Award, obecnie Zumas mieszka w Portland, tam też uczy na Uniwersytecie Stanowym kreatywnego pisania. Czerwone zegary, z pewnością zwrócą Waszą uwagę w księgarni, okładka książki, jest bowiem naprawdę genialna, zarówno pod względem grafiki, świetnie oddającej fabułę i przekaz książki, ale też w kwestii wizualnej, tytuł bowiem jest nadrukowany przezroczystą, wypukłą czcionką, jako czytelnik zawsze doceniam tak ciekawy aspekt wizualny książki. Dlaczego więc warto sięgnąć po powieść Leni Zumas?

 
Książka porusza ważne problemy współczesnego świata, fabuła osadzona jest tak, że czytelnik łatwo odnajduje konotacje do współczesnej sytuacji, jaka ma miejsce obecnie w Stanach Zjednoczonych. To naprawdę kawał świetnej, dobrej, współczesnej literatury pięknej, ważnej, świetnie napisanej, a jednocześnie lekkiej i przystępnej. Pięć kobiet, wszystkie mieszkają w małym, nadmorskim miasteczku Newville w Oregonie, każda z nich jest inna, lecz wszystkie łączą problemy, oscylujące wokół tematów macierzyństwa, wyborów, trudnych decyzji, własnej tożsamości, życia, wolności. Każdą z nich dotyczy nowe prawo, które obecnie, po wyborach, w tychże kwestiach zostało zaostrzone, aborcja jest nielegalna, wiąże się z karą, jak za zabójstwo, zakazane jest także zapłodnienie in vitro, są problemy z adopcją, zaczyna się polowanie na kobiety, które dopuścić się mogą tych wykroczeń. Piekłem kobiet, staje się ich ciało. Tak też poznajemy Ro, nauczycielkę – singielkę, która marzy o adopcji dziecka, pisze ona także biografię dziewiętnastowiecznej polarniczki, prekursorki w świecie kobiet Eivør Minervudottir, jej uczennica adoptowana przez rodziców dziewczyna - Mattie, jest w ciąży, dziewczyna marzy o studiach, jak poradzi sobie w tejże sytuacji? Jest też Susan, mama dwójki dzieci, która tkwiąc w nieudanym małżeństwie, czuje niechęć do własnego życia. Poznajemy też Gin, mieszkająca w lesie znachorkę, miłośniczkę ziół, ona stała się moją ulubioną bohaterką powieści. Czerwone zegary, odmierzające życie kobiety, jej zdolność do posiadania dzieci, czas na szczęście, priorytety, książka bardzo mocno podkreśla fakt, jak ważne są dla każdej kobiety aspekty ciała, ale także wybory i wolność własnych decyzji i działań. Powieść Leni Zumas, nie należy do łatwych lektur, jednakże warto poświecić jej cenny czas i w obliczu tych tematów, odpowiedzieć sobie, na zawarte w niej pytania, nawet te mało wygodne.22 komentarze:

 1. to może być naprawdę wartościowa lektura, dziękuję Ci za tę recenzję :) Niesamowicie mnie zaintrygowała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się bardzo, książka jest naprawdę warta uwagi :) :*

   Usuń
 2. Dobrze wiedzieć, że jest taka książka, która porusza takie tematy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Słyszałam o niej i mam ochotę ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Książkę już mam i będę ją niebawem czytać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie słyszałam wcześniej o tej książce, a szkoda, bo wydaje się naprawdę ciekawa. 😊

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie słyszałam jeszcze o tej książce....

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie znam autorki, ale jakoś książka mnie nie kusi :(

  OdpowiedzUsuń
 8. Pierwszy raz ją widzę, po recenzji mnie zainteresowała :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Wierzymy, że książka mówi o samych wartościowych sprawach bo są to naprawdę ważne rzeczy, jednak nie mamy czasu na przeczytanie tej pozycji. Ledwo udaje nam się co jakiś czas sięgnąć po te, które już zaczęłyśmy :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak, zdecydowanie, dlatego warto jest ją przeczytać i znaleźć czas :*

   Usuń