poniedziałek, 29 października 2018

Ucieczka przed życiem - Ewa Bauer - Wydawnictwo Szara Godzina – Niezwykła, polska powieść o trudnych relacjach między ludźmi!

Relacje dziecka i rodzica, bywają czasem naprawdę trudne. Dziś u mnie naprawdę wartościowa książka, idealna na jesienne wieczory!
Ucieczka przed życiem - Ewa Bauer
Premiera: 7 września 2018
Wydawnictwo: Szara Godzina
Oprawa: okładka miękka
Ilość stron: 288


Książka Ucieczka przed życiem, której autorką jest polska pisarka Ewa Bauer, czekała u mnie na półce od swej wrześniowej premiery. Gdy tylko zabrałam się za jej czytanie, nie mogłam się oderwać, jest to bardzo mądra, ciekawa lektura, idealna na obecne, dłuższe już, jesienne wieczory, jestem przekonana, że tak, jak ja będziecie zachwyceni jej przesłaniem, wrażliwością, a jednocześnie lekkością czytania. Jest to moje pierwsze spotkanie z autorką, choć Ewa Bauer ma już na swym koncie kilka ciekawych książek, które mam ochotę również poznać, wśród nich jest trylogia Kolory Uczuć, czyli W nadziei na lepsze jutro, Kruchość jutra, Słoneczne jutro, czy też powieść Kurhanek Maryli. Mieszka w Krakowie, z wykształcenia jest prawniczką, uwielbia podróżować. Ucieczka przed życiem, wrześniowa nowość Wydawnictwa Szara Godzina, ma ciekawą, świetnie oddającą klimat i fabułę powieści okładkę, na której widnieje zarys kobiety z córeczką. Wydawnictwo zawsze dba o wizualny aspekt książki, co ja, jako stała czytelniczka, zawsze z przyjemnością doceniam. Dlaczego zdecydowanie warto sięgnąć po tę powieść?


Jest to życiowa, naprawdę dobrze napisana historia, bardzo prawdopodobna i myślę, że wielu rodzicom da do myślenia. Cecylia Krzepczyńska, to rozpoczynająca szkołę dziewczynka, która chcąc sprostać ogromnym oczekiwaniom i wygórowanym wymaganiom matki, wychowywana pod kloszem, doprowadza do stanu, gdy zamyka się we własnym, drżącym świecie, tłumi w sobie emocje, bojąc się niemal wszystkiego, odcina się jakby od otaczającej jej rzeczywistości. Była wyczekiwanym i zaplanowanym dzieckiem, matka imieniem Wanda, bez przerwy chce nią sterować i narzucać jej swój sposób życia i bycia, dziewczynka nie może sama kierować własnymi zachowaniami, planami, myślami, nie może przyjaźnić się z ulubioną, uśmiechniętą koleżanką z klasy Bożenką Nowakówną, bowiem, ta nie spodobała się matce. Powieść odrywa przed nami, dlaczego matka tak postępuje wobec córki, sama lecząc własne życiowe słabości i niepowodzenia. Dla rodziców Cecylii, jej pojawienie się na świecie, było jedynie osiągnięciem kolejnego celu i wyłącznie właśnie do dążenia do celów, wychowano także ją. Jak rodzice i ich wybory wpływają na dzieci, ile złego w człowieku może spowodować wychowanie, dlaczego warto dawać potomkowi wolność myśli, wybór własnej drogi i nie trzymać go z dala od samodzielnych decyzji? Życie zaskakuje nas często w naprawdę niezapowiedziany sposób, dbajmy więc, by relacje pomiędzy nami, a przyjaciółmi, rodzicami, a dziećmi, były zawsze pełne szczerości i uczucia. Książka Ucieczka przed życiem, idealnie rysuje trudny problem wielu współczesnych rodziców, którzy w pogoni za idealnym, zaplanowanym od a do z życiem, zapominają o najważniejszym, o miłości rodzicielskiej i tym, że nie zawsze mamy na wszystko wpływ. Polecam Wam tę mądrą powieść, na listopadowe, długie wieczory, to lektura wprost idealna.

 

18 komentarzy:

 1. Książka daje do myślenia! Pozdrawiam :)

  londonkidx.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Dopisuje książkę do mojej listy na pewno przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Po twojej recenzji, bardzo cieszę się, że wkrótce również będę miała przyjemność czytać tę książkę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Niestety dla wielu rodziców dziecko to tylko dodatek, który wpisuje się do idealnego życia i rodziny. Wypada przecież mieć. Po książkę, gdy tylko nadarzy się okazja to z pewnością sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie, naprawdę warto! Oj tak, prawda, dziecku przede wszystkim trzeba dać miłość, reszta to tylko dodatek :)

   Usuń
 5. Uwielbiam takie lektury! :) Sensowne, życiowe..

  OdpowiedzUsuń
 6. Taka lektura by mi się przydała :) Chcę być dobrą mamą i niestety nie zawsze mi to wychodzi

  OdpowiedzUsuń
 7. To na pewno super książka poruszająca ważny temat, ale jesienią wolę lżejsze klimaty ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto poświęcić dla niej czas, lekkich pozycji na jesień jest naprawdę dużo :)

   Usuń
 8. Wartościowa, ale wolę chyba inne klimaty.

  OdpowiedzUsuń