środa, 20 czerwca 2018

Jak dzięki drzewom stać się szczęśliwszym i zdrowszym - Shinrin-yoku. Sztuka i teoria kąpieli leśnych – Dr Qing Li - Wydawnictwo Insignis - Spędzanie czasu w lesie!

Lubicie chodzić po lesie? Ja kocham i nie wyobrażam sobie, pomimo, iż mieszkam w centrum dużego miasta, choć raz, czy dwa razy w tygodniu nie pojechać do lasu!


Premiera: 18 kwietnia 2018
Wydawnictwo: Insignis
Tytuł oryginalny: Shinrin-Yoku:
The Art and Science of Forest Bathing
Tłumaczenie: Olga Siara
Oprawa: twarda
Ilość stron: 320


Sformułowanie kąpiele leśne, to celne opisanie stanu, w jakim warto przeżywać las, chodzi tu o bliskość lasu i drzew nie tylko w stricte wizualnym kontemplowaniu go, lecz byciu z nim, byciu wręcz w nim, będąc jego częścią, kąpiemy się w drzewach, przenikają one nas, otaczają blisko, jak woda w kąpieli. Człowiek współczesny tak często zapomina, iż on przecież jest także częścią natury, okrutnie niszczy przyrodę, Ziemię, niszczy drzewa, zamiast stać się ich częścią. Qing Li, autor książki Shinrin-yoku. Sztuka i teoria kąpieli leśnych, jest doktorem, medykiem w Nippon Medical School w Japonii, jest on także przewodniczącym japońskiego Towarzystwa Medycyny Leśnej, zajmuje się Shinrin-yoku, czyli terapią leśną, kąpielami leśnymi od trzydziestu lat. Chodzi mu głownie o to, by ludzie spędzając czas lesie, czerpali z niego moc zdrowia, stawali się jego częścią, jednocześnie szanując go, jak siebie, nie ukrywam, iż filozofia ta stała mi się bardzo bliska i mam nadzieję, ze dzięki książce w Polsce coraz więcej ludzi, doceniać będzie tę magiczną moc lasu. W Japonii istnieje już kilka ośrodków terapii leśnej!


Kąpiele leśne, to jednocześnie zdrowie, witalność, ale także brak stresu, lepsze samopoczucie i aromaterapia w jednym. Kąpiele leśne, powinniśmy kochać w każdym wieku, idealnie wpływają bowiem na zdrowie osób starszych, obniżają ciśnienie, likwidują stres, bezsenność, a nawet depresje, wspomagają też układ odpornościowy. Praktyka Shinrin-yoku poprawia koncentrację, pamięć, relaksuje i powala nam oczyścić umysł, Qing Li poleca obcowanie z drzewami nawet w miejskim parku.Ważna jest swoista wieź z lasem, kontakt z przyrodą, która podaruje nam zawsze tylko tę dobrą, zieloną energię. Książka nie jest typowym poradnikiem, jest raczej piękną inspiracją, mamy tu nie tylko cenne wskazówki, sentencje, ale też dające do myślenia szybkie sformułowania, które naprawdę zostają w pamięci. Całość zdobią przecudnej urody zdjęcia lasu, drzew, przyrody, leśnych ścieżek, kwitnących kwiatów, wody, tak wiele przecież daj nam natura! Książka jest po prostu istnym skarbem w mojej biblioteczce! Sięgnijcie po nią, jeśli kochacie naturę, czujecie się jej częścią, ale także wówczas, jeśli trochę oddaliliście się od niej i chcecie zbliżyć się, rozpoczynając przygodę z kąpielami leśnymi! 


24 komentarze:

 1. A to jest prawda:-) i tego bez czytania wiem. Jak wiesz od 13lat mozna powiedzieć mieszkam w lesie, no kurcze no w domu w lesie. Spacery, zbieranie grzybów, to czysta przyjemność relax dla ciala i duszy,lasy są zaczarowany i kazdy czy brzozowy czy dębowy jest inny, wkraczasz do innego świata...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak, jak się mieszka w mieście, jak ja, tym bardziej docenia się chwile z naturą, cudownie masz!

   Usuń
 2. chciałabym mieć tą książkę, pracuję w branży i żyję blisko natury

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Noo to koniecznie musisz ją poznać, przepiękna <3

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. Najlepszy pomysł, przyroda i kontakt z naturą drzemią w każdym z nas :)

   Usuń
 4. Las to wspaniałe miejsce na spacery, szczególnie z psem :) Piękny jest o każdej porze roku ale mi najbardziej podoba się zimą gdy jest pełen śniegu i jesienią gdy zbieramy grzyby :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, my tez z psiną po lesie lubimy spacerować, bo koty raczej nie sa zainteresowane ;D Oj ta jesienią jest chyba naj, choć i wiosną zachwyca las, zresztą... zawsze :)

   Usuń
 5. Odpowiedzi
  1. Przecudowne! Naprawdę zachwyca na żywo jeszcze bardziej :)

   Usuń
 6. Wspaniałe ilustracje. Warto przeczytać taką książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ale pięknie wydana książka! Chętnie bym ją przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo fajna książka, świetne zdjęcia w środku, też bardzo lubię las i mam to szczęście ze mam do niego bardzo blisko od domu, więc razem z psem korzystamy. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ciekawy temat, choć ja w zasadzie wychowałam się z lasem pod nosem :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja na szczęście mam niedaleko las :) Uwielbiam takie obcowanie z naturą. Lubiłam kiedyś sama chodzić z daleka od ludzi i tak przebywać sama z sobą i naturą, dzisiaj się boję hihi :P Nie natury ale złych ludzi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cudownie, ze masz tak blisko las :) No i sowa dające do myślenia, "źli ludzie" ech ...

   Usuń
 11. A to ciekawa sprawa ! Ja las mam bardzo blisko 😉

  OdpowiedzUsuń