czwartek, 12 listopada 2020

Dwa sensacyjne kryminały Wydawnictwa Lira – Czas Wagi – Aleksander Sowa oraz Trzecia strona medalu - Dariusz Grochal

Kryminalni maniacy, dziś mam coś dla Was. Dwa, świetne, sensacyjne kryminały Wydawnictwa Lira, to doskonały wybór dla każdego miłośnika mroczniejszych zakamarków literatury, pióra polskich autorów, oto Czas Wagi, książka Aleksandra Sowy oraz Trzecia strona medalu, powieść, której autorem jest Dariusz Grochal.


Czas Wagi – Aleksander Sowa

Seria z Emilem Stomporem

Premiera: 25 marca 2020

Wydawnictwo: Lira

Oprawa: okładka miękka

Ilość stron: 416

Aleksander Sowa, zagościł już wcześniej w mojej biblioteczce, świetną powieścią Gwiazdy Oriona, również z serii z Emilem Stomporem, pisarz jest policjantem w czynnej służbie, ma już na swym koncie sporo powieści obyczajowych, kryminalnych, opowiadań, czy poradników, jego książki zachwycają realizmem, znana jest przede wszytki seria astronomiczna, do której należy zarówno powieść Gwiazdy Oriona, jak i Czas Wagi właśnie, mamy tu także książki Era Wodnika, czy Punkt Barana. Czas Wagi, to ponowne spotkanie z głównym, świetnie skonstruowanym bohaterem serii - Emilem Stomporem, który tym razem zostaje przydzielony do sprawy porwania Sary, córki bogatego biznesmena. Zbliżają się wybory, ministerstwu i górze bardzo zależy na tym, by to właśnie Stompor prowadził owe śledztwo, dostaje więc szybki awans do wydziału kryminalnego i rozpoczyna pracę. Warszawska Praga, świetnie oddany klimat, jakby prawdziwej pracy policji, bez owijania w bawełnę, obserwujemy jak rozwija się sprawa. Pomimo przekazania okupu, torturowana dziewczyna nie wraca, Włodzimierz Wagniewski zatrudnia dodatkowo prywatnego detektywa Krzysztofa Szczerzuckiego. Kto uprowadził Sarę i jakie miał ku temu powody? Fabuła zachwyca naturalizmem, żywym językiem, dynamiką i bohaterami z krwi i kości, słowem, Czas Wagi, to świetny, policyjny kryminał na jesienne wieczory!


Trzecia strona medalu - Dariusz Grochal

Premiera: 12 sierpnia 2020

Wydawnictwo: Lira

Oprawa: okładka miękka

Ilość stron: 288

Uwielbiam kryminalne debiuty i tym razem również się nie zawiodłam. Powieść Trzecia strona medalu, miała swą premierę dzień przed moimi urodzinami, czyli 12 sierpnia, zaś ja jesiennie dobrałam  się do niej i był to strzał w dziesiątkę. Debiutujący autor, Dariusz Grochal, jest dziennikarzem, fotografem i reporterem z Nowej Huty, kocha zwierzęta, naturę, jego pasją jest historia, polityka i literatura, nie ukrywam, iż pierwsza jego powieść, zainteresowała mnie już w zapowiedziach, bowiem jak wiecie, bardzo lubię mroczniejsze, soczyste, kryminały z sensacyjnym zacięciem. Trzecia strona medalu, to książka, którą pochłonęłam ekspresowo w dwa wieczorki, świetnie skonstruowana fabuła nie pozwala bowiem odłożyć książki ani na moment. Po intrygującym prologu, poznajemy ekscentrycznego Bernarda, zamożnego człowieka, którego zawodowe korzenie osadzone są w SB w okresie PRLu. Bernard żyje w luksusach, u boku swego ochroniarza i pomocnika Grzegorza, którego traktuje nieco jak syna, mężczyzna wyciągnął go niegdyś w dobrym momencie z życiowych opałów. Kiedy media podają informacje o literackiej nagrodzie Nobla, którą otrzymał Olaf Limba za książkę, będącą śledztwem dotyczącym byłych pracowników UB i SB, Bernard postanawia spotkać się z nim, cóż wyniknie z ich współpracy? Musicie koniecznie przeczytać. Trzecia strona medalu, to świetny debiut, doskonała, wciągająca sensacja, polecam bardzo!


 

14 komentarzy:

 1. Chetnie zwrócę na nie uwagę jak swoje przeczytam.

  www.natalia-i-jej-świat.pl

  OdpowiedzUsuń
 2. Kryminały są idealnym wyborem na jesienne długie wieczory.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam kryminały, tych jeszcze nie czytałam, ale zapisuje sobie tytuł. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawe tytuły, które mogą zainteresować czytelników lubiących takie klimaty.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie znam ani jednej, ale bardzo chętnie poznam :)

  OdpowiedzUsuń