środa, 18 listopada 2020

Dwie, doskonałe książki Iwony Kienzler - Wydawnictwo Lira – Kobiety ze słynnych obrazów oraz Kasiarze, doliniarze i zwykłe rzezimieszki!

Ciekawą, historyczną serię Iwony Kienzler, którą wydaje Wydawnictwo Lira, poznałam dzięki publikacji Tajemnicze zgony władców, Windsorowie. Celebryci, nudziarze, skandaliści oraz książce Chopin. Dziś u mnie dwie kolejne, bardzo ciekawe odsłony tejże serii, w postaci książek Kobiety ze słynnych obrazów oraz Kasiarze, doliniarze i zwykłe rzezimieszki.


Kobiety ze słynnych obrazów. Muzy, modelki, kochanki

Iwona Kienzler

Premiera: 23 października 2019

Wydawnictwo: Lira

Oprawa: okładka miękka ze skrzydełkami

Ilość stron: 336

Kobiety ze słynnych obrazów. Muzy, modelki, kochanki, to fascynująca podróż w towarzystwie kobiecych postaci, które od wieków spoglądają na nas z obrazów słynnych malarzy. Z książką zobaczymy prawdziwe malarstwo, sztukę, która od zawsze kochała kobiety. Wiele z tychże kobiet, skrywało swoje sekrety, tajemnice chowają się też za samymi obrazami i okolicznościami ich powstawania. Słynna Madonna z Dzieciątkiem, tajemnicza Mona Lisa, intrygująca Dama z gronostajem, a może Dziewczyna z perłą? Kim były kobiety, które pozowały do tych kultowych dzieł? Kiedy powstawały te obrazy i w jakich okolicznościach społeczno-historycznych? Tego wszystkiego dowiecie się czytając książkę, zaś na końcu publikacji, znajdziecie obrazy, o których mowa. Fouquet, Da Vinci, Vermeer, Rembrandt, Goya, Manet, Winterhalter, ale też Frida Kahlo, Picasso i Dali, zatopcie się w świecie wielkiego malarstwa!


Kasiarze, doliniarze i zwykłe rzezimieszki. Przestępczy półświatek II RP 

Iwona Kienzler

Premiera: 13 listopada 2019

Wydawnictwo: Lira

Oprawa: okładka miękka ze skrzydełkami

Ilość stron: 272

Książkowa uczta dla miłośników lat dwudziestych i trzydziestych w okresie II RP, międzywojnia. Niezwykły czas, który do dziś inspiruje wielu filmowców i innych twórców, chodzi tu głownie o środowisko półświatka, spotkań kawiarnianych, to tu występowały kabarety i znane osobowości takie jak Bodo, czy Ordonka. Ówczesny, ciemny i jednocześnie bardzo tajemniczy świat przestępców, kieszonkowców i rzezimieszków, do dziś budzi sporo emocji, autorka z humorem, ale jednocześnie z dawką solidnej wiedzy, serwuje nam przygodę, pełną oszustów, przemytników, złodziejaszków. Mamy tu głośną aferę w hotelu Grant, jest groźny Hipek Wariat, warszawski Tata Tasiemka, Doktor Łokietek, cały arsenał polskich oszustów ówczesnego okresu, słynne napady, oszustwa, przemyty. Świetna książka, polecam ją nie tylko miłośnikom historii, publikacja zachwyci też fanów klimatów gangsterskich i sensacyjnych. 


 

 

27 komentarzy:

 1. Jakoś do tej pory nie zwróciłam uwagi na te książki. Być może kiedyś to się zmieni. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Obydwie książki znajdują się w kręgu moich zainteresowań.

  OdpowiedzUsuń
 3. jakoś nie moje pozycje czytelnicze;)

  OdpowiedzUsuń
 4. ja nie nadążam czytać Twoich postów, szalejesz :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kobiety ze słynnych obrazów. Ta książka kusi mnie tym bardziej, że czytałam dobre opinie o niej.

  OdpowiedzUsuń
 6. badrzo fajne wydają sią te książki, obie bym przeczytała ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nigdy nie ciekawiły mnie lata 20 i 30. Generalnie tematyka historyczna nie pociaga mnie szczególnie. Z kolei tematyka gangów itp to już cos co mnie zachęca do zwrócenia uwagi na drugą wspomnianą pozycję:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Musisz sięgnąć po Kasiarze, doliniarze... naprawdę wciąga :)

   Usuń
 8. Ciekawi mnie historia drugiej książki… Świat zbrodni w II RP. Przeszukam to. Pozdrowienia od przyjaciół.

  OdpowiedzUsuń
 9. Chyba obydwie sprezentuję mojej babci pod choinkę, powinna być z nich zadowolona :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Kobiety ze słynnych obrazów. Muzy, modelki, kochanki chętnie bym przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Pierwszy raz je widzę.. Ja się tak wciągnęłam w chyłkę że tylko lecę tom po tomie i na nic innego nie patrze 😅

  OdpowiedzUsuń