piątek, 28 września 2018

Obsesja piękna - Jak kultura popularna krzywdzi dziewczynki i kobiety - Renee Engeln - Wydawnictwo Buchmann – Współczesna obsesja na punkcie wyglądu zewnętrznego!

Żyjemy w burzliwych czasach, gdzie wygląd i nasza zewnętrzna powłoka, są bardzo ważnym elementem życia, lecz czy współczesność za bardzo nie kultywuje i wręcz obsesyjnie nie dąży do niespełnionego ideału? 


Obsesja piękna. Jak kultura popularna krzywdzi
dziewczynki i kobiety - Renee Engeln
Tytuł oryginalny: Beauty Sick: How the Cultural Obsession
with Appearance Hurts Girls and Women
Tłumaczenie: Marta Bazylewska
Premiera: 01 sierpnia 2018
Wydawnictwo: Buchmann
Oprawa: okładka miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 416


Obsesja piękna. Jak kultura popularna krzywdzi dziewczynki i kobiety, to książka, której autorką jest ceniona i wielokrotnie nagradzana profesor psychologii Renee Engeln. Jestem przekonana, że pozycja ta, zwraca zdecydowanie uwagę na półkach księgarni swą okładką, na pewno nie umknie ona Waszym oczom, naprawdę oprawa jest niesamowita, idealnie oddaje tematykę, którą porusza książka, do tego jest bardzo estetyczna i nowoczesna. Gdy książka czekała u mnie na przeczytanie, zastanawiałam się, w jaki sposób autorka przedstawi tak trudny temat. Przyznacie, iż współcześnie trwa niewątpliwie nieustanna pogoń za pięknem, za wieczną młodością, a co za tym idzie kobiety chcąc dogonić tę obsesję, sięgają do naprawdę drastycznych zmian. Ja należę do osób, które uważają, iż wszystko jest dla ludzi, sama pewnie, gdybym miała większe fundusze, pokusiłaby się o bardziej kosztowne zabiegi, by zachować ładną twarz na dłużej, lecz na pewno nie za wszelką cenę.

 
Myślę, że my, jako kobiety musimy znać granicę, którą same sobie wyznaczamy, nie osądzam zatem kobiet, które wykonują na sobie owe zmiany, jeśli tak im się podoba, ja nie mam prawa im tego zabraniać, lecz inaczej sprawa ma się w stosunku do dziewczynek. Młode dziewczyny, atakowane przez zakłamane wizerunki idealnych modelek, pozujących na okładkach i social mediach, wpadają w kompleksy, o tym autorka książki Obsesja piękna, mówi dużo. Książka podkreśla, jak bardzo świat skupia się obecnie na wyglądzie, pomijając aspekt wnętrza człowieka, wszystko jest wizualne. Młode dziewczyny, nie znają prawdy, iż za jednym zdjęciem modelki, obrobionej w programach graficznych, stoi sztab ludzi, wszystko na nim jest tak naprawdę fikcją. Obsesja piękna Renee Engeln, pełna jest badań, bardzo ciekawych faktów, wywiadów, próby wyjaśnienia, dlaczego tak wiele kobiet pragnie stać się jedynie ładnym przedmiotem, pomijając swoją skrywaną duchowość, podpowiada też, jak walczyć z ową obsesją, poczuć własne ciało, a nie tylko na nie patrzeć! A Wy co sądzicie na ten temat?


27 komentarzy:

 1. Bardzi ciekawy temat,warto poczytać ☺

  OdpowiedzUsuń
 2. Zainteresowała mnie ta książka ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że każda kobieta powinna przeczytać tę książkę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam nadzieję, że kiedyś do mnie trafi ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Każda kobieta chce być piękna, i czuć się dobrze w swoim ciele, ale czasem taka nadmierna obsesja może nas zgubić.. Ciekawa jestem tej książki:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka bardzo trafnie opisuje tę naszą obsesję piękna, polecam :)

   Usuń
 6. Ciekawa pozycja i w sumie ważny temat. Ja mam wrażenie, że ta pogoń często przekracza granice rozsądku :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ważny i mam nadzieję, ze książka dotrze do wielu osób :)

   Usuń
 7. To chyba bardzo ciekawa książka :)

  OdpowiedzUsuń
 8. mnie taka tematyka nie bardzo kręci:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Literatura społeczna, także trzeba lubić zaiste :)

   Usuń
 9. Już wiem o co poproszę na urodziny :)!

  OdpowiedzUsuń
 10. Zaintrygowała mnie ta książka, nie słyszałam jeszcze o niej. Mam nadzieję, że wydana jest również w wersji ebooka bo czytam tylko w ten sposób :) Kieruję się minimalizmem od 5 lat i to pomogło mi w polubieniu siebie i pozbyciu obsesji na temat mojego wyglądu oraz tego co myślą inni.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, ze u mnie ją przyuważyłaś :) Nie wiem, czy jest ebook, warto zaś poszukać! Świetnie, że masz pookładane, u mnie bywa różnie :)

   Usuń
 11. Lubię takie mądrzejsze książki. Chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo ciekawy temat. W życiu realnym bardzo często poruszam go ze znajomymi, pogoń za idealnym wyglądem i skupianie się wyłącznie na zewnętrznych cechach(i zdaniu innych na nasz temat) to problem współczesnych czasów. Po lekturę na pewno sięgne:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Koniecznie muszę zamówić do biblioteki, warta przeczytania książka! No super, podpowiedzi od Ciebie tyle uzyskałam :))

  OdpowiedzUsuń